3D tiskalnki

jest5

Guru
18. avg 2007
25.163
-8.273
113
Tudi če ga ne rabiš ta trenutek, se hitro najde uporabnost, ko ga imaš.
Enega sem nabavil kar tako, da vidim kaj to sploh je, po pol leta sem imel že 2 :bonk:
Printam pa tako lastne, kot zadeve z neta
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Zato vprašam. Malo me firbec, rabim ga ne, pa vem, da bi mi hitro nabiral prah v kotu.
Za 150€ kolikor stanejo bolj ugodni modeli, pač probaš... :D
Sigurno si nabavil že kakšno dražjo "igračo".

Meni je to res top zadeva. Sem cca 10let nazaj nabavil ves hardware (takrat čez 1000€) da bi sestavil Prusa V2, pa ni bilo volje da bi ga dokončal.
In ko sem lani opazil kako nizke cene so za fetik 3d printer sem nabavil Ender 3 Pro in nebi mogel biti bolj zadovoljen.
Res, da ga je treba vsake toliko malo poservisirati ampak je toliko info na netu, da za vsako težavo takoj najdeš rešitev....

Pa ni lepšega kot to, da nekaj narišeš, daš printat in čez par ur te čaka fetik izdelek, ki u nulo paše tja kjer ga pač rabiš...
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Imate kaj slik svojih izdelkov?
Kar imam blizu tukaj. Večino stvari je nekje "vgrajenih":
1605549189558.png

Na sliki je:
- mini raspberry pi pc za mojo hčerko
- štemarca za lego buldožer
- dolga lego kocka za frnikole
- nosilci za filament z ležaji
- držalo za cev za obešalnike v omari
- nosilec za glavo CO2 laserja
- kotnik za 3030 profil
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
Zato vprašam. Malo me firbec, rabim ga ne, pa vem, da bi mi hitro nabiral prah v kotu.
če so ti računalniki in tiskalniki vsaj minimalno jasni potem boš že našel uporabo, če imaš pa otroke pa sploh. prav dragi pa tudi niso več

upoštevaj da bomo pa naslednje 3 mesece bolj kot ne doma tako da nekaj za igračkat definitivno je.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Še par stvari...

Moj največji print (verjtno enih 20-30ur ker je blizu 40cm dolgo letalo-puzzle). Model je iz thingiverse...

1605550899572.png


Mini basket koš za na Ikea mizico (lasten dizajn)

1605551023639.png


Držalo za dial indicator, za kalibracijo heatbead-a. Natakne se na print glavo printerja (lasten dizajn):

1605551162279.png


Zdaj pa neham... :p
 
I

Izbrisan uporabnik 474

20200203_182803.jpg


Delujoč RC ratrag- ohišje in kabina PETG, gosenice TPU. ko končam z sestavljanjem novega printerja, pa pride spredaj še delujoča snežna freza.
Rdeča kabina se je tiskala 68 ur...

20201013_061849.jpg


Nekaj delov za nov printer Voron 2.4, filament ABS

Drugače pa veliko sprintam otrokom, kakšne sestavne dele za Duplo, Brio, Hubolino ali Hot Wheels, ki se jih drugače ne da dobiti, ohišja za elektroniko/senzorj, žena precej šiva in prodaja stvari za bebike, pa ji tudi sprintam kakšne stvari, pripomočke za orodja (kot so kakšni centrirni kotniki, šablone, držala itd.).

Rišem v Fusion 360 (pred tem SketchUp). Velikokrat snamem kaj iz Thingiverse ter nato v Fusion 360 predelam po svoje...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.836
5.081
113
Jaz v glavnem kako malenkost, ki se rabi. Kaki organizator, škatlico, nosilec in podobne zadeve. Zdaj glih rišem en adapter za vesa nosilec za AOC monitor
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Ok končno neka dobra tema. 3D printing zahteva svojo krivuljo učenja, ki ni majhna in ni enostavna dober print je razmerje med hitrostjo in temperaturo. Pred vsako menjavo filamenta sprintaj temp tower, da vidiš kje se nahajaš seveda pri hitrosti kateri želiš printati, pri meni je nekje med 50/60 mm/s lahko bi ga našponal na 90 vendar je v hotendu potrebno nabit temperaturo nad 250 stopinj / Govorim za Azure filament. S tem ko bi to naredil bi E3P trpel Bowden in počasi bi ga tudi stopilo in zabilo tam kjer se stika z nozlom v glavi.
Na E3P v dveh letih sem naredil ogromno nadgradenj Ender 3 pro je best buy ever, tudi če gre za drugi ali štart nakup:
- Extruder šel na dual in se vrnil na single drive oba ALU
- Tiskalno glavo imam še originalno, ker dela dobro in se mi zdi škoda jo še menjat.
- Podlogo za tisk po tretji menjavi fleksa šel na novo steklo, nikoli si ne bi mislil da bo tako dobro
- Ploščo Melzi zamenjal za BTT 1.4 Turbo z 2209 driverji in Color touch screenom.
- Fedre obvezno.
- drugače pa redno čiščenje in mazanje to je to.

Naredil 4 nove mašine z njim natistil enga hudiča nosilcev za delavnico in jo končno opremil.
Sem pa pred kratkim kupil še DLP tiskalnik prav tako od Creality lahko samo rešem za tak mali denar top zadeva.

Imam pa začaran 3D Printer od CTC, ki ga nikakor ne uspem zhrihtat do konca vedno ko začnem nekaj pride vmes in mi stoji me že mika da ga razdrem in naredim nekaj iz njega drugega.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Jst imam prusa i3 že skoraj 10 let. Na začetku se je printalo vse sorte neumnosti in je šlo po par kg plastike na mesec, sedaj zadnja leta pa zaženem samo kadar kaj res rabim. To je parkrat na leto. Printam pa več ali manj samo ABS.
 

BigPoppa

Majstr
19. jul 2007
1.286
350
83
Jaz bi tudi sedaj, če bi kupoval še enkrat, vzel pruso. Manj izgubljenih živcev, imajo svoj slicer, svoj filament, vse je prilagojeno in kalibrirano za to...
Ender 3 pro mi jih je kar požrl, dokler nisem zmontiral bltouch, skr mini plate, steklene podlage... Pa še zdaj mi jih kdaj požre... Serijski ender je zelo naporen za uporabo, bed-a mi nikoli ni uspelo nastaviti kot je treba, motorji so pa glasni za popizdit s serijskimi driverji.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

20201117_111142.jpg

Voron 2.4 v nastajanju

20201117_111122.jpg


1:5 prenos (16T na 80T) za Z os. Z os je gnana z 4. motorji, vsak kot posebej. Tak imamo true bed leveling in ne samo kompenzacijo v SW.

20201117_111101.jpg


Še pogled od zgoraj na Z-drive in linearna vodila...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Jaz bi tudi sedaj, če bi kupoval še enkrat, vzel pruso. Manj izgubljenih živcev, imajo svoj slicer, svoj filament, vse je prilagojeno in kalibrirano za to...
Ender 3 pro mi jih je kar požrl, dokler nisem zmontiral bltouch, skr mini plate, steklene podlage... Pa še zdaj mi jih kdaj požre... Serijski ender je zelo naporen za uporabo, bed-a mi nikoli ni uspelo nastaviti kot je treba, motorji so pa glasni za popizdit s serijskimi driverji.

Ender 3 Pro stane 180€. Prusa Mk3s skoraj 800€. Dobiš 4 Ender 3 Pro za ceno ene Pruse. Na Ender menjaš plato (z tišjimi driverji - zdaj je na voljo BTT Ender 3 Turbo z TMC2209, direktna drop-in replacement z original plato), extruder (recimo Bondtech DD posebej za Crealitiy, ki je povsem enak kot na Prusa MK3s), hotend vzameš kakšen Phaetus Dragon z ponikljano šobo (če ne tiskaš abrazivnih materialov), dodaš senzor nivoja (lahko Prusin P.I.N.D.A. 2 ali kaj drugega, induktivini/kapacitivni, ali BLtouch), trše vzmeti, PEI springsteel ploščo in si zmagal. Res edino prednsot v Prusi vidim v dual-Z drive, ki pa ga lahko tudi narediš na Ender 3. Če vržeš zraven še linearna vodila (MGN12H), pa imaš boljši tiskalnik od Pruse za pol manj cene.

Kar se tiče slicerjev, pa PrusaSlicer vsebuje profile tudi za Ender 3 in lahko Prusin slicer čisto mirno uporabljaš na Ender 3. Velik minus PrusaSlicerja so supports, ki so na Prusi smeh. TPU-ja nisem nikoli mogel printat z supporti z PrusaSlicer. Imaš še SuperSlicer, ki je fork od PrusaSlicerja in vsebuja nekaj naprednih nastavitev, ki jih Prusin slicer ne (recimo top layer ironing). Prav tako vsebuje že narejene konfiguracije za Ender 3 (Pro). Tukaj je še Cura, ki je švicarski nož med slicerji in je go-to slicer med recimo temu "naprednimi" uporabniki 3D tisklanikov (SuperSlicer je drugi). Imaš še ideaMaker, ampak ga nikoli nisem znal prav skonfigurirat oz. izdelki niso bili "on-par" z ostalimi slicerji... Simplify3D, včasih alfa in omega med slicerji, pa je itak padel daleč v povprečje, pa še plačljiv je, medtem ko so ostali free...
 
  • Všeč mi je
Reactions: baldrick
I

Izbrisan uporabnik 474

Ko končam ta projekt, ki je za službene namene, začnem z projektom Voron 1.8, verjetno 250x250, mogoče malo več, enega izmed mojih Enderjev pa bom predelal v Voron Switchwire (veliko delov se lahko uporabi).
 
  • Wow
Reactions: cappy

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Ender 3 Pro stane 180€. Prusa Mk3s skoraj 800€. Dobiš 4 Ender 3 Pro za ceno ene Pruse. Na Ender menjaš plato (z tišjimi driverji - zdaj je na voljo BTT Ender 3 Turbo z TMC2209, direktna drop-in replacement z original plato), extruder (recimo Bondtech DD posebej za Crealitiy, ki je povsem enak kot na Prusa MK3s), hotend vzameš kakšen Phaetus Dragon z ponikljano šobo (če ne tiskaš abrazivnih materialov), dodaš senzor nivoja (lahko Prusin P.I.N.D.A. 2 ali kaj drugega, induktivini/kapacitivni, ali BLtouch), trše vzmeti, PEI springsteel ploščo in si zmagal. Res edino prednsot v Prusi vidim v dual-Z drive, ki pa ga lahko tudi narediš na Ender 3. Če vržeš zraven še linearna vodila (MGN12H), pa imaš boljši tiskalnik od Pruse za pol manj cene.

Kar se tiče slicerjev, pa PrusaSlicer vsebuje profile tudi za Ender 3 in lahko Prusin slicer čisto mirno uporabljaš na Ender 3. Velik minus PrusaSlicerja so supports, ki so na Prusi smeh. TPU-ja nisem nikoli mogel printat z supporti z PrusaSlicer. Imaš še SuperSlicer, ki je fork od PrusaSlicerja in vsebuja nekaj naprednih nastavitev, ki jih Prusin slicer ne (recimo top layer ironing). Prav tako vsebuje že narejene konfiguracije za Ender 3 (Pro). Tukaj je še Cura, ki je švicarski nož med slicerji in je go-to slicer med recimo temu "naprednimi" uporabniki 3D tisklanikov (SuperSlicer je drugi). Imaš še ideaMaker, ampak ga nikoli nisem znal prav skonfigurirat oz. izdelki niso bili "on-par" z ostalimi slicerji... Simplify3D, včasih alfa in omega med slicerji, pa je itak padel daleč v povprečje, pa še plačljiv je, medtem ko so ostali free...

No ja, jst imam hotend za blizu 180EUR ... ena od bistvenih stvari ki dela dobre printe in zmanjšuje potrebo po človeški interakciji. Prej se je (2 cenejša sem vrgel stran) filament zatikal, razmazal, flow ni bil ok za hitre premike (sploh pri ABS za prehode je to bistveno). Druga stvar ki močno olajša vsakdanje težave je samokalibracijska miza in dobra nična stikala (obvezno optična stikala). Ko imaš to, vržeš gkodo v kontroler in printer naredi brez da bi moral stat zraven.

Sam za slicer uporabljam večinoma slic3r, print server je pa rpi z octoprintom. Kar bi se še hecal dodatno pa neko ne najdem časa je dual-head setup, primarno za printanje s filerjem.
 

BigPoppa

Majstr
19. jul 2007
1.286
350
83
Ender 3 Pro stane 180€. Prusa Mk3s skoraj 800€. Dobiš 4 Ender 3 Pro za ceno ene Pruse. Na Ender menjaš plato (z tišjimi driverji - zdaj je na voljo BTT Ender 3 Turbo z TMC2209, direktna drop-in replacement z original plato), extruder (recimo Bondtech DD posebej za Crealitiy, ki je povsem enak kot na Prusa MK3s), hotend vzameš kakšen Phaetus Dragon z ponikljano šobo (če ne tiskaš abrazivnih materialov), dodaš senzor nivoja (lahko Prusin P.I.N.D.A. 2 ali kaj drugega, induktivini/kapacitivni, ali BLtouch), trše vzmeti, PEI springsteel ploščo in si zmagal. Res edino prednsot v Prusi vidim v dual-Z drive, ki pa ga lahko tudi narediš na Ender 3. Če vržeš zraven še linearna vodila (MGN12H), pa imaš boljši tiskalnik od Pruse za pol manj cene.
Pa imaš še vedno printer nametan iz vseh vetrov (s super kompomentami, ki niso poceni), kjer ti lahko vsaka stvar posebej pije živce. Tebi in mogoče še komu se da ukvarjati s tem, marsikomu pa ne.

In zato je iz mojega stališča prusa vredna vsakega eura, ker dobiš evropski izdelek, ki je že v štartu narejen tako kot je treba (direct drive, autoleveling, dvojni z motorji,...) z izvrstno podporo in odličnim delovanjem. Meni to vsekakor upraviči razliko v ceni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: matej1990