3D tiskalnki

I

Izbrisan uporabnik 474

Daj prosim napiši malo o tej novi pridobitvi. Jaz imam že nakaj časa ogledenega manjšega bratca:
Poglej priponko 47646
Trenutno je 185€ sem ga pa videl na banggodu že za 150€... To so pa res že zelo nizke cene za SLA printer.
Odlašam z nakupom samo zato ker mi ni do packanja s toksičnimi smrdečimi tekočinami... Ampak printi ki pridejo ven iz teh mašin so pa hudo dobri...

Kvaliteta SLA je vsekakor neprimerljiva z FDM. Že če gledaš, da je standardni layer height (ekvivalentno kot pri FDM 0.2mm) 0.05mm, poleg tega imaš še anti-aliasing... Naslednje je hitrost tiska. SLA namreč "natisne" (osvetli) celoten buildplate naenkrat, tako da je vseeno, ali imaš gor en model ali zapolnjen celoten buildplate. Dolžina tiska je odvisna le od višine modela. Kolikor sem primerjal z mojim Voronom, je lahko FDM na en model precej hitrejši, pri 10 ali 20. modelih naenkrat, pa je bil SLA tudi do 3x hitrejši (pa Voron ni ravno počasen tiskalnik).

Je pa pri SLA potrebno vedeti naslednje stvari:
- resin ni tako odporen in trden, kot PLA ali ostali. Je sicer trden, ampak krhek. Sicer prihajajo vedno novi in novi resin-i, nekateri celo mešajo klasični resin z ABS-like in felxibilnimi resini, da dobijo, kot pravijo, super približek klasičnemu PLA ali PETG, pri čemer resini zdržijo temperature 200°C in več.
- resin smrdi.Ni važno ali je water washable, eco resin, bio resin, plant based... pač smrdi. Oz. ima močan vonj
- zasloni na SLA-jih so potrošna roba. Pri SLA LCD zaslonih mislim, da je življenska doba okrog 1000 ur, pri monokromatskih pa 2000 ur.
- delo z resin je packarija
- za čiščenje resin modelov potrebuješ IPA ali kakšen drug visokoprocentni alkohol (jaz uporablja bio-etanol), ki spet - smrdi. Pa hlapi. Pa ventljiv je.
- do končnega produkta je potrebna zaščitna oprema, predvsem rokavice (nitril, latex bo požrlo)
- veliko papirnatih brisač
- Končni izdelek moraš utrdit (curing) z UV svetlobo - torej rabiš vir UV svetlobe (se da na soncu, če imaš čas).
- modeli potrebujejo veliko veliko supportov, nasploh je celoten proces zelo drugačen od FDM-a
- priporočam wash&cure postajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic
I

Izbrisan uporabnik 474

Kar pa se tiče podlag, ker pač imam tu in tam kakšno izkušnjo:

Fleksibilna podlaga pri Ender 3 Pro se mi je zdela kar vredu, načeloma nisem imel težav, pod pogojem, da je bila dobro očiščena. Vendar pa kakor hitro si jo enkrat premočno prepognil, je ostala gubica in z tem je bila podlaga praktično uničena. Ni primerna za temperaturo nad 90°C, meni je ena razpadla (tiskanje ABS), druga pa je bil prevečkrat prepognjena (gube).

Ender 3 steklena podlaga (ultrabase) je bila kar OK, nekaj časa sem jo uporabljal na Enderjih za PLA in PETG. Ker sem na vseh printerjih preklopil na induktivne senzorje, mi zdaj leži v kotu. Ni pa mi nikoli prirasla k srcu. Z odstranjevanjem izdelkov ni bilo težav, sem pa videl posnetke, ko so ljudje odlomili zgornjo plast (luknjice) podlage zaradi predobrega oprijema.

PEI folije za flexsteel podlage so (bile) moje go-to podlage. Primejo brezkompromisno vse, vendar pa NISO primerne za TPU. TPU se bo gor prijel kot hudič, miza sploh ne rabi biti segreta, pa bo šla podlaga skupaj z PEI folijo stran. Za PLA, PETG in ABS je pa top-shit. Paziti se je potrebno poceni kitajski plošč, ki nalepijo kar eno folijo z zlato barvo in napišejo "PEI". Čistijo se z IPA ali žajfnico.

PEI textured flex podloge. Super podloge, ki zelo dobro primejo in predvsem zakrijejo prvi layer v enakomerno texturirano površino brez vidnih črt. Primejo enako (ali bolje) od PEI gladke folije. Pri teh podlagah je PEI prašno nanešen na flexsteel osnovo, zato je pomembno, da se te plošče NE čistijo za IPA ali drugimi alkoholi, temveč le z žajfnico.

Trenutno pa uporabljam predvsem flexsteel plošče z Ultem PEI črno folijo.

Nekateri še uporabljajo stekla ali ogledala, pa gor packajo z lepilom ali lakom za lase, ampak mi je to čisti mazohizem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic

hermann

Guru
19. mar 2014
9.242
5.805
113
glede na to, da se PETG še nisem lotil... kakšen poseben nasvet?

menda prime ko hudič (še posebej steklo) in tuhtam, če je varno direktno na magnetno podlago ali naj raje oblepim s kaptonom kot nekje svetujejo?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
glede na to, da se PETG še nisem lotil... kakšen poseben nasvet?

menda prime ko hudič (še posebej steklo) in tuhtam, če je varno direktno na magnetno podlago ali naj raje oblepim s kaptonom kot nekje svetujejo?
Odvisno zakaj bi rad printal PETG? Če bi rad bolj močne printe potem raje nabavi PLA+.
Jaz sem kupil 1 rolo PETG, pa sem obupal nad njim ker sem imel same težave...
Sem zdaj šel na PLA+ (Azurefilm Strongman) in je milina, ker se printa identično kot z navadnim PLA.
Ampak to je samo moja izkušnja...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

glede na to, da se PETG še nisem lotil... kakšen poseben nasvet?

menda prime ko hudič (še posebej steklo) in tuhtam, če je varno direktno na magnetno podlago ali naj raje oblepim s kaptonom kot nekje svetujejo?

PETG se bolje prime od PLA. Načeloma dvigni šobo nekoliko bolj stran od mize (PETG ne rabi biti tako stisnjen, kot PLA), mizo nastavi na nekje 85°C, hlajenje nekje na 20 - 30%. Z hitrostjo se jaz nikoli nisem pretirano ubadal, nekateri priporočajo zmanjšanje hitrosti tiska, ampak kot rečeno - jaz uporabljam enak profil za PLA in PETG. Retraction boš moral povečati, ker se PETG rad "nitka" - stringing. Z Ender 3 Pro podlago nisem imel nikoli težav pri PETG, nobenega kapton tape. Ne kupuj poceni PETG filamentov, imam pa dobre izkušnje z 3Djake in AzureFilm (pa tudi Verbatim, Sunlu, itd.) Imam enega Geeetech, ki pa je živa katastrofa. PETG se rad lepi na šobo, zato mogoče malo opazuj pri prvem tisku. Se zna zgodit, da se ti na šobi nabere kepica filamenta, ki se nekje med tiskom nato sprosti in ti lahko povzroči failed print (preskok korakov, prevrnjen model ali zamašitev šobe).
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Kar se tiče toplotne obstojnosti je tale video zelo zanimiv. PLA prepojen z etanolom spremeni strukturo da postane toplotno veliko bolj obstojen:

Naslednjič ko grem v špar nabavim tole in probam še sam...
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.242
5.805
113
S kemijo se ne bom ubadal, kemija mi "smrdi" še od jedkanja vezij. Vsekakor pa poročaj kako si bil uspešen.

Filamente imam trenutno nabavljene od azurefilm, običajen PLA in pa PETG tako, da upam, da s kvaliteto ne bo težav :) Z nastavitvami se bom pa pač malo poigral in ni vrag, da mi nekaj ne rata...
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.242
5.805
113
Precej neumno vprašanje...

Dobil sem stekleno plato ("creality ultrabase") pa je prišla brez sponk... verjetno so precej nujne, da reč ne bo plesala. Kje bi lahko nabavil kaj primernega kovinskega (ne bi ravno ščipalke za perilo)?

Sicer sem z magnetno podlago kar zadovoljen, edino kot posledica začetniškega neznanja je že rahlo zdrkana.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Verjtno bi lahko v kaki papirnici ali pa Tedi-ju našel tole:
1629446257651.png

Ali pa taka od "okvirja" za sliko ki drži skupaj steklo in karton:
1629446374776.png
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.242
5.805
113
haha kitajska steklena plata...

prvi poskus, krasno se prime, krasno printa, kar samo dol pade, ko se ohladi plata

skupaj s koščkom zgornje prevleke :valjamse:
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Imam ender 3 v diy škatli. Zdaj mi je spet dolgčas in bi rad prestavil display na zunanji del. Original je prevelik glede na vrata, ki sem jih naredil.
Gledam tole: https://www.ebay.de/itm/373622739483 ina exp1 in exp2 porta za povezavo. V tiskalniku imam ploščo BTT SKR mini v2 E3, ki ima en EXP port.
Za touch displaje najdem vse kako se poveže. Za to varjanto pa nič. Ima kdo izkušnje?
Bi pa res raje imel tak klasični displaj kot TFT35 ali TFT24.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Če kaj pomaga:

I got it working! In the latest revision of marlin there's already support implemented for the MKS_MINI_12864 in the SKR Mini E3. You just need to use individual cables to wire the single connector of the board to the double connectors of the screen, but it works.

You can use the pinouts in this page: https://reprap.org/wiki/MKS_MINI_12864 to get the pins on the screen, and the pins that are on pins_BTT_SKR_E3_DIP.h (take note that the pins here are seen as you would see them if the board had the stepper drivers on the bottom)

/** Creality Ender-2 display pinout
* _____
* 5V | · · | GND
* (MOSI) PB7 | · · | PB8 (LCD_RS)
* (LCD_A0) PB9 | · · | PA10 (BTN_EN2)
* RESET | · · | PA9 (BTN_EN1)
* (BTN_ENC) PB6 | · · | PA15 (SCK)
* -----
* EXP1
*/

You'll have to set your screen to MKS_MINI_12864 on Configuration.h

And i got it working finally.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
ne :)
Gledam tudi to:
Mini12864-EXP1.svg

Mini12864-EXP2.svg

in to:
1630416288196.png


Pa ne pridem skup po teh pinoutih. Res pa da ne poznam kratic in nimam pojma če ima kaj isti pomen in drugačno kratico.
Ajde Reset vem da je na TFT konektorju, ostalo manjkajoče iz EXP2 konektorja mi pa ni jasno. Pa nebi rad glih dima ven spusto.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

Po moje skombiniraš SPI1 port in EXP1, pri čemer pine, označene z PB, skonfiguriraš v Marlinu... Res pa je, da tega še nisem delal. Nerad si kompliciram stvari :D
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Ajde zaj sn zguglal tvoj post. Tam je pinout malo lepše oblikovan, se mi zdi da že malo več kapiram.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Eh, qrc, grdo od mene, bi ti lahko direkt link napopal. Sorry. Ja, če je pinout malo lepše postavljen, je bolj jasno...