3 ruterji zaporedno

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.129
2.471
113
Domet ima kar precej soliden, je pa vseeno že več kot 10 let stara zadeva. Poskusi si omisliti kaj novejšega s podporo N standardu.
 

dem

Fizikalc
4. avg 2011
1.931
13
38
Imaš kakšen predlog. Sam se ne spoznam... Potrebujem čimvečji domet.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.936
1.096
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Samo "primary router" je router. Na WAN portu im modem, na LAN portu gres do drugega. Na nobenem od drugih "routerjev" NE uporabis WAN porta (!!). Torej, imel bos situacijo z enim Routerjem, vsi ostali pa so Access pointi. Vsak AP je na svojem IPju, ampam vsi imajo nastavljen Router naslov prvega (edinega dejanskega) routerja.

Sorry, ampak imam doma 2 routerja uporabljena kot AP/switch, pa sta na primarni router (telekomov) seveda povezana preko njunega WAN porta (torej kabel iz LAN porte primernega routerja v WAN port sekundarnih). In razen tega, da sem na DHCP primarnega routerja za vsak slučaj nastavil fiksna IPja za druga dva routerja (in jima seveda izklopil DHCP oz ju nastavil v bridge mode), ni bilo treba nič drugega narediti (logično, ker ko se kateri od teh dveh routerjev pofočka v mrežo, avtomatsko dobi IP, GW ... podatke od primarnega routerja zase, vse kar dobi od prilljučenih naprav pa itak le posreduje). Vse ostalo mora delat avtomatsko, ker računalnik itak sploh ne ve, da da je AP (v primeru WLAN povezave) oz switch (če je preko kabla) vmes. V bistvu "vidi" samo primarni router.
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.022
52
48
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
linksys. 192.168.1.2
Simobil (192.168.1.1) deluje samo kot modem. Ker ni blo nekega zadovoljivega wifi dometa in pa tudi občasn ponovn zagon je potreboval, ko je bil kot glavni router. torej DHCP in WIFI sta izkloplena. iz njega gre samo en kabl na LAN port od lynksisa.
Na tega prvega lynksisa sta pa potem z kablom povezana dva stacionarca in tplink router (LAN). preko WIFI en tv in občasno en prenosnik in en telefon.
na drugi tp link ni z kablom povezano nič. preko wifija pa laufata 2 prenosnika in 2 telefona, en tv in xbox.
Kaj se wifija tiče je isti SSID in isti kanal in iste nastavitve. Torej da je po celi bajti samo eno omrežje.
In to je delalo zdaj ene dve leti brez brez težav. vsak vidi vse, mreža laufa. vse je dostopno na vsaki napravi.
Torej, da to nebi blo ok nastavleno dvomim.

Kakšne LAN nastavitve ti pa DHCP da, če se povežeš preko WIFI na problematični AP?
 

Wild

Pripravnik
5. okt 2011
203
0
16
Luka kar sem jaz bral, imaš pravilno priklopljene zadeve..
Jaz bi probal problematični router na novi lokaciji priklopiti na WAN in potem vklopi DHCP v drugem rangu. Seveda mora biti getway in vse od tega routerja. On se pač poveže dalje preko DHCP-ja..
Zadeva bi enako morala delovati,.. Pač za sprobat.
Kakšna pa je dolžina tega novega UTP kablja ?
 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.882
5.160
113
Zdaj me sicer ni doma. Bom konec tedna še probal. Kabla je nekje 30m. Če pingam router preko kabla so časi 0-2ms na 100 paketov z 0% izgub.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Torej, takole imaš povezano in nastavljeno? (wifiji na različnih kanalih, zelo priporočljivo...)
2467863-4routerji.jpg
 

Priponke

  • 2467863-4routerji.jpg
    2467863-4routerji.jpg
    70,6 KB · Ogledi: 945

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
Drugače opažam, da je pogosto težava nastavljen fiksni IP na nekaterih napravah. Zato priporočam, da se na napravi, kjer je vključen DHCP strežnik nastavi tudi dodeljevanje statičnih IP-jev glede na MAC naslov povezanih naprav (ruterjev/switchev v tem primeru).
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Težava se pojavi predvsem, ko se igraš s fiksnimi IPji znotraj DHCP območja. Za to je pametno, če se dhcp začne pri .100 imeti vse statične naprave pod to številko.

Statični IPji na MAC so sicer prava izbira, je pa problem, ko enkrat narediš restore routerja in moraš vse komplet še enkrat nastavljat, buhnedaj, da nisi imel nikjer zabeleženo
smile-1.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.936
1.096
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Torej, takole imaš povezano in nastavljeno? (wifiji na različnih kanalih, zelo priporočljivo...)
Resno: zakaj na naslednjih routerjih ne uporabit WAN porta za vhod? Jaz ga uporabljam, pa dela. Dodatna routerja sta oba v bridge mode in vse se je samo nastavilo ...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Torej, takole imaš povezano in nastavljeno? (wifiji na različnih kanalih, zelo priporočljivo...)
Resno: zakaj na naslednjih routerjih ne uporabit WAN porta za vhod? Jaz ga uporabljam, pa dela. Dodatna routerja sta oba v bridge mode in vse se je samo nastavilo ...

O kakšnem bridge modeu je govora? Predvidevam, da ne gre za wireless bridge, če je govora o priklopu s kablom. Ne nekaterih rotuerjih se da nastavit, da je WAN port del LAN segmenta, če je to to, potem je itak isto kot da bi v LAN priklapljal.

Priklapljat dodatno dostopno točko/switch znotraj interne mreže preko NAT pa je pač bedarija in ne vem zakaj bi to počel. Najmanj kar imaš že kot laik problem je, ko se hočeš povezat na napravo, ki je tam zadaj (rabiš port forwarding) ali pa če hočeš uporabljati med napravimi katerikoli zeroconf protokol (DLNA, AirPlay,...). Še tam kjer brez NAT pač danes ne gre, si ga ne želiš, kaj šele da bi ga po ne potrebnem tlačil v interno mrežo....
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Torej, takole imaš povezano in nastavljeno? (wifiji na različnih kanalih, zelo priporočljivo...)
Resno: zakaj na naslednjih routerjih ne uporabit WAN porta za vhod? Jaz ga uporabljam, pa dela. Dodatna routerja sta oba v bridge mode in vse se je samo nastavilo ...

Če veš, kaj dela in, rabiš dodatne porte na routerjih, potem lahko. Če pa ne rabiš dodatnih portov, pa je lažje, če povežeš samo preko LAN portov in bo delalo brez dodatnih nastavitev routerja. Problem je v tem, da sta LAN in WAN porta na rezličnih mrežnih karticah, ki ju moraš dati v bridge mode, drugače ne bo delalo. Za nevešče uporabnike je ta dodatna komplikacija lahko problem. Zato je bolje, da se ji izogneš, če ne rabiš dodatnih portov.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Torej, takole imaš povezano in nastavljeno? (wifiji na različnih kanalih, zelo priporočljivo...)
Resno: zakaj na naslednjih routerjih ne uporabit WAN porta za vhod? Jaz ga uporabljam, pa dela. Dodatna routerja sta oba v bridge mode in vse se je samo nastavilo ...

Saj to. "...se je..." lahko se pa ne bi. In po tem bi se moral postaviti na trepalnice, pa s kakim routerjem še ne bi šlo skozi
tongue-1.gif
Za to, če ni potrebe da bi si kompliciral lajf, narediš "the easy way".
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.936
1.096
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik XSIDE pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Torej, takole imaš povezano in nastavljeno? (wifiji na različnih kanalih, zelo priporočljivo...)
Resno: zakaj na naslednjih routerjih ne uporabit WAN porta za vhod? Jaz ga uporabljam, pa dela. Dodatna routerja sta oba v bridge mode in vse se je samo nastavilo ...

O kakšnem bridge modeu je govora? Predvidevam, da ne gre za wireless bridge, če je govora o priklopu s kablom. Ne nekaterih rotuerjih se da nastavit, da je WAN port del LAN segmenta, če je to to, potem je itak isto kot da bi v LAN priklapljal.

Priklapljat dodatno dostopno točko/switch znotraj interne mreže preko NAT pa je pač bedarija in ne vem zakaj bi to počel. Najmanj kar imaš že kot laik problem je, ko se hočeš povezat na napravo, ki je tam zadaj (rabiš port forwarding) ali pa če hočeš uporabljati med napravimi katerikoli zeroconf protokol (DLNA, AirPlay,...). Še tam kjer brez NAT pač danes ne gre, si ga ne želiš, kaj šele da bi ga po ne potrebnem tlačil v interno mrežo....

Bridge mode temu rečejo routerji, vsaj tisti, ki jih imam (linksysi in appli). V bistvu deluje kot AP oz. switch. DHCP izklopljen.
DLNA, AIrplay in dostopi do naprav BP delajo brez dodatnih nastavitev. V bistvu sem vse samo dal v bridge mode (1 nastavitev) + določil SSID, pass zanj in frekvenčno območje.
Mi je bilo logično, da bo tako delalo, tudi v navodilih tako piše. Pa očitno imam še srečo?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik XSIDE pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Torej, takole imaš povezano in nastavljeno? (wifiji na različnih kanalih, zelo priporočljivo...)
Resno: zakaj na naslednjih routerjih ne uporabit WAN porta za vhod? Jaz ga uporabljam, pa dela. Dodatna routerja sta oba v bridge mode in vse se je samo nastavilo ...

O kakšnem bridge modeu je govora? Predvidevam, da ne gre za wireless bridge, če je govora o priklopu s kablom. Ne nekaterih rotuerjih se da nastavit, da je WAN port del LAN segmenta, če je to to, potem je itak isto kot da bi v LAN priklapljal.

Priklapljat dodatno dostopno točko/switch znotraj interne mreže preko NAT pa je pač bedarija in ne vem zakaj bi to počel. Najmanj kar imaš že kot laik problem je, ko se hočeš povezat na napravo, ki je tam zadaj (rabiš port forwarding) ali pa če hočeš uporabljati med napravimi katerikoli zeroconf protokol (DLNA, AirPlay,...). Še tam kjer brez NAT pač danes ne gre, si ga ne želiš, kaj šele da bi ga po ne potrebnem tlačil v interno mrežo....

Bridge mode temu rečejo routerji, vsaj tisti, ki jih imam (linksysi in appli). V bistvu deluje kot AP oz. switch. DHCP izklopljen.
DLNA, AIrplay in dostopi do naprav BP delajo brez dodatnih nastavitev. V bistvu sem vse samo dal v bridge mode (1 nastavitev) + določil SSID, pass zanj in frekvenčno območje.
Mi je bilo logično, da bo tako delalo, tudi v navodilih tako piše. Pa očitno imam še srečo?

V tem primeru ni problema, gre le za lepo zapakirano funkcionalnost, ki ti vrže tudi WAN port v LAN segment (tako da WAN port v resnici ni več WAN), izklopi DHCP, NAT, itd., kar bi sicer storil sam.

Vprašanje sicer, kako je zadeva zadaj impelemntira. Če ima res za WAN posebno mrežno, ki je vezana direktno na CPU, mora potem delati ethernet bridge čez CPU, kar ni najbolj idealno (CPU se mora ukvarjati z bridganjem lokalnega prometa po nepotrebnem, namesto, da bi ta letel čez integriran switch). Je pa res, da kar sem videl teh el cheapo domačih routerjev, imajo ponavadi vse porte vezane na switch tudi če sta zadaj ločeni mrežni za WAN in LAN, in potem ločeno z VLANi tako kot pri tistih, ki imajo eno mrežno, le da gre prometa iz WAN čez eno mrežno, promet iz LAN pa čez drugo. V tem primeru lahko enostavno še tisti "WAN" port vrže v isti segment VLAN kot ostale LAN porte (kar je tudi najbolj logično za ta način) in se CPU ne ukvarja z bridganjem.

Uglavnem, če imaš takšno funkcionalnost (bodisi zapakirano kot "bridge mode" ali enostavno, da lahko WAN port uporabiš kot LAN in poleg tega izklopiš DHCP, itd), je priklop na "WAN" port OK, če pa dejansko priklapljaš na WAN stran usmerjevalnika bi se pa....
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.884
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik dem pravi:
Kakšen domet ima tale zadeva, če jo postavim na okensko polico?

https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/linksys-brezzicni-router-linksys-wrt54gl
Pred casom je imel nekaj casa z dvema 54 ex sosed od mene net preko 200m. Ni bil pa original sw gor pa obcasno (ob slabem vremenu) je imel kaksne težave.
Ne me vprašat kaj vse je delal ker nimam pojma o tem.
Se trenutno s svojim nekaj hecam, ker mi ga je zadnjic nekaj nagajal in sem pritisnil /drzal reset tipko, sedaj pa se vse naprave ne povezejo preko njegovega witi na net. Najprej sem spravil laptop, potem se en gsm, pa ne vem kje je problem da se ne povezejo se druge naprave. Se je pa SSID zbrisal ob tistem resetu in sem na novo naredil istega z istim geslom.
 
Nazadnje urejeno: