1490T Težave

wisebear

Zelenc'
7. dec 2009
9
0
1
Pozdravljeni.

Preko ebaya sem iz zda naročil ''refurbished'' garmina 1490t, ker sem hotel imeti TMC, LA in JCV funkcije (pred tem sem imel model 205w). Link do ebaya: Klik
Danes sem napravo dobil, updatal sem software, aktiviral tmc in za začetek naložil adria route in adria topo mapi. Imam kar nekaj težav z napravo in me zanima kakšne izkušnje imate s tem modelom? V bistvu sem s tem modelom močno razočaran, glede stabilnosti in hitrosti delovanja se zaenkrat ne more primerjati s starim 205w.
Najprej me je zelo zmotilo ekstremno počasno izrisovanje map med navigiranjem. Še posebej moteče je izrisovanje mape pri ''zoom out'' v 2D pogledu. Včasih traja celo 5-6 sekund da se izriše celoten zemljevid. Včasih med navigiranjem za nekaj sekund del mape ali kar cela mapa popolnma izgine. Najprej sem mislil, da je težava v počasnem prenosu podatkov iz 8gb (class 2) sd kartice, vendar se enake težave pojavljajo če mape namestim direktno v spomin naprave. Ali je takšno počasno delovane normalno? Imam tudi občasne težave z ugašanjem naprave; danes se mi je npr. garmin ob nekaj urni uporabi 3x ugasnil. Samo navigiranje, LA in TMC delujejo normalno. Funkcije junction view še nisem testiral.

Razmišljam da bi napravo poslal nazaj oziroma da bi uveljavil garancijo. Ob nakupu sem zraven dobil nek garancijski list, ne vem pa če lahko garancijo uvevljavljam v SLO? Se je že kdo znašel v podobni situaciji?
Hvala za komentarje.
 

wisebear

Zelenc'
7. dec 2009
9
0
1
Posodobil sem firmware takoj ko sem garmina dobil. Vedno tudi nato napravo najprej resetiram, tako da v tem ni težava. Poskušal sem tudi ponovno prepisati FW 5.30 in je še vedno isto. Kot bi procesor delal na 5 %. Istočasno imam vklopljeno AR 3.11 in AT 2.30. A je mogoče kje drugje še kakšen trik?
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Imej vklopljeno samo AR in boš videl kako hitro ti bo izrisalo karto.
AR je zunaj že 3.20.
Pojdi v skrito mapo .System v mapo sqlite in tam izbriši mlg_history (se ti bo samodejno generirala ob ponovnem zagonu),ta zna včasih zajebavat.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.408
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
Zakaj tlačiš AdrijaTOPO na cestno napravo?
17758-icon_confused.gif
 

wisebear

Zelenc'
7. dec 2009
9
0
1
Popoldan bom stestiral kako 1490T izrisuje mapo če imam vklopljeno samo AR oziroma samo CNEU. Nisem pomislil, da bi bila topografska mapa preveč podatkovno obsežna, ker mi je vedno zelo lepo delala na 205w.

Po drugi strani opažam da 1490T v 3D pogledu mapo kar hitro obrača ko vozim skozi ostre ovinke. Občutno hitreje kot npr. 205w. Ima pa res težave z blackuoti pri izrisovanju.
 

wisebear

Zelenc'
7. dec 2009
9
0
1
Po včerajšnjem testiranju lahko rečem, da je ob izklopljeni topografski karti nuvi 1490t veliko bolj odziven pri izrisovanju map. Očitno gre res za neko specifično težavo tega modela. Opazil sem tudi, da je ob vklopljeni mapi city navigator eu 2012.10 izrisovanje hitrejše kot ob vklopljeni adria route 3.20. Pri slednji mapi se mi zdi, da včasih napačno izriše zeleno in modro barvo (področje vode).
Se komu sanja zakaj ta model ne prebavlja topografske mape? Med samo vožnjo je sicer res ne rabim, a je kot mapa koristna pri orientaciji ali pregledovanju nepoznanega terena.

Zanima me kako imate nastavljene detajle pri teh novejših nuvijih. Vidim, da je prikazanih detajlov relativno malo tudi ob maksimalnih nastavitvah. V 3d pogledu je med vožnjo na ekranu prikazanih manj podatkov kot pri starih modelih. A se da kako nastaviti, da naprava med navigiranjem, ko je npr. do naslednjega odcepa več kot 10km, sama zmanjša povečavo na mapi?
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.583
690
113
toti Maribor
Težava ni v karti, ampak v procesorju naprave. Karta enostavno vsebuje preveč detajlov in jo naprava ne zmore v realnem času prebavljat. Tu je predvsem problem v AR.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Meni pri verziji 5.10 lepo dela vse tudi z AR in AT hkrati vklopljena.

Pri SW 5.30 pa crkuje, tako kot je pri 4.50.
 

wisebear

Zelenc'
7. dec 2009
9
0
1
Fikus hvala ti, preizkusil sem verzijo 5.10 in res dosti lepše dela. Ne razumem kaj izumljajo s temi posodobitvami.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Me veseli, da ti verzija 5.10 dela bolje.

Še dobro, da nisi preskusil verzije 5.20, bi te kap.

Po moje gredo pri Garminu v smeri, da bodo imeli počasi le en sam zemljevid City navigator Europe/Severne Amerike in nič več množico malih kart za vsako državo posebej.
Ker bo ljudem stalno kaj nagajalo bomo počasi prisiljeni uporabljati le še eno karto.

Kar je pa po mojem zelo, zelo zgrešeno, ker je edina velika prednost Garmina v tem, da ima topo karto tudi za Slovenijo in Hrvaško-vse ostale navigacije je nimajo in so vsaj meni zato skoraj neuporabne.
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Nisem vedel, da še kdo ponuja topo karto je pa zelo lepo, da počasi tudi druge naprave dobivajo topo kartografijo tudi za Slovenijo.

Če ni topo karte se namreč meni zadeva zdi skoraj neuporabna sploh za po Sloveniji, kjer gps uporabljam v glavnem le za kolesarjenje in pešačenje po krajih bogu za hrbtom.

Bi bilo pa enkrat treba primerjati, če je vsaj približno tako uporabna in točna kot Garminova.
Imaš morda kakšno slikco za primerjavo?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

No, Oziexplorer je že precej star=znan program, jaz sem sicer uporabljal raje http://pathaway.com/ , ker je lepo delal na PalmOSu.
Je pa to progam in ne navigacija in za karte se moraš sam znajti. Tiste ki so krožile za Slovenijo so zastarele in pod nivojem.

Ozi dela na win sistemih, je pa le program. Karte si moraš priskrbeti sam.. In te iste karte, ki jih uporabljaš v Oziju lahko uporabljaš tudi v Garminu (v pohodnih modelih ki podpirajo custom mape).

Je pa tak, da karte v Oziju niso rutabilne, moderne topo karte za Garmina pa so (topo deutschland, uk itd.), poleg tega, da podpirajo še vse ostale parametre (od iskanja, višine ipd.).

Garminu je prej konkurenca tale zadeva http://www.navigator.si/ oz. Magellan.

Dejansko pa pri nas za pohodništvo in kolo zadošča in je boljša Adriaroute, saj ima npr. vrisano celo transverzalo, je rutabilna itd. pa še za Adriatopo jo lahko kombiniraš (npr. na Triglav ima AR vrisane praktično vse poti in je rutabilna).

Ker pa je finta da za take zadeve rabiš tudi primerno napravo (kjer baterija drži dolgo ali se da zamenjati) pa verjetno res drži, da je kakšen Garmin edina izbira.

Da pa se z drugimi, a se moraš kar precej spoznati.

Uporablja kdo sploh Ozija tukaj?
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Torej je še vedno edina prava izbira Garmin.

AR je res rutabilna vendar se z njo nekje bogu za hrbtom ne moreš kaj dosti orientirati, ker nima vnešenih izohips, vrisanih gozdov, potočkov, vrhov....
Zato je nujno zraven imeti naloženo še Adriatopo karto.

Škoda pa je, ker enostavno ne združijo obe AR+AT skupaj in naredijo res odlično karto.

S torbico za kolo/peš v katero se dajo AA baterije mi Garmin 1390 zlahka dela cel dan.

Magellan se mi pa zdi precej predrag-vsaj tisti, ki sem ga gledal, tako, da kakšne izbire na žalost še vedno ni.
 

Leon2007

Fizikalc
12. mar 2011
1.654
29
48
58
Horjul
Eno pojasnilo bi prosil. Danes, ko sem šel v ljubljana, sem si prižgal nüvija in mi je po približno desetih kilometrih ali 10 minutah začel navigirat pot. Zdelo se mi je mal čudn, ampak dobr bom videl kam me misl pelat. Pa sem videl, da me pelje po zadnji navigirani poti, ki sem jo delal pred 14 dnevi, res pa je, da se potem nisem vozil z vklopljenim nüvijem. Ali ma morda to varianto ( da si zapomni poti po katerih si se že vozil - sem nekje že zasledil) tudi omenjeni nüvi?
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Če takrat rute nisi prekinil te potem vodi po tej poti.
Na prvi strani, ko se nuvi vklopi preveri, če imaš tam tisti rdeči x za prekinit ruto.
Kolikor vem, nuvi 1490 nima možnosti, da si zapomni ruto ampak če si se peljal od točke A do točke B in se ruta ni zaključila in ob naslednjem vklopu naprave zopet vštartaš na točki A te bo vodilo po tej poti, saj je ruta še vedno aktivna.