Začetnik-varjenja pive

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik alessio86 pravi:
Kako se ti pa obnese brez spargea.. imas dober izkoristek

S spargom imam izkoristek 75%, brez pa 68%...imam pa vsaj eno uro manj dela. Tistih nekaj 100g več slada mi res ni škoda
smile-1.gif


Edini problem pri no sparge je, da lahko naredim manjši batch. V 50 l piskru dobim potem na koncu od 20l do 23l piva v flaše oz keg., odvisno seveda od piva.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Koliko narediš s sparage? Enako kuham v 50l in mi pride nekako 32-33l ven. Imam občutek, da bi lahko še kak liter stisnil, če bi res pazil da mi pri začetku vretja pena ne skipi... sem pa na ~78%.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Huh, težko bi rekel, nisem še maksimiziral. To sem poskusil samo enkrat, pa sem ga nekje sfalil, ker sem moral dolivati vodo v fermentorja. Takrat nisem vedel kje, od te sobote naprej pa vem, ker sem končno pomeril dejanski volumen lonca. Bom zapisal na podtemi Oprema. Ampak če nekako s kalkulatorjem preračunaš tako, da imaš pre-boil voluma nekaj litrov pod vrhom lonca, potem pa odšteješ boil off, dobiš nek maximum (odšteješ še usedlino in boš videl kje si s količino v flašah/kegih).
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Pa ne pozabiti odšteti krčenja volumna pri ohlajanju, tole je men vedno manjkalo, pa sem se praskal po glavi od kje izgube, je pa res da se pri 100 končnega piva to kar pozna.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Pa ne pozabiti odšteti krčenja volumna pri ohlajanju, tole je men vedno manjkalo, pa sem se praskal po glavi od kje izgube, je pa res da se pri 100 končnega piva to kar pozna.

Kakšen pa je odstotek? Ampak v bistvu na to ne moreš vplivat. Več kot toliko v lonec ne gre, na koncu bo vedno zaradi krčenja manj.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Pa ne pozabiti odšteti krčenja volumna pri ohlajanju, tole je men vedno manjkalo, pa sem se praskal po glavi od kje izgube, je pa res da se pri 100 končnega piva to kar pozna.

Kakšen pa je odstotek? Ampak v bistvu na to ne moreš vplivat. Več kot toliko v lonec ne gre, na koncu bo vedno zaradi krčenja manj.

Na 50l loncu, na koncu vretja imas not cca 40l, ti hlajenje pobere slabe 2l...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Pa ne pozabiti odšteti krčenja volumna pri ohlajanju, tole je men vedno manjkalo, pa sem se praskal po glavi od kje izgube, je pa res da se pri 100 končnega piva to kar pozna.

Kakšen pa je odstotek? Ampak v bistvu na to ne moreš vplivat. Več kot toliko v lonec ne gre, na koncu bo vedno zaradi krčenja manj.

Na 50l loncu, na koncu vretja imas not cca 40l, ti hlajenje pobere slabe 2l...

To že, ampak tako je v vsakem primeru. Ali hočeš rečt, da moram pri receptu to upoštevati? Prim. recept: pre boil 29l, fermentor 25 (jaz imam 4l boil off), zaradi krčenja pa moram vedeti, da bom dejansko dobil 23l v fermentor?

Ne razumem točno, zakaj bi to krčenje upošteval, saj bi po logiki raje govoril o raztezanju (ni ti približno nisem naravoslovec). Ko jaz nalijem X količino vode, se bo ta ob gretju povečala na količino X+raztezanje, pri ohlajanju, pa bo spet prišla na X (če predpostavljam, da ni izgube zaradi vrenja), sicer pa pač količino Y (X-boil off).

Al sem čisto mimo?
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Če imaš izkoristek med 70-80 %, boš na koncu dobil v fermentor 70-72% začetne kočičine vode. Torej: iz 80 litrov vse skupne vode na koncu pride kak liter čez 50tko v fermentor. Zaradi vseh izgub in skrčevanja sem tudi jaz dolgo študiral, kaj in kje .... Najbolj mi je žal pa oborine s pivino na koncu v loncu, ker ne vem, kako bi še tiste 3-5 litre precedil v fermentor ....
smile-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Hehe, jaz jo tudi pustim, ampak baje da itak ne škodi pivu. Sicer pa pretočiš pred koncem fermentacije, če ne želiš usedline dolgo v fermentorju. Jaz iz čisto subjektivnih razlogov glavnino usedline pustim v piskru, oz. zato, ker mi pač ni, da bi zlil v fermentor
smile-1.gif
Mogoče pa kdaj bom, sem prepičan, da je v tej usedlini še kar kak liter+ pivine, odvisno od velikosti batcha.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Uf, jaz ponavadi zlijem pivino v fermentor preko prekuhane biab vreče. Če je pivo močno hmeljano je v tistem delu ogromno pivine. Torej pretocim preko vreče, nataknem latrks rokavice, nanje naspricam starsan in stisnem. Ven dobim kar nekaj ekstra litrov.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Drugi BIAB spet kipi ko norc :D Zdej pa nevem al je zarad higiene da sem ga okužu? Ali mogoče da bi blo zarad nedokončane fermentacije čeprav je bil v fermentorju vsaj 3 tedne? Ali bi bilo mogoče zarad usedlin ki grejo zraven iz fermentorja? (usedlin imam v fermentorju kar konkretno cca 3 cm)
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Prosim za pomoc.Pred 3-mi tedni sem flasiral pivo in nisem dodal nic sladkorja...In ko odprem steklenoco -sampanc.Ocitno delam nekaj narobe pa ne vem kje.Ima kdo kaksen nasvet.Hvala za odgovor.
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Vodo zagrejem, jo pretocim v hladilo torbo in v njej drozgam nato se sperem z vodo.Nato prelijem v inox sod z pipico in segrejem do vretja in nato dodajam hmelj.10 min pred koncem dam hladilno spiralo v pivino.NAto pokrijem z pokrovko sod in priklopim hladilnik na vodovod da zacne hladiti.Po 25 min odkrijem odstranim hladilnik in preko pipice pretocim v fermentor..Nato dodam kavas in pocakam 21 dni.Je kle kaj takega ki bi mogel paziti? Danes ne bom prej delal kvasa ampak bom direkt suhega dal v fermentor...
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Pri steklenicenju pa steklenice operem in razkuzim z oxsijem.nato pretocim v drug fermentor dodam prevreti sladkor in pocakam 20 min.nato tocim v steklenice preko sifona ....zamaske namocim v razkuzilo....sedaj bom zamenjal oxsi z star sanom...a je mogoce kaj z vodo narobe ker jo imam iz izvira?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Voda ne more biti kriva, ker jo skupaj z pivino prekuhaš.
Da bi ti kakšna okužba toliko dvignila pritisk v flaškah v tako hitrm času, je tudi skoraj nemogoče (sploh če se ne pozna na okusu)

Po mojem:
- zapoznela refermentacija v flaški (pre hitro flaširaš)
- Preveč usedlin v flaški in posledično ob odprtju ustvarjenje nukleacijske točke, ki ti požene pivo vn
- Piješ pretoplo pivo, daj ga prej v hladilnik za par dni, da se CO2 utopi v pivino, po mojih izkušnjah je potem pivo precej manj reaktivno
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Kako mislis da prehitro flasiram?Bi mogel pustit se kaksen dan vec da fermentorju.
Kako pa bi lahko tocil da se izognem usedlini...je pa res da jo je majckeno na dnu flase...