Začetnik-varjenja pive

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Citat:
Uporabnik cynicaal pravi:
Včeraj sem odprl par flaš iz zadnjega batcha, ki sem ga flaširal pred dvema tednoma (cream ale) in opažam, da ko natočim pivo ima ogromno mehurčkov, takih velikih (kot radenska), ki se z veliko hitrostjo zapodijo proti vrhu, po minuti pa ostane samo še "normalna" karbonizacija. Kaj bi bil vzrok tistemu prvotnemu neobičajnemu "napadu" mehurčkov?

Lako gre enostavno za to da imaš segret kozarec in se pivo ob stiku s steklom hitro ogreje in izloči se veliko CO2ja naenkrat. Poskusi dat še kozarec pol ure pred točenjem v hladilnik, če efekta z mrzlim kozarcem ni potem je to to.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Steklenici hrani navpično. Razen, če seveda ne gre drugače...

Meni se je vulkan delal samo v primeru previsoke karbonizacije. Opažam pa drugo...ko karboniziram pivo na želeno stopnjo, je OK. Potem mi pa ostanejo kake flaške nekaj mesecev (ker vmes pijem že drugo), pa se mi v kozarcu precej peni in tudi v ustih se naredi pena...težko za pit. Pivo po mojem ni okuženo, vse ostalo štima...le ta karbonizacija ni več taka čista, ampak postane penasta...

V čem je keč?

Refermentacija v flaši. Čeprav si delal vse prav, z staranjem začnejo kvasovke res počasi jesti ostalo kar niso uspele v primarni. To lahko traja tudi kako leto....tako pač pritisk narašča, je pa veliko odvisno tudi od seva samega....
AMpak moja visoko lakoholna piva ki jih starma, so proti koncu vedno bolj karbonizirana

Oz. je kriva okužba z divjim kvasom. Za razne brette ipd. je značilno da delajo počasi ampak vztrajno. Sicer poleti je mogoče malce krivo tudi toplo vreme ker se zna zgodit da se "kulturni" kvas pri visokih temperaturah (če imaš pivo v stanovanju na "toplem") spomne da bi še malce fermentiral.

Vsekakor ni normalno da se že po 2h mesecih karbonacija dvigne za "občutno" stopnjo kar kaže na to da je sam potek fermentacije bil sfaljen (premalo kvasa, prenizke temperatre, prehiter cold crash, ...) ali pa da je v igri okužba.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Meni se je tole zgodilo s parimi craft pivi iz trgovine... nikoli vsemi, tu pa tam kak. Sem pa tudi že iskal mehurčke, tak malo jih je blo
rolleyes-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Pocast: sumim na tvojo razlago, pa ne, da bi si zatiskal oči, da se pri meni ne more zgoditi okužba. Včeraj sem namenoma spil prav to isto pivo. Ko sem ga natočil, sem počakal, da pena zgine, nato pa ga s prstom zgodljal, da se je spet naredila itd. nekajkrat. Potem je bilo pivo ravno prav karbonizirano in super za pit
smile-1.gif


Wofk: Uff, ne, pri meni se nič takega ne zgodi
smile-1.gif
Pivo se začne penit ob stiku s kozarcem, kot je napisal Utiševalec.. Načeloma ga vedno prej splaknem z vodo.

Utiševalec: tvoje nasvete jemljem kot svete in se res trudim, da ne delam napak, ki si jih opisal
smile-1.gif


Odisej: Daleč od tega, da bi bil konec sveta.
smile-1.gif


Hvala vsem za odgovore!
 

pivoljub

Pripravnik
5. maj 2015
130
0
16
Imam tudi jaz podobne izkušnje.
Fermentiram 3-4 tedne pri cca 18C.
Karboniram in potem če pivo pustim 2 meseca+ (sploh poleti) ima preveč mehurčkov. Kakšen se tudi peni iz steklenice.
Če spijem po parih tednih je ok.
Na okusu ni opaziti kake okužbe.
Ponavadi dam 120-130g na 26L piva.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Zato sem ga jaz začel načrtno manj karbonizirati (2.2 - 2.3, količino sladkorja prilagajam temperaturi piva pred karbonizacijo zaradi raztopljenega CO2ja).

Ali fermentiraš na sobni temperaturi 18C ali pri temperaturi piva 18C? Če imaš sobno na 18C, potem ima med primarnim vrenjem pivo sigurno 20-22.
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik cynicaal pravi:
Včeraj sem odprl par flaš iz zadnjega batcha, ki sem ga flaširal pred dvema tednoma (cream ale) in opažam, da ko natočim pivo ima ogromno mehurčkov, takih velikih (kot radenska), ki se z veliko hitrostjo zapodijo proti vrhu, po minuti pa ostane samo še "normalna" karbonizacija. Kaj bi bil vzrok tistemu prvotnemu neobičajnemu "napadu" mehurčkov?

Lako gre enostavno za to da imaš segret kozarec in se pivo ob stiku s steklom hitro ogreje in izloči se veliko CO2ja naenkrat. Poskusi dat še kozarec pol ure pred točenjem v hladilnik, če efekta z mrzlim kozarcem ni potem je to to.

Očitno je bil res topel kozarec, ker sedaj pri hladnem je bilo vse OK.
zmaga.gif
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Eno vprašanje, danes kuham svoj drugi BIAB in ker še nimam špirale za hlajenje me zanima če lahko med hlajenjem (hladim kar v mrzli vodi in z ledom) mešan notri v loncu ali ni priporočeno?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Menim, da je to tudi edina možnost. Nekateri poleg tega še v steklenicah zamrznejo vodo in jih potem razkužene potopijo v pivino.

Priporočam mešanje, jaz sicer hladim s spiralo, ampak z mešanjem občutno skrajšam čas hlajenja. Seveda pa naj bo lopatka primerno čista in razkužena. Jaz mešam z isto, s katero delam ves postopek prej, pred koncem pa jo namerno pustim vreti v pivu, da se razkuži.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Edino to pazi, da ti hladilna voda ne šprica v lonec, ker boš okužil pivino ... Vse kar ima po končanem vrenju inhlajanju stik s pivino oz. pivom, mora biti sterilno ....
 

pivoljub

Pripravnik
5. maj 2015
130
0
16
Ponavadi je na temperaturi 16-17 C. Tako da tudi med fermentacijo ne leze čez 20.
Ponavadi ga po kakem tednu prestavim v toplejši prostor tako da bi kvasovke mogle pomalcat še ostanke.
120g sladkorja pri 20C naj bi bilo 2.0 CO2ja kar je že na spodnji meji.
 

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Zdravo,
Eno vprašanje. Pred dvema dnevoma sem zvaril 18 litrov pšeničnega in pretočil v fermnentator. Sedaj, po 48 urah, se vrenje še ni pričelo. Ob pogledu v fermentator je nastala sledeča fotografija:



Kaj se dogaja? Ali sem ga spet nehote "usral" s higieno?
Hvala za nasvet, pomoč.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.957
326
83
Tole na sliki deluje kot krancelj kvasa, tako da bi moral vreti...četudi bi okužil pivivno, bi vseeno vrelo, mogoče še bolj :D
Tako da,mogoče je blo premalo kvasa in gre vse skupaj bolj počasi, kerje tudi krancelj bolj majhen.....po vsej verjetnosti pa samo fermentor ne tesni. Tako da še malo počakaj, ampak si na dobri poti
wink-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
+ bi dodal da se vmes med zgornjo skorjo pojavljajo otočki mehurčkov kar nakazuje na neko aktivnost. Tako da bi rekel da fermentacija poteka oz. bo pričela potekat, lahko je smao slabo tesnjenje fermentorja krivo da v vehi ni aktivnost (precej klasična "težava" pri teh plastikah).
 

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Zdravo.
Najprej hvala za odgovore.
Tokrat sem prvič delal s kvasom Safbrew WB-06. Temperatura v kleti je 19 stopinj. Temperatura na steni posode 20 stopinj. Posodi sem danes ponovno preveril tesnenje (veha, pokrov,...). Zaenkrat nisem opazil nepravilosti. Bom počakal še kakšen dan. Mogoče pa stvari gredo malo bolj počasi...
Imam še eno vprašanje. Ali mislite, da bi bilo smiselno čez kakšen dan dodati nov (rehidriram) kvas (če se še ne bo vretje začelo)?
Hvala.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik markolinux pravi:
Zdravo.
Najprej hvala za odgovore.
Tokrat sem prvič delal s kvasom Safbrew WB-06. Temperatura v kleti je 19 stopinj. Temperatura na steni posode 20 stopinj. Posodi sem danes ponovno preveril tesnenje (veha, pokrov,...). Zaenkrat nisem opazil nepravilosti. Bom počakal še kakšen dan. Mogoče pa stvari gredo malo bolj počasi...
Imam še eno vprašanje. Ali mislite, da bi bilo smiselno čez kakšen dan dodati nov (rehidriram) kvas (če se še ne bo vretje začelo)?
Hvala.

Preden boš karkoli dodajal, vsaj pomeri gostoto, da vidiš če se res nič ne dogaja....
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik alessio86 pravi:
Kaksno delate razmerje voda/slad
Vedno isti ali kaj prilagajate?

Jaz kuham BIAB. Če delam s spiranjem, dam vedno 3l vode na 1kg slada. Če delam no sparge, dam pač vso potrebno količino vode.