Splošna debata, kaj je uspelo in kaj ne...

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Zdej pa temu "LME" dodaj še malo začimb, pa kečapa pa imaš tak glaze za rebrca da dol padeš
wink-1.gif
:D

Še enkrat: nomi, nomi
smile-1.gif
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Citat:
Uporabnik koloid pravi:
V četrtek sem spravil v fermentor pšenično pivo. Uporabil sem 2 dekokcijo. če se komu da brat naj, drugače pa naj preskoči in gre na spodnji del sporočila:)

Mash in T=42°C----- počasi v 25'------- na 50°C ( ferulic rest), tukaj sem pazil da imam pH malce višji od idealnega ,ki naj bi bil 5,7 ( moj je bil 5,8). Po ferulic restu sem dodal fosforno kislino da sem dosegel pH 5,50
1. dekokt 35%-40% gostljate snovi segrel na 71°C ( tukaj me je T mal zajeb...) počitek 30' in potem vretje cca 18'
dekokt dodal glavnemu mashu da sem dosegel 64°C počitek 25'
2. dekokt 40% redke snovi segrel na 71°C počitek 15', vretje 15'
dekokt dodal glavnemu mashu da se dosegel 71°C ( + dogrevanje) počitek 25'
mash out 77°C počitek 5'
sparge T=77°C cca 30'
Vretje 90' pH po vretju pH=5,4

Kvas dodan v 16°C. T fermentacije prvih 3 dni je stalnih 17°C. 4 dan zvišal na 21°C.
kvasa sem po mojih izračunih dodal 0,54Mcellic / ml / P. Vem da je premalo, vendar sem računal da jih bo dovolj glede na to da so direkt iz starterja in v polni formi.


Po predvidevanjih bi moral po 4 dneh doseči 3°P. Imam ga pa 6°P ( 1.012) in pH 4. Zdaj problem, ki ga imam ni v okusu piva, temveč v tem, da ne vem kje sem ga usral. Ali sem premalo kvasa doda, ali pa sem z dekokcijo preveč kompleksnih sladkorjev sproduciral.

Kar sem naredil zdaj je da sem zvišal T okolice v kateri fermentira na 24°C in pomešal na rahlo pivo z lopatko.
Sem pa opazil ,da ko sem odprl fermentor, da je še polno kvasa v t.i. krausnu, tako da je možno da še sploh ni sfermentiral do konca ( kar bi bil zelo presenečen), bojda je 3068 brutalen kvas ki opravi delo v 3 dneh. ali se pa motim. Bomo videli.

Malo sumim premalo kvasa, ker sodeč po okusu ki ga ima pivo, ki bi moralo imeti okus po klinčkih ( nizka T ferm, ferulic acid rest) ima pa ga bolj po banani in jagodi.

Če ima kdo kako idejo kaj bi lahko šlo narobe sem odprt za ideje;).

Na koncu je izpadlo čisto OK. Zgleda, da je za dolgo fermentacijo kriva nizka temperatura (17°C). Po 8 dneh se je končno FG ustavila pri 2.7°P.

Glede na to da se weizne pije "mlade" me zanima, če ga je kdo od vas že stekleničil po 14 dneh oz še prej?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.461
113
Moje pivo so mi zafukali naročilo... in tako sem dobil 25ml alfa-amilaze encimov. Kaj naj zdej s tem
confused-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Amilaza se lahko uporabi kot "booster" pri drozganju ali pa kot sredstvo za pomoč pri fermentaciji kadar je bila encimska pretvorba slaba (prisoten škrob) ali pa želiš znižat FG (body) že sfermentiranega piva. Je pa zelo rizkantno tole uporabljat ker ti lahko pridela preveč preprostih sladkorjev. Skratka za resnega pivovarja nepotrebna stvar!
evil.gif


Se uporablja pa amilaza (+ še par dodatnih encimov) pri slajenju drozg za destilacijo. Industrijsko recimo za pridelavo poceni etanola iz neslajenih žit (vodka na policah trgovin je večinoma slajena s pomočjo encimov).

Če ti ravno šenkajo pa ne veš kaj bi s tistim prinesi do mene, bom že porabil!
grin1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Najbolje, da si najprej prebereš splošne pogoje poslovanja glede vračila blaga, nato pa se poslužiš ustreznih (ne)pravnih postopkov.

Če so ti pa šenkali, in sprašuješ kako sedaj to uporabiti, pa sledi Utiševalčevemu odgovoru. Jaz nimam pojma
wink-1.gif
 

Tenere

Zelenc'
24. okt 2015
27
0
1
Dvomim, da so mu šenkali, temveč prej zahtevali naj pošlje nazaj in nosi strošek poštnine, ker meni se je enkrat zgodilo podobno in kljub temu, da so mi zjebali termin in načrte za varjenje in kljub temu, da sem jim do tedaj pustil precej denarja in da je šlo le za 3 EUR in bi imel tako rekoč večji strošek poštnine s pošiljanjem nazaj, so raje izgubili stranko, kot razumeli, kaj pomeni izraz dobra poslovna praksa oz. pristali vsaj na kakšen kompromis. Tedaj sem se jim lepo zahvalil za sodelovanje in od tedaj kupujem pri konkurenci, za kar pa sem jim še posebej hvaležen, da je do tega prišlo. Dopuščam možnost, da so v zadnjem letu ali dveh spremenili poslovno prakso zaradi vse večje konkurence.

Lp
 
Nazadnje urejeno:

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Moja izkušnja z njimi je sicer ok. Tudi cene surovin so vedno bolj konkurenčne. Me je pa zmotil enkrat delovni čas. Piše, da imajo odprto od 8.30 do 15.30. To me sicer ne moti, me pa moti to, da jih ob 8.30 ni bilo tam, ko sem želel prevzeti stvari in sem bil ravno v tistem koncu. Tega je sicer že kako leto. Morda se tega zdaj bolj držijo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Kako pa veš da je bil pokvarjen kvas oz. razloži v čem točno je problem. Sicer ne zagovarjam tistih na moje pivo, ampak kvas recimo je "delikatna" reč pa težko pri pivu kriviš direktno nek kvas da je zasral vse skupaj.
 

HudaLiza

Pripravnik
31. avg 2015
94
0
6
Ja zadeva je bla da sem sam malo kriv mogoce ker nisem pogledal dstuma in je bil do decembra letos kao se dober lih MJ liberty bell...varil sem novembra 4 runde ena za drugo in sem v dva dal MJ..ki mi je rabil 50ur..vec kot 2 dni da je zakurblo (to sem ze enkrat omenil,da mi dela tezave)...v druga dva pa klasicni 05 ki je bil v hladilniku pol kilski vec kot 1 teden odprt in mi je takoj zalaufal. 4 runde po cca 110l..2 razlicna pira,ker sem hoto videt ce se kaj pozna in valda sta MJ rundi bli pokvarjeni. 3 dan je fermentiral..ene 5 dni..konec..poskusim..bret..gnile jajce..blek...1 sod zlil vstran..1 vrgo v zganjekuho..prislo bogo vun...druga soda ok pircek se ze pije.

Druge razlage nimam. Ce bi bil povrsn alcpa zamazanija bi mi vse pocrkalo..delam previdno skoz isto..sem zadosti bek zlival da me je izocilo.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Ne najdem "posta" o metodah lageriranja. Bi bil lahko nekdo tako prijazen in mi nalepil link. Hvala.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Tudi jaz ne bom nič določnega rekel, samo... ta dva kvasa sta itak k noč pa dan. In drugo, tudi če je rehidriran kvas po roku, je slaba kvečjemu njegova učinkovitost (celice), ne bo pa pivo zaradi tega po bret, glini, jajcih itd. Kot sem tudi že napisal...MJ Liberty bell je res mogoče malo počasnejši, a jaz sem z njim vedno dobil dobre zezultate. Rokovanje pa je seveda delikatno. Glede na znake, se je okužba verjetno zgodila kje drugje.

Pa tudi sam ne branim mojepivo.si, saj večino itak naročam drugje, ampak kar tako, da so ti oni zaj*** 200l piva zaradi kvasa, je pa mogoče malo too much. Se pa lahko motim in imaš prav.

Jaz sem prvo leto svojega pivovarstva vse kupoval tukaj, ker drugih še ni bilo oz. za njih nisem vedel. Drugam sem prešaltal zaradi sestavin in ne zaradi njihovega odnosa, ki je bil, vsaj do mene, vedno korekten. Tudi še sedaj kdaj mimogrede kaj tam naročim, npr kako sestavino, ki jo hitro rabim, pa se zapeljem iskat, ali pa npr. ko razbijem hidrometer. Zadnjič sem poklical, me je lepo prosil, da vseeno naročim preko spleta, ker tako pač poteka poslovanje...v pol urce sem bil tam in me je hidrometer že čakal. Skratka, ne vem no...
smile-1.gif


Vsakemu svoje, kot si napisal
wink-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
Citat:
Uporabnik HudaLiza pravi:
Meni je poslal pokvsrjen kvas ki mi zjebal 200l piva. Morn jih poklicat pa malo je*at ma**r

No ta je mal bosa, sploh če gre za suhi kvas. Si prej sam zjebal pivo, dolga lag faza je samo dala več možnosti povzročeni okužbi.

Sicer nikol nisem bil navdušen nad mojepivo.si, samo čez korektnost poslovanja v trgovskem smislu se pa nikol nisem mel za pritožit, v tem segmentu je vedno vse špilal v nulo. Je pa res, da imam ponavad zadeve na zalogi in me dan do dva zamika pri dobavi ne moti. Težave imajo ponavad tisti, ki se v četrtek spomnijo, da bodo kuhal en ameriški recept in pol ene sestavine v petek pač ni na zalogi in pol ne kuhajo. Taki imajo pa itak težave z vsemi trgovinami.

 
Nazadnje urejeno:

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Morate vedeti, da lastnik od Moje pivo ne živi samo od pivovarske dejavnosti, kakor vse ostale pivovarske trgovine v Sloveniji in zato ne bodo "kri scal" da bodo prodal kilo ječmena, ki so ga zmleli zastonj! Tudi lastnik je še vedno isti, kar za vse ostale pivovarske štacune v Slo. ne moremo trditi. Štacuna, ki se ukvarja samo z pivovarstom se mora precej bolj "prebijat, lest u rit" strankam v smislu, mlet zastonj, prpelat na dom 24ur/dan itd.
Se je že kdo od vas vprašal kakšni so zaslužki pri prodaji surovin pri teh štanucah (hemlj, ječmen itd.)?
Moje pivo pa je trgovina, ki ima določen delovni čas, ko lahko prevzameš robo (če ti je všeč al pa ne) in uspešno posljuje že od 2002. Če jim lahko ostal del firme (ki ni pivovarski) lepo laufa (prodajata še neko otroško hrano, planice itd) in sta konkrenčna pomeni, da sta kar dobra štacunarja. Nista pa ne vem kako dobra pivovarja, ampak tudi od prodajalke v Merkatorju ne pričakuješ da ti bo povedala točen recept od kruha katerega prodaja.
Moje mnenje je, da sta čisto korektna, poslujeta pošteno, je pa res da znata bit malo tečna in nasikana po telefonu, sploh če sprašuješ neumnosti in jih čisto razumem. Si ne morete predstavljati kakšne neumnosti se vse ne spomnimo stranke in temu se pač probata izogibat.