LED svetila

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Pri LED je vsekakor problem, da se ne vidi vseh barv oz. so popačene. To je pač slabost LED-ic. Svetijo svetlobo točno določene valovne dolžine, kot vse ostale varčne žarnice. Halogenka pa sveti v celotnem spektru. Zato porabi več elektrike, ampak barve so kot morajo bit. Tudi zato LED svetilke nikakor ne uspejo nadomestiti stare Magcharger(halogenka) ročne svetilke. Pa vemo, da je tam še veliko pomembneje, da je manjša poraba. Drug problem je seveda, da je z njimi vidljivost praktično nična v megli ali dimu. Tega v kuhinij sicer ni..
smile-1.gif


Ampak to, da barve niso kot bi morale bit, je nerodna zadeva, saj hrana nima istega videza kot na naravni svetlobi ali pod halogenkami (Znana posledica, da nima okusa kot bi moral bit). Če se že vgrajuje, je potrebno pri ledicah za v hiše,posebno v kuhinjah, gledati CRI in ne svetilnosti.
CRI pove, koliko barv se vidi pod svetlobo dotične LED-ice. Dobi se take s CRI 90 %, če se ne motim, ima CREE tudi 95 %. Žal je pri teh svetilnost švohnejša za kakih 20 %
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.881
5.159
113
tole si pa mimo vsekal.... barve so take kako kupiš. različne ledike in različne varčne.
meni nemore nobena navadna žarnica nadomestit daylight varčne, kjer so barve doooosti bolj podobne tistim podnevi, kot pa pri rumenih navadnih žarnicah.

čez dan so stene bele. ko prižgeš navadno luč pa rumene. torej nekaj ne štima s temi barvami, ko pa prižgem daylight varčno so pa stene spet bele ostalo pa popolnoma enako kot pri dnevni svetlobi.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ljudje so tako navajeni, na tisto poscano svetlobo navadnih žarnic, da jim zdaj dobre ledice niso o.k. (isto kot sončna svetloba).

Verjamem pa, da razen najcenejši pofl, ki ga narod kupuje na meter, ne more biti kaj prida. Tlačenje tega vsepovsod od avtov, do kuhenj, pa to še celo tako, da so vidne, je krneki.

Da je pa magcharger boljši od dobrih led svetilk, v istem cenovnem razredu, je pa sploh glupost brez primere. Jaz sem mojo mag zabrisal direkt v smeti, kot sem dobil led. Jo je pač krepko povozil čas.
 
Nazadnje urejeno:

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
LED imajo različne barvne svetlobe, to je dejstvo, s tem nisem mimo usekal. Pomembna pa je barva odboja od predmeta. In tukaj halogenka zmaga, pa brez zamere. V noči se zna z ročno svetilko zgodit, da je rdeča stvar videti črna.

Doma imam Magcharger in ravno tako ročno XM-L svetilko. Sva probala s kolegom, ki ima Fenix TK-35 (Xm-l dioda). Jaz sem svetil z magcharger, on pa s Fenix TK-35, ki je vsaj na začetku močnejša od Magcharger-ja. Vendar če posvetiva v smreko, se z TK-35 vidi silhueto, sicer močno. Z magchargerjem pa sem razločno videl barve iglic, barve storžev...
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
No če bom kdaj urejal grafiko v gozdu si bom to o barvni pravilnosti zapomnil, drugače bom pa raje uporabljal svetilko ki sveti 3x dlje in 3x močneje in kjer baterija traja 10x toliko časa, če dam na šibko svetilnost - enako maglitki.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Pa poskusi s tvojo LED svetilko še ko bo megla.

Isti razlog, zaradi katerega gasilci nikakor ne bodo sprejeli LED svetilk.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.299
-8.464
113
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
LED imajo različne barvne svetlobe, to je dejstvo, s tem nisem mimo usekal. Pomembna pa je barva odboja od predmeta. In tukaj halogenka zmaga, pa brez zamere. V noči se zna z ročno svetilko zgodit, da je rdeča stvar videti črna.

Doma imam Magcharger in ravno tako ročno XM-L svetilko. Sva probala s kolegom, ki ima Fenix TK-35 (Xm-l dioda). Jaz sem svetil z magcharger, on pa s Fenix TK-35, ki je vsaj na začetku močnejša od Magcharger-ja. Vendar če posvetiva v smreko, se z TK-35 vidi silhueto, sicer močno. Z magchargerjem pa sem razločno videl barve iglic, barve storžev...
Ti kaj pravš, a je tole zeleno drevo ali ni? In to z LEDico
smirk-1.gif

No pa še fajn primerjava hladnobele in bele LEDice
aaaaaaa.jpg

(slikan s telefonom, zato je bolj kot ne zmazek)
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Še kako vem kaj kupujejo profesionalni gasilci (društva) z uvoznika večih znamk ročnih svetilk... Sam imam doma 13 različnih svetilk različnih vrst (res,tudi dva Magchargerja imam), večino imam LED.

Zagovarjam LED, pa vendar poznam slabosti. Vem kje in v čem jo poseka halogenka. In vem zakaj profesionalni gasilci niso bili zadovoljni s Fenix LED in so jih vrnili ter vzeli LED
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.299
-8.464
113
Veliko vprašanje, če ti res poznaš LED. Vsaj glede na tvoje kotaljenje buč.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Potem pa ti opiši kaj je prednost in slabost ene in druge žarnice, predvsem pa kaj so buče. Rad bi vedel. Pa ti potem opišem še kakšno slabost LED. Res imajo tudi do 140lumnov/W, ampak včasih to ni vse.


LP
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
Še kako vem kaj kupujejo profesionalni gasilci (društva) z uvoznika večih znamk ročnih svetilk... Sam imam doma 13 različnih svetilk različnih vrst (res,tudi dva Magchargerja imam), večino imam LED.

Zagovarjam LED, pa vendar poznam slabosti. Vem kje in v čem jo poseka halogenka. In vem zakaj profesionalni gasilci niso bili zadovoljni s Fenix LED in so jih vrnili ter vzeli LED

Fenix led in led ? Kakšna je pa razlika? Saj fenix ne dela svojih ledic.

Kar se pa tiče slike, vidim zeleno barvo, ne vem pa kaj ti vidiš. Z eno lučjo si svetil bolj kot ne v deblo, na drugem pa bolj v listje.
 
Nazadnje urejeno:

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.476
113
Citat:
Uporabnik Bajkman pravi:
In vem zakaj profesionalni gasilci niso bili zadovoljni s Fenix LED in so jih vrnili ter vzeli LED
Citat:
Isti razlog, zaradi katerega gasilci nikakor ne bodo sprejeli LED svetilk.

daj se odloči, kaj hočeš povedat, ne pa sam sebe zabijat iz posta v post
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.299
-8.464
113
Prva buča, LED ne prikaže farbe. Kao vidiš samo silhueto
hysterical-1.gif


Lej ga no, hladno bela XM-L(1d barvna koda, 6500K)
aa.jpg
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Napisal sem, da prikaže barve, vendar ne popolno. Glej indeks CRI. V osnovi je tako, da bolj ko je topla barva več barv prikaže. Rekel sem tudi, da sem svetil smreko z LED (XM-L T6) na daljšo razdaljo, kjer ni bilo več jasne razlike v bari med vejo in storžem. Z Maglite magcharger pa se je videlo razločno. Sicer pa sem želel podat dejstva in ne glupega norčevanja, kot ti...
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.299
-8.464
113
Ne, ti si napisal, da se vidi samo silhueto smreke
rolleyes-1.gif


Sicer pa, če slučajno ne veš, halogenka ti brez izjeme MOČNO popači barve. Vedno. Visok CRI ti nič ne pomaga, saj je izsev modre barve zelo majhen, oranžne in rdeče pa zelo pretiran. Vse barve brez izjeme vlečejo na oranžno.
To se pri LEDicah(še posebno pri nevtralno belih) ne dogaja
evil.gif


Edit.
Kar ti lepo nazorno prikaže slika nižje
 
Nazadnje urejeno:

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Sem šel pred garažo, kjer imamo klasičen cheapass reflektor 500W, halogen je to če se ne motim, potem pa sem osvetil še z Fenix TK41.

****** maglite je spet prazen sam od sebe seveda. Morda se z njim pozabavam naslednjo noč, ker se itak fila celo večnost, ta primerjava zdaj je bolj švoh.

Ne vem, meni se zdi led svetloba bolj naravna. Reflektor vse obarva nekam čudno.

BTW hvala res, ker me majo zdaj sosedje za čudaka zih.