Hrvatska do Amerike

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
39
Croatan indians.

Zasledil na Index-u.

croatoan.jpg


Citat:


Many of the early European expeditions to the western shore of the Atlantic finished with shipwrecks. So was the case with some ships from Dubrovnik in the 16th century. It is interesting to mention that the Croatan Indians in the USA could possibly be the descendants of the saved Croatian crew, as authenticated by their name, brown hair, blue eyes and some of the words in their language. Two large islands appear on the Molineaux map of Virginia, USA (1599), with the names Croatoan and Croatamonge (see [Eterovic], p. 30).

An American writer John Lawson in his 1714 chronicle wrote that among Croatan Indians of that time there was a legend of a 16th century shipwreck with mariners who saved themselves and stayed with Indians.

http://www.croatianhistory.net/etf/mornari.html

Sem mislil, da je samo Srbija do Tokia.
cheer.gif
 
Nazadnje urejeno:

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
39
Tisto je bil Marco Polo.

Enkrat podalpski Srbi, enkrat podalpski Hrvati.

Nikakor se ne morjo zment.
hysterical-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

der_Starke

Pripravnik
22. jun 2010
881
5
18
Vzhodna - MB
KSZ

V bistvo je blo tak, da so bli hrvati prvotni prebivalci Amerike ter pred davnimi casi odkrili ter naselili preostanek sveta.
To se je z leti pozablo (ni blo neta...), tako da je Kolumb v bistvu "odkril" svojo rodno grudo!
 

Kasius

Hugo Boss Opanæiæ
15. dec 2007
4.061
0
36
Pri tvoji
Hrvati so ponosni nase in svoje korenine, pogosto v tem pretiravajo, a to je samo pozitivno.

Mi pa sami sebe dajemo v nič, klečeplazimo pred vsemi..
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
So pa tudi tretji, ki ne iščejo svojo identiteto v (pra)zgodovini.

Dober dan. Jaz sem jaz. Ne nekdo drug, jaz!
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
39
Ima i jačih:

Citat:
ŠOKANTNO OTKRIÆE: Srbi otkrili Ameriku pre Kolumba
Britanski istoričar, bivši kapetan Kraljevske mornarice Gavin Menziz, tvrdi da su Srbi stigli na obale Amerike decenijama pre Kristofera Kolumba.

Srbi su otkrili Ameriku pre Kristofera Kolumba, tvrdi britanski istoričar, bivši kapetan Kraljevske mornarice i književnik Gavin Menziz.

- Za to postoje dokazi. Srbi i Hrvati su u petnaestom veku bili nadaleko čuveni moreplovci. Oni su čak nekoliko decenija pre Kolumba stigli na obale Amerike. Najbolji dokaz je čitava grupa ostrva na severnoameričkoj obali Atlan­tika čiji žitelji i dan-danas govore neki oblik srpskohrvatskog jezika - rekao je Menziz, objašnjavajuæi da je te podatke našao u Kotoru, gde je svojevremeno bila jedna od najboljih škola za pomorce na svetu, a u koju je čak i Petar Veliki slao svoje pomorce.

Prvi su bili Kinezi

Engleski istoričar je za portal Telegraf rekao i da je došao do epohalnih dokaza da su Kinezi stigli na obale Amerike pre Kolumba.
- Kolumbo je koristio kineske mape da bi otkrio Ameriku - naveo je Menziz, koji je o tome napisao knjigu „1421: Godina kad je Kina otkrila svet“, koja je izazvala pravu pometnju u javnosti.

Britanski istoričar je kazao da je imun na optužbe da se nonšalantno odnosi prema relevantnim istorijskim činjenicama i da su njegove tvrdnje samo plod mašte:
- Zapravo, ja volim kada me kritikuju! Optuživali su me da sam prevarant i falsifikator. Čak i da sam sam crtao mape, koje sam objavio. Na neki čudan način, upravo su kritičari zaslužni za to što su moje knjige za kratko vreme postale pravi bestseleri.

Sve publikovati

Direktor Instituta za savremenu istoriju Momčilo Pavloviæ smatra da otkriæa i saznanja engleskog istoričara treba uzeti s pažnjom.
- O tome treba da se izjasne ozbiljnji i kompetentni istoričari Srbije i Hrvatske koji se bave tim periodom istorije.

Ako engleski istoričar nudi dokaze, koje je navodno pronašao u bogatom arhivu u Kotoru, onda bi naši istoričari te činjenice trebalo da ukrste s drugim izvorima i sve publikuju - smatra Pavloviæ i zaključuje da samo ozbiljni i kompetentni istoričari mogu da potvrde ili opovrgnu određene teorije.

Izvor:

http://www.medio.rs/60634_SOKANTNO-O...e-Kolumba.html