Najem ali nakup stanovanja?

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.298
27
48
40
Nekje v naši ljubi kokoški
Sem sredi 20ih let starosti in se mi zdi že skrajni čas za odselitev od staršev. Saj ne da bi se moral ali da bi bili kakšni problemi, vendar počutim se že prav patetično, da pri moji starosti še vedno živim "doma".
redface-1.gif


Vendar pa kot vidim, nekako nimam izbire. Finančne zmožnosti so prb. 800 EUR na mesec, prihranki so nekaj tisočakov. Najraje bi kupil stanovanje, lokacija Maribor in to bo v najbolj optimističnem primeru vsaj 50.000 EUR. Uf, preveč zame. Ok, kaj pa najemnina? Vsaj 300 EUR na mesec za količkaj spodobno stanovanje, ki ne zgleda, da potrebuje temeljito prenovo ali pa kar rušenje celega objekta. Vendar s takšnim stroškom na mesec lahko kar pozabim na nakup stanovanja tudi daleč v prihodnosti. Torej živet celo življenje v najemniškem stanovanju? Kar čez npr. 30 let pomeni 100.000 EUR v najemnini! Mogoče pa narobe razmišljam, pa da to sploh ni tako napačno v časih v katerih smo se znašli?

Ne vem no, počutim se kot v neki globoki krizi, čeprav bi dosti ljudi reklo, da sem lahko samo tiho in srečen. Vendar nisem. Hočem živeti na svojem, drugače sem še vedno samo "otrok". Sploh s puncami so težave če veste kaj mislim, o družini, torej otrocih, pa boljše da se sploh ne pogovarjamo.


Verjetno nas je ogromno v podobnem položaju. Torej kakšno pa je pa vaše razmišljanje?
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Glede na to, da si sam, si za začetek kupi eno majhno garsonjero. Ko boš odplačal kredit za to, pa lahko vajo ponoviš za večje stanovanje.
Glede na to, da nepremičninam cena raste, ne boš tako veliko na izgubi zaradi obresti, pa še obresti do 12 let niso tako velike, kot če je obdobje 20 ali 30 let.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Hehe, saj niso tako hudi
wink-1.gif

Je pa res bolj varianta vzet kredit in odplačevat kredit kot pa najemnino za stanovanje, razen če gre za krajše obdobje. Ko boš starejši te mogoče čaka še kaka selitev v mogoče večje stanovanje / hišo, ampak potem imaš stanovanje za dajat v najem... In verjemi, veliko jih je takih kot ti, tudi razmišljajo podobno - raje plačujem najemnino kot kredit. Ker če imaš kredit se to slabo sliši. Kao. Dejstvo pa je, da verjetno nikoli ne boš imel dovolj denarja, da bi skeširal recimo 50 k€ ali več za stanovanje. Če pa ti uspe, svaka čast.
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.867
3.380
113
40
Lj
Citat:
Uporabnik Mato pravi:
Glede na to, da si sam, si za začetek kupi eno majhno garsonjero. Ko boš odplačal kredit za to, pa lahko vajo ponoviš za večje stanovanje.
Glede na to, da nepremičninam cena raste, ne boš tako veliko na izgubi zaradi obresti, pa še obresti do 12 let niso tako velike, kot če je obdobje 20 ali 30 let.

Mislim da to v zadnjem letu ni več res in tud vnaprej ni nujno da bo. Poleg tega na npr. 12 let je obrok kar precej velik, tud za najbolj bedno garsonjero.

Jaz pravim, da je bolje iti v najem, ker za ceno obroka vsaj žviš v normalno velikem stanovanju. Seveda tud najemniški trg v sloveniji je zelo zelo precenjen, stari socilisticni bloki s tankimi stenami se oddajajo sam oglede na kvadraturo, stari dedki, ki so ta stanovanja podedovali al pa kupili po jazbinšku pa sedaj hočejo služiti na mladih generacijah.

Vsak bo seveda reku najem kredit pa kup nimas kej zgubit, ampak kakor je razvidno zaradi gospodarske krize si lahko na koncu kar precej na zgubi, poelga tega pa se moreš še vprašat, ali boš po 20 letih, ko boš že kar v letih res bolj srečen, ko boš končno odplačal kredit, medtem pa bo 20 let tvojga življenja šlo mimo.

V razvitejših državah zahodnega sveta je dosti bolj ratvit najemniški trg ( tam nikoli ni bilo socializma), ampak tudki je slovenija (z majhno začetnico), kjer se ves starejši folk pritožuje kok so bogi, medtem pa imajo vsaj 2 stanovanja. Poleg tega te kredit zelo veže, tako na stalno službo kot na sam kraj. Ker si še mlad bi lahko razmišljal tudi o ambicijah v tujini.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.375
5.891
113
pri taščici
Pa si domačim že kaj omenil tvoje "želje".
Kake imaš sicer plane v življenju / brusit vsak mesec drugo, ali se nekoč v bližnji prihodnosti vezat na eno osebo?

Najboljša rešitev: najdi si edinko ki živi v hiši ali ima rešen stanovanjski problem
wink-1.gif


Nakup: nekako ne svetujem kredita za trideset let, sploh pa ne za stanovanje ki ga kupuješ zase. Leto po nakupu boš spoznal ljubezen svojega življenja, čez tri leta boš očka in boš iskal drugačno stanovanje- ti pa 30 letni kredit za stanovanje v katerem ne boste mogli živeti 3. Kako pa je s prodajo če imaš še 27 let kredita pa nimam pojma.

Najem: nekako svetujem najem. Saj mogoče boš samo kratki čas najemnik, v tem času boš spoznal nekaj "deklic" in mogoče kako pravo, s katero bosta potem skupaj reševala ta problem. V dvoje ga je pač lažje kot solo.
Najcenejša varianta je pač da greš k nekomu v najem za sostanovalca. Je pa res težko dobiti cimra s katerim se bošta štekala.
Seveda morata imeti stannovanje v najemu tako veliko da bosta imela svoje "privat" prostore, kuhinjo in kopalnico pač skupno. S tem znižata stroške, pa tudi stroški najema veliekga stanovanja (/na osebo) so manjši kot pa najem garsonjere za eno osebo.

Sam sem si pred 30 "privoščil" garsonjero s kreditom ki ga po enem letu ni bilo več.(je pa res da sem praktično od 20 leta vračeval za flat in se marsičemu odpovedal (kar se večina mojih let takrat ne bi)in marsikaj naredil kar mi nebi bi bilo treba )
Ko nas bo več bom pač to prodal in iskal večje. Je pa res da ob nakupu nisem imel življenske sopotnice (nekaj let pred nakupom pa ja, pa se ni obnesla) kar je sedaj drugače.

Skratka reskiraj leto z najemom, da boš sploh probal "samsko" življenje.
Če boš kupil in čez nekaj let prodal ni rečeno da boš kaj konkretno zaslužil. cene so precej visoke, davek na promet ti bo tudi nekaj pobral dobička......itd.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
tudi jaz svetujem najem, pravtako sem bral v eni reviji da se nakup pri tako velikih cenah ne splaca.
Tudi jaz sem imel podoben primer.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
tudi jst bi se v trenutnem času, ko je denar drag odločil za najemnino.... Če nebi imel vsaj za polovico jst nebi razkiral.... 30 le ni kratka doba! Prav tako je veliko vprašanje kaj se bo zgodilo s cenami nepremičnin v naslednjih letih....
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Jest sm se odlocil za najemnino pri 18tih. Po 17tih letih najemnistva sem koncno na svojem. Ampak zakreditiran. Ce bi sestel kolk sm za najemnine stalal, bi lahko skeshiral.
 

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.298
27
48
40
Nekje v naši ljubi kokoški
Par pametnih nasvetov res. Sploh možnost da spoznam punco s katero bom hotel skupaj živeti in bi skupaj reševala. Vendar za kako dolgo? To so ogromne špekulacije, sploh glede cen nepremičnin. Nekako sploh ne vidim možnosti, da bi se cene občutno znižale. Možnost cimra pa takoj odpade, to sploh ni to, raje ostanem doma.

Najbolj se bojim, da bom z najemnino "vrgel v koš" dosti denarja in potem začel razmišljati o nakupu. Pri kreditu in nakupu tudi "mečeš v koš" denar, vendar na koncu je nepremičnina tvoja.

Hmm še bo treba razmisliti in raziskati možnosti. Če obstajata samo možnosti A in B, je treba narediti možnost C. Torej, hoče kdo kaj kokaina kupit?
grin1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.375
5.891
113
pri taščici
E kako dolgo boš pa z njo pa ti ne more nihče povedat.
Še en + za najemnino. Pri najemnini si precej bolj svoboden glede službe, družine....
Dobiš dobro službo v tujini, na drugem koncu slovenije, enostavno drugje najameš in imaš mir. Če pa si lastnik pa prodajaš ali pa oddajaš vprašljivim najemnikom.

Opcija je da si privoščiš zdele en kredit za 30 let za neko garsonjero, čez nekaj let pa si privoščita še en kredit za xsobnos tanovanje, garsonjero pa oddajaš(z najemnino odplačuješ kredit za garsonjero). Če bo vama škripnilo, stanovanje prodata, poplačata kredite, ostanek razdelita, ti greš živet v garsonjero, ona pa v....?
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Citat:
Uporabnik zmerni_radikalec pravi:
To so ogromne špekulacije, sploh glede cen nepremičnin. Nekako sploh ne vidim možnosti, da bi se cene občutno znižale.

Težko se točno napovejo procenti dviganje ali padanja cen, lahko se pa pradvidi trend, glede na razmerje povpraševanje/ponudba. In zadnje čase se ponudba hitreje povečevala od povpraševanja. Res se je ogromno gradilo. In se še bo dokler se bo splačalo. Ko bo naekrat preveč ponudbe, bojo morali spuščati cene, da se bojo stanovanja sploh lahko prodala (ker investitorji nočejo, da jim kapital stoji v neprodanih stanovnjih, ker tako samo izgublja na vrednosti, če začnejo cene padat). To se že dogaja. Sploh velika stanovanja se ne prodajo. Včeraj sem malo pregledal ponudbo na nepremicnine.net za maribor in so oglasi samo za velika stanovanja (>100m2).

Citat:
Uporabnik zmerni_radikalec pravi:
Možnost cimra pa takoj odpade, to sploh ni to, raje ostanem doma.

Tukaj pa zelo zavisi od cimra. In če je vredu cimer potem je to daleč od tega "kot doma". Ker če ima vsak svojo sobo in se da lepo dogovorit določene stvari (glede hrupa, čiščenja...) potem ni nobenga problema.
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.378
213
63
Ducat let nazaj sem bil v podobnem (na videz nemogočem) položaju - služba s povprečno plačo, nujno sem moral najti stanovanje v Mariboru (kredit ali najem), ali pa se voziti vsak dan 150km v službo.
Po preračunu najemnin in cene nakupa, sem se odločil za nakup enosobnega stanovanja in kljub odrekanjem sem do danes sem srečen za to odločitev. Ko enkrat skočiš na vlak, ki se mu reče trg nepremičnin, ti je kasneje precej lažje kupiti večje stanovanje/hišo, saj že imaš neko osnovo.
Če imaš možnosti za kredit, ga vzemi in se spravi na svoje - sprotno varčevanje za nakup odpade, saj se cene dvigujejo hitreje, kot se nabira denar na računu. Glede cen pa to - res je, da napovedujejo upočasnitev dvigovanja cen nepremičnin, a če to omenim vsaj dvema znancema, ki že več kot leto iščeta primerne hiše, se mi bosta le kislo nasmejala v obraz.

LP,

Milan

p.s. Če te zanima, prodajam enosobno stanovanje na levem bregu MB.
 

trust

PEPČEK 2007
2. maj 2008
2.023
0
36
20km iz Idrije
No, če se že hočeš postat samostojen si vzami en popldne in pojdi po bankah boš videl, da te bo groza, ko ti bodo ponujali 20 t evrov max kredita.
Tiste reklame na tv-ju in bilo kje drugje LARI FARI, samo reklamirajo, ko pa hočeš dobit ti pa ne dajo (boljš za ate, ker vsote niso majhne).

Najemnina le zakaj raje ostani doma, če so razmere OK.

Najbolje bo, da si najdeš, kakšno punco, ki ima ali stanovanje ali hišo in, da je celo bogata
cheer.gif
samo v sanjah.

Bi ti pa svetoval naslednje:
Ostaneš doma, hodiš delat in to po cele dneve, šparaš, vlagaš in, ko boš star blizu 40 let boš lahko BP kupil stanovanje oz.hišo.

Druga varianta začni aktivno iskat, kakšne zapuščene kmetije le te nimajo nobene vrednosti, dobil bi jo za par 10 t evrov le na prvem mestu moraš biti. Poznam dost primerov, ko so dobili majhne zapuščene kmetije za 10 t evrov oz 20 t evrov, ampak vrjetno je bila to dražba. Seveda to podreš in narediš nadomestno gradnjo.

V najem jest nikoli nebi šel, ker so najemnine ODERUŠKE. Raje ostanem doma pa dam tistih 400 evrov na stran poleg tega imaš doma min.druge stroške, vrjetno te stroške krijejo samo starši + hrana, tako, da bi lahko dal 500 evrov na stran *12 = 6t evrov *20 let = 120t evrov in, če vsoto vlagaš v sklade se ti vsota podvoji (nisem čisto prepričan) ravno toliko denarja bi dal za najem, ampak NIKOLI NEBI POSTAL LASTNIK NEPREMIČNINE.

ABSOLUTNO RAZMISLI O NAKUPU in NIKAKOR ne hodi v najem za več deset let življenja.

Bratranec je 20 let varčeval in danes kupil BP nepremičnino, seveda živel doma, brez punce itd. Dopust pa včasih JA včasih NE.

Tako, da ali kup parcelo in začni počas zidat, nima veze bajta ne zraste k goba po dežju, ni važn jo boš pa deset let delal.
Seveda ne pozabi na ljubezen
srce-1.gif


Pa velik sreče

Ampak vseeno izberi to varianto:
wink-1.gif

 
Nazadnje urejeno:

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.867
3.380
113
40
Lj
Treba je vedet da kredit (vsaj recimo na 30 let) na koncu preplačaš več kot 2x. Torej za recimo 100k (~30 kvadratov) vredno stanovanje daš na koncu čez 200k, kar pomeni da si vsaj 100k vrgel čez okn. Torej je situacia precej podobna najemu. Se pravi za kredit si na koncu odplačal ~200k. Povprečen obrok kredita za neko stanovanje je v povprečju 2x toliko kot stane najemina zanj.

Pri najemnini daješ recimo 300€ na mesec (~10€/kvadrat) kar na koncu 30 let tudi znese ~100k denarja "vrženega čez okn". Seveda se lahko z leti viša tako najemnina kot pa tudi obrok kredita, zato ta del zanemarimo. In če si v tem času našparal še za 100k za nakup stanovanja si na istem kot pri kreditu, s tem da je sedaj tisto stanovanje ki si ga kupil s kreditom staro že 30 let (če bi bilo prej novo).

Seveda se da tudi špekulirat pri rasti cenah stanovanj (slovenci sploh radi špekulirajo ko stvari rastejo), vendar gre prav isto lahko navdzol.

Na internetu je tudi veliko podobnih izračunov ala Renting vs Owning, ki vzamejo v račun tako rast najemnin kot vse ostale spremenljivke. Za primer je tu eden:
http://www.getrichslowly.org/blog/2007/07/16/renting-vs-buying-the-realities-of-home-buying/
Ponavadi so izračuni v dolarjih, vendar razmerje je nekako isto.
 
Nazadnje urejeno:

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.378
213
63
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Treba je vedet da kredit (vsaj recimo na 30 let) na koncu preplačaš več kot 2x. Torej za recimo 100k (~30 kvadratov) vredno stanovanje daš na koncu čez 200k, kar pomeni da si vsaj 100k vrgel čez okn. Torej je situacia precej podobna najemu. Se pravi za kredit si na koncu odplačal ~200k. Povprečen obrok kredita za neko stanovanje je v povprečju 2x toliko kot stane najemina zanj.

Pri najemnini daješ recimo 300€ na mesec (~10€/kvadrat) kar na koncu 30 let tudi znese ~100k denarja "vrženega čez okn". Seveda se lahko z leti viša tako najemnina kot pa tudi obrok kredita, zato ta del zanemarimo. In če si v tem času našparal še za 100k za nakup stanovanja si na istem kot pri kreditu, s tem da je sedaj tisto stanovanje ki si ga kupil s kreditom staro že 30 let (če bi bilo prej novo).

Seveda se da tudi špekulirat pri rasti cenah stanovanj (slovenci sploh radi špekulirajo ko stvari rastejo), vendar gre prav isto lahko navdzol.

Na internetu je tudi veliko podobnih izračunov ala Renting vs Owning, ki vzamejo v račun tako rast najemnin kot vse ostale spremenljivke. Za primer je tu eden:
http://www.getrichslowly.org/blog/2007/07/16/renting-vs-buying-the-realities-of-home-buying/
Ponavadi so izračuni v dolarjih, vendar razmerje je nekako isto.

V Mariboru stane 30m2 stanovanje raga 45-70.000EUR, kar je že občutno manj, kot navajaš.

Kako do stanovanja v MB? Naredimo informativni izračun:

- cena opremljenega enosobnega stanovanja na dobri lokaciji je cca. 60.000EUR
- recimo, da imaš 10.000EUR (privarčevanih, prodaja avta, izposoja pri sorodnikih, ...)
- kredit na 20let po 400EUR na mesec ti prinese približno (izračun na UniCredit banki) 51.000EUR
- če se izpogajaš za kreditiranje cca. 80%nepremičnine (to se da), je stanovanje v roku dobrega meseca lahko tvoje.

Kar se tiče odplačevanja, je treba računati na to, da se bo plača slej ko prej dvignila, morda ostane še kaj denarja za delno poplačilo kredita in skrajšanje odplačilne dobe/zmanjšanje obroka in hitro si na zeleni veji.


LP,

Milan
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.398
4.395
113
49
Na sončni strani ALP
20 let kredita za 1 sobno stanovanje?!
uf-1.gif


Za ceno obresti kredita lahko že plačuješ najem... Razliko do kredita pa daješ na stran. Ko se boš "zresnil",
boš že navajen vsega hudega življenja na svojem, nekaj € boš že imel na strani in skupaj s partnerko bosta
potem lažje iskala večje stanovanje in mogoče oba vzela kredit kateri ne bo več za 20 let ampak samo še 10 let.
In to za večje stanovanje. Skoraj ne verjamem, da bosta lahko shajala s kakšnim otrokom v eni sobici...
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.378
213
63
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
20 let kredita za 1 sobno stanovanje?!
uf-1.gif


Za ceno obresti kredita lahko že plačuješ najem... Razliko do kredita pa daješ na stran. Ko se boš "zresnil",
boš že navajen vsega hudega življenja na svojem, nekaj € boš že imel na strani in skupaj s partnerko bosta
potem lažje iskala večje stanovanje in mogoče oba vzela kredit kateri ne bo več za 20 let ampak samo še 10 let.
In to za večje stanovanje. Skoraj ne verjamem, da bosta lahko shajala s kakšnim otrokom v eni sobici...

Preberi zadnji del mojega posta, kjer pišem o predčasnem vračilu kredita, če se nabere kaj denarja (OK, lahko tudi punca/žena kaj prispeva).
Z enim otrokom se da precej normalno preživeti v enosobnem stanovanju (lastna izkušnja). O dajanju denarja na stran sem napisal, da kar sledim cenam nepremičnin (zadnjih 15 let), se to NI izplačalo, saj je bila rast cen nepremičnin višja (10-20% na leto), kot strošek plačevanja obresti kredita.

Sam sem ob nakupu večjega stanovanja raje vzel kredit, obdržal manjše stanovanje in ga dal v najem, z najmnimo pa plačeval skoraj polovico novega kredita. V štirih letih je večje stanovanje skoraj podvojilo ceno, prav tako je podvojilo ceno manjše stanovanje - dalje pa računajte sami....
smile-1.gif


Še vedno trdim - če lahko kupiš nepremičnino, jo daj, četudi se ti tisti trenutek zdi predraga - že čez leto boš lahko pogledal nazaj in si čestital za potezo...

LP,

Milan