čiščenje ventilacije

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
slučajno sem naletel na ta izdelek http://www.enaa.com/oddelki/avtokozmetika/izd_1584_AK694242lt_CLIMA_200ml___Ciscenje pa me zanima, če je že kdo probal in če res more imeti avto klimo.Sam nimam klime pa me vseeno zanima, če je to za kej in če lahko uporabim. Po mojem je samo fora, da to iz piksne zaokroži po vseh ceveh, zato ne vidim razloga, zakaj bi nujno mogla bit klima.

Ja vem, da je potrebno tut kabinski filter zamenjat
wink-1.gif
sam vseen se v teh ceveh nabere marsikej in če vsaj mal očisti je vredu. Denar pa tut ni tak, da bi se sekiral, če bi blo slučajno brez učinka.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Načeloma lahko to zadevo uporabiš tudi pri avtih brez klime...samo je to početje brez veze!

Tisti prah, ki se nabere po kanalih ventilacije ni nič v napoto oz. moteč..tako da je vseeno če ostane tam kjer je.

Problem so 'izmenjevalci toplote' (notranji v kabini) pri klima napravh, kjer se po zaustavljanju klime nabere na njih rosa (vlaga) kar je odlično gojišče za bakterije, mikrobe in podobne cvetke...in ko se te reči razkrajajo prihaja do tipičnih smrdečih vonjav ob vklopu klime (oz. prižigu avtomobila)....


in ti spreji dezinficirajo..torej pobijejo mikrobe.

V običjanih vent. sistemih pa vlaga/voda nima priti od kje, torej tudi mirkobi ne morejo uspevati in jih ni..torej se ne mroejo tudi razkrajati..poseldično tudi ni vonja.

Če se boš pa bolje počutil...pa le našpricaj...bo pač par dni dišalo ven iz ventilacije po vonju, ki ga premore sprej.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Taki spreji (ko pršiš gre iz piksne pena) so namenjeni avtom s klimo, ker ima vsaka klima pod "pečko" klime luknjico za odvod kondeza kjer lahko potem ta pena lepo izteče (čeprav je zelo dobro hlapljiva, ker je tudi ta narejena na osnovi alkohola).

Klasična dezinfekcija ventilacije (brez klime) pa se dela z medicinskim alkoholom, ker takoj izhlapi, vendar je smiselna v dveh primerih: če smrdi iz ventilacije brez klime, kar ni tako pogosto (prava klima ima zaradi že opisanega kondeza precej pogosteje tisti slavni "tropski" vonj) in če imaš razdrt avto, da lahko alkohol z injekcijo špricaš direktno v pečko gretja.

V obeh primerih je obvezna tudi menjava mikrofiltra (v njegovo luknjo špricaš sprej), je pa alkohol težje uporabiti na istem mestu, ker prezgodaj izhlapi.

Še to: primer št. 1, ki se ga velja izogniti: mehanik ti dela dezinfekcijo klime in našprica toliko spreja še v vse kanale v kabini, da pena steče po CD radiu in ga fenta. Primer št. 2 ob dezinfekciji mehanik tudi napolni klimo in nato s sondo meri, koliko stopinj ima zrak s klimo na max v istih kanalih. Pri tem polomi vzvod ene od loput globoko v notranjosti armature
stupid-1.gif
.

Btw. dobre izkušnje imam z Kent Air Co sprejem, zraven katerega dobiš tudi metrsko gumijasto cevko, cena pa je ista kot na linku, vendar za 300 ml.
smile-1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
obema thx za info. no pol zenkrat ne bom nabavil. morda me kdaj piči bolj iz razloga, da vidim kak deluje pa da povem, če pomaga tut kej v avtih brez klime. sem pač firbčen človk:)
 

birca

Pripravnik
26. okt 2007
410
17
18
Doma imam omenjeni Kent-ov spray. Na Seat Leonu II sem vzel dol mikrofilter in s cevko prišel do motorčka ventilatorja ter našprical peno. Ventilator sem imel vklopljen. Hitro sem pokril pokrovček, kjer je montiran mikrofilter. Pena mi je začela teč ven, ker je kar velik padec. Mogoče kdo ve, kako to naredijo na servisu oz. kaj delam narobe?
 

Audio

Pripravnik
6. avg 2007
241
0
16
Kolikor jaz razumem zadevo, obstajajo 2 različni varianti čiščenja prezračevalnih cevi.

Ti si razložil eno, druga je pa navaden spray. Pri tej varianti moraš vklopiti kroženje zraka, ventilacija na ful, spray pa sprazneš v kabimi pri zajemu zraka.

lp
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Si na koncu cevke pustil medeninsati "čep", ki ima nalogo peno še bolj razpršiti, da je manj tekoča?

Če je cev od mikrofiltra v notranjost nagnjena proti filtru našpricaj noter peno in recimo spodnjo polovico luknje s čim zapri, da ne bo pena tekla ven, nato pa pusti delati ventilacijo (seveda pri prižganem motorju, da ne boš spraznil akumulatorja), klima naj bo ugasnjena...