Prenapetostna zaščita - je važno katero kupiti?

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Kolikor vem ti le-ta ne pomaga pol kurca če strela useka v bližini.

Torej zanima me v čem je potem prednost tistih, ki prenašajo do 120.000A oziroma 3200 joulov pred tistimi, ki prenašajo do 20.000A in 700 joulov.

Naprimer gledal sem Conradovo prenapetostno zaščito: http://www.enaa.com/oddelki/conrad/izd_3505_CO612407_Profesionalna_prenapetostna_zascita__

in

Belkinovo najcenejso: http://www.bigbang.si/racunaln...400de2m-zascita

ali pa kao taboljšo Belkinovo, ki je po nazivnih vrednostih kao mal slabša od prve Conradove: http://www.enaa.com/oddelki/ra..._F9M823de2M-GRY

in na koncu se sprašujem koliko je to sploh pomembno?
Mam doma tut eno prenapetostno zaščito, ki sem jo pred časom kupil v Lidlu za 12 EUR, sam nimam pojma o nazivnih vrednostih.

Želel bi pa gor priklopit plazmo, dvd, zvočnike in verjetno čez čas še kak router in podobno.

What would you do?
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.949
1.260
113
Šel do zavarovalnice kjer imam zavarovano hišo/stanovanje. In doplačal zavarovanje za takšne primere. Pri tem pa še prebral pogoje.
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Jaz imam eno Belkinovo ta večjo zaščito, do koliko zaščiti ne vem več.

Lani je strela prišla v hišo po telefonskem kablu in kljub zaščiti je šla osnovna plošča, Adsl modem in 8portni Switch. (Vse priklopljeno preko te zaščite, tudi tel. linija.)

Sedaj na zaščiti sveti rdeča lučka in ne več zelena kot je prej. Resetirat se jo ne da. Tako da sklepam, da ne deluje več. (Uporabljam jo kot navaden podaljšek/razdelilec)
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Dobra zaščita s pravim odvodom (ozemljitvijo) zdrži samo en udar, pa še to samo posrednega. Direktnega zdrži redko katera zaščita, sigurno pa nobena v podaljšku.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.890
5.167
113
Citat:
Uporabnik Gox pravi:
Jaz imam eno Belkinovo ta večjo zaščito, do koliko zaščiti ne vem več.

Lani je strela prišla v hišo po telefonskem kablu in kljub zaščiti je šla osnovna plošča, Adsl modem in 8portni Switch. (Vse priklopljeno preko te zaščite, tudi tel. linija.)

če bi dobro prebral navodila in garancijski list bi videl, da belkin vrne stroške vsega kar je blo priklopleno na to zaščito in je blo odkurjeno.
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Ja navodila sem prebral in tudi vem da povrnejo ... samo vseeno ne kar tako na lepe oči :) (Se ne spomnem več kakšni so vsi pogoji, vem da jih je pa kar nekaj)

(Ne najdem kam se dal navodila niti račun ... vem da sem spravil, samo kam pa še vedno ne vem :))

Modem sem dobil nov od Telekoma zastonj, ta je imel že priklop za 2 PC-ja, tako da switcha nisem več rabil, osnovno ploščo pa sem dobil novo (malo boljšo od stare) za 45€ :)

Bolj me je stalo vse drugo kar ni bilo priklopljeno na to zaščito, ampak drugje po bajti ... (TV 72cm, TV 37cm, Videorekorder, Hladilnik)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.715
366
83
Dacho, to tudi mene zanima...

Vem, da je za računalnik boljši UPS, ker ti vseeno ob manjšem izpadu toka računalnika ne ugasne. Samo to rabijo bolj firme, ki potrebujejo zanesljivo delovanje računalnika in podatkov...

Kaj pa za domačo rabo? Ali nudi UPS kaj boljšo zaščito kot prenapetostne zaščite?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.715
366
83
Aja, zanima me še nekaj...

V službi imamo UPS, v katerem je bil priložen dodaten priključek za UPS (samo priključek - brez kabla). To je po mojem mišljeno, da si lahko katero drugo napravo, katera nima takega priključka, 'predelaš' in jo lahko priključiš na UPS. Ali je tako? Če je tako, me zanima me, ali lahko na UPS priključiš LCD TV (SONY 32V4500)? Ali je LCD TV preveč pozrešen za priklopna UPS ali ne?
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Kar se tiče zaščite - bolj sklepam, ker niti ups-a nimam - za posredne udare večinoma pomaga (požre majhne napetostne konice). Če ti udari v dovodni kabel ali blizu hiše, ups nima za burek.
 

Torque_monster

Pripravnik
4. avg 2007
547
0
16
Jaz imam 40" Sony na UPS-u in zadeva deluje, prav tako je zraven TV-ja na UPS-u DVD player ter v kratkem še HTPC. Ko bom imel PC zraven bom lahko tudi preveril koliko vse skupaj požre.
Meni so se občasno dogajali izpadi za nekaj sekund tako, da sem se odločil za UPS. Piše pa v navodilh UPS-a, da se naj nebi TV priklopil na UPS vendar sem nekako predvideval oz. upal, da to velja bolj za CRT in mogoče še za plazmo.
 

Torque_monster

Pripravnik
4. avg 2007
547
0
16
Dobro bi bilo,če bi imel UPS AVR (automatic voltage regulation). Nisem pa preveril, če jo ima tisti na tvojem linku. Kolikšna je pa cena?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.715
366
83
Pozdravljeni.

Tudi jaz sem si kupil UPS 800VA, 450W (Belkin v BinBangu) in me zanima sledeče.

Na UPS imam priklopljen računalnik in monitor (lcd, 17'). V sobi imam tudi LCD TV SONY 32V4500, ki je trenutno priključen na prenapetostno zaščito. Na UPS še imam en prosti priključek, na katerega bi lahko priključil TV. Sedaj računalnik in monitor obremenjujeta UPS na maksimalno 30%. TV porabi 120W v delovanju.

Zanima me, ali bi bilo kaj narobe (oz. boljše), če bi TV priključil na UPS, ali naj TV pustim na prenapetostni zaščiti?
 

horvaticek

Zelenc'
1. feb 2009
5
0
1
Kar se tiče prenapetosne zaščite, ki bi bila res v pomenu besede, je potrebno najprej prenapetostno zaščito imeti v TP. Prenap. zaščite razvrščamo v A,B,C,D razred. D razred je v podaljšku oziroma pred priključkom samega porabnika. In če imaš samo D, je enako kot če nimaš nič in je denar vržen stran! Imeti moraš pred D zaščito še klaso C pri varovalkah in B pri priključni omarici zunaj. Obstaja tudi B+C model, ki je tudi uspešen, kot zamenjava za posamezne B in C. Resni ponudniki prenap. zašč. so pa Iskra zaščite, OBO Bettermann8prodaja Elteh) , ... in še bi se našlo. Cena teh zaščit je pa malo višja, kar je tudi logično, glede na kvaliteto.

Toliko zaenkrat, lep dan vsem skupaj.
Frenk
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
KSZ

Nobena prenapetostna zaščita ne bo delovala, če je ozemljitev v riti!!!!
Naloga prenapetostne zaščite je preusmeriti prenapetostne sunke na ozemljitev. In če je slednja v riti, potem adijo elektro naprave - so pač slednje boljša ozemljitev od ozemljitve same.
smile-1.gif


Ogo
 

horvaticek

Zelenc'
1. feb 2009
5
0
1
Točno tako, kot je napisal Ogo. Se pravi, je treba še poskrbet za dobro ozemljitev! Sem prej pozabil opozoriti.

Lp, Frenk