Kegging

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Sej nove morajo delat, bomo vidli kako bo parih letih...
Mene je najbolj strah, ko me nekaj dni ni doma, pa odprem vrata v upanju da ne bo vonja po postanem pivu - pa parket pokonc
smile-1.gif

Sej veš un prizor drevo, ti na drevesu, spodi pa žena z metlo
smile-1.gif
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Sej nove morajo delat, bomo vidli kako bo parih letih...
Mene je najbolj strah, ko me nekaj dni ni doma, pa odprem vrata v upanju da ne bo vonja po postanem pivu - pa parket pokonc
smile-1.gif

No po enem letu je zaenkrat še vse v redu. Saj pred dopustom pa odklopiš priključke pa je.
 
Nazadnje urejeno:

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Sej nove morajo delat, bomo vidli kako bo parih letih...
Mene je najbolj strah, ko me nekaj dni ni doma, pa odprem vrata v upanju da ne bo vonja po postanem pivu - pa parket pokonc
smile-1.gif

No po enem letu je zaenkrat še vse v redu. Saj pred dopustom pa odklopiš priključke pa je.

Jah, če sam co2 odklopiš nisi še nič naredil, če pa pipo se mi pa ne da vsakič čistit pa nazaj... ja vem, lenoba...
smile-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Pa ne kupujte tapoceni kitajskih oringov, vsaj ne tistih malih. So predebeli in premehki in se speštajo takoj ko zategneš ventil....posledica pri meni, nenormalno penjenje. Očitno je nekje puščalo kljub temu da sem preverjal. Od kar imam navadne oringe iz štacune ni nobenih problemov več. Pa ne rabijo biti foodgrade...jaz tudi ne bi kompliciral pri takih malenkostih.

Posipam se s pepelom. Keg se je spraznil, ga razstavim in spucam...in kaj se je zgodilo z o-ringsi? ROŽICE! Po sredini kjer je spoj, so šle narazen, neuporabne. Skratka, tega tudi sam ne bom več kupoval pri Kitajcih in odsvetujem tudi drugim.

Kje si jih kupil? Gledal sem v Bauhausu, pa nimajo pravih velikosti. Drugje še nisem imel časa iskati.
 

joorn

Pripravnik
15. feb 2015
168
2
18
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Citat:
Uporabnik komar89 pravi:
Pa ne kupujte tapoceni kitajskih oringov, vsaj ne tistih malih. So predebeli in premehki in se speštajo takoj ko zategneš ventil....posledica pri meni, nenormalno penjenje. Očitno je nekje puščalo kljub temu da sem preverjal. Od kar imam navadne oringe iz štacune ni nobenih problemov več. Pa ne rabijo biti foodgrade...jaz tudi ne bi kompliciral pri takih malenkostih.

Posipam se s pepelom. Keg se je spraznil, ga razstavim in spucam...in kaj se je zgodilo z o-ringsi? ROŽICE! Po sredini kjer je spoj, so šle narazen, neuporabne. Skratka, tega tudi sam ne bom več kupoval pri Kitajcih in odsvetujem tudi drugim.

Kje si jih kupil? Gledal sem v Bauhausu, pa nimajo pravih velikosti. Drugje še nisem imel časa iskati.

Mislim ,da ti je najbliže DIHTA črnuče http://www.dihta.si/
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
PRISILNA KARBONIZACIJA: Ali prav razumem, da nastavim pritisk po tabeli (stopnja karbonizacije v povezavi s temperaturo, na kateri hranim-točim pivo; torej hladilnik) in pustim CO2 priklopljen? Torej, priklopim CO2, nastavim pritisk in priklopljeno pustim, da se karbonizira. Ali priklopim, nastavim pritisk in odklopim?

Saj bolj kot razmišljam, je logično prvo, ampak marsikaj, kar mi je bilo logično, se je že izkazalo kot napačno
smile-1.gif


Še nekaj:
1. Ali imate kege ves čas uporabe priklopljene na CO2 na izbranem pritisku? Ali lahko npr med tednom, ko se pije manj ali pa se ne, odklopim CO2? Predvidevam, da se s porabo piva več CO2ja izloči v prazno glavo kega in pivo postaja bolj flat, če ga pri tem ustrezno ne polniš s CO2jem.
2. Ali je problem, če se v primeru daljše abstinence (beri: ne piješ doma-morje), kege da na toplo (ugasneš keezer). Predvidevam, da se bo CO2 sicer sprostil v prazen prostor, a se potem, ko se bo pivo spet ohladilo, po določenem času spet vmešalo v pivo.

Če so odgovori pritrdilni, imam problem, saj še nimam ustrezno urejenega keezerja. V skrinjo namreč ne želim vrtati lukenj, zato bi skrinjo dvignil z lesom in vanj nato zvrtal luknje. S tem bi še pridobim nekaj višine in bi imel lahko jeklenko pokončno postavljeno v skrinji. A to zame predstavlja nekakšen večji projekt
smile-1.gif

 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Metod prisilne karbonacije je več ... ampak "počasna in enostavna" je da enostavno za 2 tedna prikjučiš CO2 na ustreznem pritisku glede na temperaturo. Co2 se bo počasi "raztopil" v pivo, zato moraš poočakat 2 tedna (ok po enem tednu je že kar ok karbonacija, tako da lahko veselo piješ).

Če bi samo prikjučil Co2 in potem odključil bi se le-ta raztopil v roku nekaj ur in pritisk bi ti padel oz. nebi imel nič karbonacije.

Alternativa je pač "quick and dirty" metoda ko nabiješ mnogo več pritiska ali/in agitiraš pivo da se poveča raztapljanje. Pri taki metodi je težko zadet v nulo karbonacijo, tako da ti sam svetujem prvo če imaš čas.

Glede proklopa, ko se 1x doseže karbonacija pivo drži lasten pritisk/co2 glede na temperaturo. Torej ko se karbonacija doseže ne rabiš več co2ja, moraš pa ob vsakem točenju nadomestit izgubljen pritisk. Tako da če ne točiš pustiš kot je (ne rabiš co2ja), če pa točiš pa pač točiš na pritisku kot ga imaš za ustrezno karbonacijo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113

Reducirni ventili za CO2 morajo bit za CO2, tale na linku je za kisik (O2). Kisik ima mnogo večji pritisk v jeklenki (tekoča faza) in posledično na CO2 ne bo delovalo. Imaš v isti štacuni dva ventila za CO2 (mini in klasika), oba sta ok (ne vem pa [se ne da razbrat] ali je na izhodni strani manometer za tlak ali za pretok, za pivo rabiš za tlak tam med 0-2 ali 0-4 bar.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Morda kdo ve, kako se ugotovi, kam v skrinjo varno vrtat luknjo. Jaz imam eno LTH skrinjo, staro dobrih 10let (ni torej prastara), in se mi zdi, ko sem preverjal, da hladi iz vseh stranic... Je to možno?

Tudi sicer me zanima, kako se tega lotit... s čim potem zatesnit morebiten višek odprtine itd. Google mi je že veliko povedal, a info iz prve roke je vseeno drugačna
smile-1.gif


Hvala.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Jp, pazi. Ker skrinje imajo ponavadi venec hladilnih "reber" ki pokriva celoti zgornji del (malo pod robom) skrinje. Same plinske cevi gredo lahko pa celo nižje tako da ni varno vrtat nikjer. Edini varen del je pokrov, pa še tu če imaš luč moraš pazit na elektriko.

Za predelavo skrinje v keggator/keezer je tako opcija izdelava stebra za pipe (dobiš že narejene) preko pokrova, kjer je problem odpiranje oz. če imaš skrinjo ob steni bo malce zaje...., druga opcija je pa (lesena) nadgradnja za pipe nad vencem in premontaža pokrova višje.

Tule je dober video kako naredit nadgradnjo pokrova.

Hladilnik po drugi strani je trivialen, zvrtaš luknjo v vrata in točiš!
grims-1.gif
 

HudaLiza

Pripravnik
31. avg 2015
94
0
6
Hej.... Jaz sem dobil se eno vezo za nektarje po 20e. Sem ravno jih vzel se 8 komadov. Ko bote za se lahko spet prestejemo
wink-1.gif