Šolanje na domu

SHTF

Fizikalc
6. jan 2017
355
44
28
Za devetimi gorami
www.binance.com
Za šolanje na domu bi moral biti predpogoj, da ima predavajoči starš izobrazbo minimalno magistrske stopnje, da šolanje poteka vsaj 5 ur na dan ter da je otrok vpisan v zunanje družbene aktivnosti, da se druži s sovrstniki. Socialna interakcija s sovrstniki je ključnega pomena za razvoj posameznika, zato bi šolanje na domu morala biti zelo redka izjema, v primerih zaradi bolezni otroka. Za telesno in duševne zdrave otroke imamo zadovoljivo šolstvo, ki svojo nalogo opravlja primerno. Svoja načela, moralo in vrednote pa ste starši dolžni vsaditi sami otroku v glavo - to je vaša dolžnost, ne pa dolžnost učiteljev. Potem pa imaš primere, ko se ena stvar otroku v šoli ne dopade, ker bi on imel ene posebne pravice za vsako stvar, pa takoj vik in krik ter deset odvetnikov zaradi enega mulca prileti v šolo.

Tukaj se je šele potrebno vprašati o psihološkem stanju staršev, ki mislijo, da so večvredni in imajo zaradi svoje ali izobrazbe, ali položaja ali denarja več pravic kot ostali ljudje. Dragi posebneži, tako učenci, učitelji, starši imajo ne samo pravice, ampak tudi DOLŽNOSTI. Ne se zdaj übermensch špilat zaradi tega.
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Zaradi takih razmišljanj imamo metroseksualne pi.čke, za katere njihovi starši hodijo na razgovor za službo.
Tvoj otrok se ne bo znal boriti, se postaviti zase in odgovarjati za svoje napake.
 

CebelicaMaja

Fizikalc
2. sep 2007
2.316
23
38
Citat:
Uporabnik mistique pravi:Jaz sem totalno proti šolanju otroka doma, zakaj:
1. se ne misim podrejat otoku in mislim hodt na delo in služit denar, da se mulček lahko šola in hodi še na kakšno obšolsko dejavnost, ki ga zanima
Do 18. leta je tvoja ODGOVORNOST, da za otroka poskrbiš po najboljših močeh. Čustvenih, finančnih itd...Torej, tvoja stvar, kako boš to speljala.
Citat:
O odgovornosti je jasna stvar, moja odločitev, moja odgovornost, o tem ni dvoma.
Citat:
Uporabnik mistique pravi:
4. zato, ker želim, da občuti team ne pa individualizem, to je nekaj kar nas ljudi povezuje in ustvarja empatijo
Ti vidiš veliko empatije danes? Pa ne mislim na fejsu
smirk-1.gif
Ti povem, da empatijo otroci imajo privzeto in jo s socializacijo, kot jo omogoča šolski sistem, kvečjemu izgubljajo. Za empatijo ipd. sicer v največji meri poskrbijo starši z zgledom. Team pa bo "začutil" takoj, ko bo malo boljši od ostalih v teamu...

Ne tukaj se pa ne strinjam s tabo. Ematija ni prirojena ampak se jo naučimo. Itak, da je ni med mladimi, mi smo jim pa lep vzgled, da je je še manj. Ne rabiš dosti stran pogledat, samo malo preberi alter in nestrpnosti do tujcev in romov. Tuki se kaže naša empatija, smo totalno nezmoži se vživet v čustva drugih. Namesto, da razmišljaš kako boš otroka sam doma šolal, ga raje pelji v dom za azilante naj se spozna z otroci in boš s tem otroku bolj pomagal in mu odpru svet kot pa, da ga boš izoliral od vsega otroškega sveta.


SHTF in brunobruno, se globoko strinjam z vama.
zmaga.gif
 
Nazadnje urejeno:

mistique

Guru
16. jun 2009
13.125
934
113
Emona / Carnium
Citat:
Uporabnik CebelicaMaja pravi:
Ne tukaj se pa ne strinjam s tabo. Ematija ni prirojena ampak se jo naučimo. Itak, da je ni med mladimi, mi smo jim pa lep vzgled, da je je še manj. Ne rabiš dosti stran pogledat, samo malo preberi alter in nestrpnosti do tujcev in romov. Tuki se kaže naša empatija, smo totalno nezmoži se vživet v čustva drugih. Namesto, da razmišljaš kako boš otroka sam doma šolal, ga raje pelji v dom za azilante naj se spozna z otroci in boš s tem otroku bolj pomagal in mu odpru svet kot pa, da ga boš izoliral od vsega otroškega sveta.

Empatije res nimamo prirojene, jo pa pridobivamo takoj, če nam jo starši demonstrirajo. Majhen otrok bo na svojstven način želel potolažiti objokano mamo tako, da ji bo prinesel svojo najljubšo igračo ipd. Torej posnema vedenje mame, ki njega tolaži z igračo
smile-1.gif

Naš ima empatije dovolj. Konec leta je na vprašanje "Kaj naredimo s pohištvom tvoje stare sobe?" odgovoril, da jo podarimo družini z otroci, ki si ne more privoščiti nove sobe. Je tudi želel biti zraven ob predaji. No, sej mislim, da sem v eni drugi temi napisal tudi kam sva to potem skupaj odpeljala (oz. je Apollo8 "uganil")...Tudi sicer podarja stare igrače, knjige, oblačila,...Gremo se tudi botrstvo ipd. Empatija torej ni problem in je ni pridobil v šoli ali na fuzbal treningu, sploh pa ne način, kot je sugeriran v tej témi, da "naj se briga zase".
 

CebelicaMaja

Fizikalc
2. sep 2007
2.316
23
38
Hočem rečt, da boš otroku več dal s tem, da mu ponudiš več različnih izkušenj kot pa, da ga izoliraš od sovrstnkov. To je vse kar imam za povedat. Prepričanega pa prepričevat ne misilim. Konc.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.125
934
113
Emona / Carnium
Citat:
Uporabnik SHTF pravi:
Za šolanje na domu bi moral biti predpogoj, da ima predavajoči starš izobrazbo minimalno magistrske stopnje, da šolanje poteka vsaj 5 ur na dan ter da je otrok vpisan v zunanje družbene aktivnosti, da se druži s sovrstniki. Socialna interakcija s sovrstniki je ključnega pomena za razvoj posameznika, zato bi šolanje na domu morala biti zelo redka izjema, v primerih zaradi bolezni otroka. Za telesno in duševne zdrave otroke imamo zadovoljivo šolstvo, ki svojo nalogo opravlja primerno. Svoja načela, moralo in vrednote pa ste starši dolžni vsaditi sami otroku v glavo - to je vaša dolžnost, ne pa dolžnost učiteljev. Potem pa imaš primere, ko se ena stvar otroku v šoli ne dopade, ker bi on imel ene posebne pravice za vsako stvar, pa takoj vik in krik ter deset odvetnikov zaradi enega mulca prileti v šolo.

Pomembni so rezultati. Prideš na izpit, narediš, greš na sok. Šolstvo je zadovoljivo, po nekaterih meritvah celo med top 20 v svetu. Zadovoljivo je za mojega otroka, ta hip, premalo. In če nisi opazi, se jaz ne ukvarjam z idejo, kako spremeniti šolski sistem. Če ne drugega, pa v času šolanja mojega otroka, najverjetneje ne bi uspel spremeniti ničesar.

Citat:
Tukaj se je šele potrebno vprašati o psihološkem stanju staršev, ki mislijo, da so večvredni in imajo zaradi svoje ali izobrazbe, ali položaja ali denarja več pravic kot ostali ljudje. Dragi posebneži, tako učenci, učitelji, starši imajo ne samo pravice, ampak tudi DOLŽNOSTI. Ne se zdaj übermensch špilat zaradi tega.

Če bi moje komentarje prebral in razumel, bi ta odstavek izpustil. Da omenjaš umbermensch in posebneže, pa kaže, da nisi zmožen pisati iz odraslega ego stanja (facts, no fiction)
smirk-1.gif
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.125
934
113
Emona / Carnium
Citat:
Uporabnik CebelicaMaja pravi:
Hočem rečt, da boš otroku več dal s tem, da mu ponudiš več različnih izkušenj kot pa, da ga izoliraš od sovrstnkov. To je vse kar imam za povedat. Prepričanega pa prepričevat ne misilim. Konc.

Več različnih izkušenj je pa kaj? 9 let z istimi osebki? In od kod tebi, da je šolanje na domu izolacija? Jaz sem prepričan, da je socializacija drugačna, nikakor pa ne slabša, če se jo starši ustrezno lotimo. Po nekaterih raziskavah je celo boljša. Seveda, to ni moje mnenje, pač pa so dejstva, ki jih učene glave raziskujejo, merijo, utemeljujejo...

Kako si pa vi predstavljate šolanje na domu?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.898
5.457
113
Pa sej razviješ multiplo osebnost pa je žur..... X2 pa je dvojni
evil.gif
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.125
934
113
Emona / Carnium
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik mistique pravi:
Več različnih izkušenj je pa kaj? 9 let z istimi osebki?
No po taki logiki je šolanje na domu 9 let z dvema istima osebkoma
evil.gif

Kle še ni logike, razen, če si jo sam "dopolnil". Šolanje na domu ne pomeni vsakodnevnega 1 na 1 učenja s starši. Jaz tu vidim precej enih ljudi, ki bi bili vključeni na različne načine. Od klasičnega predavanja in učenja do tečajev, delavnic, taborov, izvajanja poskusov, delavnic, inštrukcij, obiskov muzejev, galerij, zgodovinskih dogodkov, znanstvenih centrov,...

V naši kulturi, kot je vidno nekaj komentarjev više, velja, da je individualizem nekaj slabega in se celo uporablja izraz egoizem (ni potrebno prebrati Junga, je na spletu dovolj krajših akademskih člankov na to temo, da bi vedel, da to ni enako). S stališča razvoja in izkoristka posameznikovega potenciala je individualizem zelo pomembna prvina, ker te to pripelje do samorealizacije. Za razliko od kolektivizma (komunizem / socializem,...), ki ga potrebe posameznika in njegov potencial ne zanima in je usmerjen v nek skupni cilj.

Še en citat učenih glav (debata z okrogle mize socialnega tedna, kjer so sodelovali dr.Žiga Turk, Rok Novak,...)
Citat:
Slovenski kolektiv je znan po velikem zavidanju in sovraštvu do vsakega ustvarjalnega, drugačnega, uspešnega, svobodnega (ni več ponižan suženj, ubogljiv tlačan, klon, birokrat, številka).

Priznam, da sem precej tega (sonček, superiornost, božanstvo, metro, špec kahla,...), kar je zapisano v citatu, zaznal v tej témi. Hvala za odkritosrčnost
grin1.gif
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Z marsičem od napisanega se lahko strinjam.

Ponovno pa opozarjam, da lahko vse, kar si naštel, kvalitetno nekje do konca srednje šole delaš z mulcem tudi ob vseh rednih šolskih obveznostih. Do faksa bo imel dovolj časa tudi ob šoli za to.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.125
934
113
Emona / Carnium
Ja, bomo videli kako se bo odvijalo oz. zaključilo šolsko leto. Poleti bo dovolj časa za odločanje.

Sem pa danes dobil pojasnilo o "selektivnem" popravljanju ocen. Točno to, kar je napisal Utisevalec (če se ne motim). Kot prvo, popravljali niso vsi pač pa le tistih nekaj, za katere je učiteljica presodila, da zmorejo več. Je pa bilo pojasnilo v duhu "ker sem jaz tako presodila", torej brez pojasnila, ki bi ga lahko razumel. Je pa poleg tega učiteljica predstavila še program (parallel & lateral thinking) za napredne učence, ki ga na lastno pobudo izvaja po pouku, vendar ima v zvezi s tem precej težav (s strani vodstva in staršev). Skratka, učiteljica, ki razmišlja napredno, v korist učencev, je inovativna, več kot očitno tudi sposobna.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.898
5.457
113
Citat:
Uporabnik mistique pravi:
Je pa poleg tega učiteljica predstavila še program (parallel & lateral thinking) za napredne učence, ki ga na lastno pobudo izvaja po pouku, .

Na kratko.....???
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
A ni zanimivo, da z vedno novejšimi teorijami kako otroka vzgajati, dobivamo v družbo vedno bolj sprevržene ljudi, komolčkarje, manj empatične in vase zagledane mamine sinčke.
Pa otroci ob vseh teh novodobnih, raznih waldorfskih šolah vedno manj znajo in morajo stopnje težavnosti testov zamnjševati saj ne bi dosegli minimalnega standarda?

Pa šolanje v javnem šolstvu nima nobene veze z individualizmom. Človek je individualist ali pa ni. V šoli se nauči sodelovati (no ja, če ni kretensko vzgojen) in nič drugega.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.898
5.457
113
Citat:
Uporabnik mistique pravi:
Za 2. triado je ufurala De Bono-vo metodo šestih klobukov razmišljanja (group problem solving). Lateral pride kasneje.

A?

Ha?

smile-1.gif
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.125
934
113
Emona / Carnium
Mulci se usedejo okrog problema in iščejo rešitev po določeni metodiki, ki je precej analitična, argumentirana,...vsak po lastnih zmožnostih. To je ta paralell thinking. Potem o zadevah razmislijo, pridejo s predlogi, idejami za način reševanja ipd., kar je pa t.i. latarel thinking (kreativnost, nekonvencionalno razmišljanje,...).
To so te, moderne metode, k so zafurale Slovenijo in še nekatere banana države. Take metode so uporabljali vsi od leta 1918 naprej. Danes je pa svet v pi*di, ker že skoraj 10 let obstajajo metroseksualci. Metode torej delajo mamine sinčke (in ne mame!). Uglavnem, brunčija fprašaj, on je cepljen...