Kegging

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik itak37 pravi:
Pressure release valve

Se en nacin karbonacije je z PRV, to je ventil ki se odpre, ko se preseze nastavljen pritisk na ventilu. V praksi to zgleda tako,
da pivo prelijes v keg ko manjka 0.003 - 0.005 do koncnega FGja, nastavis zeljen pritisk glede na temperaturo in pivo se lepo naravno skarbonizira v kegu. Tistemu PRV na linku je potrebno zamenjat manometer na 4bare.

Ta PRV se lahko uporablja tudi za fermentiranje v kegu pod pritiskom, to naj bi zmanjsalo tvorjenje estrov pri nekaterih kvasovkah.

Kako pa ugotoviš, kdaj ti manjka 0.003 - 0.005 do koncnega FGja???
smile-1.gif
Mislim, načeloma vem...samo a je to praktično? Pa tudi sicer gre lahko marsikaj v drugo smer, da morda do ciljnega FG nikoli ne prideš ali pa padeš še nižje.
 
Nazadnje urejeno:

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Ima kdo idejo kje vzet dvojni regulator tlaka? vametal ima ceno 80€ + ddv, mogoče kakšen link do preverjenega kitajca?

p.s. pipe iz zgornjega linka so naročene ;-)
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Kakšne dimenzije cevi se uporablja za corny sodove?

Malo gledam in ugotavljam da so točilne pipe ter priključki na sodovih 4mm (in za pivo in za co2), prikluček na co2 regulator pa je 6 ali 8mm. Na kakšen način se to poveže potem? ali se za ball loke tudi dobi nastavek 6 oz 8 mm??
 
Nazadnje urejeno:

itak37

Zelenc'
8. dec 2015
26
0
1
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Citat:
Uporabnik itak37 pravi:
Pressure release valve

Se en nacin karbonacije je z PRV, to je ventil ki se odpre, ko se preseze nastavljen pritisk na ventilu. V praksi to zgleda tako,
da pivo prelijes v keg ko manjka 0.003 - 0.005 do koncnega FGja, nastavis zeljen pritisk glede na temperaturo in pivo se lepo naravno skarbonizira v kegu. Tistemu PRV na linku je potrebno zamenjat manometer na 4bare.

Ta PRV se lahko uporablja tudi za fermentiranje v kegu pod pritiskom, to naj bi zmanjsalo tvorjenje estrov pri nekaterih kvasovkah.

Kako pa ugotoviš, kdaj ti manjka 0.003 - 0.005 do koncnega FGja???
smile-1.gif
Mislim, načeloma vem...samo a je to praktično? Pa tudi sicer gre lahko marsikaj v drugo smer, da morda do ciljnega FG nikoli ne prideš ali pa padeš še nižje.


Ena opcija je, da naredis Fast ferment test . V posodo v kateri si rehidriral kvas, nalijes 2 deci pivine in jo das na toplo za par dni ter izmeris FG.
Priblizno tudi pivovarski software predvidi koliko je FG. Na oko pa 4,5. dan ko se je fermentacija ze skoraj umirila.

Tudi ce zamudis, je posledica samo to, da ni dovolj karbonacije v kegu in dodas pac na oko sladkor. Visek CO2 pa itak gre ven prek PRVja.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik itak37 pravi:
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Citat:
Uporabnik itak37 pravi:
Pressure release valve

Se en nacin karbonacije je z PRV, to je ventil ki se odpre, ko se preseze nastavljen pritisk na ventilu. V praksi to zgleda tako,
da pivo prelijes v keg ko manjka 0.003 - 0.005 do koncnega FGja, nastavis zeljen pritisk glede na temperaturo in pivo se lepo naravno skarbonizira v kegu. Tistemu PRV na linku je potrebno zamenjat manometer na 4bare.

Ta PRV se lahko uporablja tudi za fermentiranje v kegu pod pritiskom, to naj bi zmanjsalo tvorjenje estrov pri nekaterih kvasovkah.

Kako pa ugotoviš, kdaj ti manjka 0.003 - 0.005 do koncnega FGja???
smile-1.gif
Mislim, načeloma vem...samo a je to praktično? Pa tudi sicer gre lahko marsikaj v drugo smer, da morda do ciljnega FG nikoli ne prideš ali pa padeš še nižje.


Ena opcija je, da naredis Fast ferment test . V posodo v kateri si rehidriral kvas, nalijes 2 deci pivine in jo das na toplo za par dni ter izmeris FG.
Priblizno tudi pivovarski software predvidi koliko je FG. Na oko pa 4,5. dan ko se je fermentacija ze skoraj umirila.

Tudi ce zamudis, je posledica samo to, da ni dovolj karbonacije v kegu in dodas pac na oko sladkor. Visek CO2 pa itak gre ven prek PRVja.

Ali pa tole:https://tilthydrometer.com/products/brewometer

Sicer popolnoma nepotrebno, ampak "apetitlih" za popi***---
smile-1.gif

Deluje tudi v inox fermentorjih!
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Maš?
shocked-1.gif
Dej, povej več, kako dejansko izpade UI in ali je reč točna? In če, ter kako, se obnaša z mehurčki med fermentacijo... (ali so dali notr vibro da se strese ali...kr na pamet?)

lp
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Maš?
shocked-1.gif
Dej, povej več, kako dejansko izpade UI in ali je reč točna? In če, ter kako, se obnaša z mehurčki med fermentacijo... (ali so dali notr vibro da se strese ali...kr na pamet?)

lp

Našel sem samo par "pristranskih" review-ov tako da ne vem kako točno deluje. Nimajo na ebay, samo na nekaj ameriških net štacunah po isti ceni kot na uradni strani.
Naj bi bil kar točen, med in po fermentaciji naj bi bila potrebna korekcija, kakor pri refraktometru - to mi pa ne diši ravno najbolj...
Pa še cena je precej zasoljena.

http://blog.ferventbrewer.com/2016/11/tilt-hydrometer-formerly-brewometer.html

Kakor sem že zapisal, ga ne potrebujem, ampak kot "igračko" bi ga pa takoj vzel...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik itak37 pravi:
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Citat:
Uporabnik itak37 pravi:
Pressure release valve

Se en nacin karbonacije je z PRV, to je ventil ki se odpre, ko se preseze nastavljen pritisk na ventilu. V praksi to zgleda tako,
da pivo prelijes v keg ko manjka 0.003 - 0.005 do koncnega FGja, nastavis zeljen pritisk glede na temperaturo in pivo se lepo naravno skarbonizira v kegu. Tistemu PRV na linku je potrebno zamenjat manometer na 4bare.

Ta PRV se lahko uporablja tudi za fermentiranje v kegu pod pritiskom, to naj bi zmanjsalo tvorjenje estrov pri nekaterih kvasovkah.

Kako pa ugotoviš, kdaj ti manjka 0.003 - 0.005 do koncnega FGja???
smile-1.gif
Mislim, načeloma vem...samo a je to praktično? Pa tudi sicer gre lahko marsikaj v drugo smer, da morda do ciljnega FG nikoli ne prideš ali pa padeš še nižje.


Ena opcija je, da naredis Fast ferment test . V posodo v kateri si rehidriral kvas, nalijes 2 deci pivine in jo das na toplo za par dni ter izmeris FG.
Priblizno tudi pivovarski software predvidi koliko je FG. Na oko pa 4,5. dan ko se je fermentacija ze skoraj umirila.

Tudi ce zamudis, je posledica samo to, da ni dovolj karbonacije v kegu in dodas pac na oko sladkor. Visek CO2 pa itak gre ven prek PRVja.

No sej to sem hotel rečt, da se nima smisla s tem špilat...iskat točko, ko ti manjka 0.003 - 0.005 do končnega FG, mislim
smile-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Da
zmaga.gif

(hobi/poklic/kakorkoli... ja, wifi prototip imam, samo mi ni ok, ker a) pije ful preveč baterije, b) nimam wifija kjer imam fermentorje. Čakam BLE module, da bom preko bluetootha imel narejeno...)
 

faraday

Pripravnik
27. jul 2015
72
0
6
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik faraday pravi:
Zakaj pa pivo v kegu karbonizirate s cukrom? A ni škoda, da se kvas spet množi in je zato več usedline? Jaz vedno karboniziram prisilno.
Naravna karbonizacija je vedno boljša od prisilne. Je kar nekaj pozitivnih lastnosti daljše aktivnosti kvasa. Usedlina te pa moti zakaj že?
Kakšne so prednosti?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
Google pove veliko, ne da se mi pisat tule na dolgo in široko.

PS: Mal sem bil siten prej. Glej, nekaj ljudi je dejansko delal direktne primerjave, dobili so različne rezultate, tko da boš mogu probat. Jest delam oboje in pri meni je vedno boljši naravno karboniran. Lohk tud zato, ker je bolj uležan. Nimam kake teorije zadaj.
 
Nazadnje urejeno:

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Google pove veliko, ne da se mi pisat tule na dolgo in široko.

PS: Mal sem bil siten prej. Glej, nekaj ljudi je dejansko delal direktne primerjave, dobili so različne rezultate, tko da boš mogu probat. Jest delam oboje in pri meni je vedno boljši naravno karboniran. Lohk tud zato, ker je bolj uležan. Nimam kake teorije zadaj.

Ali je morda to, da kvasovke še kaj dodatnega za seboj pospravijo iz primarne fermentacije in s tem red naredijo?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Vsekakor bo potrebno poizkusit oboje. Če ne zaradi drugega, je prisilno potrebno obvladat že zato, ker sem prepričan, da bo kdaj potrebno na hitro pripravit pivo za pit
smile-1.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
325
83
Sicer pa Kalbotova teorija drži, po mojem mnenju zaradi pritiska. Kajti Pritisk na delovanje kvasovk deluje dobro in lažje ker bolj lepo dokončajo fermentacijo pod "rahlim" pritiskom