Kegging

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Zanimivo
smile-1.gif

A imate kako pivo, ki je v kegu že 1 leto?
Sprašujem zaradi obstojnosti?
 

kumino

Pripravnik
4. feb 2014
141
0
16
OBALA
www.facebook.com
Priznam, da jih ne vsakič komplet razstavim... Zgolj temeljito sperem z vročo vodo, nato namakam PBW cca 30 min in nato še z OXIjem.

Nisem še imel piva v kegu več kot 6 mesecev.
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Jaz jih tudi v vročo vodo sperem od znotraj, skozi obe cevi, skozi ventil in pine oz zunaj z vrelo vodo polijem pa malo zdrgnem z ščetko. Pokrov dam tudi v OXI za mogoče 10 min in nato v keg 2L oxija zaprem in šejkam in imam mogoče 20 min oxi not... nato ga spustim skozi ventil, obe cevi in ga zvrnem na glavo ter čisto malo odprem pokrov da gre oxi ven... nato pa not CO2 in keg postrani, ter pristisnem na pin za beer out, da vrže ven kar je ostalo od oxija. Nato pa iz fermentorja z silikonco cevjo pripopam na beer out in lepo počasi teče piva not...
smile-1.gif


Do zdaj s tem postopkom imam piva, ki so stara že več kot 1 leto in na pogojih od 9 do 18°C, ker mi niha v kleti temperatura. Pivo je še zmeraj ok
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
Vsakič, ko daš pivo not ga komplet daš na kose? Tudi tesnila dol, odvijačiš pine dol, kratko in dolgo cev... vse?
smile-1.gif

Jap, ker ga pomijem komplet s cevmi vred.
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik veselipivovar pravi:
Teli sodčki od Nektarja naj bi bili po besedah prodajalcev očiščeni. Notri je sicer neka tekočina s sladkobnim vonjem...
Zdaj pa k stvari, vse sodčke sem pred uporabo opral in večkrat splaknil z vročo vodo, nato pa še z raztopino oxija. Prvi trije sodčki, ki sem jih tako pripravil so uspeli in iz njih priteče v redu pivo, skratka brez pripomb.
Nekaj čudnega pa je s četrtim sodčkom. Posebnost pri njem je to, da sem ga napolnil le do cca 15L (kompleten volumen pa je 18L)
Pri nobenem doslej nisem priključil v štartu na CO2, ker sem ko sem to počel še čakal na regulator. So pa vsi sodčki kljub temu dobro zatesnili in pivo v njih je karbonizirano in pod pritiskom. Občasno sem izpuščal plin ven, da bi se znebil vsaj dela kisika, ki je ostal še od polnjenja v sodih.
Zdaj sem probal pivo iz tega četrtega sodčka in ima en tak nenavaden vonj... ni po pokvarjenem in izgleda normalno in tudi okus je v redu, samo ta vonj moti. Malo spominja na tisti vonj iz sodov, ko so prišli iz Nektarja, ampak ne morem reči da je sigurno to to.
Bi bilo lahko kaj drugega ali je to skoraj sigurno od tega, da sem mogoče pozabil posebej očistiti tisto cevko po kateri priteče pivo iz sodčka, ima kdo kakšno idejo ali podobno izkušnjo?

vonj nima zveze s sodčki...
odprl steklenico, ki je bila napolnjena iz istega fermentorja in je isti vonj.
zdaj mi pa res ni nič jasno od kod bi bil ta vonj. to pivo je bilo varjeno kot partial mash, delal sem tudi primerjavo z all grain po istem receptu zvarjenem dan prej, ki je ratal zelo dobro. vse sestavine razen ekstrakta so iste, tako da zdaj sumim ekstrakt. edino ni mi pa jasno kako bi se lahko ekstrakt v 14 dnevih spremenil, ker iz iste kante sem delal 14 dni prej in je ratalo v redu pivo brez tega vonja in kakšnih vidnih sprememb na ekstraktu ni bilo.
druga možnost je pa okužba med fermentacijo...
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Citat:
Uporabnik veselipivovar pravi:
Citat:
Uporabnik veselipivovar pravi:
Teli sodčki od Nektarja naj bi bili po besedah prodajalcev očiščeni. Notri je sicer neka tekočina s sladkobnim vonjem...
Zdaj pa k stvari, vse sodčke sem pred uporabo opral in večkrat splaknil z vročo vodo, nato pa še z raztopino oxija. Prvi trije sodčki, ki sem jih tako pripravil so uspeli in iz njih priteče v redu pivo, skratka brez pripomb.
Nekaj čudnega pa je s četrtim sodčkom. Posebnost pri njem je to, da sem ga napolnil le do cca 15L (kompleten volumen pa je 18L)
Pri nobenem doslej nisem priključil v štartu na CO2, ker sem ko sem to počel še čakal na regulator. So pa vsi sodčki kljub temu dobro zatesnili in pivo v njih je karbonizirano in pod pritiskom. Občasno sem izpuščal plin ven, da bi se znebil vsaj dela kisika, ki je ostal še od polnjenja v sodih.
Zdaj sem probal pivo iz tega četrtega sodčka in ima en tak nenavaden vonj... ni po pokvarjenem in izgleda normalno in tudi okus je v redu, samo ta vonj moti. Malo spominja na tisti vonj iz sodov, ko so prišli iz Nektarja, ampak ne morem reči da je sigurno to to.
Bi bilo lahko kaj drugega ali je to skoraj sigurno od tega, da sem mogoče pozabil posebej očistiti tisto cevko po kateri priteče pivo iz sodčka, ima kdo kakšno idejo ali podobno izkušnjo?

vonj nima zveze s sodčki...
odprl steklenico, ki je bila napolnjena iz istega fermentorja in je isti vonj.
zdaj mi pa res ni nič jasno od kod bi bil ta vonj. to pivo je bilo varjeno kot partial mash, delal sem tudi primerjavo z all grain po istem receptu zvarjenem dan prej, ki je ratal zelo dobro. vse sestavine razen ekstrakta so iste, tako da zdaj sumim ekstrakt. edino ni mi pa jasno kako bi se lahko ekstrakt v 14 dnevih spremenil, ker iz iste kante sem delal 14 dni prej in je ratalo v redu pivo brez tega vonja in kakšnih vidnih sprememb na ekstraktu ni bilo.
druga možnost je pa okužba med fermentacijo...

Ne sekiraj se, to je domače pivovarstvo. Jaz sem se sprijaznil da je težko narediti dvakrat popolnoma enako pivo. Sicer pa zakaj bi ga? A ni ravno v tem čar, v raznolikosti? Ko boš pivo degustiral, pač razložiš da je ta vonj pomembna komponenta tega stila in nobeden ne bo posumil da si nekaj zajebal...pa še pameten boš izpadel
evil.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.547
8.900
113
Eno je pivo, ki je drugačno, druga stvar pa pivo, ki je zafurano. Na ta način en slo pivovar že lep čas izpada pameten, ko trdi, da je karton flavor del stila.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Eno je pivo, ki je drugačno, druga stvar pa pivo, ki je zafurano. Na ta način en slo pivovar že lep čas izpada pameten, ko trdi, da je karton flavor del stila.

Ja. Samo eno je zanič pivo na trgovinskih policah, za katerega plačaš 3 evre, drugo pa recimo zafurano garažno pivo, ki se ga spije, če ni ravno totalno zanič.
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Jutri še pobiram naročila za sode če se bo še kdo pridružil skupinskemu naročilu, 25€ za kos.
Ostalo na ZS
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Eno vprašanje mojstri. Do novega leta še je teden dni pa bi v tem času rad karboniziral pivo. Jasno mi je, da bo treba prisilno, pa me zanima, če mi lahko kdo svetuje kako to prav naredit. Pivo ima okoli 5 stopinj.
Gledal sem kar nekaj videov na YouTubu pa vsak malo drugače dela. Eni priklopijo normalno co2 na sod, drugi zamenjajo (na beer line). Kak je prav? Na kakšen pritisk naj nastavim?
 

reflex

Pripravnik
23. feb 2016
191
9
18
Jaz pivu ki ga želim uporabiti takoj, ne dodajam sladkorja za karbonacijo v sod, ker moraš potem počakati da se karbonacija konča, ampak ga samo pretočim zapram postavim v hladilnik in pritisnem s co2 na 2.5 bara čez noč. Naslednji dan zmanjšam pririsk na 1 bar in je pivo pripravljeno za uporabo.
nahrung002.gif
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
V 3x dneh imaš fertik karbonizacijo. Ponavadi že v 24 urah je kar nekaj co2, da je pivo že za probat
smile-1.gif


http://shrani.si/f/1X/nB/2odAbNuC/capture.jpg

To tabelco sem si naredil za bar enoto, ker je psi skala na mojem manometru malo manjša
smile-1.gif


Ampak to dodam... to so podatki volumnov, ki sem jih z neta dobil.
Sam uporabljam večina 1.9~2.0 volumna, ker mi tako ugaja še posebej za american PA stile...
Edino za lagerje okoli 2.4 ostalo je skoraj vse okoli 1.9~2.0
 
Nazadnje urejeno:

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Hvala za odgovore obema
wink-1.gif
Vidim da ne bo problema to do novega leta zrihtat. Zdaj mi je že malo žal, da nisem raje še par dni pustil fermentirat.

@smarty, kako se bere ta tabela?
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Ok, skapiral. Dol so dnevi, desno pa bari. Malo me je zmedel prvi stolpec, ker so tako velike vrednosti, ampak to so verjetno psi, vse ostalo pa preračunano v bare?
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Levo sivo od 1 do 26 so °C.
Zgoraj od 1.4 do 3.2 so volumni
Če bi rad naredil recimo IPO in vzel 1.9 volumna (moj okus) in, da imaš pivo kamor je 5°C in bo tudi na tej temp ostalo vzameš:

5°C .... 1.9 volumna... = 0,43 Bar.

Imam tudi PSI lestvico. In oboje sem naredil v excelu, da dodajam stile. Sicer pa po tolikem času se navadiš na pamet temperature in volumne koliko rabiš
smile-1.gif


http://shrani.si/f/3n/13x/c3EYxnZ/capture.jpg
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Usedlino ti potegne v začetku kakšen kozarec ali dva, potem jaz nimam nobenega problema do zadnjega deci je pivo bistro. Bi jo pa bilo verjetno še manj če bi prisilno karboniziral, brez sladkorja.