romuni in dolge antene....

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.895
113
Pač ljudje ne poznajo prednosti (profi) radijskih postaj in komunikacije na tak način. Sej tudi sodobni šoferđije ne vedo kaj je to 16 kanal in kaj je "dva gor" pa podobne romantične finte! Da pri upravljanju takih postaj lahko gledaš ves čas na cesto ni potrebno razlagat ker danes itak vsi šoferji vozijo s "TVjem" na armaturki!
tongue-1.gif
 

robndi

Pripravnik
10. avg 2015
34
2
8
Tukaj ni govora o pogovorih z neznanci ampak se pogovarjajo znanci med seboj.Romuni so v eu in 2,5 eur na dan imaš neomejene pogovore v eu državah.Ni bilo govora o rusiji.
Tako mekako sem jaz razumel to.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.377
236
63
Kras
www.mtl.si
Da malo obnovim to temo.
Trenutno uporabljam par ''igračk'' walki-talkijev, ki sta bila sicer čisto ok, ampak bi zadevo malo nadgradil.
Tisti Baofeng GT-3 se mi zdi skoraj malo overkill, čeprav ob relativno ugodni ceni, bi tudi prišel v poštev. A je potem to sprogramirat težava ali je vse skupaj dokaj enostavno, da deluje v PMR področju? Moči tudi ne bi rabil 8W, ampak bo 1W čisto dovolj.
Kaj bi bila pa še alternativa? V praksi se bo uporabljalo kot PMR, tako da je fajn, da dela na tistih x kanalih in to je to.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.895
113
Glej moj star post za "profi" UHF postajco, imaš od baofenga serije BF-666/777/888S (razlika samo v ohišju). Dobiš že za ceno 15-20 EUR na komad oz. v kompletih še ceneje. Moči je realno nekaj nad 1W v PMR območju, antenca je majhna tako da je ok za nosti, komot pa daš gor nekaj drugega (SMA-F konektor se mi zdi).

Stvar nima zaslona in gumbov, imaš samo gumb za glasnost in gumb za izbiro kanala. Skupno imaš 16 kanalov, torej lahko noter vneseš recimo 8 "odprtih" PMR kanalov (lahko poslušaš vse ostale PMRjčke) in pa še dodatno vneseš še kanale s "subtoni" (DCS kjer ti odpira sq samo če ima signal pravo kodo - načeloma obvezno za uporabo PMR frekvenc v "prometnih" okoljih). Seveda če imaš že sedaj PMR 446 postajce lahko sprogramiraš da delujejo tudi s temi.

Za naložit kanale (programirat postajo) rabiš kabel in PC. Lahko kupiš ali pa pač poiščeš nekoga ki ga ima v tvoji bližini.
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Pozdravljen utiševalec, ali bi mi lahko pomagal nastaviti tega Baofenga oz. programirati, ker vse kar dobim je statika in razni neki šumi, vse ostalo ne obstaja aja na repetitor če se priklopim na mrzlico, dobim enega veseljaka ki preko morseja.
 

S57BMU

Pripravnik
7. sep 2007
643
10
18
Citat:
Uporabnik baldrick pravi:
Pozdravljen utiševalec, ali bi mi lahko pomagal nastaviti tega Baofenga oz. programirati, ker vse kar dobim je statika in razni neki šumi, vse ostalo ne obstaja aja na repetitor če se priklopim na mrzlico, dobim enega veseljaka ki preko morseja.

Pozdrav, kot radioamater se moram oglasiti. Če nimaš radioamaterske licence in s tem klicnega znaka ki ga dodeli akos potem ne smeš uporabljati frekvenc ki so dodeljene radioamaterjem.
Če želiš radijsko postajo uporabljati za lokalne zveze so za to pmr in cb frekvence.
V kolikor te radijska tehnika zanima si pa vabljen v naše vrste. Izpit ni niti drag, niti težak.

Za nadaljnje informacije smo na voljo, lp&73.
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Seveda si zelim najprej opraviti izpit pravijo da poslusas lahko le oddajat ne smes a to drzi?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.895
113
Poslušaša seveda lahko, za oddajo na USTREZNIH kanalih rabiš pa izpit. Z dualband postajam namreč lahko delaš tudi na frekvencah ki so namenjeni zaščiti in reševanju (ZARE), gorskim reševalce, policiji, letalstvu, varnostnim službam ipd. (vedno več se uporablja digitalni sistem kjer niti poslušat ne moreš več), tam seveda tudi z izpitom ne moreš kaj skakat v eter. Radioamaterski izpit je namenjen tudi temu da se naučiš kaj lahko in kdaj uporabljaš!
zmaga.gif


Sicer pa za uporabo repetitorjev imaš določena pravila, repetitorji so dupleks torej imajo vhodne in izodne frekvence, dosti repetitorjev se odpira z zaporedjem tonov ipd.! Za poslušanje prometa na repetitorjih rabiš vnest izhodno frekvenco (TX) repetitorja. Če slišiš sicer občasno morsejevo kodo potem imaš frekvenco pravo, repetitor se mora po pravilih vsaj 2x dnevno oglašat s pozivnim znakom in je verjetno to to.

Če bi rad poslušal radioamaterje si vnesi vse simplex radioamaterske VHF in UHF kanale, sezname dobiš povsod in pa repetitorje v tvoji bližini. Baofeng ti verjetno omgoča skeniranje in tako lahko "išče" aktivni kanali, glede na nastavitve se potem ustavi. Ker je kanalov veliko moraš imeti tudi malo potrpljenja da koda najdeš na frekvencah (večina radioamaterjev deluje za vikende med tednom pa zvečer, mogoče poglej kdaj so kakšna tekmovanja ker so takrat najbolj aktivni).

Ne pozabi da rabiš za dober sprejem dobro lokacijo (hrib v bližini) in pa solidno anteno. Gumištrudli na ročnih postajcah so več ali manj kompromis zaradi mobilnosti, dobi pa se tudi dobre "mobilne" antene. Išči za "771" antenami (kloni Diamonda) ki so najbolj popularne, precej je zanič klonov ampak če kupiš v kakšni resni trgovini dobiš kvaliteto (Nagoye se dobijo za 15-20 EUR).

Pa glede programiranja a imaš USB kabel? Ker programirat na postaji je dolgotrajno!
grin1.gif
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.374
303
83
še enkrat:če bo kdo kupoval te baofenge, se pridružim nakupu za par postaj...
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
aha ok thnx. sem videl prej samo tisti kitajski sw. No sedaj imam že 10 kom Baofeng UV-5R pred-naročenih.
 

S57BMU

Pripravnik
7. sep 2007
643
10
18
Citat:
Uporabnik baldrick pravi:
Seveda si zelim najprej opraviti izpit pravijo da poslusas lahko le oddajat ne smes a to drzi?

V bistvu to drži. Veliko informacij lahko dobiš na naslovu http://forum.hamradio.si
V poddirektoriju novice in dogodki se najde tudi informacije o izpitih za radioamaterja. Za opravljanje izpita ni pogoj obiskovati tečaj, je pa priporočljivo, odvisno od predznanja. Uporabi iskalnik, na forumu ali kr na googlu za izpitna vprašanja in se potem odloči kako in kaj.
Zveza radioamaterjev organizira izpitne roke letos je to 4x, več info na http://forum.hamradio.si/viewtopic.php?f=9&t=16428
V istem direktoriju bo tudi objavljeno za 2016 ko bo znano.
Nekateri radioklubi v sloveniji sami organizirajo tečaj in izpit na katerega pride izpitna komisija iz zveze, uporabi iskalnik in vpiši radioamaterski izpit pa si poglej, najverjetneje imaš že radioklub v domačem kraju, če nam zaupaš iz kje si se lažje pomaga?
Veliko ti je odgovoril utiševalec, omenil bom le tisto kar je potrebno popravka
smirk-1.gif

To kar praviš da "Z dualband postajam namreč lahko delaš tudi na frekvencah ki so namenjeni zaščiti in reševanju...", to ne drži, namreč tudi z vhf monoband postajo to gre, ne rabiš dualband postaje, a tu seveda ne govorimo o radioamaterskem delu ampak o profi uporabi ki ima svoje ferkvenčne pasove, ostalo drži. No, drugače povedano te ferkvence lahko uporabljejo le tisti katerim so namejeni: od zare sistema, do raznih redarskih služb, elektro podjetij, taxi, komunalnih podjetij in še cel kup je tega...
Kar se tiče radioamaterskih repetitorjev ne kratko le to da primarni na vhf področju navadno nimajo aktivacije, je pa res da smo bili primorani na nekatere dodati aktivacijo z CTCSS tonom ker drugače zaradi takšnih ali drugačnih motenj ni šlo. Na uhf pasu je pa padla odločitev da jo imajo vsi. Zaporedja tonov kot pravi utiševalec (če je imel v mislih dtmf) v sloveniji ne uporabljamo, so pa marsikje v tujini v uporabi. Pri nas se dtmf-ji uporabljajo za servisne zadeve in pa tudi za daljinsko krmiljenje, npr rpt ti lahko pove vreme, status...tega je veliko. Kar nekaj rpt v sloveniji na uhf področju je povezano v mrežo preko echolink sistema, več na http://www.echolink.org kjer je na prvi strani grafično prikazano kako to deluje. V tujini se to na veliko uporablja, pri nas pa kot že omenjeno. S tem dobi ukv delo nove razsežnosti saj se lahko povežeš na rpt na drugem koncu sveta... Sam sem tudi skrbnik enega takega uplinka ki ga gostim pri meni doma, za ostale pa pomagam pri administraciji, če se kaj zaštrika itd, namreč tega je kr nekaj...
Seveda smo se tudi radioamaterji digitalizirali in tako že kar nekaj let delamo tudi v digitalnih načinih dela, eden prvih in tudi najbolj razširjenih je dstar, ni pa edini. V sloveniji imamo nekaj rpt-jev tudi za to vrsto dela. Nekaj informacij o tem kaj to sploh je je na https://en.wikipedia.org/wiki/D-STAR
Sam uporabljam tudi to, je pa res da pri nas ni toliko interesa za te vrste dela, namreč postaje so kar dražje od baofengov in podobnih zadev...pač ni veliko uporabnikov ki bi dali za ročno postajo blizu 500eur.
O tem kdaj kaj čvekamo na frekvencah je pa odvisno, današnji "sodobni" način živiljenja, če govorim zase, je spremenil tudi radioamaterski način dela in tako je nas nekaj ki tudi kr zgodaj zutraj na poti v službo mal počvekamo. Sam tudi redko "dežuram" zraven stabilne postaje. Drugo so tekmovanja ko je določen točen termin in se ve da je takrat veliko postaj aktivnih...no zdej sem pa že preveč offtopic
tongue-1.gif

Za konec le še to da je izraz "radioamaterji" nekoliko neustrezen, namreč ravno radioamaterji smo bili mnogokrat v zgodovini nosilci in celo razvijalci novih tehnologij. Le en primer: mi smo že kar nekaj let pred pojavom gsm omrežij, oziroma ko v sloveniji še nmt ni obstajal že imeli packet radio. Mimogrede gprs se je začel v gsm omrežjih uporabljati okoli leta 2000, med tem ko so pa radioamaterji že eksperimentalno prenašali podatke preko packetradia že konec sedemdesetih, omrežja so se pa širila že zgodaj v osemdesetih. Tu gre za paketni prenos podatkov, ta radioamaterska omrežja so v začetku delovala na skromnih 1200kbps, kar kmalu pa tudi precej hitreje, tudi na megabitnih hitrostih. Način delovanja je tak da so na hribih vozlišča ki so med sabo povezana v mrežo (seveda tudi v tujino), uporabnik pa seveda dela preko najbližjega. Zadeva je neodvisna od interneta, saj je tudi starejša od interneta, nudi pa tudi gateway v internet. Če koga zanima si naj prebere še kaj na https://en.wikipedia.org/wiki/Packet_radio
Še nekaj linkov o tem kaj je hamradio:
https://en.wikipedia.org/wiki/Amateur_radio
http://www.arrl.org/what-is-ham-radio

Lp&73.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.868
3.895
113
Dobro razloženo in napisano.

Glede uporabe dualband kitajskih postaj na frekvecnah državnih služb si me narobe razumel, napisano da se "lahko" uporabljajo ni bilo mišljeno da jih je dovoljeno uporabljat. Bilo je mišljeno kot opozorilo da sama postaja tehnično omogoča delovanje na frekvencah, kjer pa jasno nimaš kaj delat! Upam da bo sedaj ok!
grin1.gif