romuni in dolge antene....

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
a imaš kabel za to postajo?
ti meni kabel za dva dni, jaz tebi passata...
smile-1.gif
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.230
717
113
Lej predlagam eno kratko srečanje. Kjer si bomo vzajemno naložili te frekvence, jih zalili s kakim pivom ali sokom.

Jaz tudi nimam kabla, pa še marsičesa ne znam in ne vem.

Tako, da jez sem zainteresiran, da se dobimo.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
"Podkanali" so samo neke vrste toni za vklop, lahko gre za klasicen ali pa digitaleni prenos kode. Koda se prenese preden začneš oz. takoj na začetku oddaje (pritisk PTT). PMRji uporabljajo enako sprejemno/oddajno kodo tako da samo nastaviš tone mode na recimo "DTCS" in v stolpcu "DTCS code" ustrezno kodo, seveda DTCS recimo velja za digitalne PMR postaje za analogne imas klasicno TONE in izbereš frekvenco potem v stolpcu "TONE".
Hvala za razlago. Kako pa to vnesem v Baofeng in kje to potem izberem?
A ostali parametri so ok? Kaj je tisti TONE, TONE SQL, OFFSET, itd.?
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Glede legalne uporabe na drugih frekvenčnih pasovih (na dual-band) žal ni druge opcije kot PMR območje pa še to samo v EU. Na nižjih frekvencah imaš še CB, ampak tega s temi postajami ne boš lovil. V ZDA imaš recimo FRS/GMRS sistem ki je podoben PRM 446 samo deluje na drugih frekvencah. Lahko pa delno izkoristiš tole razliko do ZDA ker se pri nas ti kanali ne uporabljajo, tako da nelegano uporabljaš ameriške frekvence. Računaj pa da zasebnosti ne bo, pri nas je v uporabi tudi precej ameriških postaj ker so imele včasih večje oddajne moči kot PMR!
tongue-1.gif
Hm, zanimiv predlog. Torej, če se ti kanali ne uporabljajo, potem lahko mirno dam še en ali dva kanala noter in je. Glede zasebnosti pa razumem, da me lahko kdorkoli posluša, ampak je vseeno manj možnosti, kot pa na EU PMR območju.
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Glede chata po postajcah si preberite vsaj radioamaterski kodeks če že izpita ne mislite delat, čvekanje kar tako nonstop na kanalu ni po kodeksu!
grin1.gif
grin1.gif

Lahko pa na kratko še kakšno pravilo napišeš, če se ti da.
Btw.: koliko časa in denarja sploh zahteva, da prideš do izpita za radioamaterja? Sem videl, da je bilo eno izobraževanje preko web-a kakšno leto nazaj. To ne bi bilo slabo....
Citat:
Uporabnik elo pravi:
a imaš kabel za to postajo?
ti meni kabel za dva dni, jaz tebi passata...
smile-1.gif
A si ti ziher, da je to ustrezna menjava?
evil.gif

Drugače ga pa komot dobiš, samo da spravim moje v končno operativno stanje.
cool-1.gif

Citat:
Uporabnik BLABLABLA pravi:
Lej predlagam eno kratko srečanje. Kjer si bomo vzajemno naložili te frekvence, jih zalili s kakim pivom ali sokom.
Jaz tudi nimam kabla, pa še marsičesa ne znam in ne vem.
Tako, da jez sem zainteresiran, da se dobimo.
Sem za. Fajn bi bilo, da pride še kakšen radioamater zraven, pa nam v živo še kakšno zadevo razloži.

PS: Sem ugotovil, da lahko pri posameznih kanalih (čisto na desni strani razpredelnice zgoraj) nastavim pri vsakem kanalu tudi oddajno moč. Glede na to, da ne nameravam postavljati rekordov v razdaljah sem si pri vseh nastavil na LOW power, tako da mi privzeto delujejo na 1W. Itak si pa lahko potem ročno vsakič na staviš na HIGH, če to potrebuješ.
 

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
lahko se dobimo ja...
samo jaz si ne bi dajal pmr frekvenc notri, mene zanimajo radioamaterski repetitorji, simpleksi, zare in navtični kanali.
mogoče dobim celo pripravljen fajl, katerega samo uploadam...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Sem malo pogledal te ameriške FRS frekvence in so v nekaterih EU državah v uporabi in prepovedane za uporabo PMR. Toliko v vednost.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Dejansko v uporabi ali samo namenejene (spekter) za uporabo? Ker tudi pri nas je ta spekter lahko namenjen X uporabi, ampak se ravno zaradi pojavov "piratov" ne uporablja.
 

S57BMU

Pripravnik
7. sep 2007
643
10
18
Velikokrat sem že pomislil da je res škoda da ni (tehnično) nekega free banda ala pmr na vhf ali uhf frekvencah ki bi omogočal tako druženje kot nekoč cb band
frown-1.gif

Pmr enostavno to ne more biti, "manjka" mu več kanalov in večja dovoljena moč. Recimo vsaj 40 kanalov in do 5w moči.
Tisti ki so kdaj imeli cb postajo vedo o čem govorim...res škoda ker na 27mhz je bilo včasih zelo zabavno, skupnost pa kr konkretna, saj je bilo kar nekaj samostojnih cb radioklubov...

Lp&73.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Sem malo potestiral moje.
Mesto, hise, rahla parabola, torej je bila vmes tudi zemlja. 1km, signal odpovedoval tudi na 4W. Igracka PMR je crknila pri nekje 300m.
Razdalja cca. 2.5km, vmes betonski zid in nekaj malega dreves: signal brezhiben tudi na moci 1W. Kar mi daje dodatno potrditev, da bo privzeta vrednost 1W vec kot dovolj. Ce trenutno rabis vec, pa rocno prestavis na 4W.
Vecje razdalje se potestiram. Najprej pa pridejo na vrsto se podkanali.
Zaenkrat izredno zadovoljen, bom videl kako bo s trajnostjo baterije. Sem pa izredno presenecen nad samo robustnostjo in kvaliteto izdelave teh kitajckov. Tega res nisem pricakoval.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Tako, jaz sem si zadevo nastavil kot potrebujem. Skupaj sem spravil tudi podkanale.
Če kdo potrebuje ''programiranje'', naj se mi javi na ZS.
Drugi teden bom zagotovo en dan v Ljubljani, pa lahko stvar spravimo čez.

PS: programiranje je v narekovajih, ker če je to programiranje, sem jaz Hillary Clinton.
grin1.gif