romuni in dolge antene....

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Greš do majstrov ki to delajo, rabiš orodje/instrument in malce znanja! Kakšen resen radioamater ima verjetno tudi ustrezen inštrument tako da če poznaš kakšnega mu daj za pir pa je to to!

Aja imaš tudi krajše antene, dolžino lahko nadomesti navitje (turbo antene). Ni sicer idealno ampak za razne stroje ipd. kjer jo odlomiš takoj je bolje dajat čimkrajše.
 

landcruiser

Fizikalc
19. sep 2007
283
31
28
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
CB dela na 27MHz, dolžina vala je 11m kar pomeni da recimo za 1/4 vala rabiš skoraj 3m dolgo anteno.

Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
jaz razmisljam da bi dal cbjke v stroje... samo 3m antena bi motila... predlog?

Malo preveč teorije se je nakopičilo ...
rolleyes-1.gif
... v praksi bi takšna antena na vozilu lahko izgledala tudi nekako takole:
74722672_37ba7a8bc8.jpg


Mislim, da jih v SLO še nisem zasledil (če izvzamem vozila UN in podobnih služb kot je zgornje na sliki), tudi pri mimovozečih poljakih še ne. Povečini so civilne avtomobilske CB antene dolge tam do 125 cm, tiste malo "kao" ekstremne (za večje moči) segajo do 2 m in na koncu je ta idealna ki meri 102" oz. 259,08 cm.

Pri CB anteni je v igri veliko faktorjev, tako da jih ne gre posploševati, saj ti dolžina v osnovi ne pove skoraj nič. Predvsem je treba videti na katero mesto lahko anteno vgradimo in potem temu primerno izbrati anteno. Če ni na voljo prave mase, se izbere drug tip antene, ki deluje na drugačnem principu, oz. za svoje delovanje ne uporablja mase vozila. Je pa dejstvo, da bo takšna antena imela do 30% slabši domet.

Čeprav so po moje časi CB-ja že mimo, odkar so na trgu malo bolj kvalitetne, a cenovno vseeno ugodne PRM postaje (Wouxun, Baofeng, Mass ...), kot npr nekaj takega. Pri večini imaš na voljo en kup dodatne opreme (ročni mikrofon, 12v napajanje, magnetno zunanjo anteno). To je po moje še nekako najbolj optimalna (legalna) rešitev za brezplačno komunikacijo dandanes.
 

landcruiser

Fizikalc
19. sep 2007
283
31
28
Citat:
Uporabnik kontrakarambolmatica pravi:
http://www.amazon.de/dp/B00H43LOV0 To ni pmr postaja, kot tiste iz hoferja in za uporabo teh frekvenc rabiš radioamaterski izpit.. Ker tudi postaja ne oddaja v vsem tem radijskem spektru 136-174/400-520MHz, oziroma je oddajanje izven radioamterskega frekvenčnega spektra prepovedano....

Dokler delaš med 446.0 in 446.2 MHz si povsem legalen. Mi imamo en kup teh postaj, s tem da smo vsem sprogramirali vse možne PMR kanale za lažje upravljanje.

Škoda edino, ker skoraj ni več na mogoče najti na trgu wouxunovih monoband postaj, ki so delale na 70cm bandu. Mi imamo večinoma KG-816 postaje in se obnesejo zelo dobro. Še letos sem jih hotel dokupiti nekaj, pa jih ne najdem nikjer, tako da sem moral nabaviti dual band postaje, ki se jih potem uporablja v PMR rangu.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Citat:
Uporabnik landcruiser pravi:
Citat:
Uporabnik kontrakarambolmatica pravi:
http://www.amazon.de/dp/B00H43LOV0 To ni pmr postaja, kot tiste iz hoferja in za uporabo teh frekvenc rabiš radioamaterski izpit.. Ker tudi postaja ne oddaja v vsem tem radijskem spektru 136-174/400-520MHz, oziroma je oddajanje izven radioamterskega frekvenčnega spektra prepovedano....

Dokler delaš med 446.0 in 446.2 MHz si povsem legalen. Mi imamo en kup teh postaj, s tem da smo vsem sprogramirali vse možne PMR kanale za lažje upravljanje.

Škoda edino, ker skoraj ni več na mogoče najti na trgu wouxunovih monoband postaj, ki so delale na 70cm bandu. Mi imamo večinoma KG-816 postaje in se obnesejo zelo dobro. Še letos sem jih hotel dokupiti nekaj, pa jih ne najdem nikjer, tako da sem moral nabaviti dual band postaje, ki se jih potem uporablja v PMR rangu.

Nisi legalen!
grims-1.gif
(oz. za uporabo take postaje rabiš radioamaterski izpit)

Recimo tisti Baufeng ima v min nastavitvah 1W moči kar je 1x več od dovoljenega, mark 3 ima pa na max. 8W moči (oz. realnih 6W na anteni). Omejitev PMRja je 0.5W.

Preden se zamahne s tem da tisti W gor ali dol, ravno omejitev moči je pri javnih postajcah pomembna. Ker omejitev zmanjšuje doseg (načeloma za uporabnika slaba stvar), ampak to pomeni da imaš na nekem območju lahko dokaj veliko uporabnikov. Recimo GT-3 na najvišji moči bo s šmarne gore jemel cel kanal nad celo ljublansko kotlino.

Druga stvar je da folk takih postajc ne zna uporabljat, smo ugotovil tudi že na tem forumu ravno za GT-3 (uporaba kar na neki frekvenci). Tako da odsvetujem nakup takih postajc uporabnikom ki nimajo pojma kaj je to frekvenca, četudi bi želeli operirati na prostih frekvencah.

Aja ko smo že pri GT-3, za PMR446 je pametno namesto nabijat moč (ki itak pade ker izhodni tranzistor ne zdrži full time na max) zamenjat anteno za dedicated frekvenco/band. Ta ki je montirana je univerzalna in ima jasno svoje "omejitve".

(glede dolžine CB anten se strinjam, sem dal samo primer kakšna je dolžina uporabne CB antene glede na dolgi val ki ga ima frekvenca)
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Kolikor so meni razlagali imajo tele antene zato je je pokritost gsm signala po državi porazna. Tako da če nisi striktno z mesta in se tam stalno zadržuješ potem vseeno če nimaš mobitela.
Koliko je dejansko ksj na tem pa neja vem
wink-1.gif
.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.917
5.461
113
@Silencer....obicen Hofer/Lidl PMR z multi anteno...

kjermu kanalu je bolj prilagojena? 1-8...
 

TGV

Fizikalc
2. okt 2007
726
106
43
@vincent : s kolegi smo leta 2003 prečili transilvanske alpe, ki so definitivno vukojebina. Vsako jutro in vsak večer smo vklopili nokie 3310
smile-1.gif
in vsakič smo imeli signal, tako da malo dvomim da gre za problem pokritosti v Romuniji.
 

landcruiser

Fizikalc
19. sep 2007
283
31
28
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Nisi legalen!
grims-1.gif
(oz. za uporabo take postaje rabiš radioamaterski izpit)

Recimo tisti Baufeng ima v min nastavitvah 1W moči kar je 1x več od dovoljenega, mark 3 ima pa na max. 8W moči (oz. realnih 6W na anteni). Omejitev PMRja je 0.5W.
Bom povedal drugače - dokler delaš na pmr frekvenci si na varni strani.
Vsekakor je treba te postaje sprogramirati (v kolikor se jih uporablja kot PMR), ker jih je tako veliko lažje uporabljati. Glede na to da se to dela preko računalnika imaš mogoče 10 min dela s konfiguracijo, potem pa samo prenos na vse postaje. Glede moči - postajo je treba nastaviti na 1w kar ni moteče za ostale, je pa je čisto dovolj za normalno delo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Tudi 1W na PMR je preveč.

Se pa drugače v teksasu imenovanem Slovenija to dogaja vsak dan.

Torej katera UKV postaja do 100€ (raje manj, ker jih rabim 10) je sedaj best buy? Po možnosti ne dual band, take imamo pa folk ne zna z njimi delat.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
@Silencer....obicen Hofer/Lidl PMR z multi anteno...

kjermu kanalu je bolj prilagojena? 1-8...

Verjetno nobenemu ker so antence notri bolj kot ne šala, sicer pa je frekvenčn pas kanalov na PRM tako ozek da stvar nima pomena oz. govorimo o desetinkah milimetra razlike pri dolžini antene.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Potem kupi nekaj kar nima zaslona in fiksne kanale, to spada pod t.i. profi postaje.

V tej temi imaš omenjeno kitajsko firmo Baofeng ki ima tudi solidne single band postaje (400-470Mhz) za profi rabo. Prednost Baofenga je da je podprt v CHIRPu, to je open source program za nastavljanje postaj. Recimo BF-666/777/888S se dobi za 15-20EUR na komad (ne pozabi kupit še kabel za programiranje, stane dodatih 5EUR oz. stvar je kopija kenwooda ki ga ima pri nas precej radioamaterjev tako da se lahko kabel tudi sposodi), oddajna moč je nekaj čez 1W pri PMR področju, stvar ima solidno antenco in precej boljši doseg od večine otroških kompletov na trgu.
 

S57BMU

Pripravnik
7. sep 2007
643
10
18
Kot radioamater lahko povem da je kr konkretna razlika med poceni postajami in tistimi ki stanejo precej več.
Original kenwood in pa icom je kar se tiče samih karekteristik tudi razlika, tisto kar pri dometu/sprejemu veliko šteje (seveda ko sta sogovornika dovolj daleč da ni več močan signal) je selektivnost in občutljivost sprejemnika.
Pri radioamaterskih postajah kot je ena od tistih ki jo imam jaz je tudi razpon oddajne moči od 50mW v korakih do 5w na vhf in uhf.
Da se ne oddaljim preveč od teme, pri pmr postajah bi jaz pri nabavi bolj kot na večjo moč od dovoljene pazil na to da ima možnost zamenjave antene se pravi da ni fixna, namreč proizvajalec domet ne omejuje le s oddajno močjo ampak tudi z anteno, če je možnost na postaji uporabiti boljšo anteno se to pozna pri skrajnem dometu.
Nekaj takega je recimo klik
ali pa bolj konkretna motorola ki je v svetu profi opreme v vrhu klik
Ta ima celo Voice scrambling for extra privacy.
Pride pa v poštev zaradi menjave antene še dosti druhig varjant le da ima bnc ali sma konektor.

Lp.
 

robndi

Pripravnik
10. avg 2015
34
2
8
jaz imam v avtu tablco al pa telefon na katerem imam internet ne glede kam grem in ne razumem potreb po antenah. komot se meniš lahko tudi po skajpu
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik robndi pravi:
jaz imam v avtu tablco al pa telefon na katerem imam internet ne glede kam grem in ne razumem potreb po antenah. komot se meniš lahko tudi po skajpu
Pojdi v Srbijo, pa mi potem povej za račun, ko prideš domov. Ali pa Rusijo in podobne države.
Poleg tega, se boš malo težko po Skypu pogovarjal z nekom, ki ga ne poznaš. Če pa po CB-jki pošlješ v eter vprašanje, kje so policaji, itd. ti bo pač en neznanec ''v dosegu'' odgovoril.
Je treba malo širše razmišljat.
tongue-1.gif

In še tole: klikat in pošiljat in klicat po telefonu je popolnoma brez veze med vožnjo. Pri CB-jki samo gumb stisneš in poveš svoje. Kaj češ boljšega.