Obzidava kaminskega vložka

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Pozdrav !

Ve kdo za kakšnega dobrega mojstra iz MB ali Ptuja in okolice, ki obzidava kamine z šamotom?

Sem mislil sam narediti iz siporeksa, pa so mi odsvetovali, ker naj nebi oddajal toplote.

Vglavnem iščem priporočila za mojstra, ki bi mi prišel obzidat kaminski vložek v kompletu.

Lp
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Noben neve za nobenega? Vsi ste si sami obzidali ali nihče nima kamina?
sprasujem se.gif


Naj pokličem kamini Kočevar in jim rečem naj mi pridejo postavijo kamin?
 
Nazadnje urejeno:

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Sam ja. Edino zakjučna dela je naredil malar.

In večina nas ima obzidane s siporeksom. Ne vidim problema, saj daš pod strop rešetke.
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
Siporeksom... Ko pa kamin ugasne, je pa takoj hladen...
Obzidaj s staro polno glineno opeko, pa bo akmin topel še par ur po tem, ko ugasne...
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Hvala ! Končno en z konkretnim mojstrom. koliko vidim je iz Sevnice, tak da nevem, če se mu bo splačalo vozit na Štajersko, ampak ga bom vseeno polical.
Ti je ta Kozmus kaj delal?
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
Raje si koga iz Štajerskega konca najdi, kot pa da tega kličeš...sej jih je dosti na netu...
 

Swich

El Presidente
23. jul 2007
4.833
0
36
40
jaz tudi ne vidim razloga zakaj si ga nebi pozidal iz siporeksa, sam sem naredil do sedaj 2 in za 20% cene majstra se mi zdi prekleto dobra naložba.
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
Ker nisi probal, kako greje obzidan z opeko...
Eno je naložba, drugo pa izkoristek naložbe...
Ko se kamin kuri, oddaja temperatuuro okoli sebe. Če je obzidan s siporeksom, ki je največji toplotni IZOLATOR primeren za požarni zid, bo kamin v prostor oddajal temperaturo samo skozi steklo kurišča. Če je pa obzidan z glineno ali šamotno opeko, se pa med kurjenjem le ta segreva, temperatura gre enako v prostor skozi steklo na vratih...ko pa kamin ugasne, so pa vratica takoj hladna, siporeks (če je z njem obzidan) tudi, opeka pa seva temperaturo v prostor še par ur, ker je AKUMULATOR temperature... Se pravi, da pri enako vloženi energiji dobiš ohoho več toplotne energije v prostor, če NE obzidaš s siporeksom...ja, si pa tik-tak gotov, če s siporeksom delaš...
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Meni se zdi, da glinena opeka relativno hitro zgubi toploto.

Sam sem za probo postavil(nisem še zazidal) opeke ob kamin. Zadnjih dveh vrst proti vrhu nisem dal, ker se je prostor blazno počasneje ogrel. Pač samo na to ogrevam, in ko pridem domov, hočem, da je čimprej toplo.
Do višine kurišča nima haska, kaj daš. Opeke so praktično mrzle. Tako da ti šamota ni potrebno spodaj dajat. Naprej proti vrhu je pa druga zgodba.

Skratka - kaj se vam zdi - je šamot kaj boljši, ali je razlika zanemarljiva? So mogoče kakšne specifikacije obeh materialov, da se vidi še teoretično?
 

grezilo

Fizikalc
13. avg 2009
242
27
28
Karakala,
kakšen tip hiše imaš zgrajen: PH , NEH ali samo Vrčnogradnjo?
Siporeks ne akumulira toploto . Bolj kot navadno glineno opeko, bi priporočil klinker opeko. Sama šamotna opeka deluje kot izolator.
Iz izkušenj so obe dobri, a moraš paziti pri sami gradnji/obzidavi, da ima mojster izkušnje in znanje. Temperatue so tu v samem materialu večje in s tem povezana problematika raztezkov.
Siporeks je lažje pozidat in narediti odmike od kaminskega vložka.= temperatura. Tudi na povišano temperaturo ni tako dovzeten.
Če imaš hišo PH ali HEH izvedbe, boš z kaminom hitro pregela hišo.

LP
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
Če bi obložil s siporeksom, se sploh prostor nebi segrel. Glina je dober akumulator. Iz česa pa misliš, da je klinker opeka? Iz gline, samo da je 2x žgana. Ja, in šamotna opeka je IZVRSTEN akumulator toplote! Zakaj je pa v termoakumulacijskih pečeh šamotna opeka? Kaj pa je potem AKUMULATOR temperature, če ne šamotna opeka?
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik DOMEK pravi:
Če bi obložil s siporeksom, se sploh prostor nebi segrel.

Šit, potem so pa meni nekaj podtaknili
10.gif
. Mislil sem namreč, da je tista bela reč, s katero sem obložil kaminski vložek, siporex. In nauš verjel, dnevna soba se mi segreje, pa je tako velika kot kaka garsonjera. Plus še jedilnica s kuhinjo.

Dokler oreng poleno gori skoraj do jutra, ko ga dam zvečer v kamin, ne rabim neke superduper akumulacije.
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
Ne prostor, ampak kamin...moja napaka... Segreva se ti prostor skozi vratica in steklo...
Rad bi pa poleno videl, da ti celo noč gori...edino, če ga ob 23ih daš not, pa ob 4ih zjutraj vstaneš...
Dejstvo je, da pri enako vloženi energiji...drvah...je prostor v primeru obzidave s glineno opeko dlje topel, kot obzidan s siporeksom...ker je siporeks IZOLATOR, glinena opeka in šamotna opeka pa AKUMULATOR temperature!
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Vem, da je oboje akumulator. Spraševal sem za glineno opeko vs šamotno. Se splača šamot, ki je kar drag, ali navadna opeka?
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
Poglej na bolhi za kako termoakumulacijsko peč...jo tudi podarijo...pa dobiš šamotno opeko...
Drugače pa je glinena zadovoljiva...išči staro glineno na bolhi...
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Saj jaz imam zdaj iz te stare glinene opeke obloženo. Pa se mi zdi, da ne drži ne vem kako dolgo. Recimo, da ob polnoči zadnje poleno dam gor - ob 7h zjutraj ni niti malo topla opeka. Ali bi bilo s šamotno drugače, ali isti šmorn?
 

kamela213

Fizikalc
9. mar 2011
1.099
44
48
sam sem kaminski vložek obzidal s siporeksom ker mi je bilo tako lažje in sem zadovoljen. Prostor se mi hitro ogreje in tudi hitro ohladi če to želim, saj se mi siporeks ne ogreje. sem pa za.ebal edino s tem ko sem dajal siporeks direktno na vložek tako da bi je sedaj zaradi širjenja vložka siporeks razpokal in to od vložka pa do stropa
frown-1.gif