Obzidava kaminskega vložka

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
Ajd, še siporeks...
write.gif
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Majhno luknjico sem naredil in vstavil tisti termometer, ki ga v pečenko nabiješ
grin1.gif


Kaj mi pove? Zaenkrat še nič konkretnega - za vikend bom probal isto zadevo, potem bom pa meril kako hitro se ohlajata.

Zjutraj je bila zanemarljiva razlika - glinena je imela 20,8 stopinj, šamotna 21,4.

Razmišljam tudi o tem, da bi v samo kurišče položil te debele šamotne opeke da bi dlje časa tlelo noter in bi mogoče celo zjutraj še imel žerjavico...
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik upiwaly pravi:
Majhno luknjico sem naredil in vstavil tisti termometer, ki ga v pečenko nabiješ
grin1.gif


Kaj mi pove? Zaenkrat še nič konkretnega - za vikend bom probal isto zadevo, potem bom pa meril kako hitro se ohlajata.

Zjutraj je bila zanemarljiva razlika - glinena je imela 20,8 stopinj, šamotna 21,4.

Razmišljam tudi o tem, da bi v samo kurišče položil te debele šamotne opeke da bi dlje časa tlelo noter in bi mogoče celo zjutraj še imel žerjavico...

kako bi se obnesel kamen? vem, da je en pecar ob svoj kaminski vlozek z notranje strani vgradil stare okenske police ...
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Sem razmišljal tudi o granitu... Bom šel do kamnoseka, če ima kak ostanek, pa bom še to malo premeril...
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Ni ga čez šamot.
No, spet odvisno, zakaj kdo kaj potrebuje.
Kar se segrevanja tiče: termometer pri 200 stopinj ne kaže več. Sam pleh od pečke je po mojem mnenju 300 stopinj. Do 200 je poletelo v trenutku.
Šamot se segreje izredno hitro, za njim je granit, potem glinena opeka, nato siporeks.
Kar se temperatur tiče - predvidevam, da bi vsak material še kakšno stopinjo več dosegel, če bi res kuril kot zmešan.
So pa bile temperature sledeče:
Šamot 110
Granit 87
glinena opeka 78
siporeks 50.

Siporeksa po mojem nebi spravil čez 60, tudi če bi hajcal kot zmešan.
Vse "opeke" so imele debelino 6cm, in so podobnih dimenzij.
Najtežja je seveda šamotna in tako naprej pada, kakor tudi temperature padajo.

Ko je nehalo goret in je minila cca 1 ura je imel šamot 95 stopinj, granit 75, glina dobrih 60, siporeks dobrih 40.
Opeke so samo položene na vrh pečke. Če bi obzidal s katerokoli od teh, bi po eni uri temperatura manj padla. Ampak še vedno, če hočeš imet akumulirano toploto, ga čez šamot enostavno ni.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.117
2.465
113
Mi smo porabili kar opeko, ki je ostala od dimnika, ki se je gradil 18 let nazaj. Med kurjenjem se kar lepo segreje in ko je kaminski vložek že dolgo hladen je opeka še zmeraj prijetno topla.

 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Niti ne, če upoštevaš nenatančno metodo. Če pa upoštevaš še podatke o materialih, je pa hitro jasno da polna opeka rahlo "nažge" šamot. Seveda pri normalnih temperaturah, kar pa mislim da ni vprašanje pri kurjenju oziroma ogrevanju dnevne sobe, ko govorimo o obzidavi. Da ne omenjam da sta boljša tudi beton ali marmor
smile-1.gif
.
Aja, da ne lapam v tri dni -četrti stolpec z linka menda pove dovolj: http://www.ugodnagradnja.com/index.php/izracuni/akumulacija-materialov/
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
Primerjamo med siporeksom, ki je " najenostavnejši" za vgradnjo in glineno opeko, s katero je malo več dela...tu je še primerjava med ceno in izkoristkom... Mislim, da polna stara glinena opeka zmaga...
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Super, hvala za link.
Če pa bi bil pozoren na moj post, imam doma opeke, ki imajo spec. gostoto precej manjšo od tukaj navedene.
Tukaj ima polna opeka enako spec.gostoto kot šamot. Za tiste, ki jih imam na razpolago sem že napisal, da je teža ene 2,4kg, medtem, ko ima šamotna 5,2kg.
Je pa res, da obstajajo tudi precej težje glinene opeke. Tiste so najbrž tam-tam s šamotom.

Kar se tiče kamna - kamnosek blizu mene si je naredil iz 8cm debelega granita ploščo za akumulacijo. Pa mu je počila v eni sezoni kurjenja. Za marmor si predstavljam podobno? Čeprav glede na poreklo(nastanek) marmorja, bi si skoraj upal rečt, da nebi do tega prišlo. Samo je problem, ker te hitro nategnejo in ti običajen apnenec poturijo.

Pa še nekaj - recimo če pogledamo jeklo. Ali pa vodo. Se pravi če obzidam kamin s 500kg šamota, se bo 1x prej ohladil kot 500kg jekla? In enako z vodo, samo da bi za 500kg vode potreboval pač toliko več volumna kot za šamot. In obratno za jeklo.
Ne vem, se mi zdi kar težko verjetno, da bi več kot pol manjša "opeka" iz jekla (ampak enake mase kot šamotna) zdržala 1x več časa topla.
 
Nazadnje urejeno:

kamela213

Fizikalc
9. mar 2011
1.099
44
48
Citat:
Uporabnik DOMEK pravi:
Primerjamo med siporeksom, ki je " najenostavnejši" za vgradnjo in glineno opeko, s katero je malo več dela...tu je še primerjava med ceno in izkoristkom... Mislim, da polna stara glinena opeka zmaga...

No če že primerjamo samo s siporeksom, je potem pravilno da se še pove v čem je določen material boljši od drugega. Če v enačbi upoštevamo samo akumulativno sposobnost potem je glinena opeka res zmagovalec. Nevem zakaj se tako zavzeto trudiš dokazovati da je glinena opeka boljša od siporeksa in kot taka bolj primerna za gradnjo kamina.
 

DOMEK

Fizikalc
11. dec 2013
628
56
28
Ker je po tem, ko kamin ugasne, dlje toplo v prostoru...ker za enako vloženo energijo ( drva) dobimo več temperature v prostor in traja dlje... S siporeksom si pa hitreje gotov pri obzidavi, ker je en kos siporeksa veliiiiko večji od enega kosa opeke... Se pa vsak sam odloči, s čim bo zidal...
 

kamela213

Fizikalc
9. mar 2011
1.099
44
48
pa ti se očitno res sam s sabo kregaš. Nihče tu ni oporekal temu da drugi materiali bolje akumulirajo toploto kot siporeks.
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Skratka, malo sem "spimpal" kaminček.
Glede na zunanjo velikost, ima ogromno kurišče. Razmišljal sem, da bi noter v samo kurišče dodal še par opek.
Sem se bal, da bo potem slabše gorelo/izgorevalo, pa je čisto ok.
Obložil sem ga s šamotom tudi na zunanjih straneh in na vrhu.
In se pozna konkretno.
Gori bolj enakomerno in dlje časa. Zjutraj pa so opeke zares tople. V notranjosti pa vroče, tako da jih ne moreš z roko prijet.
Dobri 2 stopinji imam zjutraj topleje v stanovanju
cheer.gif
 

UniqUser

Pripravnik
26. sep 2013
212
5
18
Univerza
Citat:
Uporabnik upiwaly pravi:
Skratka, malo sem "spimpal" kaminček.
Glede na zunanjo velikost, ima ogromno kurišče. Razmišljal sem, da bi noter v samo kurišče dodal še par opek.
Sem se bal, da bo potem slabše gorelo/izgorevalo, pa je čisto ok.
Obložil sem ga s šamotom tudi na zunanjih straneh in na vrhu.
In se pozna konkretno.
Gori bolj enakomerno in dlje časa. Zjutraj pa so opeke zares tople. V notranjosti pa vroče, tako da jih ne moreš z roko prijet.
Dobri 2 stopinji imam zjutraj topleje v stanovanju
cheer.gif

Morda kakšna slika...ali gre za kaminsko peč ali kamin?
rolleyes-1.gif
 

upiwaly

Fizikalc
6. avg 2007
1.513
9
38
Točno tale zadeva.

Se nerodno izražam - jaz kar vse poimenujem kamin
tongue-1.gif

Tole sem obložil s šamotno ob straneh in po vrhu(zadaj sem pa kar glineno pustil) in še noter v kurišču dodal par komadov
smile-1.gif

Dovoda zraka pa nimam.