Obzidava kaminskega vložka

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Eno vprašanje. Je smiselno nabaviti dimno cev (ki gre iz kaminskega vložka v dimnik) z lupoto s katero lahko reguliraš izhodni dim?

Mislim, ali je smiselno oz. potrebno oz. nujno ali je dobro, če je, če bo kamin samo dodatna vrednost k talnemu ogrevanju in ne kot primarni vir ogrevanja.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Kamini imajo odprtino za dovod svežega zraka. Sveži zrak se lahko dovaja po posebni cevi od zunaj ali pa iz prostora. Če se zrak dovaja od zunaj potem te lopute načeloma ne potrebuješ. Če pa se zrak dovaja iz prostora je pa stvar malce bolj delikatna.
Tendenca toplega zraka je, da se dviga. Čeprav v kaminu ne kuriš ti bo topel zrak šel skozi odprtino v kaminu in preko dimnika v ozračje. Z loputo v dimniku pa to gibanje zraka preprečiš in s tem privarčuješ pri ogrevanju.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
hvala za odgovor. Imam dovod zunanjega zraka, vendar mi je monter to priporočal. Torej ko se ne kuri se dimna cev z loputo zapere. Ko pa se kuri pa je odprta-logično.
Ta vgradni kamin bo v pritličju. Dimnik mi gre iz kleti, kjer pa imam pod stropom kleti narejeno odprtino v dimniku za prilop kletne pečke - za pogreti parti room.
Sedaj še te peči v kleti nimam oz. nevem točno kdaj jo bom montiral. Predvidevam, da bi bilo dobro to odprino zaprti, če se bo kurilo zgoraj ne? da mi nebo slučajno dima v klet porinilo, ne?
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.079
799
113
Bolje bo zapreti. Tisto z loputo pa nihče nima. To se bo samo pozabilo odpreti, ko bo kdo drug kuril in boš imel veselico. Gas ognju se daje z dovodom zunanjega zraka in se ne čara drugje.

Če bi rad bolje hladil dimne pline preden uidejo skozi raufnk, lahko montiraš nad kamin razvode / hladilnik. Ampak to ne izgleda lepo. Za party room mogoče.

BTW, točno takšen plan imam v izdelavi tudi sam. Party room pečka + pečka za luksuz v dnevni. Piromančki
evil.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Dima ti načelno ne bi smelo potisniti v klet, saj se topel zrak dviga. Problem bi lahko bil edino, če ima kamin prisilen vlek (ventilator).

Če imaš v kleti odprtino v dimnik se ti lahko pojavi težava kot se je meni- sredi hiše na notranjih stena se je pojavila plesen. Dolgo sem si razbijal glavo od kod in kako potem pa sem odkril, da mi na dimniška čistilna vratca v kleti niso tesnila. Tako mi je dvigajoč zrak iz kleti hladil steno, kar je povzročilo kondenzacijo in plesen.

PS- tudi, če bi kdo pozabil odpreti loputo bo to kar hitro opazil, saj bo v peči prenehalo goreti. Ti pa ta loputa tudi lahko pomaga ohranjati kamin dlje časa topel (ko prenehaš nalagati peč in začne ogenj pojenjati jo zapreš). Če se ti stvar ni zdi predraga in ti kako drugače na kazi videza jo je najceneje vgraditi sedaj. Če pa je ne boš pa tudi ne bo kakšne škode.
 

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
No zdaj smo na konci koncev kaminski vložek obzidali s siporeksom. Prišlo je res lepo ven. L- kaminski vložen na desno, na levi pa police in prostor za drva. Je obdelan, vendar še ni prebarvan ter nabaviti še moram polico iz granita.