Mleko da/ne?

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
http://sl.wikipedia.org/wiki/Pufer

Še enkrat, ščitnica nima nič s pH vrednostmi, tudi ledvice imajo dokaj sekundarno vlogo. Malo si preberi na: http://en.wikipedia.org/wiki/Acid%E2%80%93base_homeostasis
Obstaja veliko ljudi s težavami ščitnice, nekateri so tudi brez nje (rak ipd.) in normalno živijo in imajo normalen pH. Res da takšni potem nadomeščajo ščitnične hormone, vendar jemljejo konstantne vrednosti, ki pa seveda ne morejo regulirati pH vrednosti.

Pa tudi nasploh imaš ogromno lapsusov - uravnavanje pH z vodikovim ionom?
rolleyes-1.gif

"Vodikov ion" (pravilno se temu reče H3O+) sam po sebi predstavlja pH vrednost (beri: koncentracija le-tega). Če bi vedel kaj sploh definicija pH vrednosti je, bi to sigurno vedel.

Glede izdiha in spremembe pH - to so takšne male spremembe, da jih verjetno niti izmeriti ne moreš. CO2 je namreč zelo šibka kislina, plus v krvi ga je zelo malo - razen če si kadilec. Slednji ga imajo precej več v krvi, pa glihtako živijo in imajo normalen pH krvi.
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Kemija sicer ni moja domena ampak vodikov ion je H+ s katerim se veze HCO3-/CO2 (odvisno kolk ga je),
prav tako nisem rekel da H+ kontrolira pH, ampak da ga buferji uravnavajo skupaj z vodikovim ionom.
(Tudi proteini delajo na podoben nacin z H+). HCO3-/CO2 sta samo ena od vec vrst buferjev, ki uravnavajo pH v prvi
obrambni vrsti (in se med seboj tudi prilagajajo).
Ni pa to edini nacin uravnavanja pH, jih je malo morje (med drugim ta reakcija ne sprozi izlocanja kislin iz telesa).
To s CO2 je tudi eden, saj se v hemoglobinu v venah nahaja v formi H2CO3 (ki je pra vtako kislina) in s tem sprosca
CO2 skozi pljuca, ter s tem uravnava pH.
Ledvice imajo kriticno vlogo, saj visek H+ povezejo z dusikovimi molekulami in posljejo skozi urin (in s tem restavrirajo HCO3- da lahko naprej dela),
Ce imajo ljudje tezave s scitnico se ne pomeni, da imajo tezavo s pH. Kot sem poudaril veckrat, se pH nivelira na mnogo nacinov.
Eden od teh je tudi to kar sem napisal s scitnicnimi hormon(Ima pa pH na scitnico vecji vpliv zaradi jod-a, kot pa scitcnica na pH).
Pri spremembi pH v krvi pride do spremembe koncentracije prostih kalcijevih ionov (ki se povezujejo z buferji na podoben nacin), zato pa skrbi scitnica s svojimi hormoni,da je raven teh ionov v krvi pravsnja.

Stvar je dokaj kompleksna in se ne da vse z enim stavkom opisati, kako dela, tud tok ne poznam stvari, ker nisem kemik/dohtar, vem pa da za velik sprememb v nasem telesu odziva en kup stvari s svojim delovanjem.
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Aja, pa to da je CO2 (med drugim je plin, ne kislina) pri kadilcih drugacen prvic slisim. Za CO (ogljikov monoksid) pa to drzi.

Pa da ne zabluzimo, scitnico (in s tem kalcij) sem omenil zaradi naslova teme, se zdalec pa ni glavna za uravnavnje pH (da ne bo nesporazuma), ima pa vseeno svojo funkcijo pri uravnavi.
 
Nazadnje urejeno:

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
tako na hitro sem prebral nekaj vaj za študente in nekaj kvaziznanstvenih člankov kjer prodajajo razne izdelke za razkislevanje telesa. torej kolikor sem ugotovil je zanisanost popolnoma nemogoča saj prej pride do hiperventilacije in ali izločanje odvečne sečne kisline. alkalnost pa je tudi nemogoča ker imajo ledvice, slinavka in še nekaj drugih organov na zalogi dovolj hco3- (ščitnice ni med njimi) ki jo po potrebi dodajo krvi. vedno se tvori tudi nov co2 v celicah.
in kolikor sem uspel razbrati se ti dve stanji pojavita zgolj kot posledica bolezni (ne pa da bi bila bolezen posledica tega)

sedaj od kod si ti ščitnico sem privlekel nimam pojma. omenjena je bila samo v člankih ki podajajo preparate za razkislvanje telesa. teh ne jemljem resno - torej ščitnica tu odpade.

aja je pa celo v teh člankih pisalo da ima ščitnica rada alkalno in da kalcij dela alkalno. torej mora biti mleko dobro za ščitnico.
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Skala, to kar sem jaz napisal, pise v medicinskih knjigah, ne pa v clankih ki jih ti citas
smile-1.gif


Pise pa (vsaj jaz sem prebral) v tejle:
http://www.amazon.com/Textbook...ndocrine+system


Pa tud (joj ne vem kolkrat more clovk ponoviti), omenil sem jo v zvezi s clankom kot zanimivost, ne pa da je glavna za uravnavanje pHja. Glavna je kemicna uravnava ki se veze na H+ (tud pri krvnih preiskavah se steje vodikove ione da se doloci pH, vsaj dolgo let so tko delal)
 
Nazadnje urejeno:

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
ja meni se zdi da si ti bral angleščino in vse skupaj napačno razumel/prevedel. članke sem izpostavil kot nekaj slabega (so bili samo članki kjer nekaj pordajajo zato da sem videl od kje bi zmote prišle). veje za študente ki sem jih prebral pa nekaj kjer so razloženi mehanizmi.
 

janus

Pripravnik
3. mar 2011
167
0
16
KSZ

Zanimanje laicne javnosti za lastno zdravje in radovednost pri razumevanju delovanja lastnega organizma je dvorezni mec z bolj ostrim rezilom na drugi strani, ki kot posledica neustrezne izobrazbe in nerazumevanja vsaj osnov stroke privede do ponotranjenja zmotnih prepricanj z manifestacijo modernih postreligijskih verovanj ali celo blodenj. Zarote o skropljenju s chemtraili, skodljivo cepljenje, zakisanost telesa zaradi uzivanja vstavi poljubno, pandemija kandide, magicno zdravljenje z bioresonanco, stradanje raka, skodljivost glutena ala dzokovic, fuzijsko prepricanje o ucinkovitosti nanomolarnih koncentracij itn, me bom vec nasteval, da ne bo alter zopet navrgel napako 502:)

Skratka, pogresam vec zaupanja v podrocne strokovnjake in strokovne izskedke. Bodo prepricani zagrabili?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.371
6.551
113
Za gluten oz žita so posredni dokazi stroke, vse drugo našteto pa je bullshit ja.
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Citat:
Uporabnik skala pravi:
ja meni se zdi da si ti bral angleščino in vse skupaj napačno razumel/prevedel. članke sem izpostavil kot nekaj slabega (so bili samo članki kjer nekaj pordajajo zato da sem videl od kje bi zmote prišle). veje za študente ki sem jih prebral pa nekaj kjer so razloženi mehanizmi.

Men se pa zdi da bi se kako knjigo vec rabil precitati (in stvari med seboj povezovati, ko jih precitas
smile-1.gif

Za prebrati:
- kako pH spreminja nivo kalcijevih ionov (ca++) tako, da se vezejo na serumske proteine in s tem zmanjsuje nivo prostih ionov v krvi
- kako scitnica (detajlno je obscitnica) nadzoruje nivo kalcija v krvi (poleg ostalih nivojev drugje) in ga s hormonom vlece iz kosti v kri (oz. zavira ce ga je prevec)
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.393
1.355
113
Citat:
Uporabnik ahmed pravi:
Kaj ti je to pufri ? Al si mislu baferji ? Ti so prva obrambna crta pri uravnavanju pH v krvi, ki ga uravnavajo z vodikovim ionom. Imas en kup obramb.Tud pri vsakem izdihu se pH spremeni (sicer skoraj neopazno) zaradi izhoda CO2.
Kalcij je le eden izmed dejavnikov ki povecuje alkalnost v krvi. Ce je pH prenizek, ledvica javijo scitnici, scitnica pa izloci pth hormon, ki bo povzrocil izlocanje kalcija iz kostnega mozga v kri (obratno pa kalcitonin, ki bo zaviral izlocanje kalcija).
Smo kar kompleksni
smile-1.gif

Če ne veš, kaj so pufri, prosim, spokaj iz debate. Hvala.
zmaga.gif


Tudi moji časi srednješolske kemije so davno mimo, se mi pa od nekje svetlika, da je H+ in H30+ sopomenka za isto reč.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.371
6.551
113
Ne se bat, četudi prihaja do tega, takšno stanje ne more dolgo obstajati, edino če se gre za patongenske zadeve.

Namreč osnova za delovanje našega telesa je relativno strogo ravnovesje v telesu (homeostatis, ne vem slovenske besede) in kakor hitro pride do porušenja le-tega, telo naredi vse kar lahko, da ga povrne v meje normale.

Mogoče najbolj osnoven oz enostaven mehanizem za razumevanje tega, je povišan vnos natrija in zakaj se posledično poveča pritisk. Ampak verjetno ga poznaš in nima smisla da ga opišem?
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Ko bo toliko medicinskih knjig v slovenscini kot jih je v anglescini, bom tud kako slovensko besedo vedel.
h+ zame kemijsko ni isto kot h3o+ (kljub enakemu nivoju kislosti), saj je le ta zvezan s h2o, jih pa dajejo ja skupaj v isti kos zaradi
dveh razlicnih teorij (pozabu imena)
 

Nina8

Pripravnik
19. feb 2014
35
0
6
Ma jaz vem, da mleko nujno rabim. Bolj kot meso. Prav začutim, da mi zapaše kakošna mlečna stvar. Res je da obstajajo različne študije glede mleka. Jaz gledam, da je res domače, ga seveda takoj prekuham. Ko ga nekaj časa ne pijem, se mi začnejo nohti lomit, se pravi da ga telo potrebuje. Vsaj to je moje mnenje.