Mleko da/ne?

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Navada je zelezna srajca :p Sicer sem pa iz mesta pa ne poznam kapric telickov, ampak cist verjamem da bi bil rad se prkloplen
smile-1.gif
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Kok cajta so pa prklopljeni ponavad ? 6 mescev al clo kej manj ? Verjetno se takrat tud ne molze ne ?
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.762
361
83
Vipavska dolina
Odvisno...
Pri meni je največkrat nekje 6 mesecev, ker jih imam privezane, teliček pa mora biti 6 mesecev spuščen v boxu. Je pa včasih problem ko je starejši ker mleka zanj "zmanjka" in bi veselo cizal še naprej. Če želimo mleko kravo prej malce pomolzemo, drugače pa nekako ne molzemo oz. vidiš če ne pociza do konca pač moraš ti pomolsti.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.762
361
83
Vipavska dolina
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Kaj pa potem s telički, prodajaš meso?
Telički morajo zrasti
wink-1.gif

Jaz imam več ali manj zase, se ne ubadam toliko s kmetijstvom da bi služil.

Citat:
Uporabnik ahmed pravi:
A pa je po okusu uno mleko v casu hranjenja telicka drugacno ?
Tisto prvo da, mogoče par dni je "drugačno". Drugače pa je okus mleka (kar se meni dozdeva) odvisen od prehrane (krave). Drugače pa osebno ne pijem mleka, nasplošno ga zelo malo porabimo zase, zato tudi nimam krav ki bi bile izrazite mlekarice.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.369
5.875
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Rambo013 pravi:
Citat:
Uporabnik ahmed pravi:
Telicki vejo, zakaj ne pijejo mleka vec, ko ga ne rabjo :p
Mal za hec
smile-1.gif
Ne vem kako je pri vas, pri meni ponavadi (ko se tele "odstavi" ) še kakšen dan "neutolažljivo" muka...
smile-1.gif
Prej ali slej bo krava tista ki bo teleta odstavila. Marsikje pa tele sploh ne pride več do krave. Prvih nekaj dni dobi njeno mleko ( ki itak ni dobro kot klasično mleko, ga pa pomolze stroj), potem pa nadomestke mleka.
Tudi otroke dvomim da bi kakšna mamica še gledala pri 15 letih na joški. ne vem pa koliko otrok je samo zavrnilo joško. Osebno jih ne poznam.
Sem pa za vikend videl poštenega triletnika na joški.
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Kostno gostoto si gradiš tam do ~30 leta. Kasneje pa tega več ne moreš (beri: zelo težko) nadoknaditi s pitjem ogromnih količin mleka.
Je pa ta raziskava malo tako-tako. Pišejo, da niso upoštevali ne telesnih aktivnosti ne telesne teže - dva ključna faktorja pri osteoporozi.

Jaz bi rekel, da je povezava ravno obratna, kot trdi raziskava. Torej da ženske vedo za nižjo gostoto in posledično spijejo veliko več mleka. Le-to seveda ni čudežno zdravilo in vseeno pride do zlomov.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Kot prehranske dodatke

Aja, steroidov (če govirmo o ljudeh) v slo ni mogoče legalno kupiti v prosti prodaji (na recept najbrž gre), preprodaja pa je kaznivo dejanje
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik ahmed pravi:
Telicki vejo, zakaj ne pijejo mleka vec, ko ga ne rabjo :p
Mal za hec
smile-1.gif


Sicer pa, kot sem se naucil (verjetno bi kak medicinc vec povedal), pa mal tehnicno povezal par tez v clanku...
Kravje mleko ima 3x vec fosfatskih proteinov kot clovesko mleko. Ti proteini napajajo aminokisline, zato se nivo pH v krvi poveca.
Scitnica zato sprozi hormon za izlocanje kalcija iz kosti zaradi uravnavanja alkalnosti, ki se ne nadomesti s tistim, ki pride
z mlekom notri.
Kravje mleko ima sicer nekajkrat vec kalcija kot clovesko, vendar je obenem tudi najtezje absorbirani mineral (le-ta se ze v zelodcu vecino spremeni v soli, ki gredo v dvanajsternik), ce pa cloveku se primanjkuje vitamina D, pa tud preostali kalcij ne gre nikamor (razen na wc
smile-1.gif
D vitamin namrec pomaga z energijo pri absorbciji.
Sicer je pa tudi to, da pise na mleku da ima dodan kalcij, zgolj marketing (kalcij kot prehranski dodatek, ki se ga
dobi, je namrec kelatiran, in zato omogoca absorbcijo).

Presnovo sicer ne poznam najbolje, ker me bolj zanima nevrologija (za hobi), je pa kalcij eden najpomemnejsih elementov,
pa sm mal papanje tud studiru
smile-1.gif
če bi se hp v krvi povečal bi bil mrtev - takoj. v telesu so pufri ki preprečijo spreminjanje ph-ja.
telički ne pijejo mleka ker ga kravam zmanjka. včasih so ga pili še manj pa so zadnih nekaj tisoč let s selekcijo vzredili take kraeve, ki imajo mleko več časa in večje količine. človek se je v nekaj tisoč letih tudi toliko prilagodil da mleko presnavlja tudi kot odrasel - je evolucija hitrejša kot so nekateri še vedno prepričani.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik marjan pravi:
Kaj pa oslovsko mleko? Za 50€ na liter mora delati cudeze...
smile-1.gif
modna muha. ampak to najbrž že veš. džingiskan je pil konjsko mleko in osvojil polovico znanega sveta. ziher je mleko tako zdravilno...
grims-1.gif
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Kot sem napisal. pH se poveca, telo pa poskrbi s hormoni, da se znivelizira, in ga da nazaj. pH v krvi stalno varira (minimalni interval) in se stalno popravlja, vsako odstopanje od defaulta pa poveca delovanje scitnice.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Zdaj pa še prosim razloži na kak način lahko hormoni znižajo pH in kaj ima tukaj zraven ščitnica? pH se zelo strogo regulira s pufri in se praktično ne spreminja.

Sicer pa če poješ en zrezek ali pa spiješ kozarec mleka - pri čem misliš da vneseš več beljakovin (in posledično aminokislin)? Pa preden začneš da je zrezek termično obdelan mleko pa ne... razen domačega mleka je vse termično obdelano. Pa še tistega je zelo priporočljivo prekuhati (bakterije ipd.).
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
Kaj ti je to pufri ? Al si mislu baferji ? Ti so prva obrambna crta pri uravnavanju pH v krvi, ki ga uravnavajo z vodikovim ionom. Imas en kup obramb.Tud pri vsakem izdihu se pH spremeni (sicer skoraj neopazno) zaradi izhoda CO2.
Kalcij je le eden izmed dejavnikov ki povecuje alkalnost v krvi. Ce je pH prenizek, ledvica javijo scitnici, scitnica pa izloci pth hormon, ki bo povzrocil izlocanje kalcija iz kostnega mozga v kri (obratno pa kalcitonin, ki bo zaviral izlocanje kalcija).
Smo kar kompleksni
smile-1.gif