marles-ke

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
V okolici ljubljane seveda dodaš na zasavsko ceno še cca 50k zraven za sprejemljivo parcelo (idealne ni, ali pa je 100k+) in dražji komunalni prispevek.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.079
799
113
Vtaknil bi se v boljšo izolacijo. Gre se le za tanjšo steno. Sam imam na zidani 20cm belega EPS in bi se še enkrat tako odločil. Akumulacija je zakon. Klima, kaj je to? Strošek za ogrevanje hiše, kaj je to?

In pa cenovno. Kaj si mislil 50:50, da je enako? Ni enako, ceneje je zidati na ključ. Vsaj po zadnjih informacijah, sosed zida, jaz sem zaključil 2018.

Ko pa govorimo o potresu ja, je pa akumulacija problem, tudi z ustrezno armaturo. Takrat bi pa živel v montažni, leseni, skeletni in še kaj. Ob zadnjem potresu v Petrinji, se naša (gledano na alarm senzorje) masivno zidana na ustreznem nasutju, tudi malo ni pogugala oz. premalo, da bi senzor zaznal, medtem ko so se v kraju hiše kar konkretno premikale. To mi je malo v uteho. Upam. In pa protipotresno zavarovanje.
 

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Vtaknil bi se v boljšo izolacijo. Gre se le za tanjšo steno. Sam imam na zidani 20cm belega EPS in bi se še enkrat tako odločil. Akumulacija je zakon. Klima, kaj je to? Strošek za ogrevanje hiše, kaj je to?

In pa cenovno. Kaj si mislil 50:50, da je enako? Ni enako, ceneje je zidati na ključ. Vsaj po zadnjih informacijah, sosed zida, jaz sem zaključil 2018.

Ko pa govorimo o potresu ja, je pa akumulacija problem, tudi z ustrezno armaturo. Takrat bi pa živel v montažni, leseni, skeletni in še kaj. Ob zadnjem potresu v Petrinji, se naša (gledano na alarm senzorje) masivno zidana na ustreznem nasutju, tudi malo ni pogugala oz. premalo, da bi senzor zaznal, medtem ko so se v kraju hiše kar konkretno premikale. To mi je malo v uteho. Upam. In pa protipotresno zavarovanje.

Ja, majhen fazni zamik zagotovo ne moremo štet v plus montažnim hišam. Tukaj ti tam čisto prav.

Glede 50:50 sem misli število hiš, ki se danes gradijo montažna vs klasična gradnja. Al pa mogoče 66% klasična, 33% montažna.

.
 

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Samo o minusih:
- življenska doba starih Marlesk je sedaj na 50 let in jih večina ob rednem vzdrževanju še kar funkcionira - v skrajni fazi kaj te briga kaj bodo potomci delali na njej.
- zato pa se naredi za vsakega svoj načrt in so praktično vse "po merah" - če boš čez 20 let spreminjal stene, bo lažje en velik bager, pa novo na klet postavi.
- zvočna izolacija modernih montažnih hiš je enaka ali boljša od cigla.

Imam sodelavki, katera je tudi v montažni brez večjih težav prestavila eno steno za kakšne pol metra. Tako da se tudi to da in ni treba podirat cele hiše. Seveda pa hočeš imet takšnih posegov čimmanj.
Kar se zvočne izolacije tiče - verjetno res, ampak spet je vse odvisno od tega, v kako izolirane notranje stene investiraš... Taista sodelavka pravi, da če bi še enkrat šla v montažno, da bi pristavila zraven še par K eur za boljšo zvočno izolacijo med prostori - je pa to verjetno tudi na račun površine objekta potem.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.502
9.203
113
Meni sicer ni čisto jasno, kako so lahko sedaj montažne hiše celo dražje ali cenovno enako pozicionirane kot recimo zidane hiše.
Saj pa je tam bistveno bolj tipsko, proizvodnja je zoptimizirana v nulo, ročnega dela je verjetno bistveno manj kot pri zidani hiši.
Kako je torej sedaj kar naenkrat postalo normalno, da so montažne hiše celo dražje od zidanih. A niso bile včasih bistveno cenejše?
 

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Tako je, parcela, papirji,.... Če se prav spomnim ga je parcela prišla malo manj kot 30 jurčkov.
Super, potem je naša računica kar prava. Z našo se spravljava v podobno veliko in podkleteno hišo pri Komendi pa sva naračunala investicijo v višini 280k pri parceli, ki naju pride 55k. Kakšen k eur bova pa prihranila še pri izkopu in ureditvi oklice, ker imajo doma ustrezno gradbeno mehanizacijo, strojnikov zanjo nam pa tudi ne manjka pri hiši :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Meni sicer ni čisto jasno, kako so lahko sedaj montažne hiše celo dražje ali cenovno enako pozicionirane kot recimo zidane hiše.
Saj pa je tam bistveno bolj tipsko, proizvodnja je zoptimizirana v nulo, ročnega dela je verjetno bistveno manj kot pri zidani hiši.
Kako je torej sedaj kar naenkrat postalo normalno, da so montažne hiše celo dražje od zidanih. A niso bile včasih bistveno cenejše?

KOlikor sem jaz govoril s proizvajalci montažnih hiš, je tipskih projektov 0. Vedno moraš hišo vsaj malo prilagoditi občinskim prostorskim načrtom, legi parcele... Navsezanje tudi jaz nočem imet vtičnic tam, kjer bi jih imel rad ti. In zato ne mora biti tako zelo tipsko. Bi pa morala biti izdelava cenejša, ker se večji del naredi pri proizvajalcu, kjer je na voljo vsa mašinerije in primerni delovni pogoji. Ni treba vlečt kablov po bajti, se vozit do delovišča ipd. Ta strošek odpade.

Zakaj pa so cene enake ali višje? Dobro vprašanje. Zato ker si jih lahko privoščijo. Ker smo kupci tisti, ki dopustimo, da so take cene... Ker bi naj bila gradnja montažne hitrejša kot gradnja masivne in ker bi naj bili manj angažirani. Kar ob današnjem tempu, ko je 8h dela/dan premalo, zelo prav pride.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.502
9.203
113
Imaš prav verjetno. Je povpraševanje večje od ponudbe in posledičo si lahko privoščijo take cene.

A je kdo gledal za ''sestavljivimi'' hišami iz ciglov? Baje sedaj tudi to že obstaja na trgu, ko ti pripeljejo komplet stene in jih samo skupaj dajo?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Včasih sta Marles/Jelovica delala vsak po max 10 tipov hiš, ki si jih lahko zrcalil in sukal okoli osi. Vse ostalo je bilo enako, nobenega zmišljevanja,...
Danes 150 (pretiravam, pa ne veliko) proizvajalcev izdeluje 10.000 modelov, ali po domače, same unikate.

Montažno ob usklajenih rokih postaviš in sfinaliziraš v 3 mesecih od pravnomočnega gradbenega dovoljenja, seveda jo naročiš že dosti prej in čakaš na dobavo. In ker je čas = denar, je pač cena višja.

Še vedno lahko naročiš montažno s "Pohorja" ali iz Srbije za pol cene renomiranih proizvajalcev. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

sad

Guru
24. avg 2007
20.502
9.203
113
Še vedno lahko naročiš montažno s "Pohorja" ali iz Srbije za pol cene renomiranih proizvajalcev. ;)
Hja, to moraš biti pa lepo nor, da se greš to pri praktično največjem nakupu v življenju ;).
Recimo jaz bi šel potencialno v to za kakšen vikend za 30 jurjev, ko si pa enkrat pri 100 jurjih, se pa hec konča.

Je pa res jeba... pri zidani hiši in da dobiš vse izvajalce. Huh, dobri živci so nuja.
 

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Imaš prav verjetno. Je povpraševanje večje od ponudbe in posledičo si lahko privoščijo take cene.

A je kdo gledal za ''sestavljivimi'' hišami iz ciglov? Baje sedaj tudi to že obstaja na trgu, ko ti pripeljejo komplet stene in jih samo skupaj dajo?

Tak model poslovanja ima masivna pasivna. Cene se mi zdijo tudi kar konkurenčne, če jih primerjam s klasičnimi montažnimi.

 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Hja, to moraš biti pa lepo nor, da se greš to pri praktično največjem nakupu v življenju ;).
Recimo jaz bi šel potencialno v to za kakšen vikend za 30 jurjev, ko si pa enkrat pri 100 jurjih, se pa hec konča.

Je pa res jeba... pri zidani hiši in da dobiš vse izvajalce. Huh, dobri živci so nuja.
Niti ne rabiš bit nor. Delajo isti ljudje kot so prej v Marlesu, tehnika je itak že 50 let ista, mogoče so vgrajeni materiali za malenkost slabši. Recimo kot plastična okna pred 5 leti in sedaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luka51

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Meni sicer ni čisto jasno, kako so lahko sedaj montažne hiše celo dražje ali cenovno enako pozicionirane kot recimo zidane hiše.

Cene montažnih hiš so postale (precej nerazumno) visoke, ker je montažna gradnja postala mainstream. Pred 30imi leti so bile npr. veliko cenejše, ker je bilo povpraševanja na trgu veliko manj (sorodnik npr. je takrat šel delat montažno bajto, ker se je moral iz najetega stanovanja izseliti v nekaj mesecih). Zanimivo je, da se tisti hiši 30 let nič kaj dosti ne pozna.

Podobno zanimivo je, da je skeletna gradnja še cenejša od montažne, čeprav se mi ne zdi nič manj kvalitetna. Nekaj ima gotovo spet opraviti zanimanje trga, ki te recimo novotarije še ne pozna toliko...
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.349
458
83
Če prav razumem, lahko ti prideš do proizvajalca montažnih hiš s čisto svojim načrtom, pa ti jo bojo naredili.

Drugače si pa izbereš eno tipsko hiško in ti potem oni brez težav razporejajo notranjost, tako kot ti hočeš. Je pa res, da si omejen z odloki občine (mere, kolenčni zid...). Nama so naračunali nekako 1200€/kvadrat. S tem, da je hiša visokoučinkovita nizkoenergijska - https://www.marles.com/hise/tehnicne-vsebine/visokoucinkoviti-nizkoenergijski/mega-n14

Kar se pa zvočne izolacije med sobam tiče, pa baje dajejo neke silence zvočno izolacijo med sobami. Pa paziti moraš, ker moraš določene stvari doplačati (npr žaluzije).

Zdej tko, midva sva se kar zagrela za njih, sam zdej je problem še parcela in k€š :(
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.079
799
113

tale je naredil že veliko hiš v Sloveniji za pol cene naših. V vednost. In ni edini. Pri nas rastejo skeletne v nekje istem tempu kot zidane, montažnih pa skoraj ni. Govorim za obdobje zadnjih 7 let, ko sem se sam začel borit z nepremičnino.