Zamenjava oken

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Ral montaža in okna na zunanji rob (za drugo nisem 100%) so pogoj za ekosklad, sam imam dva predračuna za alu-les (cena za tronadstropno hišo 31.000-38.000€), fasaderje še čakam za predračun….
Zunanji rob ni pogoj. Mi smo ruknili na enako pozicijo, kot so bile stare. Torej nekje v sredini stene.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Domača izkušnja pri AJM PVC oknih, ki so stara mislim, da okrog 25 let se je začela tista zunanja folija al kaj so gor dali, da so okna zunaj rjava luščiti oziroma gre dol. Ne vidi se fejst, ampak gre počasi dol. Notranji del je ok, malo so edino porumenela. Termopan stekla so še zmeraj ok, plin ni šel ven in s tem nimamo nobenih problemov. Tesnenje ok, še zmeraj se jih da čisto enostavno nastavit in to je to. Vsa okna so bila montirana namesto starih lesenih, v steno so pritrjena z 15cm šraufi in okrog purpena.Če bi kupoval danes bi se verjetno odločil za lesena, ker so mi na izgled lepša in kot beremo tukaj so tudi enako vzdržljiva.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Glede slojnosti ni debate sploh, bodo trislojna.
Potem, ko sem se izgubil v čudovitem svetu spleta, sem prišel do teh zaključkov. Popravite, če se kje motim.
Smiselno je dati okno na zunanji rob špalete, da se zmanjša/prepreči toplotni most. Bom videl kaj to pomeni za podometni roletnik oz. koliko cm mora potem biti debela fasada. Zunanje police se ne potrebuje nosilne, tako da to ne bo panike, če bodo samo “naslonjene” na fasado. Drugače bi bilo potrebno vgraditi nosilce na zid, drži?
Sedaj pa vprašanja:
- noter bo potrebno špaleto na novo pozidati, ker je sedaj okno na sredini špalete. Ali glede na točko montaże oken (zunanji rob) vseeno dodam še kaj izolacije na notranji strani špalete. Meni se ne zdi smiselno, ker bo že fasada izolirala. Enako vprašanje za notranje police, je sploh smiselno potem dati spodaj še izolacijo?
- RAL montaža z dvema samolepilnima folijama je še vedno smiselna, drži?
- ker bo fasada izvedena šele čez kakšno leto, dve ali je potrebno zaradi montaže oken na zunanjo stran špalete, dodati kakšno začasno zaščito oken, da ne bo zamakanja, itd. Ali je tista folija pri RAL montaži dovolj?

Še dve dodatni vprašanji:
- nad nekaj oken bi rad dodal manjši nadstrešek (20-30cm), namen senčenje. Kaj predlagate?
- sem preverjal ponudnike oken in imajo zgoraj omenjeno dodatno izolacijo v profilu le redki oz. zgolj pri dražjih oknih. Moram še preveriti, kaj to cenovno pomeni (to se sicer preferira), ampak če bo potrebno narediti kompromis in vzeti okna brez tega, ima kdo kakšen podatek koliko to dejansko izboljša izolacijo oz. ali je to v primeru montaže na zunanji rob manj učinkovito oz. bolje rečeno manj pomambno, kot pri montaži na sredino špalete.

Tudi špalete na notranji strani oken poizoliraj, 2-3cm stirodur bo ok. Glede dodatne izolacije v profilu se pa ne sekiraj, večina izgub okna gre še vedno skozi šipe, tisti košček izolacije v enem delu pvc profila minimalno vpliva.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Arcont vidim, da uporablja okovje Siegenia. Kakšno mnenje o tem? Je to znana zadeva ali neka noname stvar?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Beži od Arkonta.
Po 6 mesecih sam zatesnil do stene, spucal tisti svinski silikon, v 1 letu nastavljal okna-tesnenje/zapiranje.
Skratak zelo slab občutek pri uporabi!
 

JMR

Pripravnik
1. nov 2008
88
29
18
Slovenija
Arcont vidim, da uporablja okovje Siegenia. Kakšno mnenje o tem? Je to znana zadeva ali neka noname stvar?

Tukaj je nekaj zgodovinjskih dejstev o firmi Sigenia:


Tukaj še od Winkhausa:


In še od Roto-Frank:


To so tri najpogosteje uporabljana okovja za okna/balkonska, drsna vrata v Evropi. Kot vidiš...vsa tri podjetja so iz Nemčije... z dolgo zgodovino.


Kdorkoli te bo poskušal prepričati, da je neko okno/vrata/... zaradi okovja bistveno boljše od drugega... hm... se ga raje izogni in ne kupi pri njem... ker nima pojma.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Zdaj so 8 let stara. Mislim, da so to premium model, ki ga zdaj več ni v ponudbi, se začne ponudba s premium+.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Nisem še. Sem si jih dal na listo, da se oglasim pri njih. A veš iz glave morda, katero okovje in plastiko uporabljajo?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Da delno odgovorim na lastno vprašanje: uporabljajo Salamander profil.
Se morda motim, ampak a je okovje Roto občutno boljše kvalitete kot Winkhaus? Sem imel možnost primerjati okno zraven okna in je bila razlika občutna. Se mi je Roto zdel bistveno bolj natanen in robusten. Res, da je bil tudi profil drugi (Salamander proti Aluplast (Roto)).