Izbira ogrevanja v novi bajti

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Letos bom začel z gradnjo nizko energetske hiše 10m x 8m vse skupaj cca 200m2 (40 klet, 80 pritličje in 80 mansarda).

Treba bo sprejeti odločitev o vrsti ogrevanja ozr kombinacji, ki bi se dobro obnesla za čim dlje časa.

Zaenkrat vem samo to, da bom imel prezračevalni sistem Paul.

Razmišljam o kombinacijah: prezračevanje +
- toplotna črpalka
- toplotna črpalka + sončni kolektorji
- kombinirana peč na pelete in drva
- kombinirana peč na pelete in drva + toplotna črpalka
- kombinirana peč na pelete in drva + sončni kolektorji

Plusi in minusi:

Toplotna črpalka:
+ kamot, ni ti treba dejansko za nič skrbeti, da si na toplem
- če (ko) se bo elektrika zelo podražala zna postati drago ogrevanje (po drugi strani bo pa pasivna/nizkoenergetska hiša, ki bo imela majhne izgube)

Sončni kolektorji:
+ zastonj topla voda cca 8 mesecev na leto (pri moji starših so na strehi že 30 in brez problemov)
- vakuumski so izjemno grdi, pri navadnih moraš pa paziti, da ti ne zmrznejo; antifrz...

Kobinirana peč na drva in pelete:
+ drva so poceni in jih lahko dobiš povsod
+ peleti so kamot, ker samodejno letijo v peč
- za drva rabiš zalogovnik, ki zasede precej prostora
- peleti so vsako leto dražji
- pri peletih je potrebno pazit na kvaliteto, skladiščenje
- potebno je čisti peč, dimnik

Rad bi seveda imel smiselno kombinacijo pri kateri tudi ne bom bankrotiral.
grin1.gif


Spodaj je skica postavitve hiše in položaj sonca čez dan. Kolektorji bi seveda bili na sončni strani.
Več ljudi več ve in za vsakršno menenje ali izkušnje se že v naprej zahvaljujem.
zmaga.gif

2365626-sonce1.png
 

Priponke

  • 2365626-sonce1.png
    2365626-sonce1.png
    24,4 KB · Ogledi: 292

gr69

Guru
15. dec 2009
11.306
2.406
113
še v SLO - ampak komaj
Toplotna + kamin + nekaj za kopalnico(e)

+ popolna ziherška varianta še pustiti opcijo priključitve peletne, oljne ali kakšen druge peči na sistem talnega. Čeprav močno dvomim, da boš kdajkoli potreboval - bi moral iti štrom x 10 gor (takrat pa tudi drugi energenti ne bodo imel več to ceno)
wink-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.896
113
pri taščici
Se ti ljubi ukvarjati z drvmi in kurilnico vsak dan (drva?) imaš prostor za kurilnico in letno zalogo drv (lahko zunaj na vrtu, nikakor pa v bauhausu) .
Glede na to da boš imel nizko energijsko sporoči porabo za ogrevanje. (jo imaš v projektu)
osebno toplotne in kolektorjev ne bi kombiniral, ker ni računice.
Boš potreboval hlajenje poleti?

Sama poraba za ogrevanje ne bo velika, tako da bo v primeru obsežnih dragih nakupov amortizacija bistven strošek pri strošku ogrevanja.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.396
1.356
113
Zagovarjam toplotno.

Zakaj? Ker določen del svinjarije, ki jo pri kakršnemkoli kurišču spustiš iz raufnika, pride nazaj v bajto, kjer jo spet podihaš...
tongue-1.gif
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.445
865
113
Citat:
Uporabnik futuristic pravi:
Letos bom začel z gradnjo nizko energetske hiše 10m x 8m vse skupaj cca 200m2 (40 klet, 80 pritličje in 80 mansarda).

Treba bo sprejeti odločitev o vrsti ogrevanja ozr kombinacji, ki bi se dobro obnesla za čim dlje časa.

Zaenkrat vem samo to, da bom imel prezračevalni sistem Paul.

Razmišljam o kombinacijah: prezračevanje +
- toplotna črpalka
- toplotna črpalka + sončni kolektorji
- kombinirana peč na pelete in drva
- kombinirana peč na pelete in drva + toplotna črpalka
- kombinirana peč na pelete in drva + sončni kolektorji

Plusi in minusi:

Toplotna črpalka:
+ kamot, ni ti treba dejansko za nič skrbeti, da si na toplem
- če (ko) se bo elektrika zelo podražala zna postati drago ogrevanje (po drugi strani bo pa pasivna/nizkoenergetska hiša, ki bo imela majhne izgube)

Sončni kolektorji:
+ zastonj topla voda cca 8 mesecev na leto (pri moji starših so na strehi že 30 in brez problemov)
- vakuumski so izjemno grdi, pri navadnih moraš pa paziti, da ti ne zmrznejo; antifrz...

Kobinirana peč na drva in pelete:
+ drva so poceni in jih lahko dobiš povsod
+ peleti so kamot, ker samodejno letijo v peč
- za drva rabiš zalogovnik, ki zasede precej prostora
- peleti so vsako leto dražji
- pri peletih je potrebno pazit na kvaliteto, skladiščenje
- potebno je čisti peč, dimnik

Rad bi seveda imel smiselno kombinacijo pri kateri tudi ne bom bankrotiral.
grin1.gif


Spodaj je skica postavitve hiše in položaj sonca čez dan. Kolektorji bi seveda bili na sončni strani.
Več ljudi več ve in za vsakršno menenje ali izkušnje se že v naprej zahvaljujem.
zmaga.gif

po moje nizkotemperaturna toplotna+talno
lahko še kamin v skupnem prostoru, ki služi predvsem za boljše vzdušje...
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Hvala vsem. Vidim da ste povsem usklajeni.
zmaga.gif


Torej, če vzamem samo nizkotemperaturno toplotno črpalko + prezačevalni sistem...

Kakšen bi bil najbolj primeren način hlajenja prostorov za poleti?

Tnx.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.452
9.185
113
Imam isti sistem naštudiran kot je zgoraj predlagano torej toplotna in talno. Ampak če bi šel danes od začetka koncpirat hišo bi jo ruknil na radiatorje in VT toplotno v kombinaciji s toplovodnim kaminom recimo.. Pač v smeri nepregrevanja hiše in zamika ogravanja zaradi vztrajnosti talnega. V pasivni itak odpade vse to, ker bajto pregreješ, jo je kao najbolje gret kar s toplim zrakom takrat pač kot moraš. O kvalitetah bivanja tu zdaj ni govora. GRe samo za energetsko bilanco.

Glede hlajenja, pa dobro naštudiraj pasivne elemente, torej konstrukcija hiše, materiali, streha, okna, senčenje, postavitev hiše, konstrukcija ostrešja, izolacije itd. Potem je klima nepotrebna.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.452
9.185
113
Sončne kolektorje na streho samo, če jih dobiš zastonj,ekonomsko še ne opravičijo nabave. Jaz sem naredil pred pripravo - dousolar cev vgrajena (že to je bilo drago) .
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.411
5.443
113
Preko TČ s konvektorji ali preko talnega. slednje je OK, če so potrebe male, če boš moral fejst hladiti, odpade.

opcija 2 je drva, če imaš svoje, vse ostalo odpade.

razlogi TČ vs drva:
- če nimaš svojih drv je stroškovno baje tam tam, samo da je z drvi bistveno več dela (štekam res tiste, ki pač imajo svoja, drugače ne razumem)
- drva podražijo kurilnico za zalogovnik (pri talnem gretju)
- s TČ lahko tudi hladiš prostore, pri drvih moraš investirati v kaj drugega

razlog samo TČ ali samo drva vs neke kombinacije:
- podraži sistem brez veze
- zakomplicira sistem brez veze in s tem več možnosti, da se bo nastavljalo in prestavljalo kar nekaj časa, da bo vse delalo tako kot se za gre
- kar se tiče kolektorjev - vem da mika zastonj voda, ampak s TČ je takrat, ko bi kolektorji delali, skorajda zastonj. še mi ne pokurimo več kot 100kwh/mesec za vodo pa non stop točimo poleti. pa to je 10€. pozimi, ko pa spražimo 250+kwh - bodo pa kolektorji koliko prispevali. ravno takrat ko jih najbolj rabiš, scagajo. Investicija je pa kaka? Še kitajski se ne obrnejo. To je varianta za eko/bio/zelene, kjer je cilj pokuriti elektrike čimmanj, zato da so bi/eko/zeleni, ne zato da bo stroškovno ceneje. Tisti pa dajo. Pa tudi geosondo dajo. Večina nas pa dela drugačno računico. ne pravim, da njihova ni legitimna, pravim samo, da je treba biti pazljiv, ko se pogovarjamo, da imamo vsi enake cilje in prioritete

dodatna pocenitev sistema:
pripravi vse za termostate in termostatske ventile (se pravi potegni tiste oranžne cevi do omaric in vsak štuk za en termostat) in ne montiraj nič od tega. rabiš ne, ampak če boš vseeno imel neko čudno željo (ki je večina nima) in bi se s temi zadevami nekako okoristil, lahko dokaj neboleče to dodaš. garantiram, da ne boš napeljal ničesar, (mogoče termostat v dnevni, ker ne boš mogel preko tega, da ga ni in ne zato ker bi ga rabil in ga imajo vsi) in bodo tiste cevi preč vržen denar, ampak nič hudega, ker so praktično zastonj pa mirno boš spal, da nisi zafrknil

aja, še to:
predlagani sistem je sistem, ki drži hišo na najvišjem ugodju. enakomerna T, enakomerno prezračevano in s konstantno vlago (če investiraš v rekuperator z vračanjem vlage) malo lastnega dela, poceni. se pravi, meni se to zdi price/performance, ni pa to sistem, kjer bi porabil minimalno energije, niti ni sistem ki je najcenejši. Amapk karkoli drugega še v bajto navlečeš, se mi zdi, da ne bo nudil večje kvaliteto bivanja, če pa hočeš dodatno poceniti, pa ne bo nudil enake kvalitete bivanja. saj konec koncev smo zreducirali na 2 mašini (rekuperator z vračanjem vlage in TČ z opcijo hlajenja) pa brez nekih čudnih priveskov (termostatov, termostatskih ventilov ipd)
 
Nazadnje urejeno:

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.255
269
83
38
Ljubljana
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
Sončne kolektorje na streho samo, če jih dobiš zastonj,ekonomsko še ne opravičijo nabave. Jaz sem naredil pred pripravo - dousolar cev vgrajena (že to je bilo drago) .

kako jih boš pa dobil zastonj?
smile-1.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.452
9.185
113
ne vem, pravim samo. Da ni ekonomske računice, razen če ti jih en v hrbet vrže
wink-1.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.089
802
113
Sam se tudi bojim pregrevanja hiše s talno. Mislim, da do tega najraje pride, ker naši zmrznjenci zahtevajo 22,5°C na sredini prostora (po višini), jasno tam, kjer je termometer. Bo treba dobit termometer, ki bo kazal 2 do 3 stopinje več
evil.gif


V mislih imam to sliko:
talno_gretje_3.jpg


Če bo hiša blizu pasive, klasična kurilnica itak odpade, če pa bo NE hiša ali blizu, je pa prednost klasične kurilnice tudi to, da je priprave drva in kurjenja v bistvu zelo malo. Na to ciljam jaz. Lažje bo kasneje montirati toplotno, kot jo kasneje izklopiti, živiš pa v hiši brez kurilnice
grin1.gif


Solarno vroča voda poleti ni zastonj. S štartnim vložkom je najdražja vroča voda, le izračunajte.

Le živimo v predalpskem svetu. Če te estetika premami (skriti žlebovi, brez napušča in podobne nepraktične rešitve), velikokrat plačaš kasneje. Nove, premoderne hiše, mnoge že z zapacanimi fasadami, pa same fsrane steklene površine, še malo starega lesu gor in imaš novo grdo bajto. Za moje oči.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
imam talno + nizkotemperaturno tč ( + en navaden kamin na drva za feeling in v skrajnem primeru za backup če žled potrga el kable ) . poleti daš klimo ( tako ki zrak piha ). za neko high tech prezračevanje je škoda denarjam, ker nikoli tega ne dobiš not.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
futuristik: toplotno + talno, kvaliteten proizvajalec (to je lahko tudi termotehnika npr. imaš vsaj podporo nekaj % boljšo). Super glede prezračevanja, priporočam, samo odvisno od sosedov v jesenkem/zimskem času. Poznam pa tudi nizkoenergijsko hišo, ki se ogreva samo na polena z majhnim sodobnim kotlom, svinjarije v tem primeru skoraj ni, ker vsak dan ne kuriš 1 teden v letu, ker mora bit -10 zunaj. Imam rad les, 10 kubikov letno tudi lastnoročno rad proizvedem, samo pri novi hiši bi pa šel na TČ.

Lesa mi pa prosim ne kurit, če ne mislite konkretnih peči kupit. Najini kraji so trenutno nemogoči za dihanje, me ma, da bi nekomu zavil vrat. Recesija je na polno upeljala nazaj drva, ampak da folk kuri smeti, vlažna drva in 2016 še vedno nima zalogovnika...fakin debili smotani zahojeni.
crazy1.gif


PS. Sodobne bajte s skritimi žlebovi in velikimi steklenimi površinami niso prav noben problem, samo večina izvajalcev je komplet nesposobnih, tako da je treba najti šivanko v senu ali pa sam dobro poštudirat in razumet stvari med gradnjo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.411
5.443
113
aja ceedevita me je spomnil. žled. daš si naštimati napeljavo tako, da zunaj lahko priklopiš agregat. pa dela cela bajta, ne samo ogrevanje. Topla voda pa kaka luč in šporget tudi znajo prav priti pozimi...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.896
113
pri taščici
pozanimaj se, da bi v prezračevanje vkomponiral neko "kanalsko" klimo. Potem pa z njo ogrevaš in hladiš. Glede na zadnja poletja, bos lažje pogrešal talno pozimi kot klimo poleti.
Jaz bi v tvojem primeru pozabil talno, (eventuelno na tlaku ki ima stik s tlemi, pa še tam bo najbrž bogato izoirano, tako da brez veze strošek slabih 10 jurjev če sem si prav zapomnil cifro ( cca 40evrov/m2 aleszuzamen)

Če te denar žuli pa bi rad imel kamin, pa se pozanimaj o toplozračnem kaminu, katerega bi speljal v prezračevanje...

Kaj pa pravi projektatnt strojnih instalacij? Ima kaj pojma o zadevah katere pišemo?

Na kolektorje v nižinah pozabi zaradi megle (jih imam sam, dobil "zastonj" če poračunam eko subvencijo, kaj ko je vse ostalo okoli njih bogatija) . poleti pa raje kupi STČ pa ogrevaj vodo in hladi hišo z njo.
 
Nazadnje urejeno: