Izbira ogrevanja v novi bajti

damo

Majstr
4. sep 2007
1.003
148
63
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Tole si se pa zatipkal
100 evrov mesecno za SV?
Kaj te recimo moti da se ne ogrevas s klimami (se pa ogrevas s toplozracnim kaminom)


Hvala za opozorilo, gre se za letni znesek. Sem popravil.

Klimo uporabljamo le kdaj kako uro zjutraj, ko še ni ogrevalna sezona, kamin se pa ne splača kurit, ker se npr. obeta sončno vreme. Še to uporabljamo le tisto v dnevni sobi. Sicer kamin kurim kadar je le možno, za dušo (živ ogenj je čisto druga kot pa pihanje klime), pa tud trenutno imam doma drv za >5 let.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
Taki so pač stroški...

Prezračevanje bo cca. 7 jurjev
talno...5 jurjev (tu če bo delal sam bo pol manj)
kamin + dimnik...3 jurje
TČ...5 jurjev
Kolektorji...2 jurja
Hlajenje...2 jurja.


Pa smo tam nekje.

Kaj črtaš je odvisno kaj želiš imeti v/od hiše.

Malecky da rajš 25 jurjev za avto, ki mu v 10ih letih gravitirajo na nulo
tongue-1.gif
...nekdo drug se bo drugače odločil.

Na novo hišo je potrebno gledati kot prostor, kjer boš po vsej verjetnosti živel do smrti. In potem se naj vsak vpraša kako življenje z vidika udobnosti/varnosti/tekočih stroškov/investicije želi imeti.
Seveda je odgovorov toliko kot je ljudi. In po svoje imajo vsi prav (eni bolj, drugi manj....kar se pokaže z leti
grims-1.gif
).

Se je pa dobro o možnih opcijah prej pozanimat, ker papir vse prenese, da naknadno ne boli glava 'če bi prej vedel'.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.443
9.179
113
rahel popravek ker sam ravnos vež pri cenah:

pezračevanje je 5,5 k€ če naediš razvode sam
talno 1,5k€ material
kamin plus dimnik bo prej 4k€odvisno od vložkov itd
TČ s pumpami itd vse kar spada zraven pa da ni lowcost si pri 10k€ in naprej z delom
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
... ker je v modi metat kible keša v kotlovnice. Mam vsakodnevno opravka s tem v objektih (javnih). Nekje iber drage naložbe, ki se zaradi malomarnosti nikoli ne pokrijejo (oz. se pokrijejo samo zaradi mama evrope), drugje pa premalo dajo na to, ker bi lahko 10-20k€ privarčevali samo z optimizacijo, pa še nekdo bi bil davkoplačevalec od tega keša.

Modno je pa zdajle metat 20k+ za kotlovnice domače bajte in ne mislit, da bo štrom vedno tako poceni (obdavčenje zagonskega toka?). Poznam hišo na kateri je vrtina s TČ, kamin in 8! vrhunskih dragih sončnih kolektorjev. Avto je meni hobi in se vsak dan vozim, ta model pa tega keša nima in ga nikoli več ne bo videl. Mogoče je pa zatreskan v serviserja te opreme.
wink-1.gif
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
rahel popravek ker sam ravnos vež pri cenah:

TČ s pumpami itd vse kar spada zraven pa da ni lowcost si pri 10k€ in naprej z delom

tč split lt 8 kw me je prišla 6 k€ - nameščena priklopljena in zagnanana. nobenih dodatnih pump in kaj vem kaj še vse. Dela lepo 3 etaže cca 170 m2
uporablja samo pumpo, ki je vgrajena v njej sami
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.894
113
pri taščici
Ali je kdo ze implementiral ogrevanje in hlajenje v prezračevanje. Vecji (javni, druzbeni...) objekti to imajo tako ali drugace reseno ze sedaj. Ce je problem kondenz v prezracevalnih ceveh, (v avtu je tudi kar nekaj ventilacijskih cevi, pa ne tece od njih vsepovsod poleti in pozimi.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:

tč split lt 8 kw me je prišla 6 k€

Njemu bo zrak/voda zadoščala 6 kW, če bo šel v zemlja/voda pa 4 maks 5 kW. Torej bo cena še nižja.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:
imajo rešeno , nekateri katastrofalno. cevi noben ne čisti , notri se nabira svinjarija itd. resnično super rešitve

Še en moron, ki ne ve kako te stvari funkcionirajo. Pred leti je bil to vincent glede rekuperatorja.
cry12bpy.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

toplotna

ker elektriko se bo dalo v prihodnosti zagotovo tudi doma učinkovito pridelat...
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:
imajo rešeno , nekateri katastrofalno. cevi noben ne čisti , notri se nabira svinjarija itd. resnično super rešitve

Še en moron, ki ne ve kako te stvari funkcionirajo. Pred leti je bil to vincent glede rekuperatorja.
cry12bpy.gif

še en, ki misli, da je pojedel vso pamet sveta
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Tako ja, kar nabijaj, samo s svojim nepoznavanjem/neznanjem ne zavajaj ljudi, ki se resno odločajo in sprašujejo o teh zadevah.

Sicer pa je futuristik že 100% potrdil rekuperator, tako, da že nekaj ve.
smirk-1.gif
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Sam imam na novogradnji TČ zrak - voda, z njo ogrevam 190 kvadratov neto površine, račun za elektriko je v celoletnem povprečju nekje 55 € na mesec (pa imamo še indukcijo in pralni ter sušilni stroj laufata vsak dan obvezno), s tem da je temperatura notri konstantna nekje na 23-24 stopinj.
Toplotna ima tudi možnost hlajenja, cevi za konvektorje imam že napeljane, samo konvektorje je potrebno še kupit in zmontirat.
Rekuperacije nimam, pa je kaj dosti tudi ne pogrešam. Zjutraj naredim konkreten prepih, pa za vikend 1x čez dan, pa vsak večer, ko gresta otroka spat, vedno odprem za par minut (vmes si grem recimo zobe oprat
smile-1.gif
), pa se zrak lepo zamenja in to je to.
Imam pa tudi še toplozračni kamin, ki pa bolj ali manj sameva, je pa back-up za primer brez elektrike (do sedaj se to še ni zgodilo, da je ne bi bilo, ampak kdo vse kaj bo v prihodnosti).
Klim nisem hotel montirat zaradi izgleda bajture (zunanje enote), pa raje sem dal spotoma napeljat cevi za konvektorje.

Toplotna je bila dve leti nazaj 8k € z montažo vred in če bodo cene elektrike približno enake (ali tudi 20% višje), pa če bo toplotna delala enih 10 let brez problema, je investicija več kot okej. Pa še visoko udobje, ker ni nobenega dela.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.088
801
113
ksz

Klime na novogradnjo? Pomojem raje ne. Ene toliko logično postavljena izolirana in senčena hiša ne potrebuje klime. Katera poletja ste vi gledali?
grin1.gif
Saj je celo leto scalo.

1 stran teme je bila še super, enotna mnenja, samo jaz sem ga biksal s kurilnico, sedaj gremo v detajle, pa še jaz pristavim mnenje: ali res nikogar ne moti spomenik pred hišo? Jaz sem si k sreči izboril elektro omarico v fasado, sicer bi imel s TČ zrak/voda kar dva spomenika zunaj. Meni je to zelo grdo.

Če se finančno izide bi zelo premislil o TČ zemlja/voda, če imate dovolj velike parcele. Sam je nimam in če se bom odločil za TČ kdaj, mi spomenik gepira. Bo treba narest en mini kozolček.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.088
801
113
No, tole okoli vremena in klim ste štajerci in primorci s svojim soncem 200+ dni izvzeti seveda...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.443
9.179
113
Glede spomenikov,takega se noben neb branil. Atec 11 je to to. V to smer bom jaz gledal oziroma gledam.

http://www.atlas-trading.si/toplotna-crpalka-zrak-voda-thermia-atec
ali
http://www.eltron.si/ELTRON,,ogrevanje_in_vodovod,prodajni_program,toplotne_crpalke,toplotne_crpalke_zrak_voda,toplotna-crpalka-stiebel-eltron-wpl-15_25.htm

je pa res, da so vsaj 2k€ dražje. Je pa res da so to namenske TČ,oziroma tudi projektirane tako,ne paizpeljanke iz klimatskih naprav,in sestavljene iz x komponent. Tako da, pač Mercedesi.
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.820
205
63
Slovenija
čisto malo se vključim, kako prezračevanje reagira na sosede, levo in desno ki namesto z normalnim lesom kurijo vse drugo, da cela ulica smrdi? Bi mi noter vleklo?