Hidroizolacija temeljev - nasvet

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Ok hvala za nasvete, se bom skušal čimbolj držat. Če ne bo preveč zakompliciralo izvedbe bom dal za škarpo ločene drenažne cevi.

Tlak bo zaenkrat betonska osnova, potem pa verjetno pride kamen ali pa betosnki tlakovci ... "potem" je lahko daljše obdobje!
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
Na tvojem mestu bi vsekakro ob izkopu na novo delal tudi HI po steni...ibitol + izotekt (je tako minimalen dodaten strošek da nima smisal debatirat o tem)...višina HI? HM...ko odkoplješ vidiš kako globok je temelj...jaz sem ga varil nekje do višine (globine) noge.

Kot kaže imate hud problem z žilami vode, ki pritiskajo navzdol...torej kot že omenjeno...drenažne cevi, ki bojo splejane v kak odtočni jašek...ali vsaj po cevi mimo hiše nekamna plano. Obvezno na škarpi tudi drenažne cevi da bo voda odtekala (nekam more)...pa sam bi tudi zgornjo stran škarpe (kjer bo pritiskala zemljina) dal HI - isto kot na hiši).

Seveda...ob izkupu se ti splača dat filc, ter nazaj drenažni pesek na drenažno cev, da voda čim prej in čim lažje odteže proti cevi (in se tako ne upira v stene hiše).

Največ pa seveda naredite da vodo preko cevi odpeljete mimo hiše...kar pa je seveda odvisno kak je situacija v naravi..če je kje kak meteorni jašek v njega, drugače zgoljmimo hiše (ob hiši)..nekam naprej (kamorkoli je pač opcija..to bosta sami najbolje ocenili).

Če bo kaj pomagalo, moja telovadba pred parimi meseci:

http://www.podsvojostreho.net/vsebina/spletniki/vincent/drenaza-hise/4837
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Odlično, slikovno gradivo pride vedno prav!
zmaga.gif


Vidim da si dal na temlje tudi topotno izolacijo (stirodur), kakšen efekt ima tole (kolikor vidim nimaš podkleteno)? Pri nas je sicer hiša trenutno neizolirana, ampak če je pametno da se položi toplotno izolacijo jo raje sedaj (tistih par 10 EUR že preživim) kot pa da bom čez 5 let štemal vse narejeno.

Sicer pri nas odvod vode ni problem ker stoji hiša v hribu (dovolj opcij za igranje z naklonom) in na samem. Voda pa kot omenjeno ob močnem deževju priteka dobesedno v potokih kar je posledica vodonepropustne kamnine na severni strani hiše.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Za kugle, oz. rizl je dobro, če poznaš kakega šoferja, ker so svinjsko drage. Predlani je bil kubik 20€.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Kolikšna granulacija pa je potrebna? Recimo pomojem bi bilo 16-32 čisto ok? Ker to niti ni toliko drago. Sedaj če bi se pa kamne (prodniki) kupovalo pa verjamem, da je drago, ampak tole za samo dranažo ni problem. Recimo za kakšno vodno zajetje ali pa specialne drenaže (odprti tip) so pa prodniki boljša rešitev.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
Efekt izolacije...ta del, ki sem ga kopal je rahlo nasut (cca. 30 cm) tako da sem ob kopanju dal od noge gor izolacijo...ker če že se splača izolirati malo čez rob sosednje izolacije (primer: zdaj štimam pritličje in bo izolacija cca. 20 cm pod talno oblogo (spodnji del)..torej mroa biti zunaj izolacija vsaj tako nizko - bolje še malo niže da nimaš prevelikih toplotnih mostov in nenadzorovano izgubo toplote)...torej jaz sem šel še cca. 20 cm niže od notranje izolacije

Je pa logično, da če že koplješ (in se keširaš) da hkrati daš še toplotno izolacijo..sicer ni poecni, samo jo kmalu prineseš noter. Jaz sem dal 16 cm (2x 8) da sem prišel na U stene nekje 0,2 W/m2K....pa še prisil sem se da bo mogla biti izolacija stene zdaj vsaj 16 cm
wink-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.198
1.816
113
jaz sem najprej dal manjšo granulacijo (tako mi je pač eden pripeljal...caa. 15-20 mm)..kasneje pa mi je drugi pripeljal 16-32 mm...ki je tamanj za drenažo, pa še meni osebno super zgleda z 'estetskega vidika'.