Hidroizolacija temeljev - nasvet

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Prihaja sezona gradnje!
cheer.gif


Rabil bi en nasvet v zvezi z izolacijo temljev. Situacija je trenutno taka, hiša stara 50 let in ni podkletena, na severni strani je "uprta" v hrib in okolica temeljev je neurejena (razen zemljine in "tampona" ni nič). Problem je da v deževnem obdobju po hribu pride precej vlage (voda), ki se potem nabira ob hiši (in ko se zamaši kak žleb nastane celo jezero). Na temelje (ploščo) je sicer očitno postavljena horizontalna hidroizolacija (nimam pojma kaj je, zgleda kot bitumenska folja) ... trenut situacijo se vidi na prvi sliki. Sicer nikjer vidno ne zamaka v notranjost, je pa v hiši od vedno precej "vlažno" in verjetno večina vlage pride ravno iz te siutacije (voda iz severa priteče do hiše in se nato zadržuje ob zidovih oz. jo del potegne tudi v/pod temelje).

sedaj.png


Za letošnjo pomlad je mišljeno, da se med zid hiše in "hribom" postavi škarpo vmes pa se postavi tlak, pridejo tudi jaški in pa cevi za drenažo, kar bo že samo po sebi rešilo večino problema. Verjetno ne bi bilo slabo tudi vertikalno zaščitit temelje do višine plošče z hidroizolacijo (bitumenska folja) ko se že dela izkop?

No da gremo dalje je na drugi sliki situacija kot je zamišljena. Torej na zid od hiše (A) bi dal hidroizolacijo (verjetno je to dovol glede na to da hiša ni podkletena?) ... sedaj me zanima ali ima smisel tudi na zid od škarpe (C) dat kakšno hidroizolacijo? Sem malce čudno narisal, ampak škarpa je vkopana do trde podlage (spodaj je skala in ne zemlja). Pa na tlak (B) bi bilo tudi smisleno dat hidoizolacijo ali je to malce BZ? Tlak bo zaenkrat betonski, pride pa potem še obložen (verjetno kamen).

potem.png


No tako je zamišljeno, delalo se bo pa a-je-to varianta zato raje tu vprašam preden kaj zajebemo!
grin1.gif
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
začneš s tem, med škarpo in hribom daš filc, drenažno cev in 40-50 cm tampon iz rizla. če ne bo š tega naredil ti bo škarpo prej ali slej vrtgalo. potem pa se ti lahko igraš se z drenažo okoli bajte , na enak način kot sem ti napisal
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.112
66
48
Dajat Hi na C in B je nepotrebno, na zunanji strani temeljev in malo gor na zid A pa zaželeno, ne pa tudi ultra nujno.

Najbolj važno (ampak res važno!) je, da urediš drenažo, ki je v drugi skici že vrisana (rdeča cev, modra znotraj) tako kot treba:
- izkop do spodnje kote temelja,
- filc na tla in desno gor do škarpe, da ti fini delci (po domače drek) ne zablatijo drenažnega sloja,
- drenažna cev je čisto napačno pozicionirana - mora biti cca. na spodnji koti temelja, da pod njo ne zastaja voda,
- drenažna cev naj bo obvita v filc, položena na podložni beton (ravnina!) v pravem naklonu (1-2% padca),
- zagotoviti je treba ustreznen odvod - izpust vode iz drenažne cevi,
- nasutje med temeljem in škarpo, tj. pod elementom B zasuti z ustreznim drenažnim materialom, "rizl", "kugle", npr. frakcija 16/32.

Pod temi pogoji ti do temelja ne bo prišlo praktično nič vode, zato sem prej napisal da Hi tam ni ultra nujna. Ker pa boš že imel odkopano in ker zadeva ni tak strošek jo vsekakor daj. Za mirnejši spanec.
Še enkrat: problem boš rešil z ustrezno drenažo, Hi je zgolj dodaten ukrep, da si na varni strani.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Za škarpo itak pride tampon, v škarpi bodo prečno postavljene odvodne "cevi" .. to je bilo zamišljeno samo nisem risal podrobnosti.
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.112
66
48
Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:... tampon iz rizla...
Tampon NIMA VEZE z rizlom. Običajno je sestavljen iz frakcij 0-32mm in je v zbitem stanju takorekoč vodoneprepusten ter kot tak popolnoma neprimeren za zasip drenažnih cevi. Saj vem, da si napisal rizl, ampak da ne bo šel v kamnolom in naročil 5m3 tampona, ker bo naredil slabše kot nič. Kot že zgorej rečeno, rabi drenažni material, npr 16-32.

Je pa biblijsko res, da je med hribino in škarpo treba urediti odvodnjavanje zaledne vode (in to npr zvezati z drenažo okoli hiše), drugače bo škarpa slej ali prej šla proti hiši.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Ok hvala za nasvet, mogoče nisem dobro narisal ampak na severni strani kot sem omenil se hiša upira v hrib ki pa je "skalnat" (mogoče je 10-20 cm zemljine, potem je nekaj grušča in nato živa skala) ... tu je vprašanje kako globok je sploh temelj (narisal sem ga precej globokega, verjetno pa je precej nižji in pride do "trde podlage").

Teoretično bi cev/jaški prišla do točke kjer je skala oz. pač toliko višje da se zagotovi ustrezen padec ker več ne mislim kopat.

Kot se vidi že iz skice je ob hiši že sedaj tampon, samo ni bil zaščiten z filcem in je pač pomešano z "blatom" ki se je 50 let vozilo po hribu navzdol. Namen je da se ves izkop sicer obloži s taponom, ker je spodaj skala, zadaj bo prišla pa škarpa mislim da niti ni potrebe po uporabi filca na tem mestu ali?! (po domače, pod B bo samo tampon (pa potem ustrezna podlaga (pesek) za betonsko ploščo) in celotno območje bo izolirano od blata)
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
kot so rekli. uredi dreniranje škarpe, potem bo škarpa varna in 80% problema rešenega.
če boš odkopaval hišo, dej HI, razen če strošek boli. nardi podložnega itd..

vprašanje
zakaj se ti zabijejp žlebovi. to reši, ker bo to postal primarni problem.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
ta tampon savske kugle, potem malo drobneje not.

drebažo škarpe NE povezuj z drenaži hiše in loči kolikor se da tudi izpust. ne boš prvi ne zadnji, ki bi mu drenirana voda iza škarpe zalila hišo.

temeljem mora imet globino 80 cm pa naprej.do80 je še možno zmrzovanje, kle nima trda podlaga nobene veze
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Citat:
Uporabnik softi pravi:
vprašanje
zakaj se ti zabijejp žlebovi. to reši, ker bo to postal primarni problem.

Zato ker je bil za hišo nek iglavec (bor) ki je na leto odvrgel toliko smeti da je vedno zabilo žleb (sicer sumim da je tudi naklon malce sfaljen). To smo že rešili na neprijazen način (drevo šlo v peč)! Prej je bilo pa vsako jesen ob deževju veselje.
evil.gif
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.112
66
48
Že tretjič: NE MEŠAT TAMPONA IN RIZLA!
Tampon ne prepušča vode (oz. zelo malo), z njm boš naredil bazen, ker voda ne bo mogla do in v drenažne cevi, da bi odtekla stran.

Star, zablaten tampon, ki je okoli hiše, odkoplji ven in naredi, kot sem napisal. Filc služi tudi temu, da drenažni material (16-32) sčasoma ne zleze v podlago (pesek, kot praviš).
Recimo, da boš porabil 100m2 filca po ~0,5€/m2 = 50€. Sam si preračunaj ali se splača šparat.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
cilj opravičuje sredstva. sem ob gozdu in mi skoz zabije žlebove. je pa sreča, da so otroci firbčni in je hitro alarm, d aje voda na dvorišču.

so sedaj podrli x dreves, gozdna črta se je umaknila za dva objekta, pa je..malenkost bolje. s tem, da nikol ne vidim listje letet in mi ni jasno od kje.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Citat:
Uporabnik softi pravi:
ta tampon savske kugle, potem malo drobneje not.

drebažo škarpe NE povezuj z drenaži hiše in loči kolikor se da tudi izpust. ne boš prvi ne zadnji, ki bi mu drenirana voda iza škarpe zalila hišo.

temeljem mora imet globino 80 cm pa naprej.do80 je še možno zmrzovanje, kle nima trda podlaga nobene veze

1. Ja ampak to zakomplicira cel sistem potem, ker moram na dveh nivojih vlečt cevi pa drenažo!
evil.gif
Sicer nsiem majster, ampak bi morale cevi s fi15 vodo odvajat BP, če se zamašijo je pa itak problem tako ali drugače.

2. Ja temelji na ostalih delih hiše so verjetno po pravilih (sicer 50 let nazaj vprašanje kako so zidali), samo na severu je pa skala in dvomim da so včasih šli kopat več! (nisem pa nikoli odkopaval tako da nisem 100%)
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
če boš povezal drenaži si naredil..hm..ne vem..sranje

zakaj ločuješ meteorne vode od kanalizacijskih? sej če ne požira je itak že problem. sam je bolje, da je problem na dvorišču kukr na dvorišču in v wc-ju. in mnogi, stara šola, so neki 'greznico' povezal z meteorno vodo, da bo dež spral drek iz kraških razpok. pol s epa hudič zamaši in evo dreka.

vlečt dve cevi. ja za škarpo je ena, za hišo je druga. iztoka naj bosta dva metra narazen..recimo hiša naj ima notranji od obeh iztokov pa dva tri metre krajšepotegni. in si rešil problem. tako ne bo nikoli teren tako zaštopan, da bi od škapre prišlo gor.

ker predstavljal si, da združiš cevi in se zaštopa iztok.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
ne picajzlaj
tampon je lahko tudi tisto, kar si daje bejba med noge, zato sem napisal RIZL.

slovar knjižnega jezika :

tampón -a m (ọ̑) 1. zvitek gaze, vate za čiščenje okolice ran, zaustavljanje krvavitve, vpijanje tekočine: narediti tampon iz gaze; natlačiti tampone v nos; sterilni tamponi 2. publ. zaščitni, ločilni vmesni pas, področje: narediti tampon med industrijskim in stanovanjskim delom naselja / naša država naj bi bila tampon med blokoma 3. žarg., grad. plast gramoza pod vrhnjo plastjo cestišča; tamponski sloj: nanesti plast asfalta na tampon

vsako temo je potrebno zasrati...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Torej takole (sem malo popravil razmerje na dejansko situacijo):

potem2.png


... velike pike so rizl (drenaža - veliki "kamni"), male pike so tampon. Zelena barva je filc. Sem tudi narisal ločeno kje je zemlja (rjavo) in kje je grušč oz. skala (temno sivo).

Pod plato B torej pride čisto na dnu (nivo temlja hiše) drenažna cev, okoli pride drenažni pesek (rizl) na vrhu pride filc in potem zbit tampon na katerega pride betonska plata. Desno za škarpo pride spet drenažni pesek (koliko cm bi bilo ok?) in za njim filc. Bo to ok?

Sedaj samo še glede drenaže za škarpo. Na skici sem narisal da bi skozi škarpo prišle cevi - nekateri pa predlagate da bi uredil ločeno odvodnjavanje (cevi tudi za škarpo), kar bi močno zakomliciralo projekt! Če bi bile zadosti cevi skozi škarpo, ali se jih postavi mogoče pod nivo tlaka B? (se pravi bi voda) ki bi se nabirala za škarpo pronicala do drenažnega sloja pod B in potem preko cevi stran od hiše.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
glede na to da bo škarpa verjetno betonska, daj za njo na tla še drenažno cev. strošek je minimalen učinek pa maxi.
saj je vse vredu če bo imela škarpa odtočne luknje ampak voda se na koncu nabere najboljspodaj
drugače pa slikica izgleda ok
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.376
5.895
113
pri taščici
pod tlak oziroma še bolje, za škarpo pelji svojo cev kot ti svetuje softi.
kakšen boš imel tlak okrog hiše?(beton,prane plošče, tlakovci...?
Ne serji ga preveč z debelino tampona med rizlom in končnim tlakom ker potem ti bo spet tampon močilo....
Nekateri res še dodatno ovijejo cevi v filc.