Auto ISO

Dualis

Fizikalc
30. nov 2008
405
239
43
Pozdravljeni !

Pred kratkim sem se malo bolj "resno" začel ukvarjati s fotografijo (seveda čisto za hobi) in še spoznavam vse skrite možnosti DSLR aparata. Malo mi dela težave funkcija auto ISO. Zanima me kdaj, to funkcijo uporabljati in kakšne so čim bolj optimalne nastavitve glede ISO in časa?

Za vse izkušnje in nasvete že vnaprej hvala.

PS. Gre za aparat Nikon D5200
 

Dualis

Fizikalc
30. nov 2008
405
239
43
Iso mi je kar dobro jasen, ni pa popolnoma jasna auto ISO funkcija in kdaj jo uporabljati. Seveda pa bom tudi googlal !!
 

Dumber

Fizikalc
19. feb 2008
1.017
4
38
Ptuj
Kako ti je iso popolnoma jasen ni pa ti auto iso jasen ? To najbolj ne gre skupaj. Auto pač avtomatsko oceni optimalno iso vrednost, ki je primerna za dan trenutek.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Tudi mene zanima,kako ti je lahko ISO jasen,ni pa ti jasna avto ISO funkcija?
sprasujem se.gif
 

Dualis

Fizikalc
30. nov 2008
405
239
43
Ja ampak kaj se zgodi, ko je dosežena nastavljena vrednost ISO in nastavljena vrednost časa svetlobe je pa še vedno premalo?
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Dualis pravi:
Ja ampak kaj se zgodi, ko je dosežena nastavljena vrednost ISO in nastavljena vrednost časa svetlobe je pa še vedno premalo?

Nastavljena vrednost (manual) ISO ali auto ISO?
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Citat:
Uporabnik Dualis pravi:
Ja ampak kaj se zgodi, ko je dosežena nastavljena vrednost ISO in nastavljena vrednost časa svetlobe je pa še vedno premalo?

Stresena slika, če nisi dovolj pri miru.
wink-1.gif
 

2CV

Pripravnik
16. avg 2012
505
12
18
Sicer nisem tak strokovnjak kot SHARK1 in Dumber (glede na odziv mislim, da sta vrhunska fotografa) ampak mislim, da takrat fotoaparat kljub nastavitvi časa vseeno podaljša čas. Ne vem pa ali je to kaj odvisno od samega programa A, P ali M v katerem slikaš.

Lep dan
 
Nazadnje urejeno:

2CV

Pripravnik
16. avg 2012
505
12
18
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Narobe misliš. Aparat uporabi točno tak čas in zaslonko kot je določeno.

Kot rečeno nisem profi ampak a si prepričan v svojo trditev? :

Nikon D300(s) thinking: “Okay, Auto ISO is on! The light is dropping and my current 1/60s shutter speed and 200 ISO sensitivity won’t let me make a good exposure. I’ll slow the shutter speed to the minimum of 1/30s, as my owner specified in my Minimum shutter speed setting. More pictures are incoming, and the light is still dropping! I can’t go any lower on the shutter speed for now, since my owner has instructed me to keep the Minimum shutter speed at 1/30s unless I can’t get a good picture. I’ll have to start raising the ISO sensitivity. Here comes more pictures, and whew, it’s getting dark! I’ve now raised the ISO sensitivity to my Maximum sensitivity level of ISO 400, which is as high as I am allowed to go. I have no choice now but to go below the 1/30s Minimum shutter speed my owner has specified. I hope I’m on a tripod!”
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.330
9.715
113
kod Džej-Zija
Za AUTO ISO velja tole: če fotkaš v načinu S, imaš fiksiran čas, aparat po potrebi spreminja ISO in zaslonko. Če slikaš v A, je fiksna zaslonka in se spreminjata čas in ISO. Če slikaš v M, imaš fiksiran čas in zaslonko, aparat spreminja le ISO. Če slikaš v P, aparat nastavlja vse tri stvari. Če slikaš v AUTO, nimaš nobene izbire.

Tista pravljica od prej velja za P. "Pravilo čez palec" pravi, da mora biti za ostro fotko čas krajši od 1/goriščnica, preračunano na full frame format. Zato aparat ponavadi noče izbrati daljšega časa in navija ISO, dokler nivo osvetlitve ne pade do take mere, da bi pri tistem času sliko podosvetlil. V tem primeru podaljša še čas, tveganje je stresena slika.
 

2CV

Pripravnik
16. avg 2012
505
12
18
Ne vem, če sem prav zapisal, zgornji primer se nanaša na primer ko v nastavitvah za auto ISO nastaviš max iso in najmanjši čas osvetlitve.


In res nisem prepričan, da to velja le za P "program" (kot rečeno sem pa le slab amater)
 
Nazadnje urejeno:

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Saj nima veze.

V grobem se na fotičih da nastavit zaslonko, čas in ISO.

In fotiču lahko rečeš, da naj sam nastavi vse tri, enega, ali pa katerokoli kombinacijo.

Manjši kot je ISO boljše kvalitete so fotke, večji kot je ISO več je šuma na fotkah.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Auto ISO je recimo uporaben v zelo spremenljivi svetlobi - na primer slikanje koncerta. Recimo da moraš zaradi gibanja osebkov imeti čas vsaj 1/100, zaslonko recimo da imaš tudi čisto odprto (torej fiksno nastavljeno). Torej ti ostane le še da z auto ISO kompenziraš nihanje svetlobe.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Mislim, da avtorja teme moti dejstvo, da ima auto ISO omejen nabor vrednosti, recimo 200-1600, v določni situaciji pa pač potrebuješ recimo ISO 6400, če nočeš, da je fotka podosvetljena/stresena
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.575
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
enkrat samkrat sem poskusil s tem Auto ISO - igrišče na pol v senci na pol v soncu in to naj bi bila idealna zadeva za to nastavitev - ampak mene nekako ni prepričala. Še vedno, če že uporabljam neko napredno avtomatiko, zaupam samo prioriteti zaslonke (v zadnjem času na ta način fotografiram 75% časa). načeloma bi Auto ISO morala biti Prioriteta ISO, ampak meni ni dobro naredila ...
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Mene je nekoc kolega prepriceval, da je AutoISO "najboljse, kar obstaja". Sem celo 3x poskusil.. prvic, zadnjic in nikoli vec.
evil.gif

Princip dela je pa enak kot tvoj. Prioriteta zaslonke: zaslonka rocno, ISO rocno, cas racuna aparat, kompenzacijo osvetlitve po potrebi nastavljam sam.
 

saskia02

Zelenc'
16. mar 2013
25
0
1
jez večinoma fotografiram z nastavitvijo zaslonke (A), ostalo je avtomatika s tem, da imam nastavljen čas minimalno 1/160 in glede na čas se giblje ISO od 100 do 1600

tako mi pri slabi svetlobi čas nikoli ne pade pod 1/160, kar še uspem ostro fotografirat z roke; se pa ustrezno poveča ISO do max 1600, kar je pri D5100 še sprejemljivo brez pretirano vidnega šuma

pri fotografiranju s stojalom se vedno uporablja ISO 100, ki da največjo ostrino