Nakup rabljenega DSLR

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Pozdravljeni,

Že nekaj časa razmišljam o nakupu boljšega DSLR. Cene niso ravno sitnica, poleg tega sem gledal tudi kako je z dodatno opremo (objektivi, fleši, baterijski grip...). Odločil sem se za Nikon, konkretneje mi je padel v oči D90.
Teste sem si že ogledal (dpreview, cameralabs, e-fotografija, monitor...), tako da me trenutno zanimajo mnenja lastnikov (če je tu kakšen).
Poleg tega me zanima, na kaj moram paziti ob nakupu rabljenega fotoaparata? Gledal sem tega. Nov body bi me stal skoraj dvakrat toliko, vendar raje še malo počakam, da se nabere še kaj šuškov in kupim novega, če je z rabljenimi velik rizik.

Že vnaprej hvala za odgovore, nasvete, mnenja...

lp
nahrung002.gif
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Sam sem pri rdecih, tako da o tem, kaksen je foto ne morem govoriti
evil.gif


Sicer pa, najprej poglej/povprasaj koliko skljocov ima zaklop za seboj. Za Nikone nimam pojma, po koliko zdrzijo. Vem, da je imel recimo Canonov 400d okoli 30.000. (ceprav je meni zdrzal nekje 3x toliko ali pa se malo vec :p ) Pri visjih modelih se pa tudi ta stevilka povisa. Drugace pa pogledas samo ohranjenost bodyja in takoj vidis, kako se je rokovalo z njim.
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Poklici naokoli, ce imajo se kje tale komplet! http://www.fotograd.com/

Se mi zdi, da je cena dokaj ugodna. Sam sem bil na tem, da vzamem D3000 s kitom za dobrih 700, rabljen D80 z enim objektivom in dodatno opremo za 750, rabljen D90 z gripom za jurcka. Sem na koncu vzel nov paket, imam garancijo, novo zadevo in torbo zadev, ki mi zaenkrat cist spodobno sluzijo.
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.414
98
48
30,000 ? tolk jest v mal vec kot tednu nardim. moj stari 400d ima zdej za sabo zihr ze 150,000 ce ne vec. pa morm rect da se nc ni pretirano glasen (tok tok, zaenkrat
smile-1.gif
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.595
182
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
moj 40D - 1. zaklop 180.000 - 190.000 na deklariranih 100.000.
grin1.gif


od zunaj zgleda, kot bi ga tank povozil, vratica so čisto boga, poleg tega guma odstopa prav na vseh možnih mestih, LCD je precej spraskan - ampak - še dela. sicer ga včasih po 10 minut prosim, da se normalno prižge in sformatira kartico, ampak - fotko še naredi.
grin1.gif


ne, saj tako hudo spet ni, včasih oz. zadnje čase vedno bolj, ga AF serje, ampak okej - to se da popravit - lahko da je samo za ščistit.

zakaj to pišem? v lasti imam službeno 1Ds mkII, ki zgleda zelo bogo. ampak dela, dela ko stroj. servo zalima na objekt, da je joj, one shot, da ne govorim. edino kar se pozna, je večja poraba baterije, ampak še vedno se da narediti 1500 fotk na eno polnjenje. če bi jo lahko, bi jo takoj nabavil - kljub klavernemu izgledu.

Dan D s simfoniki sem fotkal z 1D mk III - zgleda fantastično, lepa, brez praske - AI Servo strelja popolnoma mimo, one shot zadane 80% fotk.

skratka - treba je narediti par škljocev z rabljenim fotičem, če se le da, v težjih pogojih - da se lahko pokažejo slabosti kamere, ako obstajajo.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Hvala vsem za odgovore.

@Dizzy: v težjih pogojih je mišljeno recimo ostrenje v slabših svetlobnih pogojih? Ker jaz imam recimo dva objektiva (kit, 14-42 in 40-150) in je 14-42 občutno hitrejši in natančnejši od 40-150, tudi ostrina fotk je bolj na mestu.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.595
182
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
tudi to. recimo - AI Servo sledenje objektu, ki teče naravnost proti tebi - to je dokazano najtežji primer ostrenja za fotoaparat. pa še bi se našlo, recimo za objektiv - kako se obnese na obeh koncih (wide - tele) pri najbolj odprtih in pri bolj zaprtih zaslonkah ...

kako se nasplošno obnaša fotoaparat, kako je odziven, te stvari. če je počasen, to pomeni, da je procesorovje že precej zgonjeno (primer moja 40D) ... tako ... so malenkosti, ki lahko takoj prerastejo v velike probleme ...
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Zelo uporabni nasveti, upam da bodo prišli prav še komu
smile-1.gif

Predvidevam, da je sledenje psu, ki laufa proti tebi dovolj dober test?

Glede objektivov je itak vsak objektiv zgodba zase, če že nabavljam si ponavadi ogledam teste (predvsem fotke z dotičnim objektivom), da imam potem s čim primerjat.
Od objektivov bi nabavil 50mm f/1,8, enega 70-300 za tele posnetke in recimo 17-70 da imam pokrit široki kot. Itak ne bom nabavljal vsega takoj, začel bi s 50mm (med temi je najcenejši in se mi zdi tudi najbolj univerzalen).
Pa še nekaj: ali se mi bolj splača imet več objektivov (nekako tako kot sem napisal prej) ali enega multipraktika (se pravi od wide do tele, 50mm bi nabavil v vsakem primeru)?

Vem, da je kar nekaj vprašanj, ampak tokrat sem se odločil dodobra "pretipat" teren in malokrat je priložnost vprašati profije
grin1.gif


En del delavnice tudi počasi spreminjam v večnamensko sobo (aka fotostudio), tako da pride v poštev tudi nakup enega ali večih flešev, če se bom zadev lotil kaj resneje pa tudi pocket wizarda.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.372
9.803
113
kod Džej-Zija
Od kod ti ideja, da je 50 mm najbolj univerzalen? Upoštevaj crop faktor pri Nikonu, ki je 1,5, kar v primerjavi z običajnim Leica formatom pomeni objektiv z goriščnico 75 mm. Se pravi, vse prej kot normalen objektiv, pravzaprav je to že kratki tele. Pokrajine, interiere itd. lahko z njim pozabiš, je pa zelo uporaben za portrete.

Vsekakor bi bilo najbolj smiselno najprej nabaviti 17-70, ki pokrije večino potreb, šele potem dokupovati ostalo glažovino.
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Cist za info, ce ti je D80 ok dobis nov body lahko zelo ugodno. V trgovini seveda pri nas. Cena pa se mi zdi, da je rekel 480 al 450.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Od kod ti ideja, da je 50 mm najbolj univerzalen? Upoštevaj crop faktor pri Nikonu, ki je 1,5, kar v primerjavi z običajnim Leica formatom pomeni objektiv z goriščnico 75 mm. Se pravi, vse prej kot normalen objektiv, pravzaprav je to že kratki tele. Pokrajine, interiere itd. lahko z njim pozabiš, je pa zelo uporaben za portrete.

Vsekakor bi bilo najbolj smiselno najprej nabaviti 17-70, ki pokrije večino potreb, šele potem dokupovati ostalo glažovino.

Taken into consideration.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Kaj pa vem, malo sem pregledoval vse skupaj in se mi zdi, da bo boljša izbira D90.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
D90 je zelo dobra izbira, aparat ki nudi začetniku preveč, amaterju dovolj in zahtevnemu amaterju skoraj vse.
Za objektiv bi ti predlagal na začetku nekaj takega kakor je Tamron 18-250 (18-270), ki ti bo kljub kasnejšim možnim nabavam še vedno koristen. Istočasno pa se zavaruješ pred prevelikimi željami po širokih in ozkih kotih, to namreč stane precej denarja
wink-1.gif

Ko ti bo jasno, v katerem razponu ti manjka oster objektiv bo tudi nakup/izbira lažja.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Potem je kot naročen zame
smile-1.gif

Saj E-420 mi je kul, ampak ko želiš kaj več, hitro spoznaš slabosti. Na primer samo tri točke ostrenja, brez stabilizacije (vem, da je treba pri nikonu za to nabavit VR objektive), precej šetanja po nadzorni plošči za spreminjanje določenih parametrov, ki so recimo pri D90 in ostalih dostopni preko gumbov na ohišju. Majhnost samega ohišje je hkrati prednost in slabost. Opazil sem, da mi za daljše fotkanje ni preveč udobno (pač odvisno od človeka do človeka), manjka mi tudi grip (tako za fotkanje v portrait načinu kot tudi zaradi daljše avtonomije). D90 je sposoben posnet tudi kak video (čeprav ne briljanten, ampak za doma čisto ok), ki ga E-420 ni.

Z objektivi pa sem bil najbolj zadovoljen s kit 14-42. Hitro ostri, redko zgreši in sproducira zelo čiste fotke. Uporaben tudi za makro (najbližja razdalja ostrenja mislim da je 25 cm). 40-150 je fajn, to pa je tudi vse. Brez stativa (sploh v slabših svetlobnih pogojih) nimaš kaj počet, čeprav je z večino teleobjektivov tako.

Kako pa se tak zoom objektiv, kot ga omenjaš obnese na splošno?
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Imel sem priložnost preskusiti nekaj zoom-v v tej kategoriji (Sigmo 18-200, 18-250. Tamron 18-250) in je bil Tamron še najostrejši, res pa da tudi najpočasnejši.
All-around objektiv ti daje možnost kadriranja v skoraj vseh vrstah fotografiranja, vendar mu moraš včasih malenkost oprostiti nekoliko slabšo ostrino, ki je vidna v glavnem na ekranu in pri močnih izrezih, sicer pa na printih tega največkrat ne bo opazil niti strokovnjak.
Glede videa na 90 - mogoče boš pa kar malo presenečen, kaj pride ven, jaz sem bil.
wink-1.gif


LP
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Da malo obudim temo...
Skratka, odločil sem se, da nabavim nov body, in sicer tukaj. Skupaj z bodyjem bom verjetno vzel še grip.
Imam pa trenutno zmedo z glažovino. Mogoče kompliciram, vendar bi rad opravil dober nakup.
Sigma 17-70
Tamron 18-200
Nikon 18-105 in
Nikon 18-70.

Te štiri sem dal nekako v ožji izbor. Cena zadnjega objektiva (okrog 400 eur) je zaenkrat največ kar lahko investiram, razen če ne pade kakšna finančna injekcija.
Če ima kdo izmed vas katerega izmed omenjenih objektivov, bi lepo prosil za mnenja.
Kaj iščem: univerzalca. Tisti, ki mi bo ponudil največ za svoj denar. Nekako najbolj me bodeta v oči Sigma 17-70 in Nikon 18-70. Je slabih 100 eur razlike pri Nikonu upravičenih na strani kvalitete?
17758-icon_confused.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.401
968
113
Obišči stran
Za par € več dobiš 18-105VR nikkorja v kompletu, 70-300 sigmo, nikon torbico ter nikon 4GB SD kartico, ter še HDMI kabel. Cena? 999€.

Foto grad fer foto format.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
najbolj univerzalen je zagotovo 18-200, tako da je odogovor jasen. Če je res univerzalec tisto, kar iščeš...