Zvin gležnja

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Kako ponavadi poteka okrevanje?
Koliko časa traja bolečina, oteklina, počitek?
Kdaj spet lahko obremenimo nogo?
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Ko sem ga imel prvič zvitega, sem dobil gips za 2 tedna (to je dobrih 15 let nazaj). Samo to se danes ne dela več.
Vendar sem z leti ta zvin kar nekajkrat ponovil, tako da imam zdaj kar zjahane gležnje in si ga zvijem mimogrede (recimo 2x letno), je pa zato rehabilitacija hitra (dan, dva). Zato mogoče nisem pravi naslov. Jaz ne mirujem, ampak ga obremenjujem previdno dalje, se mi zdi, da še najbolj pomaga. Ob močnem zvinu sem ga razmigoval v lavorju s slano vodo. Se mi pa zdi, da ti bo vsak zdravnik povedal svoje mnenje o tem. Je zelo odvisno, kako močan zvin imaš.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Jaz sem si zvil gleženj pred dobrima dvema mesecema, pa me še vedno boli (je pa že malo bolje).
Zdaj ne vem ali je to normalno ali ne, ampak načeloma lahko normalno hodim, pa tudi pri športu ni problema (zato se tudi ne sekiram kaj preveč glede tega).
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Bolečine se lahko kar fino zavlečejo, to je normalno, ker mišice v gležnju že po defaultu ne mirujejo. Z razmigavanjem si ga ojačaš, bolečine bodo sčasoma izginile.
 

B81

22. jul 2007
34.489
8.958
113
Skok iz večje višine na stopnico z na stran pokrčenim stopalom...zvin, gips za 7 dni, v petek sem dal dol in popoldan igral fucbal
smile-1.gif

Res pa je bilo to v 7. razredu, ko se zaceliš v par urah
smile-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Hmm, kaj pa ko oteklina traja par ur, čez dan-dva pa je vse ok, to potem sploh ni "pravi" zvin?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik keber pravi:
Bolečine se lahko kar fino zavlečejo, to je normalno, ker mišice v gležnju že po defaultu ne mirujejo. Z razmigavanjem si ga ojačaš, bolečine bodo sčasoma izginile.

Se mi je zdelo da bo kaj takega. Zvin namreč ni bil hud, zgodil se mi je med odbojko, ko sem po skoku pristal enemu na stopalu in mi je gleženj "klecnil". Sicer je kar fejst zabolelo, ampak sem čez 5min lahko že normalno igral dalje.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Ah, potem sploh ni nič resnega, malo si si nategnil te mišice, pravi zvin kar fino zateče. Ti kar migaj dalje, samo da ne boli preveč.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Ko sem si ga dolgo nazaj pri košarki zvil sem šel na urgenco in dobil gips za dva tedna. Oteklina je bila kar precejšnja bolečina pa tudi. Naslednjič sem si ga zvil nekje na turnirju v tujini mi ga je trener samo močno povil in sem igral naprej vendar sem bil več ali manj neuporaben
frown-1.gif
. Naslednji dan sem imel čisto črn podplat, ker mi je vsa razlita kri tja stekla. Naslednji dan so me zopet močno povili in sem igral naprej in tako naprej do finala kjer sem bil že skoraj čisto OK. Me pa sedaj na stara leta malo jebe takle način zdravljenja.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.966
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Najprej je potrebno zmanjšati oteklino. Masaža, ohlajanje (vsaj 24 ur, lahko tudi več). Ob tem je dobro, da je gleženj fiksiran, ampak ne v gipsu.
Potem začneš razgibavanje. Če delaš pri profesionalcu profitiraš pri času in predvsem pri učinkovitosti. Zadevo ti namreč uspe popolnoma spraviti v normalno stanje (ni zjahan, kot je običajno pri stari šoli, ko ti vezi ostanejo raztegnjene ko stara elastika).
Žal sem sam prepozno začel s takimi terapijami, zato sem sedaj po 35 let basketa najbolj gibljiv v gležnjih, vse ostalo je pa trdo:)
 

xcape

Pripravnik
14. feb 2009
320
0
16
Pri gležnju je tako, v mladih letih je doba okrevanja hitra, straejši kot si dalj časa traja. Je pa spet odvisno od posameznika kako je občutljiv na bolečino, ker če lahko z oteklino hodiš boš ga prej spravil v normalno stanje. Je pa res ko je enkrat zvit si bolj občutljiv za nove zvine. Kot je že predhodnik povedal je to ponovljiva poškodba. Sprva zna boleti 2-3 dni potem bolečina mine, spet odvisno od zvina.
Tisto, ko pa si ti philips omenil da si lahko igral 5 minut kasneje pa je cist normalno. Nisi imel hudega zvina pa še noga je bila segreta. Vrjemi, da če bi počival vsaj kakšno urco nebi mogel več igrati.
 

OldSkul

gps navigator
20. jul 2007
1.866
12
38
jst sm si septembra (prvič) zvil gleženj pri tenisu in me je bolelo 3mesce+
brez mavca sem bil
 
Nazadnje urejeno: