Zunanji USB disk in težave pri prenosu podatkov

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.325
659
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Problem:

Imam pol leta star usb disk WD 1TB. Nikoli nisem imel pravega zaupanja v diske, še najmanj pa v zunanje, zato na njemu skladiščim le glasbo in filme. Zadnje dni opažam, da ima disk neke težave sam s sabo in sicer določenih map nikakor noče skopirat recimo na drug (interni sata) disk. Transfer rate po nekaj sekundah pade iz začetnih 26 Mb/s celo pod 1 Mb in še pada, dokler se vse skupaj neha odzivati. Sistem je 64 bitni 7, tudi v safe mode je enako. Zanima me, ali obstaja kakšno učinkovito diagnostično orodje, da preverim psihično stanje diska, preden ga povsem formatiram in reklamiram. Naj pa povem, da mi je format še najmanj priljubljena opcija, saj je na disku za 500 gm še kar uporabne robe. Je možno, da so pokvarjene samo določene datoteke v določenih mapah ali gre ponavadi v takih primerih v vsakem primeru kriviti le sam disk??

Računalnik je nov, in deluje gladko, zato možnosti napake na internem SATA disku izključujem, saj se iz drugih virov podatki nanj brez problema sharnjujejo.

confused-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.299
-8.464
113
Za začetek posnemi HDtune in poženi test branja. Če ne pogruntaš nič pametnega išči programčke za test diska, ki ga daje proizvajalec le tega.
Aja še prej pa poženi tisti pregled iz winsew, da malo pregleda datotečni sistem in popravi, če ja kakšna napakica.
 
Nazadnje urejeno:

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Jaz imam enega, ki se obnasa podobno. Pri mojem je vzrok mehanska poskodba, disk sicer poskusa prebrati poskodovani del povrsine in tam se "zamisli" zelo dolgo, potem spet zbezlja naprej, dokler se ponovno ne ustavi in tako dalje.

Skopiraj, kar se da, potem pa kupi novega. V bodoce bodi bolj pazljiv pri ravnanju z diskom - ljudje zelo radi prekladajo prizgan disk oziroma ga premetavajo naokoli se preden se plosce v resnici ustavijo, oboje precej zanesljivo disk unici (vem pa zato, ker sem nekdaj sam naredil podobne neumnosti
bonk.gif
).