Zunanji trdi disk za varnostno kopiranje

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Mogoče na prvo roko so pač določene omejitve glede izbora zastopnikov kot pristopa v prodaji tudi sam ne razumem zakaj je tako. A kot pravijo stranke so to ene odlične prakse nabrane skupaj in pomoje tudi iz določenih razlogov tako da se omeji stranke po povpravševanju vsakdanjih vprašanj.
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
OK. Osebno to vidim kot ribarjenje v kalnem. Če zadeva ni upfront transparentna vsaj kar se compliance standardov tiče, ne pride niti v širši izbor ne za resell in ne za uporabo. Žal. Je še preveč druge izbire na voljo.
 

bose

Pripravnik
23. sep 2009
292
14
18
daleč,daleč,daleč proč
Za prenos podatkov (iz računalnika, ki ima navaden disk) bom nabavil zunanji SSD 2TB disk.
Kateri od teh dveh je bolj primeren za to:
ali

Prvi ima USB C priklop, drugi pa USB 3.0.
Občasno se bo disk priklopil tudi na starejši računalnik, ki še nima USB C izhoda. Se dobi kakšen adapter?
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Za prenos podatkov (iz računalnika, ki ima navaden disk) bom nabavil zunanji SSD 2TB disk.
Kateri od teh dveh je bolj primeren za to:
ali

Prvi ima USB C priklop, drugi pa USB 3.0.
Občasno se bo disk priklopil tudi na starejši računalnik, ki še nima USB C izhoda. Se dobi kakšen adapter?

če mislis met izkjucno za storage/arhiv, kupi navadn disk. Bo precej cenejsi in retencija podatkov precej bolsa. Obicajn disk ni noben problem nafilat z podatki in pustit 10 let v predalu. SSD, not so much.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

bose

Pripravnik
23. sep 2009
292
14
18
daleč,daleč,daleč proč
Navadnega sem imel do sedaj. Je padel iz višine 50 cm, pa ne dela več najboljše. Zraven tega dnevno včasih prenašam do 60 GB, kar včasih traja skoraj 2 uri.
Zato bi kaj hitrejšega prav prišlo.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.468
113
Za dnevno prenašanje podatkov potem kupi raje usb 3.2 64Gb ključek....

Za ostalo pa navaden disk....
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Navadnega sem imel do sedaj. Je padel iz višine 50 cm, pa ne dela več najboljše. Zraven tega dnevno včasih prenašam do 60 GB, kar včasih traja skoraj 2 uri.
Zato bi kaj hitrejšega prav prišlo.
vsak kolker tolk ok hdd bo zmogu bp ~100-120MB/s, kar je za tolk podatkov kakih 10 minut. Če tvoj disk to melje 2 uri je nekaj hudo narobe z njim in ni indikacija po počasnosti novih diskov.
Pa tudi sicer si na koncu dneva odvisen od hitrosti usb portov na obeh pcjih in diska ki je v pcju. Če bos prenasal iz mehanskega diska v pcju na ssd zunanji, haska z hitrostjo nebo.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
vsak kolker tolk ok hdd bo zmogu bp ~100-120MB/s, kar je za tolk podatkov kakih 10 minut. Če tvoj disk to melje 2 uri je nekaj hudo narobe z njim in ni indikacija po počasnosti novih diskov.
Pa tudi sicer si na koncu dneva odvisen od hitrosti usb portov na obeh pcjih in diska ki je v pcju. Če bos prenasal iz mehanskega diska v pcju na ssd zunanji, haska z hitrostjo nebo.
60 GB pa 2 uri je povprečna hitrost ~10 MB/s. Za starejše USB 2.0 diske je nekje zgornja meja prenosa ~30 MB/s. Tako da če prenašaš neke "zahtevne" zadeve (beri: veliko majhnih datotek) lahko hitrost precej pade in so lahko njegove trditve tudi resnične.

Če source disk ni SSD, potem ne boš veliko pridobil v primerjavi s klasičnim HDD. Je pa SSD bolj komot - je lažji, hitrejši, manj občutljiv na padce. Za neko vsakodnevno intenzivno uporabo je recimo OK, za dolgotrajno shranjevanje podatkov pa ravno ne.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Z koliko let 'v predalu' pa imate izkušnje? Ali pa v PC-ju?
Bilokaj ti bo kdo napisal ni nujno da boš imel enako izkušnjo :)

Diski delujejo tudi po 10+ let, ampak lahko pa crkne že prvi teden. Tako da je boljše kupiti več cenejših kot pa enega dražjega - več kopij je vedno boljše.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Z koliko let 'v predalu' pa imate izkušnje? Ali pa v PC-ju?

Ni izkušnja z ssdji, ampak USB kjučki. Določeni primerki so mel data loss ze po manj ko letu. Ni problem disk, ki je skos pod napajanjem, ker se podatki skos prepisujejo. Problem je odklopljen disk.

Evo čist konkreten primer enga izmed teh kjučkov. Na grafu je vidnen padec read hitrosti, kar direktno kolerira k slabi retenciji podatkov (več napak, bolj more ECC delat, nizja je hitrost).
1646126429467.png


Tako da js flash napravam long term nebi zaupal za arhive.
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
USB ključki so sicer "dumb" flash. Nimaš overprovisioninga, wear-levelinga, sector relocatinga... Ampak ja, za arhiviranje še vedno zmaga magnetni zapis (HDD, trak).
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
USB ključki so sicer "dumb" flash. Nimaš overprovisioninga, wear-levelinga, sector relocatinga... Ampak ja, za arhiviranje še vedno zmaga magnetni zapis (HDD, trak).

Tukaj se zal precej motis.USB kjuci nikol niso bli dumb flash, ker vedno rabis controller, da exposas flash kot blok napravo host sistemu.
Fundamentalno flash v usb kjuckih ni nic drugacen kot tisti v ssdjih; velikokrat pride z istega waferja kot za ssdje. Razlika je v binningu in hitrostih.

In tudi o ostalih ficerjih defenitivno ne drzi. USB kjucki imajo ze vsaj 15 let wear levelling (staticni in dinamicni), tudi overprovisioning pa jasno sector relocation. Dejansko feature wise se kontrolerji za usb kjucke ne razlikujejo kaj veliko od ssdjov. Najbolj bistvena razlika je v stevilo kanalov, do katerih lahko dostopajo do flasha (ta je v primeru usb kjucov 1, pri ssdjih pa tam 4-8) precej mocnejsemu procesorju (kjucki imajo obicjano kaksne 8bitne cpuje, ssdji pa multi core arm zadeve) in boljsemu error correctionu (vecina danasnjih SSDjov zna delat z LDPC).

So i say again; flash based naprave niso primerne za long term arhiv.
 
Nazadnje urejeno:

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
10 let sem ga imel v PC. sedaj mi 3 leto laufa v novem PC-ju.
USB pod 10€ pa imam slabe izkušnje.

Ja, pri zunanjem me je pa strah!
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.468
113
Kaj točno si pa mel... HDD? SSD? Usb nad 10€?

Karkol napišeš zadnje leto je katastrofa!
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.343
383
83
Dve tezavi sta tukaj: rabis internet povezavo, hitrost prenosa pa je ponavadi obcutno nizja od stvari "na kablu".

Drugace se strinjam, da je za backup vrteca se klasika bolj primerna. Kdor pa rabi bolj za obcasen backup in prenasanje sem ter tja, je verjetno najboljsa izbira diy zunanji drive: ohisje + ssd .

Sam sem to kupoval nekaj let, vmes zivel s starim kljuckom 16GB in zunanjim 2,5" diskom 320GB, prejsnji mesec pa koncno kupil novo igraco. 1GB nvme ssd (wd sn570) + zunanje ohisje, vse skupaj 105eur na amazonu. Imo bistevno boljsa (cenejsa in bolj zmogljiva) opcija kot usb kljucek, ce velikost ni ravno zivljenjskega pomena
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.468
113
Men smešno......vsem se nam kaka x64 kišta kje vala.......pa nardiš en server (openmediavault al pa fake synology.....plus malo morje drugih opcij)

Povežeš v mrežo......rukneš v en kot (UTP kabel je čist pocen 30m) nastaviš sinhronizacijo iz compa/fona in pozabiš na vse probleme (pomembne podatke daš pa v RAID1) <-------vsaka plata zadnjih 10let ima vsaj 4x Sata priklope.....torej lah maš 2x RAID 1....eno za osebne zadeve....drugo pa pač po želji....