Zunanji trdi disk za varnostno kopiranje

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Nabavil bom nekje 4TB zunanji trdi disk z namenom občasnega varnostnega kopiranja podatkov.
Ni to glavna varnostna kopija (le ta se vrši na strežnik), ampak za namen občasne druge offline kopije. Lahko je 3.5 ali pa 2.5 inčni (raje to, ker vzame manj prostora).
Gledal sem tole zadevo: Seagate STEA4000400 za cca. 130 EUR

Je kaj boljšega po zmogljivost/cena razmerju?
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Jaz imam s Seagateom slabe izkusnje. Pri eni od strank so njihovi diski crkovali bistveno bolj pogosto kot WD. Lahko da so se do zdaj ze popravili, ampak jaz se jih se vedno izogibam.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.572
280
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Nabavil bom nekje 4TB zunanji trdi disk z namenom občasnega varnostnega kopiranja podatkov.
Ni to glavna varnostna kopija (le ta se vrši na strežnik), ampak za namen občasne druge offline kopije. Lahko je 3.5 ali pa 2.5 inčni (raje to, ker vzame manj prostora).
Gledal sem tole zadevo: Seagate STEA4000400 za cca. 130 EUR

Je kaj boljšega po zmogljivost/cena razmerju?

kater program bos uporabil?

tam jest morem neki takega zrihtat...

kje mas pa server zorganiziran?
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Windows Home server z mirroring konfiguracijo, ki je online le ob backup-u.
Ta trdi disk bi bil pa neke vrste golden copy...
No, tretjo verzijo imam pa še na 30km oddaljeni lokaciji
smile-1.gif
. Čeprav to delam enkrat na pol leta.
Uporabljam pa FreeFileSync. Enkrat skonfiguriraš, potem pa le še zalaufaš in lepo posinka iz originala na backup kopijo samo razlike.
Verzioniranja trenutno ne rabim, bom pa to ročno naredil na tem novem disku, ker bo dovolj prostora.

PS: Ne znam si predstavljat, da bi vse to kar imam izgubil.
confused-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Da ti shrani stare verzije datotek, ki so spremenjene ob novi varnostni kopiji.
Jaz bom kar ročno na pol leta/leto skopiral vse na drugo lokacijo in bo tisto ostalo tam...
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.572
280
113
aha... dobr jest tega ne rabim...

mal bo treba se pogledat tole... je pa verjetno res najboljse meti na serverju nekje in eno fizicno kopijo na tretji lokaciji...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Ja, ampak malo razmisli, ker če bo server stalno online in pokasiraš kripto virus, ti ne bo čisto nič pomagal backup.
Ker ti bo zašifriral tudi vse tiste datoteke dosegljive v omrežju.
In če delaš backup na tretji lokaciji na pol leta, si izgubil pol leta dela
frown-1.gif
.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Ročno gre, dokler imaš par GB.
Ko si enkrat v par sto GB traja absolutno preveč, da vse prekopiraš. Tako da ti ostane le še inkrementalni backup.
K sreči je kar precej dobrih (tudi brezplačnih) rešitev za to.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
V primeru, da delaš dve kopiji podatkov, je morda za razmislit o reštvi, kjer recimo podatke syncaš na drug sistem (npr iz PCja na NAS), potem pa tretji sistem (npr. še en NAS ali pa zgolj nek rPI z USB diskom) dela backup podatkov tako, da se povezuje na drugega (NAS) in ne obratno. Se pravi, da v normalnih razmerah od nikoder niti nimaš direktnega dostopa do tretjega sistema. Če je ta tretji sistem na remote lokaciji (ali pa kar v cloudu), pa še toliko bolje.

Seveda nek offline disk, ki ga priklopiš samo za čas backup je tudi ok oziroma v nekaterih premerih še boljše, samo discipliniran moraš bit, da backupe potem tudi dejansko delaš.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Citat:
Uporabnik sass pravi:
rPI z USB diskom in par sto GB ...
grin1.gif
Rešitev je bila mišljena na splošno in rPi zgolj kot ena izmed opcij (za manj zahtevnega home userja). Sicer pa ne vidim problema, zakaj rPi ne bi mogel hranit par sto GB backupov na USB disku. Če imaš pa vsak dan par sto 100GB novih podatkov, ki jih je treba prenest pri inkrementalnem backupu, pa jasno o rPi niti ne razmišljaš. V tem primeru rabiš neko bolj resno zadevo in kar nekaj diskovja.
 

paulaner

Pripravnik
6. nov 2016
33
0
6
Zdravo!

Meni se je računalnik posodobil nazaj na tovarniške nastavitve. Nisem pa imel narejene nobene varnostne kopije podatkov,datotek.....
Je sploh kakšna varianta da lahko pridem nazaj do podatkov, će ni bilo narejene nobene varnostne kopije?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.898
5.458
113
Za začetek dokler kdo kaj več ne pove....samo čimanj prčkaj disk....

Stari podatki (del njih) je še nekje na disku.....več ko kopiraš...zapisuješ itd (beri uporabljaš ta PC)....več se jih (pre)piše

EDIT: Vzami disk vn in naredi prvo varnostno kopijo če to lahko ali znaš!
 
Nazadnje urejeno:

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Če rabiš dober Backup mi piši je zunaj varen in plačuješ po porabi za par eur maš podatke na varnem forever.