Zobati jermen

trust

PEPČEK 2007
2. maj 2008
2.023
0
36
20km iz Idrije
Živjo

Koliko v resnici zdržijo zobati jermeni. Pa brez ne resnih odgovrov, ko mi je pred leti menjal mehanik jermen in, ko sem ga gledal je bil še v zelo dobrem stanju, edina stvar, ki mi je pokazal je ta, da jermen ima rahle komaj vidne razpoke, ko ga prepogneš na pol to naj bi bil znak za obrabljen jermen, ampak pomoje bi tak jermen zdržal še kakšnih +30tkm. Meni se zdi, da proizvajalci predpišejo veliko krajši rok recimo za dizla 90tkm za bencinjarja pa 100tkm oz.120tkm, da se lastniki avtov odločajo tudi za hitro menjavo le tega. Bolje prej, kot pa kasneje.
Kaj menite ali dejansko jermeni zdržijo več, kot prepiše proizvajalec ali "točno toliko", kot določajo proizvajalci....

 
Nazadnje urejeno:

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
ponavadi zdrzijo še manj, zato nekateri kupujemo avtomobile s ketno. jih ni tako malo, kot velja splosno prepricanje
 

trust

PEPČEK 2007
2. maj 2008
2.023
0
36
20km iz Idrije
Citat:
Uporabnik ggg pravi:
ponavadi zdrzijo še manj, zato nekateri kupujemo avtomobile s ketno. jih ni tako malo, kot velja splosno prepricanje

Tud to sem slišal, da so jih nekateri menjal pri 60tkm.
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Proizvajalec "predlaga" menjavo zobatega jermena na xxx kilometrov, zaradi varnosti. Mormo vedet, da se avtomobili prodajajo "raji", to pomeni 1001 način vožnje avtomobila in obrabe materijala. Torej menjaj takrat, ko se priporoča, če je pa kriza z denarjem, pa lahko komot preložiš za par tisoč kilomterov.
 

trust

PEPČEK 2007
2. maj 2008
2.023
0
36
20km iz Idrije
Citat:
Uporabnik Simon_Vi pravi:
Proizvajalec "predlaga" menjavo zobatega jermena na xxx kilometrov, zaradi varnosti. Mormo vedet, da se avtomobili prodajajo "raji", to pomeni 1001 način vožnje avtomobila in obrabe materijala. Torej menjaj takrat, ko se priporoča, če je pa kriza z denarjem, pa lahko komot preložiš za par tisoč kilomterov.

..., če se menja jermen + šponarji hm to je majhen strošek, mene pač zanima, če je res to, da proizvajalci PREj prepišejo emnjavo, kot naj bi jermen zdržal.
 

HrabiaMol

Fizikalc
28. jul 2007
1.400
1
38
Fotru na enem avtu je zdržal točno 2500km več od predpisanih 100.000, pol ga je pa vtrgalo..
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Načeloma da, ampak spet je vprašanje, kako in kje se je avto vozil....se pravi treba upoštevat še druge parametre. Sam vedno menjam še malo prej, ker sem bolj ziheraš....pač nisem tolk bogat, da si lahko privošim nov motor zaradi moje malomarnosti.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Normalno da predpišejo prej. Ko ga utrga je prepozno in zaradi različnih uporab avtomobila je težko vedeti koliko bo res zdržal. Saj ješ tudi ko si lačen, ne ko umreš od lakote. Pa menjave na xx km predpisujejo oz. priporočajo tudi proizvajalci jermenov, ne samo avto firme.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
zdrzijo seveda vec kot je predpisano, vendar ce je recimo avto v kaki drugacni uporabi, kot kak mestni taksi je treba predvidet da se bo glede na kilometre motor obrnil x-krat vec kot tisti v normalni uporabi z enako kilometri.
 
Nazadnje urejeno:

Dik

Fizikalc
28. okt 2007
1.545
78
48
Od križišča mal naprej na desno
Jst bi tudi moral zamenat jermena pri mojem puntotu 1,2 16v, koliko pa je to stroška sploh, ker znanec mehanik mi je naračunal okoli 400€ a je to dobra cena ali ne? Avto je 5 let star in ima slabih 60kkm baje da se menjajo na 5let ali 100kkm ne vem pravijo tako, kaj narest?
 

Mathew

Pripravnik
6. sep 2007
401
0
16
MS
Zbobati jermen se dimenzionira na življensko dobo, z uporabo različnih faktorjev. Ponavadi zdržijo precej in redki so primeri, ko jermen utrga preden dosežeš predvidene km za menjavo. Dostikrat se zgodi tudi, da ga utrga zaradi napake pri vožnji (npr namesto v 4 daš v drugo, motor zavrti preko omejevalnika vzmeti več ne morejo zapreti ventila, vantil udari z batom in kabum), rado ga utrga tudi, če pride kakšen tujek skozi zaščito (počena zaščita ali vožnja brez zaščite). Sem že videl jermene, ki so se utrgali in so bili še na odzunaj čisto ok. Zatorej dobro boste naredili svojemu avtomobilu, če se boste držali predpisanih rokov.
Konkretno za cliota je mogoče ta številka previsoka, edino, če gre za firmo, popoldanec če ima takšno tarifo jo ima malo hudo. Za cliota je material, če povem na pamet max 200€. Apropo raje menjaj bo vseeno manjši strošek če tudi plačaš 400€ kot pa če ti zabije, potem bo preko 1k€ stroška.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.374
233
63
Kras
www.mtl.si
Če se kaj spomnim je pri prvih Bravah in Bravotih rado utrgalo tam okrog 90k km. Predpisana menjava pa je bila na 120k km.
V glavnem, vse je odvisno od avtomobila. Pa še rekel bi, da če so že natrganine gor, potem ne vem, če bi še tvegal.

Off: no, seveda pa pri Hondi zdrži vse, sploh ko poka VTEC.
evil.gif
Takrat jermen sploh ni obremenjen, tako da, lahko komot počakaš do kakšnih 400k km.
 

trust

PEPČEK 2007
2. maj 2008
2.023
0
36
20km iz Idrije
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Če se kaj spomnim je pri prvih Bravah in Bravotih rado utrgalo tam okrog 90k km. Predpisana menjava pa je bila na 120k km.
V glavnem, vse je odvisno od avtomobila. Pa še rekel bi, da če so že natrganine gor, potem ne vem, če bi še tvegal.

Off: no, seveda pa pri Hondi zdrži vse, sploh ko poka VTEC.
evil.gif
Takrat jermen sploh ni obremenjen, tako da, lahko komot počakaš do kakšnih 400k km.

Btw: Drug teden sem naročen pri mehaniku, d ami menja zobat jermen +3x jermen + šponar.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Meni je na Hy.Lantri zdrzal od 145.000 do 310.000 km
aplauz.gif

Takoj ko sem kupil rabljeno (90,000km)je sla na servis za komplet menjavo jernenov,tekocin,...
Potem ga je pri 145.000km utrgalo zaradi okvarjene odmicne gredi(pri nedeljski voznji cca. 3000 o/min).Motor sem menjal in od takrat veckrat podrl zaradi raznih predelav in vedno dal gor stari jermen-od cca. 300.000km dalje je bil se izdatno mazan saj je spustil semering motorne gredi.
Torej je zdrzal cca. 165.000 km-predpisan interval je 60.000km.
Motor ni bil niti najmanj "sparan" in sem ga redno gonil na 7-8.000 o/min in z njim delal vsaj 100 km na dan
wink-1.gif
 

predator

Fizikalc
20. jul 2007
5.141
0
36
Ausland
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Če se kaj spomnim je pri prvih Bravah in Bravotih rado utrgalo tam okrog 90k km. Predpisana menjava pa je bila na 120k km.
Fotru je na Bravi letnik 96' jermen zamenjal na 130k km
smile-1.gif
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.371
3.457
113
No pomemben je tudi časovni interval ne samo kilometerski, saj guma počasi razpada
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Mati so plačali 327EUR za Clio 1.2 16V za kompletni veliki servis (5 let/60kkm). Od tega je bilo delo cca 130 EUR, ostalo material (jermeni, napenjalci, vodna črpalka, olje, sveče, filtri, polnjenje klime).
 

Mathew

Pripravnik
6. sep 2007
401
0
16
MS
No evo to sem govoril, potem je material cca 150€. Delo na cliotu je pa vredno okrog 100€ za popoldanca, drugo je če je to servis. Na cliu se da lepo menjat zobati jermen.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
200 EUR so bili deli... Pa ni bil popoldanc (kozolec varijanta) pač pa servis, ki ti izda račun in da garancijo na dele in storitev.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.237
725
113
Garancijo na dele da lahko samo proizvajalec delov. Na storitev pa tisti, ki jo je izvajal.
Seveda lahko da tisti, ki ti je menjal jermen garancijo na komplet (deli in storitev), vendar bo v primeru, da pride do odpovedi enega od delov moral dobiti povrnitev škode od proizvajalca teh delov, ali pa bo pušil na celi črti.

In PUŠIL bo....99...100%. Lahko pa seveda nabije cene zamenjave in iz tega posredno krije škodo zaradi okvare delov.