Zlato in zlatniki

trancek007

Pripravnik
26. sep 2007
51
0
6
Pred kratkim sem prejel v dar (od starejših ljudi) lističe zlata in zlate kovance. Sicer je darilo zelo lepo, v prihodnosti bi lahko bilo tudi uporabno (za zobe in podobno), vendar me vseeno zanima, na kakšen način in kako je zadevo možno zamenjati za kakšno oprijemljivo valuto - npr. EUR? Hvala za pomoč
 

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.725
43
48
Odvisno kakšna je kvaliteta zlata ... stopi do najbližje zlatarne, pa ti bodo ocenili vrednost tvojega premoženja....
 

V_power

Fizikalc
15. sep 2007
1.935
0
36
Ljubljana
ksz.

pa lahko davčna izve za vsebino sefa ki ga imaš na banki?
npr da bi v sefu hranil zlate palice....


a niso nekateri na SKB (rop v SKB sefih) imeli celo orožje in drogo v sefih?
 

cunctator

Pripravnik
18. jul 2007
294
0
16
saj zlato tako ni obdavčeno,kolikor vem,zato davčne to ne bi smel zanimat
sefi so tako ali tako privat zadeva
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik V_power pravi:
jah kolegu trgajo vse z računa kar zasluži nad 400 eurov, zato jih verjetno zanima kaj imaš notri...

Davčna ti z računa nič ne trga.
Verjetno govoriš o delu preko študentskega servisa, kjer ŠS plača akontacijo davka in razliko nakaže na kolegov TR. Kje pa dela kolega? Mesečno trganje akontacije se da z lahkoto zaobiti.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik Bucko pravi:
Odvisno kakšna je kvaliteta zlata ... stopi do najbližje zlatarne, pa ti bodo ocenili vrednost tvojega premoženja....

Kakšna zlatarna neki, tja samo če hočeš prodati po smešni ceni.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik V_power pravi:
ksz.

pa lahko davčna izve za vsebino sefa ki ga imaš na banki?
npr da bi v sefu hranil zlate palice....


a niso nekateri na SKB (rop v SKB sefih) imeli celo orožje in drogo v sefih?

Naložbeno zlato ( palice, naložbeni zlatniki, zlatniki ki so (bili) zakonito plačilno sredstvo) v Sloveniji ( in celotni EU ) ni obdavčeno z DDV ali čem podobnim in ga lahko imaš kolikor ga zmoreš kupiti.

Ne dobiš kar davka na palice ali kaj podobnega.

Kaj imajo pa ljudje po sefih pa mene osebno nič ne zanima.
 

V_power

Fizikalc
15. sep 2007
1.935
0
36
Ljubljana
ja mislil sem na primer če je bil udeležen v kakšen pretep in mora plačati za poškodbe ali pa če ni plačeval za prometne prekrške...
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik V_power pravi:
ja mislil sem na primer če je bil udeležen v kakšen pretep in mora plačati za poškodbe ali pa če ni plačeval za prometne prekrške...

Ne. Davčna nič ne ve o tem.
 

V_power

Fizikalc
15. sep 2007
1.935
0
36
Ljubljana
ksz.

Citat:
Kupce obveščamo, da so na območju EU vzpostavili strožji nadzor nad gotovinskimi plačili in pologi gotovine v poslovnih bankah. Kupci, ki plačujete blago v gotovinskem znesku nad 1.000 EUR, se morate tudi pri nas izkazati z osebnim dokumentom, osebne podatke pa si moramo tudi zabeležiti. Varovanje osebnih podatkov imamo urejeno s pravilnikom o varovanju osebnih podatkov.

in zakaj potem rabijo osebne podatke, če se pa za zlato ne plačuje davka?
confused-1.gif
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik V_power pravi:
in zakaj potem rabijo osebne podatke, če se pa za zlato ne plačuje davka?
confused-1.gif

Jaz ti lahko prodam kolikor hočeš naložbenega srebra in obljubim, da ne bom zahteval nobenih podatkov, samo evre.
grims-1.gif
 

V_power

Fizikalc
15. sep 2007
1.935
0
36
Ljubljana
a ni za to višja vsota? okoli 7-8k€?


a če grem kupit hladilnik za 2k€ moram tudi pustiti podatke?
ali pa če nabavim prenosnik?
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Kolega dela v SKB in je povedal, da tako pac je, da so to uvedli se preden sem jaz nabavljal stanovanje (kar so seveda vse pridno zaspecali "STASIju", pa ni na salterju nihce nic rekel ...). Drugi kolega (NLB) je omenil isto in dodal, da ni nujno da ti sploh povejo kdaj te preverjajo, da pa je tega preverjanja in posiljanja informacij naprej precej vec kot si ljudje mislimo(-jo). Morajo torej obvezno preveriti vse nad doloceno mejo (zna biti, da je tvoja stevilka tocna - priblizno en ali dva stara milijona), za ostalo pa poljubno in se dogaja.

Ko grem jaz kupit hladilnik, moram pustiti podatke zaradi dostave, tudi ce je za 500 EUR
smile-1.gif
V tvojem citatu tako ali tako ne pise nic o davku.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik V_power pravi:
a ni za to višja vsota? okoli 7-8k€?


a če grem kupit hladilnik za 2k€ moram tudi pustiti podatke?
ali pa če nabavim prenosnik?

Večina ljudi itak uporablja plastičen denar, temu ni težko slediti, le nekateri še prisegamo na gotovino, oz. še tisto zamenjamo v zlato ali srebro.
wink-1.gif
 

FRooT

Pripravnik
19. avg 2007
507
8
18
he he .. ka mate vsi tolk dnara, da vas skrbi, da bi vam kej uzel al kaj se vsi tk bojite teh podatkov? Davčna in EMŠO sta edini številki, ki sta UNIQUE in po katerih se lahko določi samo ENA oseba! Vsi ostali podatko, kot so ime, priimek, naslov so lahko podvojeni !

Kot prvo : Ti podatki so zahtevani zaradi same varnosti kupcev, saj če ti položnico plačaš in potrdilo izgubiš ( se lahko zgodi) so podatki na naročilnici edini podatki po katerih lahko dobiš plačano blago ( V tem primeru zlato ) točno TI !

kot drugo: Firma sama nebo in NESME posredovati podatkov nikomur brez SODNEGA NALOGA, ki pa ga lahko izda le sodišče!

kot tretje : Kar se tiče pranja denarja in prijave v zvezi z ZPDFT pa je tako, da itak firmi sami ni potrebno (in se s tem tudi načeloma ne ukvarja) dati nobene informacije naprej, saj to storijo že banke, kamor ste prinesli svojo gotovino, da ste plačali položnico za nakup zlata. Tam pa morate itak dati podatke, saj morajo banke vsak večji dvig in polog na tr prijaviti, če se jim zdi sumljiv ! Zlata vam pa NIHČE nebo prodal za gotovino, razen če kdo svojega prodaja, kar pa trenutno ne verjamem
wink-1.gif


če koga še kej zanima v zvezi z zlatom pa le vprašajte :D


lp Miha