Zgodovina... kako se je za vas začela informatika?

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
V podforumu je govora o birmanskih darilih, pa se spomnil na svoj prvi stroj, ki je seveda tudi bil birmansko darilo, meni pa je pospremil v svet informatike. To je bil Amstradov PC 1512 SD, v katerem je utripal Intelov 8086 procesor, tak pc pa se je imenoval XT.
amstrad_pc1512_2s.jpg


Vgrajenega je imel 512 KB (kilobajtov!!!) spomina
hysterical-1.gif
, ki pa smo ga nadgradili na 640 KB. To je bila cela umetnost. Moja mašina je bila takrat skoraj top of the top. Imela je posebno grafično kartico, ki je prikazala kar 16 barv, bila je neka mešanica med CGA in EGA, medtem ko so ostala XT jajca imela CGA kartice (4 barve) ali pa Hercules (monokrom). Uglavnem, bil sem cel šef. No skoraj, od kolega foter je imel namreč pravega AT-ja, ki je imel vgrajeno EGA kartico. Za tisti čas je blo to nekako ekvivalentno recimo enemu MacPro-ju z vsaj 8 jedri. Skratka seek machine:)
No, pa da se še malo vrnem k mašini, da vam, predvsem mlajšim uporabnikom foruma razložim, kaj in kako se je s tisto mašino delalo. Operacijski sistem je bil Ms Dos 3.2
hysterical-1.gif
, poleg mašine pa je bil tudi predhodnik winsow, ki se je imenoval GEM:
gem3accs.gif


Tu je bil vključen en osnoven urejevalnik besedil, če se ne motim, pa nekaj podobnega kot je Paint, pa koledar, pa podobne zadeve... Uglavnem, mašina je sekala do daske. Zdej pa najvažnejše - špili:) V tistem cajtu jih ni blo prav veliko, tisti, ki pa so bli pa smo jih nažigali cele dneve. Bratranec je imel Commodore 64 z miljon špili, sam je bla moja gajba veliko bolj zanimiva. Spomnim se Styx-a in Diggerja, ki smo jih mulci nažigali pri meni vsak torek ob 7h zjutraj, ko smo špricali verouk (birmajeblažemimo.press).
ps-2.gif

DIGGER2.gif

Digger je bila sploh ena luštna zadeva, bratrancu tako všeč, da mi je za cajt, ko je on drkal tistega krta posodil svojega ATX-a:) Veeeeeliko sem se prefural:) No, in pol sem začel kupvat računalniške cajtnge, kjer oglasi s piratskimi zadevami niso bili prepovedani (kam smo prišli???). In tam sem našel enega modela iz Banja Luke, ki je imel programov in špilov ko dreka. EE Software se je imenoval. Ves keš, ki mi ga je dala že pokojna babica (bog ji daj večni pokoj za vso dobroto) je poštar znosil u Banja Luko, jaz pa sem ga lovil vsepovsod, ko sem čakal na svoje špile. Spomnim se, da sem bil tako neučakan, da sem med malico u šoli spizdil na pošto prašat če je prišlo kaj zame.
bonk.gif
.
Potem pa je prišla sredna šola... Na Vegovi smo bili carji, pa tudi že kar nekaj XT-jev z herculesi so imeli. Jaz sem kompjuterje precej dobro poznal, zato sem se seveda s prfoksi za to stroko precej dobro razumel ( Gospodarič je bil car, prav tako ravnatelj Mulh, pa en, ki smo ga klical Keri-ta je dobil ime od carry flag-a:) zato sem imel tam kar nekaj potuhe. In pol nas je počasi začel Gates zastrupljati z windowsi. Spomnim se windowsov 3.1, ki so me rešili vseh kontrolk pri Mulhu. Nekako sem skrbel za njegovo mašino in vsakič ene 3 tedne pred kontrolko sem mu ugasnu smartdrive, pa je valda popizdu, ko so se mu winsi nalagali 10 minut zarad fontov... No, med kontrolko sem našel cajt za tiste reči porihtat.... Ja, to so bli cajti, ko se o internetu še ni govorilo, mi pa smo bli srečni:)
Kako pa ste se ostali znašli v svetu računalnikov?
 
Nazadnje urejeno:

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Moji začetki niso tak zgodnji kot tvoji, sem zgleda nekaj let mlajši. Začelo se je v OŠ, ko smo pri krožku risali v LOGO-tu, še na neka tekmovanja sem hodil. Bile so pa 286-tke pa nekaj Commodorejev, več se ne spomnim.

Prvi računalnik pa IBM PS/2 386, 20 MHz, 2 MB RAM, Win 3.1 in IBM DOS 5. Pa seveda Norton Commander in 50 igric na eni disketi. Seveda nobene zvočne (piskanje zvočnika, da so te ušesa bolela), CD-Romi so obstajali samo v znanstvenih revijah, tiskalniki pa iglični. Se spomnim, da je bil v določenih pogledih boljši od današnjih računalnikov - imel je precej obsežen BIOS, ki je slikovno na ekranu pokazal če je bilo kaj narobe (brez suhoparnih ERROR nr. 9802809), še eni programi so bili zraven, da je računalnik ''govoril'', en pajac je skakal po ekranu in ti pokazal osnove računalništva, to je šele XP potem imel.

Potem pa se je seveda tehnika tak hitro razvijala, da je bilo treba na 2 leti novega kupit, najprej P1 133 MHz, potem P3 450 MHz, Celeron 1700 MHz... Hvalabogu so dandanes računalniki tako hitri, da za osnovno delo (word, internet, email...) zadostujejo dokler ne crknejo.

Internet sem imel kar hitro (hvala Arnes!), 9600 modem, računi za Telekom so seveda leteli v nebo, strani pa so se odpirale kako minuto. Da ne govorim o čakanju da se povežeš, prekinjanju linije itd.

Se pa še zdaj spomnim, da sem prvo spletno stran videl v 3. razredu OŠ in sicer Yahoo. Učitelj je nekaj razlagal o internetu, pa mi ni bilo kaj preveč jasno kaj to je in za kaj bi naj bilo to uporabno
grin1.gif


Je pa res neverjetno ko pogledaš nazaj in vidiš, kak se je takorekoč čez noč zgodila najprej PC revolucija, potem pa še internetna revolucija.
 

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
Pa ja to so res bli cajti. Jaz se spomnim kako sem windovse nalagal (95). Postopek je bil sledeč:
prvo naložit dos, nato winse 3.11 in nato 10 čudežnih disket windovsa 95. Če pomislim nazaj in bi za vsaki napis (windovs 95 se bo prvič zagnal) dobo 1000SIT bi se zaj vozo z mercedesom.

Sicer sem začel z comodore 64, ki mi ga je stric pripelo z nemčije mel sem celo disketnik (bil sem skoraj glavni na vasi). V sredni šoli sem se spoznal z prvimi 286kami in 386kami. Ker pa čas hitro teče smo si doma omislili PC-ja in sicer je bil to P100, ki smo ga kasneje navili na 133, Pa pol P333....(sem pa navil skorsj vsak procesor).
 

AfterEight

Fizikalc
16. sep 2007
1.217
0
36
Začel sem z ZX spectrumom, nadaljeval s C64, koketiral z C128, po možnosti z disketno enoto... Res je bilo super, mi je prav žal da nisem ohranil katerega izmed teh dinozavrov do danes.
 

kora

Pripravnik
6. avg 2007
58
0
6
Ja, res dobri stari časi, začetek je bil s ZX Sinclair Spectrum + kasetofon in programčki posneti na kasetah ...

Še slikica za obujanje spominov:

250px-ZXSpectrum48k.jpg
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Sam sem začel z Mavrico - ZX Spectrum 64k. Ker je fotr prepovedal priklop na barvni tv, sem kupil eno staro črno belo od EI Niš (še na elektronke
grin1.gif
.
Naslednji čurunalnik je bil že PC XT, s Herkules grafiko, 20 MB diskom in 512 kB disketnim pogonom. Tam so že laufali Tetris, pa Falcon, War, Golf in podobne igrice, ter C, dBase in QuatroPro ter Lotus 1-2-3 (predhodniki Excella oz. Accesa) in en word processor, katerega imena se sedajle ne spomnim. V C-ju sem celo napisal en lasten program za izračun transformatorjev
cheer.gif
(drugače sem bil hardveraš in se s programjem nisem ukvarjal).
Naslednji je bil 286, isto Herkules, a jantarjeve barve monitor, diska je bilo že 120MB in tamal floppy 3,5 cole
cheer.gif

Potem je prišla na vrsto že ornk mašina 120MHz pentium, 14" color Adi ProVista monitor in analogni modem (1997), prva pogodba s Siolom, prvi računi za telefon preko današnjih 100€, prvi chati prek interneta, prva domača stran za SSK Tržič- Trifix (ki danes - stran, ne klub - ne obstaja več, ker ni blo nobenega, da bi jo naprej fural), potem nadgradnja na ISDN (1998), pa ADSL (2003), pa menjava mašine za dandanašnjo (ne se smejat
crazy1.gif
) 1,2 GHz Celeron z 256 MB memorije, 120GB diski, pekači CD in DVD, grafiko 128MB Ati in LCD 15". Nadgradnja iz W98 na XP.
Počas bo pa treba mašino zamenjat, ker so diski ful (valda), zažene se po petih resetih (kot bi pod zaugom morala delat prve par minut po zagonu
grin1.gif
).
Skratka, razvoj je bil zanimiv in dinamičen, a je še vedno en kup jebarije s programjem (železnina že od nekdaj deluje).
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Citat:
Uporabnik kora pravi:
Ja, res dobri stari časi, začetek je bil s ZX Sinclair Spectrum + kasetofon in programčki posneti na kasetah ...

Še slikica za obujanje spominov:

250px-ZXSpectrum48k.jpg

Imam doma
smile-1.gif
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.950
1.260
113
Commodore 64, uf kje so časi ko so igrice predvajali preko radia, le prazno kaseto si rabil...
cheer.gif

Legendarni Dune 2
srce-1.gif

Potem so prileteli x86. Se še prav spomnim ko smo na srednji šoli imeli 386 z win 3.1. Si natipkal celi stavek čez 5min pa je računalnik ta stavek prikazal na monitorju
grims-1.gif
Trenutno se niti ne spomnim s katerim se je začel "IRC" ali kako se je že tisti chat imenoval :S

Potem je prišel Pentium in legendarni Cyrix 166+ , ki je bil kar precej cenejši od "orginala". Mislim da sem že imel 16MB rama (NFS mmm). Zatem pa Pentium 266 in gromozanskih 64MB rama z ATI 3D Rage Pro grafično kartico z 4MB lastnega spomina. (Quake 2 mmm), No tale je tudi bil razlog zakaj sem se sploh tako poglobil v strojno opremo in popravljanje compov. Zatem se je prisanjal Celeron 800 (Doba v kateri sem zasovražil celerone...) z 512MB rama... No in potem je prišla sedanja kišta 1.8Ghz AMD Barton, ki sem ga malo nadgrajeval tako da je tudi danes sposoben poganjat igre
wink-1.gif
.
 

matix

Fizikalc
22. jul 2007
2.132
0
36
34
Zame se je moja računalniška zgodovina začela v rani mladosti, ko sem se komaj naučil brat in pisat.. Foter je imel v pisarni 286-ko in je bil pravi đek, prvi je imel računalnik v naši dolini:) No in tukaj gor sem špilu igrce, največ eno dirkačino. Mel si na izbiro 2 avta, poršeja pa lamborghinija, pa policaji so te lovil
smile-1.gif
Itak, črnobela herkules grafika. Če bi zdaj videl to igrico v akciji, bi verjetno crknil od smeha ali se pa zjokal od nostalgije. No in takrat je bil itak računalniški razcvet, prišli so še 486, P133 in tako dalje.
 

ivi

Pripravnik
19. avg 2007
466
17
18
Moj začetek je bil nekak takole začelo se je z comodore 64 (foter kupu takrat ko je večina že furala pc pač ful pameten foter
uf-1.gif
) kjer je bil obvezen odatek kasetnik. Pol sem mel atari konzolo (če lahko to rečem) z igre pol pa se je nadeljevalo z intel celeron 266 mhz in 14" monitorjem ki je bil do lanskega leta še v uporabi (če noče crknat monitor mislim)) zdaj že peto leto furam na 1700 mhz AMD athlon 256 mb ddr ram in samsungov 22" LCD monitor.Trenutno pa sem v fazi iskanja prenosnika in bo najverjetneje padu lenovo. Skratka nekje cirka 10 let je kar sem v računalniških vodah.
 

Nobody

is perfect.
18. jul 2007
7.038
29
48
jaz pa sem svojo računalniško pot začel dokaj pozno ... približno 10 let nazaj ... resda sem mlad ... ampak tud glede na moje vrstnike sem bil malo v zaostanku kar se tiče računalništva (seveda sem zdaj vse to nadoknadil
grin1.gif
)

moj prvi računalnik je bil Intel Celeron 400mhz s 8gb diskom in 128mb ram-a ... prava makina
grin1.gif


igerce so bile recimo GTA I, Man in black, Euro 98 ... je že kr blo razvito ja
tongue-1.gif


nasledni PC je bil Intel Pentium 4 2,6ghz, ki pa sem ga uporabljal vse do 6 mesecev nazaj ko sem nabavil QuadCore
grin1.gif


ampak v teh 10 letih niti enkrat nisem zgubil zanimanja za računalnike ... volja in zanimanje se samo še povečujeta ... ja ... zadnič sem celo v rokah imel MacBook Air ... čudo tehnike
grin1.gif
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Prvi računalnik je fotr prnesu, ko sem odlično zaključil 1. razred oš..... 486ko. Imela je mali in veliki disketnik (za CD-rom pa nisem siguren) in TURBO tipko
grin1.gif

Gor so bli naloženi windowsi 3.1. Seveda smo imeli tudi nekaj igric, čeprav mi še danes ni jasno kako smo jih v dobi presnemavanja disket sploh lahko dobili
grin1.gif


No čez kakšno leto smo takratno 486ko "prodali" in je bila podarjena bratrancu za birmansko darilo, fotr pa je domov prinesu 486DX2
cool-1.gif
Pol se ne spomnim kolk časa točno smo še imeli tisto kišto spomnim se samo, da sem za tistim 15" sony zaslonom preživel precej mojga lajfa...

Potem pa so prišli časi ko smo dobili 433 celerona... z revolucionarnimi 95 windowsi. To je bila atrakcija, ko smo prvič to čudo zalaufal
grin1.gif


Potem pa je prišlo obdobje, ko je bilo tastarim verjetno žal, da so sploh kdaj računalnik mi kupil. Nekje proti koncu osnovne šole sem odkril kaj vse v bistvu internet omogoča. Naredil sem si mail, odkril chate, irc, forume... uf. No računi so bli hitro tam nekje okoli 20 bivših jurjev (oops) .... V kakšnem 2.-3. letniku srednje šole pa se je Siol le usmilil tudi nas in nam omogočil ADSL. V tistem času je prišel k bajti tudi moj zdajšni računalnik 2.4 P4... Od takrat naprej pa ni več ovir za mene
grin1.gif



Zdaj so pri bajti 4je računalniki. Za oskrbovanje ne rabmo več klicat strokovnjakov v oddaljene kraje, da nam enkrat na 3 leta računalnik formatirajo... vse je v mreži, če rabiš vir informacij vse dobiš na internetu. Mobitel je bolj zmogljiv kot je bila moja prva mašina pred 14 leti
smile-1.gif


V bistvu si ne predstavlam kako bi sploh zdeloval srednjo šolo in faks brez računalnika..... peezda, kam smo pršli
grin1.gif



....
No pa še mal slikic za nostalgijo
smile-1.gif


hry-prehistorik.png

prehistorik05.gif

pinball-tristan.jpg

screen_39444_Monster_Bash_1.jpg

raptor1.gif

paint.gif


grin1.gif
 

harigast

Pripravnik
20. okt 2007
600
1
18
Ljubljana
Ah,moj prvi je bila tudi mavrica,prešvercana v očetovem rekelcu iz Nemčije,prejšnji vikend sem jo zvlekel iz omare in še vedno dela.
Lepi časi so bili takrat,ah nostalgija...
 

Emaster

Guru
Izključen uporabnik
1. sep 2007
1.070
528
113
...v senci...
Citat:
Uporabnik dekca pravi:
Sam sem začel z Mavrico - ZX Spectrum 64k.

...a ni imel Spectrum 16k, oziroma nadgrajen 48k ??? Pol pa so ble še neke variante (neuspešne) z 128???

Sicer pa je bil zakon, ko smo jih nadgrajevali pa reset tipko vgrajevali,...

Prvi pa je bil ZX 81
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.933
825
113
Citat:
...največ eno dirkačino. Mel si na izbiro 2 avta, poršeja pa lamborghinija, pa policaji so te lovil
Test drive
cool-1.gif

251573-td.GIF

Ja, na 286ki, pa PC zvočnik, pa je šlo brrrr, brrrrrr, iiiiiik, brrrrrr, brrrrrr,...
Drugače pa začel v O.Š. s Spectrumi pri računalniškem krožku (cca 1984??), doma je ata
nabavil C64 (s kasetnikom), nekje 1987 pa zgoraj omenjeno 286ko.
Gor sem inštaliral tudi windowse, in ker je bil 54MB disk premajhen, sem ga z Double space povečal (kompresiral) na 80MB.
No ja, vsaj RAMa je bilo dovolj (640+264 kB), ampak ga je bilo treba pravilno polnit (qemm-exdtended-expanded memory).
Potem pa se je zgodil preskok na 486, vmes je bilo še nekaj pentiumov, danes pa 2,6 GHz, 350GB, 2GB, pa brez floppija.
frown-1.gif

251573-td.GIF
 

Priponke

  • 251573-td.GIF
    251573-td.GIF
    124,2 KB · Ogledi: 227

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Citat:
Uporabnik Emaster pravi:
Citat:
Uporabnik dekca pravi:
Sam sem začel z Mavrico - ZX Spectrum 64k.

...a ni imel Spectrum 16k, oziroma nadgrajen 48k ??? Pol pa so ble še neke variante (neuspešne) z 128???

Sicer pa je bil zakon, ko smo jih nadgrajevali pa reset tipko vgrajevali,...

Prvi pa je bil ZX 81
Res je, zmotil sem se...
d055.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Heh, nekateri smo premladi za take stvari
grin1.gif


Sicer pa, prvi računalnik, ki sem ga srečal je bil očetov Comodore64 in smo kar nekaj igric prešpilali gor, tokler niso mati nekega lepega popoldneva polili škatlo, polno kaset z igricami in ostalimi stvarmi, z nečim močnim, in tako je bilo konec veselja. Kmalu za tem je teta (ko smo še živeli pod isto streho) kupila P100mHz, kar je bilo za čas 486DX hudooo. Seveda je imela tudi printer in še spomnem se, kako je bilo treba menjat kartuše, ker je lahko imel ali črno ali pa barvno (brez črne), potem pa ali je bilo črno-belo, ali pa barvno-sivo, vsaj kar se teksta tiče
hysterical-1.gif


Potem smo pa tudi doma nabavili enega, ki je bil pa že PII 233, od takrat je šlo pa vse več v to računalniško kramo, pa še težko imaš "kaj wooooow" doma
tongue-1.gif


lp
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Jaz sem začel z nečem takim: http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_3270_PC
Takrat je bil Jerovšek glede HW še edini v naši takrat na tem področju nazadnjaški državici in ni znal nadgraditi RAM-a... tako sem bil obsojen na 256KB. Potem je prišel 286 (AT), pa 386, pa 486, pa P1, pa PII, pa pol PIV (ki je poleg prenosnika še sedaj na mizi).