Žeparji v Ljubljani

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.183
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Sem gledal prispevek na 24ur, kako v Ljubljani že več mesecev krade skupina 11 žepark, ki pridno krade turistom. Več mesecev!!! Novinarji so s skrito kamero vse posneli, celo tatice med samo akcijo. Predstavnik policije pa je rekel, ja lahko vam novinarjem, ki lahko delate kar hočete, mi smo zelo omejeni s pristojnostmi....
Pa naj mi eden razloži, zakaj se ne naredi akcija, nekaj policajev v civilu in polovi to bando žeparsko z njihovimi vodji vred!!! Prepričan sem, da se da to narediti res temeljito v vsaj enem mesecu, če pa hočejo poloviti samo delavke na terenu pa v nekaj urah!!!
Pa da se najde kdo in jih lastnoročno zmeče v Ljublajnico!!!
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.678
6.237
113
Sem gledal prispevek na 24ur, kako v Ljubljani že več mesecev krade skupina 11 žepark, ki pridno krade turistom. Več mesecev!!! Novinarji so s skrito kamero vse posneli, celo tatice med samo akcijo. Predstavnik policije pa je rekel, ja lahko vam novinarjem, ki lahko delate kar hočete, mi smo zelo omejeni s pristojnostmi....
Pa naj mi eden razloži, zakaj se ne naredi akcija, nekaj policajev v civilu in polovi to bando žeparsko z njihovimi vodji vred!!! Prepričan sem, da se da to narediti res temeljito v vsaj enem mesecu, če pa hočejo poloviti samo delavke na terenu pa v nekaj urah!!!
Pa da se najde kdo in jih lastnoročno zmeče v Ljublajnico!!!
Jaz sem preprican da se da vsako postno posiljko dostaviti tocno in neposkodovano, ce se le hoce. Slovenija je majhna in ima tok postarjev da ne vidim problema. Ni mi jasno zakaj vcasih ni dostavljeno v enem dnevu.

Pa se namig: zakaj so na poptv tem zenskam zakrili obraze? Ce je pa vse tko preprosto...
 
  • Všeč mi je
Reactions: krko

krko

Guru
5. sep 2010
2.496
1.147
113
A lahko sedaj policija, ko je poptv posnel izvrševanje KD, poda predlog za uporabo PPU zoper te osebe?
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.183
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Jaz sem preprican da se da vsako postno posiljko dostaviti tocno in neposkodovano, ce se le hoce. Slovenija je majhna in ima tok postarjev da ne vidim problema. Ni mi jasno zakaj vcasih ni dostavljeno v enem dnevu.

Pa se namig: zakaj so na poptv tem zenskam zakrili obraze? Ce je pa vse tko preprosto...
Ok, prvi del odgovora razumem in se strinjam (le čevlje sodi naj kopitar), drugega dela pa ne. Torej, mi lahko razložiš zakaj so zakrili obraze, predvsem pa, zakaj je tako komplicirano ujeti teh par bab? V bivših časih bi bilo to že zdavnaj urejeno...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.678
6.237
113
Ne. Ker zakonodaja ne omogoca tega...
A lahko sedaj policija, ko je poptv posnel izvrševanje KD, poda predlog za uporabo PPU zoper te osebe?
Ne... bom ti malo obsirneje odgovoril, da ne bo izpadlo samo kot "ne da se in pika".

PPU-jev je vec vrst, ljudem je najbolj poznan prisluh telefona, v primeru teh zepark pa bi potreboval odredbo tozilstva za izvajanje tajnega opazovanja. Pri pogovoru o PPU pa sta (vsaj za javnost) pomembna dva zakona in sicer procesni ZKP in materialni KZ-1.

Tajno opazovanje je doloceno v 149a. clenu ZKP, ki pravi:
Če obstajajo utemeljeni razlogi za sum, da je določena oseba izvršila, izvršuje ali pripravlja oziroma organizira izvršitev katerega izmed kaznivih dejanj, navedenih v četrtem odstavku tega člena, pri tem pa je mogoče utemeljeno sklepati, da policisti z drugimi ukrepi tega dejanja ne morejo odkriti, preprečiti ali dokazati oziroma bi bilo to povezano z nesorazmernimi težavami, se lahko zoper to osebo odredi tajno opazovanje.

cetrti odstavek pa pravi

Kazniva dejanja, v zvezi s katerimi se lahko odredi ukrep tajnega opazovanja, so:
1) kazniva dejanja, za katera je v zakonu predpisana kazen zapora petih ali več let;
2) kazniva dejanja iz 2. točke drugega odstavka 150. člena tega zakona in kazniva dejanja protipravnega odvzema prostosti po 133. členu, grožnje po 135. členu, goljufije po 211. členu, prikrivanja po 217. členu, izdaje in neupravičene pridobitve poslovne tajnosti po 236. členu, zlorabe notranje informacije po 238. členu, ponarejanja in uporabe ponarejenih vrednotnic ali vrednostnih papirjev po 244. členu, ponarejanja listin po 251. členu, posebnih primerov ponarejanja listin po 252. členu, zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic po 257. členu, izdaje tajnih podatkov po 260. členu, pomoči storilcu po storitvi kaznivega dejanja po 282. členu, povzročitve splošne nevarnosti po 314. členu, obremenjevanja in uničevanja okolja po 332. členu, onesnaženja morja in voda z ladij po 333. členu, onesnaženja pitne vode po 336. členu, ter onesnaženja živil ali krme po 337. členu Kazenskega zakonika.

Materialni predpis (KZ-1) pa dejanje teh tatic obravnava v 205. členu (ki se navezuje na 204. člen)
204/I Tatvina
Kdor vzame komu tujo premično stvar, da bi si jo protipravno prilastil, se kaznuje z zaporom do treh let.

205 Velika tatvina

(1) Storilec tatvine iz prvega odstavka prejšnjega člena se kaznuje z zaporom do petih let:
1) če je storil tatvino tako, da je z vlomom, vdorom ali drugačnim premagovanjem večjih ovir prišel v zaprto stavbo, sobo, blagajno, omaro ali druge zaprte prostore;
2) če sta storili tatvino dve ali več oseb, ki so se združile zato, da bi kradle;
3) če je storil tatvino na posebno predrzen način;
4) če je imel pri sebi kakšno orožje ali nevarno orodje za napad ali obrambo;
5) če je storil tatvino ob požaru, povodnji ali podobni naravni nesreči;
6) če je storil tatvino tako, da je izrabil nemoč ali nesrečo drugega.
(2) Enako se kaznuje storilec tatvine, če je ukradena stvar posebnega kulturnega pomena ali naravna vrednota ali če je ukradena stvar velike vrednosti in si je storilec hotel prilastiti tako stvar ali stvar take vrednosti.
(3) Če je bila z dejanjem iz prvega odstavka tega člena pridobljena stvar posebnega kulturnega pomena ali stvar velike vrednosti in si je storilec hotel prilastiti tako stvar ali stvar take vrednosti ali če je bilo dejanje iz drugega odstavka tega člena storjeno v hudodelski združbi, se kaznuje z zaporom od enega do osmih let.

Torej pogoji za tajno opazovanje v primeru teh zepark: ukrastni bi morale stvar velike vrednosti. Velika vrednost je 50.000 EUR in vec. Lahko bi jim ocitali nadaljevano kaznivo dejanje po 54. členu in sesteli vso skodo, vendar bi zelo dolgo sestevali (ce bi vsakemu ukradli za 500 EUR, bi morale izvrsiti vsaj 100 tatvin)... Nato, ko bi izpolnili ta pogoj pa bi morali utemeljiti se hudodelsko zdruzbo. To slednje se slisi preprosto ampak tozilci imajo zelo stroga merila kdaj se enka skupina ljudi steje za hudodelsko zdruzbo, sploh pri takih dejanjih kot je premozenjska kriminaliteta.

Kar je izvajal poptv je tajno opazovanje brez odredbe, kar je kaznivo. Zato so jim tudi zakrili obraze, ker se zavedajo moznih pravnih posledic. To da jih poptv snema, je vedela tudi operativa na terenu, torej je nekdo vseeno prisoten (glede na to da je bil zaznan tudi snemalec in ne le zeparke).

Seveda je logicno naslednje vprasanje kako se lotiti problema. Pravno gledano lahko odgovor iscemo v izvajanju zasede oz. t.i. mobilne zasede. Vendar je zelo tanka meja in bo vsak odvetnik skusal dokazovati da se je izvajalo tajno opazovanje. Bistvena razlika je, da pri tajnem opazovanju opazujes tocno doloceno osebo, pri zasedi pa prostor. Problem nastane, ko v prostoru zaznas osebo, za katero ves kdo je (in ves da je lopov) in se koncentriras na njo...ali gre v tem primeru ze za tajno opazovanje je pa zanimiva dilema.

Sicer pa je bilo nekaj zeparkjev in zepark prijetih in so v priporu, ampak je stalen dotok novih.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.728
2.340
113
Pomurje
Mi smo gnoj od države in gnili državljani. Zakaj nam je tako vseeno za vse, mi pa ni jasno.
Ja, tudi jaz sem med temi, ki se nam je.be za vse skupaj, dokler se me ne nekaj ne dotakne osebno.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

@Apolo : stokrat sem ti že tule gor očital enostransko delovanje (plašnice na konjski betici), pa te bom še stoprvič:

- Kaj boš torej storil? Vidiš tatu, pa ga ne smeš prijeti. Ker je kao protizakonito :bonk:.

Živiš ta zakon, celo udejanjaš ga, saj si profesionalec - pa nočeš kritično razmišljati o njem? To je isto, kot ona finta za navadne državljane, da - če skrivajo kriminalca, ali pa molčijo o njem, so avtomatsko soudeleženi.

Kaj boš torej storil? Plačo dobivaš, državljani te plačujemo za to, da bi deloval proti kriminalu, pa se raje skriješ za zakonom kakršenkoli že je - "yebiga, nič ne morem storiti, zakon je pač tak" .

Pa še naslednje vprašanje za vse, ne samo za Apolota: KDO tule pri nas je tisti, ki nam vsiljuje tako močno pasivnost? Vsi vidimo, kaj se dogaja z našo družbo, pa nihče ne sme niti mrdniti - saj je domala vse protizakonito ! :bonk:. Vse sodbe so "V imenu ljudstva"! Jaz se prav nič ne spomnim, da bi ljudstvo kdaj sprejemalo tako enosmerno zakonodajo kot jo pravkar živimo.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Zato, ker porabimo vso energijo v službi in smo izcuzani in bi radi unih pofuk...h par uric prebili za sebe, da se spočijemo za pofuk.n naslednji delovni dan in zato se nam jebe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.964
3.761
113
Ljubljana
hmpg.net
Apolo je lepo napisal. ČE vidiš "tatu" to ni dovolj. Videti ga moraš v akciji. Pri tem pa ne smeš iskat njega, ampak zgolj akcijo. Zato policija tu ne more prav dosti.

Kje drugje je treba dokazati namen prisvojitve sredstev, ampak kaj ko se sedaj razpravlja samo o zadevah, kjer sredstev ni nihče prisvojil, samo država je izgubila. Uspešne poslovne odločitve niso prisvojitev. Neuspešne pa ne kraja:) #bancnalukna

Včasih se spomnim, kako so delali policaji v totaliratistični Sloveniji, na kratko - lažje.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.569
278
113
Ne. Ker zakonodaja ne omogoca tega...

Ne... bom ti malo obsirneje odgovoril, da ne bo izpadlo samo kot "ne da se in pika".

PPU-jev je vec vrst, ljudem je najbolj poznan prisluh telefona, v primeru teh zepark pa bi potreboval odredbo tozilstva za izvajanje tajnega opazovanja. Pri pogovoru o PPU pa sta (vsaj za javnost) pomembna dva zakona in sicer procesni ZKP in materialni KZ-1.

Tajno opazovanje je doloceno v 149a. clenu ZKP, ki pravi:


cetrti odstavek pa pravi



Materialni predpis (KZ-1) pa dejanje teh tatic obravnava v 205. členu (ki se navezuje na 204. člen)
204/I Tatvina


205 Velika tatvina



Torej pogoji za tajno opazovanje v primeru teh zepark: ukrastni bi morale stvar velike vrednosti. Velika vrednost je 50.000 EUR in vec. Lahko bi jim ocitali nadaljevano kaznivo dejanje po 54. členu in sesteli vso skodo, vendar bi zelo dolgo sestevali (ce bi vsakemu ukradli za 500 EUR, bi morale izvrsiti vsaj 100 tatvin)... Nato, ko bi izpolnili ta pogoj pa bi morali utemeljiti se hudodelsko zdruzbo. To slednje se slisi preprosto ampak tozilci imajo zelo stroga merila kdaj se enka skupina ljudi steje za hudodelsko zdruzbo, sploh pri takih dejanjih kot je premozenjska kriminaliteta.

Kar je izvajal poptv je tajno opazovanje brez odredbe, kar je kaznivo. Zato so jim tudi zakrili obraze, ker se zavedajo moznih pravnih posledic. To da jih poptv snema, je vedela tudi operativa na terenu, torej je nekdo vseeno prisoten (glede na to da je bil zaznan tudi snemalec in ne le zeparke).

Seveda je logicno naslednje vprasanje kako se lotiti problema. Pravno gledano lahko odgovor iscemo v izvajanju zasede oz. t.i. mobilne zasede. Vendar je zelo tanka meja in bo vsak odvetnik skusal dokazovati da se je izvajalo tajno opazovanje. Bistvena razlika je, da pri tajnem opazovanju opazujes tocno doloceno osebo, pri zasedi pa prostor. Problem nastane, ko v prostoru zaznas osebo, za katero ves kdo je (in ves da je lopov) in se koncentriras na njo...ali gre v tem primeru ze za tajno opazovanje je pa zanimiva dilema.

Sicer pa je bilo nekaj zeparkjev in zepark prijetih in so v priporu, ampak je stalen dotok novih.

sej nocem pametovat, sam a tkole ne more en policaj ali kriminalist bit po "naklucju" zraven ko ropajo in jih pac aretirat?

ker med nadzorom prometa se recimo ujame veliko ribic po "naklucju"?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.678
6.237
113
@Apolo : stokrat sem ti že tule gor očital enostransko delovanje (plašnice na konjski betici), pa te bom še stoprvič:

- Kaj boš torej storil? Vidiš tatu, pa ga ne smeš prijeti. Ker je kao protizakonito :bonk:.
Kaj bom storil? V kolikor bo pristojna enota pridobila potrebne odredbe, bom izvedel ukrepe, ki bodo izhajali iz odredbe. To konkretno bom jaz storil, ce te ze zanima.

Živiš ta zakon, celo udejanjaš ga, saj si profesionalec - pa nočeš kritično razmišljati o njem? To je isto, kot ona finta za navadne državljane, da - če skrivajo kriminalca, ali pa molčijo o njem, so avtomatsko soudeleženi.
Spet neka iz riti potegnjena trditev. Kot prvo, ne vem na podlagi cesa lahko trdis da ne razmisljam kriticno o zakonodaji. Kot drugo kar pises o "finti za navadne drzavljane" ne drzi.

Kaj boš torej storil? Plačo dobivaš, državljani te plačujemo za to, da bi deloval proti kriminalu, pa se raje skriješ za zakonom kakršenkoli že je - "yebiga, nič ne morem storiti, zakon je pač tak" .
Se naprej bom delal v skladu z zakonom. Je pa majhna verjetnost da bos kdaj koristil storitve za katere me placujes.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.678
6.237
113
sej nocem pametovat, sam a tkole ne more en policaj ali kriminalist bit po "naklucju" zraven ko ropajo in jih pac aretirat?

ker med nadzorom prometa se recimo ujame veliko ribic po "naklucju"?

Seveda je lahko. Problem nastane, ko odvetnik na sodiscu vzpostavi dvom v to "nakljucje", zadeva pade, mediji pa napisejo da je primer padel zaradi procesnih napak policije. In potem imamo temo na alterju kjer vsi pametujejo o nesposobni policiji.

Verjemi, da kreativnosti ne manjka, sploh ko bi nekaj delali na meji zakonitega. Ampak hitro si cez in potem lahko zadeva pade. JAz sem tu napisal tocno tako kot je in zakon je jasen. Napisal sem tudi resitev (mobilne zasede), kjer pa zakon ni jasen in ker ni jasen se tega vsi izogibajo. Ne mislit, da se delo policista konca, ko prime lopova. Celoten kazenski proces na sodiscu, te vabijo kot prico kjer se vsak zagovornik izzivlja nad teboj, namiguje da si delal nezakonito, te lovi na besede itd... In vecini se po nekaj letih ne da vec zaje.bavat s takim sistemom. Zato ze v startu delajo na nacin, da bo zadeva stala in ce je primer shady ze an zacetku - ga pac preiskujejo v skaldu z moznostmi ki jih daje zakon.

Ti bom dal primer - ko sem delal se kot policist in kriminalist na policijski postaji, sem bil povprecno 1-2x tedensko na sodiscu v Ljubljani. Ko sem bil premescen, sem se leto in pol hodil na sodisce za primere iz casa dela na postaji. Ko sem delal na upravi, sem na sodisce hodil manj, vendar ni bilo zaslisanja, ki bi trajalo manj kot 3 ure. Ja, 3 ure v eno stojis in odgovarjas na vprasanja. In se danes hodim za te zadeve na sodnijo.
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Daj, policaj, odgovori mi KONKRETNO:

1. Me sme vsak ****** Korejec snemat, ko grem preko Tromostovja na tržnico po solato?
2. Lahko tak ****** poševnookec javno objavi posnetek, na katerem sem posnet jaz, brez da me vpraša za dovoljenje?
3. Ali lahko jaz poševnookca po slovenski (ali mogoče korejski?) zakonodaji tožim za JAVNO objavo posnetka (na katerem sem jaz!) nekje na spletu?

Če pokličem policijo, ali boste sploh napisali zapisnik, da bom lahko vložil kazensko ovadbo proti znanemu storilcu zaradi nadlegobanja in odkrivanja-razgaljanja moje identitete na javnem mestu s strani privatne osebe, ter TUDI vznemirjanja?
Si sploh upate, policisti, poševnokcu in "turistu" vzeti podatke (Janković=46 kazenskih ovadb: Ljubljana je najlepše mesto na svetu, saj v njej lahko vsak dela, kar hoče)?

in še

4. Ali lahko Korejca, ker ne želim biti sneman (on pa te moje želje ne upošteva) sunem v gobec?

Kot strokovni, poučeni oseb,i ti bo odgovor verjetno mala malica?
 

Priponke

  • turisti_teroristi_resize.jpeg
    turisti_teroristi_resize.jpeg
    164,5 KB · Ogledi: 365

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.678
6.237
113
Daj, policaj, odgovori mi KONKRETNO:

1. Me sme vsak ****** Korejec snemat, ko grem preko Tromostovja na tržnico po solato?
2. Lahko tak ****** poševnookec javno objavi posnetek, na katerem sem posnet jaz, brez da me vpraša za dovoljenje?
3. Ali lahko jaz poševnookca po slovenski (ali mogoče korejski?) zakonodaji tožim za JAVNO objavo posnetka (na katerem sem jaz!) nekje na spletu?

Če pokličem policijo, ali boste sploh napisali zapisnik, da bom lahko vložil kazensko ovadbo proti znanemu storilcu zaradi nadlegobanja in odkrivanja-razgaljanja moje identitete na javnem mestu s strani privatne osebe, ter TUDI vznemirjanja?
Si sploh upate, policisti, poševnokcu in "turistu" vzeti podatke (Janković=46 kazenskih ovadb: Ljubljana je najlepše mesto na svetu, saj v njej lahko vsak dela, kar hoče)?

in še

4. Ali lahko Korejca, ker ne želim biti sneman (on pa te moje želje ne upošteva) sunem v gobec?

Kot strokovni, poučeni oseb,i ti bo odgovor verjetno mala malica?

Seveda je odgovor mala malica. Ti ne locis med posnetkom turista in posnetkom ki se bo uporabil za kazenski pregon na sodiscu. Ampak to da ne locis stvari ni nic novega, zato nas z umotvorom ki si ga spisal nisi presenetil.

Ce te pa zanima kako je s snemanjem na javnem kraju pa hop do odvetnikapa dajta skupaj preucit kake moznosti mas. Zakaj bi ti jaz brezplacno svetoval? Mnogim bi, tebi ne.
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Ker si najbolj pameten palicaj na svetu, te bom malce poučil:

Zakonodaja NI (NI, NI, in še enkrat NI) popolnoma jasna in eksaktna. Ne sledi "dogajanju"

Mimogrede, ker nimaš pojma. Javno mesto je že javno mesto, ampak če z zoomiranjem "izvlečeš" osebo, zadeva NI VEČ TAKO NEDOLŽNA, kot si misliš ti in ostali palicaji... Bo šlo?

Sicer pa sem konzultiral že dva specializirana odvetnika za avtorske pravice (in ostala sranja, povezana s fotografiranjem v javnosti)...

Ne nazadnje bi želele še malce zaslužiti, imam namreč nizko penzijo in1000 evrov mi je recimo kar denar...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.678
6.237
113
Ti sam placuj specializirane odvetnike. Menim da potrebujes se tretje mnenje tako da je cas da gres se do enega.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Sicer pa je bilo nekaj zeparkjev in zepark prijetih in so v priporu, ampak je stalen dotok novih.

Torej je očiten sum na organizirano delovanje. Se PPU torej ne more uporabiti z namenom izslediti organizatorja bande? Ali tudi to ni za 5 let?
Zakaj samo barabe najdejo luknjo v zakonu, policija pa nikoli? Nenazadnje - sploh potrebujemo tako policijo, če mora priti naredit red beloruski šofer? Pa ne vzet tega osebno, ampak je res absurdno, da ima policija zakonsko zvezane roke pri opravljanju osnovnega poslanstva.