Ženske rojevajo v poznejših letih.

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
Verjetnost da si par ali posameznik kupi dobrer avto in morda zgradi hišo ali odseli od staršev ja to je v današnjem času prioriteta pred otroki, vsi nekako bežijo od odgovornosti za starševstvo ter prelagajo na poznejša leta. V redu saj si je potrebno zagotoviti neko stabilnost in zmožnost preživetja ter zagotoviti stanovanje vendarle je to v današnjem času pomembnejše od otrok , vsaj za nekatere, potem pa so starši v poznih letih ko se kot starci ki so pred penzijo ukvarjajo z malimi odraščajočimi froci vnuke pa vprašanje če bojo sploh kdaj videli.
Meni osebno se zdi ta problem porodov in načrtovanje družine v srednjih letih malce skregano z mišljenjem , lepo je imeti na starea leta vnuke in jih razvajat toda na starejša leta imeti otroke in se ukvarjat z njihovimi problemi, ne bi zdržal te napetosti vsaj sam ne čeravno imam rad otroke in tudi vnuke.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.352
5.396
113
tu se popolnoma strinjam. problem je, da tako tega ne vidimo in ne vemo, dokler dejansko nimamo otrok. do takrat je stvar računice. ko sem pa enkrat tudi jaz jih imela pri "poznih" 29, pa sem pač uvidela, da otroci niso matematika. da ne rečem, da sem bila prestara iz vidika, kako smo pri teh letih nekako pripravljeni se s tem soočati. prva 2 tedna sem mislila, da bom kar umrla. mali me je spravil na kolena. moj ustaljen urnik je postavil na glavo in jaz sem bila takrat že totalno neprilagodljiva oziroma težje prilagodljiva. da pomislim, da bi ga imela pri 22, 24 letih. noben problem. smo spali nismo spali, ujeli 15 minut sem pa tja, vmes pa furali faks, žurke, šport in občasne kofete. energije kolikor hočeš, urnik noben važen, vse smo sfurali, pa še težko ni bilo - takrat sem bila jaz pripravljena na otroka
smile-1.gif
no, sčasoma sem le prišla na zeleno vejo in pri drugem je bilo malo lažje. takrat enkrat tudi sprevidiš, kako malo denar prinese k vzgoji. treba ga je imeti toliko, da mulo preživi (da ni lačen in ga ne zebe), vse ostalo je wishful thinking. tudi jaz bi raje kaki dan v neko imaginarno puš'co dala, da mi ne bi bilo treba tega in onega, bi mi bilo lažje, pa ne gre to tako...
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.054
390
83
44
dolenska
Lepo napisano. jaz bi dodal to, da je treba otroka imet čimprej. Ker, starši so mladi, otroci odrastejo kr naenkrat in ti mulc že pomaga pri opravilih, "mladim" dedkom in babicam ni tolk težko za njimi letat. Da ne omenim tehnologij, ki nas obkroža. Otroko lahko slediš in prbližen veš kaj je dobro zanj in kaj ne, če si mlad straš. Starga fotra lahko hitreej okol prineseš, a ne?
Tist, ki gleda, da bo štalca poštimal, da bo imel otroka, mu bo kasneje še žal. Dokler otroc ne začnejo šole, ne koštajo skoraj nič.
Pa otroku je važn, da je čist (hja ne bi o tem
jezen.gif
), da je sit in da ima ljubezen staršev .
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.169
2.362
113
v lokalni ostariji
smoukar to vemo tisti ki imamo otroke... tisti ki jih planirajo (ali pa ne) pa kalkulirajo... težava je da se "zahteva" to in to in to... leta pa bežijo (sploh ko enkrat imaš otroke...a ne:))
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
Vsekakor je lepo če se doreče kdaj imeti otroke ko si enkrat že tako daleč da si poročen ali pa vsaj živiš z nekom, ni tako teško splanirati kdaj bi nam odgovajalo da se posvetimo otrokom torej rojsvu prvega otroka, Jabe lepo si to opisala in verjamem da ti je res bilo teško ko si imela prvega otroka verjami da tudi nama z ženo ki sva sama vzgajala otroka in to v rosno mladih letih, bila sva tako željna otroka da se nama je to kar hitro udejanilo in seveda je bilo hudo ker nisva iz določenih razlogov imela nobene pomoči.Vendarle sva v dveh letih imela že dva in takrat sva to odraščanje spremljala kot za šalo nič nama ni bilo teško oba sva delala na smene imela dobre plače in ni bilo vprašanje za kaj kupit, imela sva tudi stanovanje in res je šlo vendarle bila sva v cvetu mladosti. teško si predstavljam čeprav razumem pare da iz določenih ali tudi ne razlogov nimajo otrok dokler jim že starši ne prigovarjajo ter jih v to prepričujejo, da pa se namenoma izogibajo starševstvu v mlladi dobi svojega življenja ker jim je vse drugo več važno, ja ta to pa mi ne gre v glavo.
Koliko je takih parov oz posameznikov ki imajo v poznejših letih naraščaj verjetno veliko.

izsek iz spodnjega članka ....

V Sloveniji se povprečna starosti mater ob rojstvu prvega otroka od sedemdesetih let prejšnjega stoletja iz leta v letu viša. Takrat so bile ženske v Sloveniji, ki so prvič rodile, v povprečju stare manj kot 23 let, ženske, ki so prvič rodile v letu 2011, pa so bile v povprečju stare 28,8 leta. Povprečna starost mater ob rojstvu vseh otrok pa je v letu 2011 znašala 30,4 leta. V letu 2011 se je glede na leto 2010 povečala rodnost med ženskami, starimi 33–37 let.

vir,

http://www.stat.si/StatWeb/glavnanavigacija/podatki/prikazistaronovico?IdNovice=5353
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.399
966
113
Obišči stran
Pa si ti poslušal prispevek? Ženska pri 60 je rodila z umetno oploditvijo in doniranim jajčecem. Vsaj tako so reki na dnevniku...
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik guardy pravi:
Pa si ti poslušal prispevek? Ženska pri 60 je rodila z umetno oploditvijo in doniranim jajčecem. Vsaj tako so reki na dnevniku...
Sem pubecu to predočil v drugem postu, pa še kar nabija..lahko bi pa odprl novo temo.
smile-1.gif
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
V temi sem omenil delno naveza na članek o rojstvu otroka ženski preko 60 let.!! Če ne morete slediti temo ki ki ima čisto drug značaj--GATO --res ne vem zakaj potem diskusija, vedno želiš biti pameten vendar ni teme ki je ne bi poizkusil eliminirati.In nisem pubec, nažalost .
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Citat:
Uporabnik guardy pravi:
Pa si ti poslušal prispevek? Ženska pri 60 je rodila z umetno oploditvijo in doniranim jajčecem. Vsaj tako so reki na dnevniku...

To je težko soditi. Kdo ve, zakaj si je to zaželela? V bistvu to sploh ni želja, to je življenjski ukaz.

Poznam malce starejši par od naju, nekje iz Kranja sta, ki sta šla na umetno oploditev v Lj, ženska je bila takrat stara mislim da 48 let.
Razlog: sin edinec se jima je ubil z avtom na cesti.
frown-1.gif


Zato raje ne soditi prehitro.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik retro pravi:
V temi sem omenil delno naveza na članek o rojstvu otroka ženski preko 60 let.!! Če ne morete slediti temo ki ki ima čisto drug značaj--GATO --res ne vem zakaj potem diskusija, vedno želiš biti pameten vendar ni teme ki je ne bi poizkusil eliminirati.In nisem pubec, nažalost .
Zdaj pa res ne vem, zakaj jokaš? temo si zastavil in spisal sestavek tako (pa še povezavo si dal)kot, da je problem v tem, da se dajejo stare ženske( 65, 70 let) oplojevat, za otroke bo pa skrbel kdo? in probleme, ki lahko nastanejo v tej luči ipd..

In potem prešaltaš na "problem" pri nas, češ, mlade punce nočejo otrok. Ta tema ima pa res čisto drug značaj, kot si sam ugotovil..
potem ti pa jaz miniram temo ja..
rolleyes-1.gif

PS-a potem si puža, ne pubec?
shocked-1.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.352
5.396
113
OK, jaz sem prvi sestavek razumela kot začenjanje družine pri 30+ oziroma bistveno kasneje kot nekdaj. K razmišljanju in pisanju pa ga je spodbudil tale dogodek, ko je 60 letnica rodila.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
Ajaj, ne vem kaj bom s tabo, IN V ČEM JE PROBLEM??
V tem da se v poznih letih odločajo za otroke, seveda sem izpostavil situacijo pri nas v Sloveniji kje bi pa naj po tvojem, debata je o poznh rojstvih in o možnih vzrokih. Kako pa bi oz. kako gledaš ti na to pa se itak ne izjasniš, najbolje je nekaj obsojati in se norčevat. Zate in za druge sem in bom , gospod! morda ti bo potem bolj jasno. pa brez zamere.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
OK, jaz sem prvi sestavek razumela kot začenjanje družine pri 30+ oziroma bistveno kasneje kot nekdaj. K razmišljanju in pisanju pa ga je spodbudil tale dogodek, ko je 60 letnica rodila.

Pravilno si ugotovila, ta dogodek me je navedel k razmišljanju.
write.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.399
966
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Citat:
Uporabnik guardy pravi:
Pa si ti poslušal prispevek? Ženska pri 60 je rodila z umetno oploditvijo in doniranim jajčecem. Vsaj tako so reki na dnevniku...

To je težko soditi. Kdo ve, zakaj si je to zaželela? V bistvu to sploh ni želja, to je življenjski ukaz.

Poznam malce starejši par od naju, nekje iz Kranja sta, ki sta šla na umetno oploditev v Lj, ženska je bila takrat stara mislim da 48 let.
Razlog: sin edinec se jima je ubil z avtom na cesti.
frown-1.gif


Zato raje ne soditi prehitro.

Ne sodim. Rečeno je bilo, da ima dva odrasla otroka.

Ampak smili pa se mi otrok, ker ga bo "babi" vozila v šolo, če ne bo že prej sirota...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ni tako strašno. Pri nas imamo anekdoto, ko je nekoč pa vendarle ati moral v vrtec po hčerko. (ate, drugič poročen in preko 55 let starosti
grin1.gif
)

Pa je rekla ona v vrtcu: " O, danes je pa dedek prišel pote!
smile-1.gif
"
"Ne ne, - pravi možakar - sem kar ati zlati!"
grin1.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.399
966
113
Obišči stran
Ne rabiš anektode, js mam 2 taka sodelavca. No en je bivši, sem pa slišal da je baje še enga naštimal.... kmet je, pa rabi delavce 😹
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Uh, morda nisem najbolj spretno napisal - predstavljaj si, kako je vzgojiteljici postalo nerodno
d055.gif
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.399
966
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Uh, morda nisem najbolj spretno napisal - predstavljaj si, kako je vzgojiteljici postalo nerodno
d055.gif

To mi je pa takoj blo jasno ja.... Pač nekateri dejansko ne gledajo 2m pred sabo, samo da je ego zafilan. Sej otroci so luštni in super, ampak pri 50+ si sebe ne predstavljam met mejhnih otrok... Verjamem pa da raznim ultrabogatašem to ne predstavlja problema, če ne drugega mulcu ne bo treba delat
grin1.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.409
9.158
113
To je ugotovila že moja 4-letna hčerka, je zadnjič prbila in gledala tam neke ljudi: "Poglej kako so brezskrbni in srečni, ko nimajo otrok." Sem kr debelo pogledal.
bonk.gif