Zdravstveno stanje: Gostota krvi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.321
5.842
113
pri taščici
oboje sem jemal-dobival pol leta oziroma dobro leto (poleg vseh ostalih predvsem antibolečinskih tablet, sedaj dobivam samo profilakso extencilina na 4 tedne, samo sem že prej imel zamaščena jetra, tako da....

diabetes kot vem nimam ? (najbrž bi ga že odkrili ob vseh lab. izvidih)
hiperlipidimija: kaj je to : prevelika količina maščob v krvi?
hepatitisi: če ga imam so mi ga po vsej verjetnosti podarili "zdravniki". Sicer nisem čisto na jasnem s čim je možna okužba, ampak špikali so me samo oni (+ transfuzija, čeprav upam da je ta način precej pod ?), sex se mi tudi ne zdi "rizičen", kaj še ostane....
Krvna slika mi redno pokaže nekoliko povišano vrednost MCHC ki je ponavadi okoli 360 (sicer normalno od 310-do 350). KAj pove ta vrednost, zdravnica ni panična zaradi te vrednosti?!
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
V bistvu bi moral vedeti stanje jeter, preden naprej ugibam. AST / ALT... če ni nekega hudega zvišanja, tudi zamaščenost najbrž ni klinično pomembna.

Če si pa že rumen, potem pa tako ali tako ne vem, zakaj se tvoja zdravnica intenzivno ne ukvarja s tem...

Trenutno je moja stava na "protibolečinski terapiji". Če si jo prejemal intenzivno in daljši čas, je lahko to to. Ampak nikakor ne v hujši obliki. Malo povišani jetrni hormoni, ki pa se morajo s prenehanjem terapije normalizirat.

Hiperlipidemija... ja, maščobe. Plus holesterol.


MCHC pove, kako učinkovito telo pakira hemoglobin v rdeče krvne celice. Malo nad normalo pove samo, da imaš odlične zaloge železa, imaš zdrav kostni mozeg in da si v zelo dobri aerobni kondiciji. Panična verjetno ni zato, ker praktično ni bolezni v odrasli dobi, ki bi imela za posledico zvečan MCHC.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.321
5.842
113
pri taščici
Nisem rumen (vem kako zgleda, sem imel pred kratkim "rumenca" v familiji)
PB terapija je trajala takole na oko redno vsaj pol leta (v bolnici, predvsem naklofen če se ne motim), potem pa še občasno recimo en mesec na leto.
Sem pa s temi bonbončki praktično nehal že pred 3-4 leti. tistih 5 na /leto pa ne štejem v kritično količino.
Zdrav kostni mozeg: normalno, saj imam razsutega po celi nogi in se je moral na novo formalizirat v kosteh leve noge. ALi je možno da je za zamaščenost kriv kriv mozeg iz razbitih kosti (konkretno "razstreljenih" za predstavo en rtg stegnenice, goelnica ni bila nič boljša)

AST in ALT je kaj? Kot vidim v osnovni krvni sliki ni tega podatka!
787921-rtgslike010.jpg
 

Priponke

  • 787921-rtgslike010.jpg
    787921-rtgslike010.jpg
    113 KB · Ogledi: 5.536
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Auch...
frown-1.gif


Ne, kostnega mozga je veliko premalo, da bi lahko povzročil kakršnokoli zamaščenost jeter. Ob takile poškodbi je sicer nevarnost maščobne srčne / pljučne embolije, ampak samo v prvih par dneh.

AST / ALT sta poleg vrednosti bilirubina neka okvirna pokazatelja funkcije jeter.

Ne vem če sem zgrešil, ampak od kod ti sploh podatek o zamaščenih jetrih? Ultrazvok? Ker čudi me, da nihče ni nič naprej vrtal (jetrni testi...). Morda ni neka izrazita zamaščenost in so jetra pač malo bolje "izolirana" pri tebi
smirk-1.gif
.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.321
5.842
113
pri taščici
pljučna embolija je bila potrjena po slabem mesecu (20 dni U. kome, potem pa se je stanje "stabiliziralo") potem pa kar neko popoldne cela "štala" zaradi malo krvi v pljunku. Šele kasneje zvedel kako hitro bi me lahko "pobralo" zaradi banalnosti.

da ultrazvok mislim da 3x v zadnjih 6 letih potrdi steatozo. Pred 7 leti (na dan nesreče je bilo vse oK v trebuhu, čeprav se sedaj zgovarjajo da takrat tega ne gledajo in sedaj krivijo gajbo pira in vina katero spijem na leto....)jebeš take dohtarje...

Komu težim za jetrne teste? Kako zgledajo? Ne bi rad slišal na smrtni postelji od dohtarjev čez nekaj let " Kje si bil pa do sedaj?" (kot je slišal pokojni tast pred pol leta!)
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Potem je bila verjetno embolija zaradi staze krvi (u. koma).

To, da na dan nesreče niso tako pozorno gledali jeter, je razumljivo, čeprav vseeno malce neverjetno.


Zakaj si sploh imel trikrat UZ trebuha? Običajno je ravno obratno... v krvi se vidi povišane jetrne encime in se potem gleda naprej.


Osnovne jetrne teste bo naredil osebni zdravnik. Pojdi z izvidom od UZ to njega / nje in omeni, da te malo skrbi zadeva ter da želiš vedeti vzrok. Gajba pira in vina (če je res samo ena vsakega) nekako ne more biti vzrok...
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Kaj tocno pravi izvid UZ na temo steatoze. Namrec steatoza pri "mlajsih" je reverzibilen proces.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.321
5.842
113
pri taščici
Ja to mi vsi govorijo samo že prvi UZ leta 2003(leto po nesreči) je potrdil steatozo, in letošnji še vedno... (pa vmes sem misim da imel vsaj še enega)
razlog za UZ so bili ledvični in žolčni kamni, ki so nastali med ležanjem v bolnici, pa še druge sitnosti ki jih imam v "vampi"

Vsaj na prvem vem da so našli tudi hemangiom na jetrih, vendar tudi tem zdravnica ne posveča pozornosti.
Sicer trebuh ni bil prizadet ob nesreči!
Ima dohtarca UZ izvide
wink-1.gif
jaz imam samo "kopijo" za arhiv"
Black jack: kako to misliš kaj pravi UZ na temo steatoze?
Leta 2003 so našli:
"Jetra so steatotična, preportalno leži 2 cm velika hipererehogena formacija, ki izgleda kot hemangion"
potem pa še opisuje kamnolom v žolču in ledvicah in napiše mnenje:
Steatoza jeter, droben hemangion v jetrih, holecistolitiaza, nefrolitiaza in ureterolitiaza desno, širši votli sistem in desni uretervse do iliakalnega žilja."
2 tedna po tem UZ so mi "urgentno" z ESWL tolkli ledvične kamne, čez pol leta pa odstranili žolčnik.

leta 2005 so našli:
"ventralno ob razcepišču portalne vene je v njih videti 2x1 cm veliko hiperehogeno tvorbo,
Mnenje: Nespremenjen hemangiom na jetrih
Stanje po holecistekomiji

NApišem posebnosti letošnjega UZ:
"Jetra so hipeehogeno strukturirana"
vse ostalo se mi zdi da ni nič posebnsoti"
Na koncu.
"Mnenje: Steatoza jeter, stanje po holecistekomiji"

v bolj obširni krvni sliki 2004 sem imel povečanao fosfatazo (po že odstranjenem žolčniku), pa mislim da sem tudi še kasneje imel povečano nekajkrat.
Toleranca je do 2,15 jaz sem imel vrednost 3,25!!!!!!!
AST in ALT sta 0,5 in 0,51 kar je v mejah normale!!!!!
vse ostalo je bp (tudi MCHC)

Imate še kakšen nasvet?

Sicer pa alko kar ostane pri tistih dveh gajbah (mogoče kakšno pivo viška, pa recimo "liter žganega v čaju" zjutraj/letno). Sicer pa neki zdravniki se strinjajo da alko ni kriv, drugi pa samo alko krivijo! (mogoče si mislijo, dec pove samo 10% tistega kar v resnici popije, ampak pri teh stvareh ponavadi ne blefiram)
 
Nazadnje urejeno:

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Steatoza je lahko tudi nealkoholna.

Kaksen je (bil) tvoj BMI? Ti teza niha?

Glede na vsemogoce kamnolome kot pravis bi bila zadeva zrela za kaksno enokrinolosko obdelavo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.321
5.842
113
pri taščici
kaj je to BMI?
teža mi po karambolu 2002 "zanihala" (umetna koma, pol leta slab apetit...)sicer sem imel prej in sedaj recimo "konstantno" težo.
V tiste pol leta pa sem res padel s kakšnih 85 na cca70 (nimam pojma ker me niso nikdar vagali, ampak po slikah sodeč), potem pa sem spet počasi začel dobivati nazaj. od 2004 pa mi nekako nihala od 85-95-85 in sedaj spet 95. (odvisno od več razlogov, nikoli pa namensko ne hujšam oziroma se namensko daljše obdobje nažiram)

enokrinološka obdelava je?(mogoče misliš endokrinološka?, nekaj malega sem prebral o tem na netu, vendar mi še vedno ni čisto jasno kaj in kako poteka ta preiskava in kaj obsega?)
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Body Mass Index. Telesna teža deljeno s kvadratom višine.


V bistvu ne vem, kaj bi še druga napisal... Zelo nespecifične zadeve in očitno zdravnica niti pod ravno noče zagristi v kislo jabolko diagnostike.

- endokrinolog (diabetes, ostali hormoni...)
- gastro (reinspekcija stanja žolčevodov, morda UZ končnega dela žolčevoda (sila neprijetno) )
- infekcije (hep A, B, C, D, E, F, G... pa morda še kak, jaz sem se jih to G samo učil
evil.gif
, toxo, kakšna eksotika morda, če si kaj potoval)

Skratka tega je veliko, najverjetneje pa bo pri vsem izvid - b.p. Če nimaš nekih težav, si primerno prehranjen in v dobri fizični kondiciji, se zadevo spremlja (kar očitno počno že nekaj časa). Ob morebitnih spremembah pa se išče dalje.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
BMI - Body mass indeks (indeks telesne teze).

Nihanje 10kg je ze upraviceno sumljivo, predvsem ce je nenamensko.

Endokrinolosko da, dejansko na pregled endokrinologu z razjasnitvijo preteklosti, izvidi. On bo presodil na katere preizkave bi te bilo dobro poslati.

Seveda ne pozabi da so to "priporocila" na forumu, na podlagi diskusije.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.321
5.842
113
pri taščici
mi je potem klik naredilo da je BMI najbrž po naše ITM
wink-1.gif

ni namensko so pa mogoče bili razlogi
1. razlog za dvig v kratkem obdobju (nekaj mesecev cca 8 kg). Preslaba hrana v bolnici in predobra v toplicah
2. razlog da je šlo dol- precej brcanja na biciklu
3. razlog da je šlo nazaj gor - žena, tašča, pa bicikel je v garaži ostal
wink-1.gif


Sicer pa bil na kolonoskopiji (mislim da bp), gastro (blago vnetje? želodca? mislim da predvsem zaradi naklofenov brez ultopa) sicer bp se mi zdi....

potoval nisem dlje od "sosednjih držav"

jah to je pa najbrž res da noče izdtai cel kup napotnic. Še ko je nekaj očitno da je nekaj narobe, še takrat "mencajo" s pisanjem napotnic.