Zapuščinska razprava

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.405
146
63
Tako enostavno verjetno spet ni..Sigurno si predhodno v primeru dolga seznanjen ,potem se pa odločiš ali sprejmeš ali ne... ???
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Do višine vrednosti zapuščine, ampak odgovarjaš pa z vsem svojim premoženjem.

Če se dedovanju odpoveš, ne deduješ ničesar (ne pravic, ne obveznosti).
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.921
819
113
Terjat za dolgove te lahko samo v visini zapuscine. Za vec te ne morejo terjati. Vsaj tako je bilo leta 2006.
Je še vedno tako.

AMPAK če podeduješ hišo in 30.000€dolga, potem imaš hišo in 30.000€ dolga (in ostalo svoje premoženje).
In če ne boš odplačeval dolga, bo banka vzela iz celotnega tvojega premoženja, ne bo zaplenila samo podedovane hiše.

Lahko pa se seveda odpoveš dedovanju.
AMPAK pazi! Moraš reči "Odpocedujem se dedovanju"
Če pa rečeš "Odpovedujem se dedovanju v korist Francke" si se že za*ebal. Ker se šteje, da si PREVZEL dediščino (in dolgove) in delež na hiši predal Francki (dolgove pa obdržal).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.379
5.896
113
pri taščici
Hanzi, tak dogovor bi teoretično prišel v poštev, če bi bila tašča (edina) oporočna dedinja. V konkretnem primeru pa ne. Mercedesovi tašči pripada 1/6 neodvisno od tega ali bo mož dedoval ali ne. Če ne bo, bo šel pač njegov delež državi.
Tukaj sem pa mrzel. Ali sploh še obstaja varianta da izločijo državo iz dedovanja?
Če ni napisane oporoke seveda.
Moram znanca vprašat kako so izpeljali dediščino po teti brez otrok. Dedić en brat in en nečak (moj znanec. So je kaj dobila država, ali sta vse ona dva dobila. Ni pa bilo nepremičnine, so bili samo neki prihranki na banki.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Tukaj sem pa mrzel. Ali sploh še obstaja varianta da izločijo državo iz dedovanja?
Če ni napisane oporoke seveda.
Moram znanca vprašat kako so izpeljali dediščino po teti brez otrok. Dedić en brat in en nečak (moj znanec. So je kaj dobila država, ali sta vse ona dva dobila. Ni pa bilo nepremičnine, so bili samo neki prihranki na banki.

Država bo dedovala, če bo tako določeno v oporoki ali če ne bo dedičev (jih sploh ne bo, ali pa se bodo vsi odpovedali). S tem, da v slednjem primeru ne gre za dedovanje, ampak pripade dediščina državi kot ležeča zapuščina, ker pač ni nikogar drugega, ki bi lahko pridobil premoženje.

Če je oporoka, je pa oporoka. Oporoka omejuje oporočitelja zgolj do višine nujnih deležev nujnih dedičev glede na dedni red, ki pride v poštev pri dedovanju. Šteje se kot zadnji izraz človekove volje pred njegovo smrtjo, ki jo je treba spoštovati, ne sme pa pri tem v celoti izvzeti določenih sorodnikov (zato nujni dediči).

Če je teta teta imela od sorodnikov zgolj brata in nečaka in ni bilo oporoke, sta bila ona zakonita dediča 2. dednega reda in sta dedovala vsak 1/2.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
V opisanem primeru nista bila obveščena o dolgu.
Tole lahko potrdim iz prve roke..
Po očetu podedoval 5.000€ vreden nek delež nepremičnine in cca. 30.000€ dolga za obstoj katerega nihče ni vedel..
Postopek je tak, da rubežnik z veseljem najprej pri tebi vzame teh 30.000€, potem upnika ti tožiš nazaj, da ti vrne 25.000€, ker si podedoval samo 5.000€ in odgovarjaš le do višine dediščine. Butalski zakon do konca.. če bi vedel prej za dolg bi se itak odpovedal dediščini.
 
  • Wow
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in Hanzi

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
V tem primeru predvidevam, da je bilo tako zapisano v oporoki (razen, če so bili kaki dolgovi do države). Tašča naj priglasi nujni delež na zapuščinski obravnavi, ki v njenem primeru znaša 1/6 celotnega premoženja. Mož bo dobil 1/4, ostalo bo postalo last Republike Slovenije (denar se bo nakazal v proračun, na nepremičninah se bo vknjižila lastninska pravica v korist RS ipd.).

Bi pa rad dodal še to za nazaj. Pravi nujni dedič je v mercedesovem primeru zgolj mož pokojne. Mercedesova tašča je relativni nujni dedič in lahko uveljavlja svoj nujni delež samo, če je trajno nezmožna za delo in nima potrebnih sredstev za življenje.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.405
146
63
Saj sem že napisal ,da sploh nima namena nikamor hoditi.. Verjetno je vsaj kakor se "sliši" e napisano na državo ,ker bi oni urejali morebiten dom za starostnike,pogreb....
Sklepamo da bo prišel nekdo od "države" da je vse že zapisano.

Glede na to ,da bi naj ta zapis na državo obstajal že dolgo ,in način življenja pokojne z možem dvomim v neke druge dolgove.

Pa vseeno ,tudi za druge primere...Če na zapuščinsko ne greš ,in dobiš domov da si nekaj dedoval,a na to odločbo pa ni možna pritožba v smislu kasnejše odpovedi dedovanja v nekem zakonskem roku recimo 15 dni od prejema odločbe ??

Ni mi povsem jasno , kje tiči zajec ,da morebiten dedič nebi imel instrumenta da preveri morebitne dolgove ?? V tem trenutku tudi dvomim da bi ti nekdo podal uraden podatek o obstoječih dolgovih ? Potem na osnovi neke odločbe ,bi pa verjetno že lahko pridobil uradne podatke. ??
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.391
1.010
113
Celje
Obišči stran
Sem se spet nekaj novega naučil tu gor. In sedaj bi rad info kako postopati “za vsak slučaj”. Eni omenjatenoporoko, nekje gor sem zasledil pa da ta ni dovolj.

Situacija je taksna, da z ženo nimava otrok. Moja želja je, da v primeru, da me “vlak pofura”, žena prejme celotno premozenje. Pika, amen. Nisem skregan z bližnjo žlahto, ampak, kar sva ustvarila skupaj, naj ona potem zapravi. Pa magari za vrtnarje, čistilce bazenov…

Kaj moram spisati? Koga poklicati?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.362
3.447
113
do prvega advokata in spisat oporoko , pa se deponira na sodišču in pri advokatu pa ti in žena vsak en izvod.

pa kašnih 300 eurov vzemi s sabo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra in Hanzi

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.405
146
63
Tudi na roko ,pozor roko napisana ,datirana in podpisana oporoka ima isto veljavo kot tista za 300 evrov..To pa vem iz drugega primera.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.379
5.896
113
pri taščici
Oporoko sicer lahko slišiš tudi sam. Sploh če bo lastnoročno napisana s tistimi osnovnimi zahtevanimi podatki, naj bi bila veljavna.
Hkrati pa vem za primer , ko je bila oporoka v 90 letih napisana pri notarju, pa po smrti leta 2003 ni bila priznana kot veljavna.
Točnih razlogov ne poznam, nisem toliko drezal v to temo. Se mi je pa zdelo precej čudno. Ker vsi dediči so nekaj dobili. Seveda pa nekateri več, drugi manj.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.405
146
63
Eno leto smo imeli primer po smrti tasta. Samo da je na roko napisana ,datirana, pri polni zavesti in podpisana. Veljavna.

Tudi natisnjena je lahko ,samo potem že morajo biti podpisane tudi priče. Tudi samo izgovorjena isto pred pričami ,veljavna.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.362
3.447
113
Oporoko sicer lahko slišiš tudi sam. Sploh če bo lastnoročno napisana s tistimi osnovnimi zahtevanimi podatki, naj bi bila veljavna.
Hkrati pa vem za primer , ko je bila oporoka v 90 letih napisana pri notarju, pa po smrti leta 2003 ni bila priznana kot veljavna.
Točnih razlogov ne poznam, nisem toliko drezal v to temo. Se mi je pa zdelo precej čudno. Ker vsi dediči so nekaj dobili. Seveda pa nekateri več, drugi manj.
Razlika je med notarjem in Advokatom, ker notar lahko samo overi podpis in ne vsebine in tu zna biti haklc.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.379
5.896
113
pri taščici
Razlika je med notarjem in Advokatom, ker notar lahko samo overi podpis in ne vsebine in tu zna biti haklc.
E, zdaj si me pa dobil. Nimam pojma kakšno funkcijo je imela v 90 letih dotična oseba. Ali so takrat sploh že bili notarji? Sedaj vem da je notar v Domžalah.
Glede na to da so bili uvedeni šele 95.
 
19. jul 2007
2.766
1.495
113
Eno leto smo imeli primer po smrti tasta. Samo da je na roko napisana ,datirana, pri polni zavesti in podpisana. Veljavna.

Tudi natisnjena je lahko ,samo potem že morajo biti podpisane tudi priče. Tudi samo izgovorjena isto pred pričami ,veljavna.

Zgoraj zapisano povsem drži, ni potreben odvetnik/notar.
Če je kdo slišal za kakšne zaplete, ni to bilo zato ker je taka oporoka ni veljavna, ampak se je zelo verjetno izpodbijalo kaj od tega "datirana, pri polni zavesti".

Povsem legalno je da npr. nekomu žlahta na polno teži glede dediščine, v nedeljo podpiše oporoko, kjer je vse razdeljeno po želji žlahte, on/a pa gre pa v ponedeljek in napiše novo oporoko, kjer razdeli po svoji pravi želji. Veljavna je zadnja oporoka.
 
  • Haha
Reactions: CLIO15

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.362
3.447
113
Zgoraj zapisano povsem drži, ni potreben odvetnik/notar.
Če je kdo slišal za kakšne zaplete, ni to bilo zato ker je taka oporoka ni veljavna, ampak se je zelo verjetno izpodbijalo kaj od tega "datirana, pri polni zavesti".

Povsem legalno je da npr. nekomu žlahta na polno teži glede dediščine, v nedeljo podpiše oporoko, kjer je vse razdeljeno po želji žlahte, on/a pa gre pa v ponedeljek in napiše novo oporoko, kjer razdeli po svoji pravi želji. Veljavna je zadnja oporoka.

Pa še res je.

No bil pred mesecem z fotrom pri pisanju nove oporoke in je bil tam Advokat ,ki je prebral in priča (njegova tajnica ) + moj stari .Pol pa se je to dalo v kuverto in lepo zapečatlo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Bi pa rad dodal še to za nazaj. Pravi nujni dedič je v mercedesovem primeru zgolj mož pokojne. Mercedesova tašča je relativni nujni dedič in lahko uveljavlja svoj nujni delež samo, če je trajno nezmožna za delo in nima potrebnih sredstev za življenje.
Daj ti to malo razloži na konkretnem primeru OT - dedovanje po preminuli poročeni sestri brez otrok - od tukaj dalje z deleži brez opcije države, ker očitno noben nima pojma na kak način naj bi "država" v konkretnem primeru "dedovala"; potem pa še z opcijo "oporoke" in nujnimi deleži - pustimo zdaj to, da bi se kdo odpovedal, pa se spet nebi odpovedal,...

Mimogrede: prvič slišim, da bi kdo podedoval dolgove, če bi se odpovedal zapuščini v korist drugega dediča.

OT - tašča naj se odloči ali bo šla ali ne in ali bo sprejela potencialno dediščino ali ne, ker tako da malo ne bi, pa pol spet bi, če kaj bo, ... je milo rečeno pi.dunsko do ostalih dedičev, ki bodo zaradi njene neodločenosti ali bolje rečeno ignorance čakali na zaključek eno leto, namesto par tednov! Gre tudi za spoštovanje do sodišča (karkoli že to pomeni) in racionalizacijo postopkov, če te ne zanima pač javiš, da te ne bo in se iz tega naslova odpoveduješ vsemu.