Zakaj USA niso (več) najboljša država na svetu

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.152
113
  • Všeč mi je
Reactions: sixpower

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
To pa je za vse tiste, kateri misli, da so Iranci pošteni kjerkoli?


Tudi pri jedrskemu sporazumu je tako.
Nobenih dokazov ni, da se Iranci ne bi držali jedrskega sporazuma. Sicer pa niti Francozi, niti Američani še do danes niso priznali, da so pred leti nad Sredozemskim morjem sestrelili potniško letalo.
 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.645
3.896
113
Nobenih dokazov ni, da se Iranci ne bi držali jedrskega sporazuma. Sicer pa niti Francozi, niti Američani še do danes niso priznali, da so pred leti nad Sredozemskim morjem sestrelili potniško letalo.

Seveda so, vendar nočejo povedati kako vedo. Namig so simensove scade....
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pa tebi se sanja ne, o čem govoriš. Sicer nič novega, že večkrat videno pri tebi
 
I

Izbrisan uporabnik 474

A si par dni nazaj bral o StuxNet-u pa zdaj opletaš z njim?
Še zdaj nisi dal nobene informacije kdaj in kje so Iranu našli obogaten uran nad 20% oz. kdaj je Iran o tem lagal...

Mimogrede, preživljam se z industrijsko avtomatizacijo, med drugim tudi z Siemensom in "njihovimi scadami" in so mi zelo dobro poznane.
 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.645
3.896
113
A si par dni nazaj bral o StuxNet-u pa zdaj opletaš z njim?
Še zdaj nisi dal nobene informacije kdaj in kje so Iranu našli obogaten uran nad 20% oz. kdaj je Iran o tem lagal...

Mimogrede, preživljam se z industrijsko avtomatizacijo, med drugim tudi z Siemensom in "njihovimi scadami" in so mi zelo dobro poznane.

Ne to temo smo imeli že precej prej, vendar sem bil takrat drug user.
hehe
da ne boš u prazno mlatil.
in še nekaj še zmeraj jih nadzorujejo. Zato tudi iranci delajo z starimi scadami vendar imajo problem, ker ne delajo več plat z pci sloti. Novih pa se ogibajo.

ps
tudi meni.....

enak problem imajo na cinkarni celje in njihovi pe 1800 strežniki...
sam njihov problem je v kešu....
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ne sledim ti več.. 1x omenjaš scado (in govoriš o tem, kot da je to naprava), drugič govoriš o krmilnikih, potem da so "scade pcie"... WTF?
Pri cinkarni najprej omenjaš Dellove strežnike, potem spet neke krmilnike.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.411
5.395
113
Pusti ga, kar nekaj bluzi.

Izgleda, da ne ve, da IAEA (mednarodna agencija za jedrsko energijo) v Iranu izvaja redne obhode in ima celo nameščene kamere, da lahko spremljajo, kaj delajo.

 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.645
3.896
113
Ne sledim ti več.. 1x omenjaš scado (in govoriš o tem, kot da je to naprava), drugič govoriš o krmilnikih, potem da so "scade pcie"... WTF?
Pri cinkarni najprej omenjaš Dellove strežnike, potem spet neke krmilnike.

ja konfuzno sem napisal krmilniki so pci povezani z programsko opreme scado. Iranci nočejo novih scad le zato, ker ne zaupajo več. Posledično so obsojeni na stare krmilnike z delujočim softwerom scada. Vendar so hw omejeni.

cinkarna pa ime stare strežnike le zaradi pci na plati, kjer furajo stare krmilnike ker za nove morajo licenčno kupiti novo programsko opremo, katera je precej draga.

ok boš sedaj razumel.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ne, ne razumem, ker pišeš same bedarije. Kakšna povezava scada pci krmilnik? Od kje tebi to?

Glede Cinkarne, ne poznam situacije, ampak kar si napisal nima nobenega smisla, ker za krmilnike ne rabiš prav nobene licenčne programske opreme (razen za razvoj in programiranje, pa še tista je daleč od dragega), za nadzor krmilnikov pa licenčni programi prav tako niso dragi. In za furat nove krmilnike, ne rabijo nove programske opreme (razen če se krmilniki še iz začetka 90) in kontra - nova programska oprema bo prav lepo delovala z starimi krmilniki.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.645
3.896
113
Ne, ne razumem, ker pišeš same bedarije. Kakšna povezava scada pci krmilnik? Od kje tebi to?

Glede Cinkarne, ne poznam situacije, ampak kar si napisal nima nobenega smisla, ker za krmilnike ne rabiš prav nobene licenčne programske opreme (razen za razvoj in programiranje, pa še tista je daleč od dragega), za nadzor krmilnikov pa licenčni programi prav tako niso dragi. In za furat nove krmilnike, ne rabijo nove programske opreme (razen če se krmilniki še iz začetka 90) in kontra - nova programska oprema bo prav lepo delovala z starimi krmilniki.

Še enkrat stare scade novejših krmilnikov ne podpirajo jih pa morajo menjati, ker novi so pcie ne pci. HW z pci sloti pa ni več, vsaj strežnikov ne. Zato morajo v Cinkarni potem kupiti nove licenco za nov sw.

in ja ena licenca za njih pride okol 150k. Ti pišeš ravno obratno od mojega napisanega.
Zato je treba nova licenca....

ps ne licenca za krmilnik. Fak tok nerazumljiv pa tudi nisem napisal.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Te pa vsaj povej, kakšen sistem (scada, krmilniki) uporablja cinkarna, da se bo malo lažje orientirat. Ker 150k za licenčnino je malo huda, zanimajo me tudi krmilniki, ki se povežejo z nadzornim PC-jem preko PCI(E) slotov...

ker za iranske centrifuge s točno ve, kakšna scada in kakšni krmilniki in nima nobene veze z PCI sloti in podobnimi neumnostmi, kot ti tukaj pišeš. Niti ne drži, da imajo stare sistem in da nočejo na nove, ker sistemi, ki jih imajo, še v svetu industrijske avtomatizacije niso stari in za odpis - pravzaprav na identični opremi sloni večina evropske industrije...
 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.645
3.896
113
Te pa vsaj povej, kakšen sistem (scada, krmilniki) uporablja cinkarna, da se bo malo lažje orientirat. Ker 150k za licenčnino je malo huda, zanimajo me tudi krmilniki, ki se povežejo z nadzornim PC-jem preko PCI(E) slotov...

ker za iranske centrifuge s točno ve, kakšna scada in kakšni krmilniki in nima nobene veze z PCI sloti in podobnimi neumnostmi, kot ti tukaj pišeš. Niti ne drži, da imajo stare sistem in da nočejo na nove, ker sistemi, ki jih imajo, še v svetu industrijske avtomatizacije niso stari in za odpis - pravzaprav na identični opremi sloni večina evropske industrije...

scade so laufale na xpjih in win 2003 vmesnik za komunikacijo so bili neke profibus pci karte povezane na krmilnik.

problema sta bila dva
Zastarel os, ki smo ga rešili z virtualizacijo, problem teh profibus kart pa nismo mogli, saj je bila pci zadeva.

Alternativa je bila samo nakup novega sw in plačati vse prilagoditve. To so jim naračunali 150k. Zato so vztrajali na tej rešitvi.
Srali so ga pa tako, da so kupili kar se da teh strežnikov PE 1800 (pa še kr nekaj power supplyov in 80 pin scsi diskov), da bi to delovalo čim dalje.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Profibus ni noben bav bav, da bi morali uporabljati točno specifične karte. Gre za neke vrste industrijski RS-485. Že sama zasnova, da je PC nadzor z krmilniki povezan preko Profibus je totalno mimo... Sicer pa dobiš že USB to Profibus pretvornike za relativno majhne pare. Ali pa couplerje/pretvornike in furaš preko ethernet porta...

V oceno 150k€ samo za prilagoditev SW pa niti malo ne verjamem. Predvidevam, da je tu noter zamenjava krmilnikov, HMI panelov (kjer pa potrebuješ licenco) in nadzornih PC-jev in da se tu govori med 30 - 50 različnih končnih postaj (krmilnikov). Na koncu koncev bi lahko dali novi software, dali en vmesni krmilnik ki služi kot gateway med PC-jem in Profibus omrežjem in bi tudi delalalo.
 

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.932
2.410
113
Lublana
Obišči stran
Seveda bi bilo drugače..mnogo boljše. Nobeden ne bi kazal na ZDA, Kanado, Grenlandijo, Avstralijo, Japonsko, Afriko, Aljasko, Rusijo...kot so to Američani kazali, kot vidimo po pikah.
Kar sanjaj ja! Redki Slovenci bi prav pokazali. Še večje probleme pa bi imeli Slovenci pokazati kakšno državo na drugi strani Atlantika, recimo Čile, Venezuelo, Kubo, še Mehike nebi našli....
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Združene države Amerike beležijo najnižjo brezposelnost po letu 1969.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash