Začetnik-varjenja pive

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Po mojem mnenju pa pri tako s kosmiči in hmeljem našopanem piru tisti pokrov ne igra vloge. Zanimivo mi je, da ji ni sladica vzkipela čez ta pokrov....
Pa da ni sprala slada. Vsaj kak liter, dva bi dobila, če ne več. Že tako ni imela neke učinkovitosti.u
Po drugi strani pa ji je že tako čez veho ruknil kvas :)
Eh, škoda besed...
 
  • Všeč mi je
Reactions: rookie

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Zanimiva debata se je razvila, jaz pa odgovorim na temo mojega vprašanja. Seveda se lahko dela 2x cold crash, jaz sem mislil, da je no go zame, ker je preveč dela, preveč rizika za okužbo, oksidacijo itd. + ne da se mi :) Zato jaz ne pretakam več v sekundarca. Vse naredim v primarcu, naredim cold crash, pretočim v polnilno posodo in flaširam/kegiram.

Jaka1980, JA, pred flaširanjem pretočim v polnilno posodo. Pred tem naredim cold crash. S tem poskrbim, da gre v flaše čim manj kvasa in hmelja (beri: skoraj nič, odvisno koliko zadnjih dcl potegnem v polnilno posodo). DO sedaj sicer piva po cold crashu nisem ogreval na sobno temperaturo, a se spogledujem tudi s to tehniko, predvsem zaradi potencialne oksidacije, ki je sam v svojih pivih sicer še nisem zasledil. Pri IPI, ki sem jo prijavil na Hrvaško prvenstvo, jo je omenil en od 4 sodnikov. Jaz osebno je nisem zaznal. A vseeno... Stane me nič.
 

errhec

Pripravnik
5. sep 2008
56
5
8
Kateri kvas da najmanj "okusa po kvasu", preizkusil sem Safala 04 ,05. in je 05 za moj okus mnogo boljši, vendar še vedno občutim malce okusa po kvasu.
Koliko vpliva temperatura fermentacije na okus (če fermentira na 16 ali pa na 22)?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
05 je izredno čist kvas, če ne najčistejši (vsaj od suhih kvasov). Sam menim, da tudi pri 22C da zelooo malo estrov. Sam se sicer skušam držati pravila okoli 18C. Temperatura fermentacije bistveno vpliva na okus, vsaj kar se kvasa tiče.
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
HafnerMa hvala za odg....
me pa zanima razlika med kvasom 05in04...se obcuti kaksna razlika v pivi?
 

errhec

Pripravnik
5. sep 2008
56
5
8
Vem da je že Utiševalec nekje napisal, vendar kakšna je razlika v okusu če se fermentacija odvija previsoko( recimo 28°C) in je preveč estrov, kot če bi fermentacija bila pri 16-18°C.

Razlika med 05 in 04 , pri meni je bil okus po "kvasu" bolj občuten pri 04, prav tako je bilo pivo bolj motno. Fermentacija se je pri obeh dogajala pri 16-18°C.
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
A delate samo cold crash ali tudi kaj filtrirate?Na you tube je veliko kako filtrirajo z filtri za vodo...
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Jaz filtriram samo velike delce - hmelj :)
To naredim preko prekuhane biab vreče. Pretakam brez penjenja, pred tem pa tocilno posodo napolnim s CO2, da vsaj malo zmanjšam možnost oksidacije.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
US-05 je kvas, namenjem ameriškim hmeljnim pivom, torej pivom, pri katerih želimo, da do izraza pride hmelj, ali pa pivih, pri katerih ne želimo, da bi imeli v pivu okuse, ki jih proizvaja kvas, kot so npr. estri. US-05 bi npr. bil zelo primeren npr. za irski stout. Ta kvas tudi kar dobro je, zato bo FG relativno nizek, tako pivo pa suho.

S-04 je angleški kvas, ki da več estrov. Primeren je za angleška oz. druga sladno orientirana piva. Z njim seveda lahko delamo tudi zgoraj omenjena piva, vse je odvisno, česa si želimo.

S-04 ima slabšo flokulacijo, kar pomeni, da težje pade na dno in rajši plava po pivini, zato je pivo tudi bolj motno. Nekateri imajo s tem kvasom pri tej karakteristiki težave, nekateri ne. Ima tudi nekoliko slabšo atenuacijo, torej poje manj sladkorja, dobimo višji FG in pivo je nekoliko bolj sladno. Znano je tudi, da ta kvas peri fermentaciji nad 20C rad podivja, v smislu, da butne skozi vrelno veho in tudi v smislu estrov. Ker sem dobronamerno vzel opozorila, tega še nisme poizkusil, zato ne morem govoriti iz lastnih izkušenj.

Pivi, fermentirani na 18 oz. 28 C, bi po vsej teoriji bili povsem različni, kar se tiče estrov in seveda tudi drugih priokusov, ki jih (vsak) kvas proizvaja pri visokih temperaturah, kot so npr. tudi visoki alkoholi. Spet, sam še nisem fermentiral piva pri 28C :)

P.S.: Zgornji primeri so zgolj primeri, da mi ne boste pisali, katera piva vse se še dela s tem dvema kvasoma. Pri homebrewu itak ni ovir :)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Po mojem mnenju pa pri tako s kosmiči in hmeljem našopanem piru tisti pokrov ne igra vloge. Zanimivo mi je, da ji ni sladica vzkipela čez ta pokrov....
Pa da ni sprala slada. Vsaj kak liter, dva bi dobila, če ne več. Že tako ni imela neke učinkovitosti.u
Po drugi strani pa ji je že tako čez veho ruknil kvas :)
Eh, škoda besed...

Pri tem sistemu spirat je bolj sizifovo delo. No, rukneš čez liter vode na kilo slada, in to je to, kej dost razlike pa ni.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Se pa pri meni ta teden kega pivo, natančneje stout, ki je od marca pozabljeno v primarcu.....Pa da vidmo, kok ga je kvasna usedlina pokvarla :) sporočim rezultate.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

tomoob

Pripravnik
24. mar 2016
129
3
18
Da še jaz povem svoje informacije glede Uniona iz prejšnje strani.
Union je tudi imel svojo sladarno, ki se je nahajala tam, kjer je zdaj pivnica. Glede hmelja pa uporabljajo kombinacijo hmeljnega ekstrakta in briketov. Zdaj, ko je heinieken lastnik se ne uporablja več koruze, včasih se jo je pa...baje.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Pustiš kot je*, lociraš napako in poskušaš drugič zadet bolj točno OG z novimi znanji. Karkoli drugega delat je nesmisleno, tudi dodajat DME (koneckoncev lahko dodaš tudi navaden sladkor če bi rad zadel samo OG).

* večinoma razlika v OGju ki ni ravno drastična in ne potrebuje prilagoditve receptov. Ponavadi je problem z ujemanjem grenkobe in BU/GU razmerjem, kar itak po kuhanju ne moreš več spremenit. Tako da pustiš kot je in si malo "off". Obstaja sicer vedno opcija da meriš preboil OG (gostoto po drozganju) in tam preveriš svojo efektivnost še pred vretjem in po tistem potem prilagodiš recept za predviden nov OG oz. podaljšaša čas kuhanja tako da izpari več vode in se doseže višji OG, ampak enostavno ne odtehta truda.
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Po drozganju je bil OG 1040, morda bi moral podaljšat vretje.
Po moje sem imel preveč sparge vode, oziroma, sem predolgo odcejal.Bilo je ene 3 litre preveč preboila...