Začetnik-varjenja pive

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Živjo!
Moje kuhanje s sladom in temnim lme je dalo nekaj kot Stout in zdaj po skoraj 2 tedenskem počitku v steklenicah, se grozno peni...
Naredil sem batch priming po kalkulatorju, ne vem, morda še zmeraj preveč.
Obstaja kakšna možnost, da odprem steklenico brez izgube pol pira?

Če imaš prekarbonirano in vulkane v flasah ti tudi hlajenje ne pomaga kaj dosti. Flašo daj v lonec, napol odpri zamašek in pocakaj 5 minut da se sprosti pritisk in pena steče v lonec. Flašo prej operi. Tako ujameš celotno pivo.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Živjo!
Moje kuhanje s sladom in temnim lme je dalo nekaj kot Stout in zdaj po skoraj 2 tedenskem počitku v steklenicah, se grozno peni...
Naredil sem batch priming po kalkulatorju, ne vem, morda še zmeraj preveč.
Obstaja kakšna možnost, da odprem steklenico brez izgube pol pira?

Pozkusi pravo in zadnjo steklenico iz flaširanja... Mogoče sirup ni bil dobro premešan...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Mogoče pa je to ideja za tržno nišo - pivo za fantovščine, ali pa za tekmovanja mokrih majic! :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če bo kaj iz tega - pričakujem en sixpack. :)

Evo še nalepka - mokra vroča majčka. ;)
 

Priponke

  • Unknown.jpg
    Unknown.jpg
    6,8 KB · Ogledi: 171

gajba

Zelenc'
4. okt 2017
7
0
1
Tudi sam sem imel problem s penjenjem. Težava se je stopnjevala 4 zaporedne batche. V zadnjem so se penile že vse steklenice. Po nasvetih iz foruma sem vso opremo očistil s kristalno sodo + mehansko čiščenje. Ni zaleglo. Na koncu sem vse razkužil z Arekino (razmerje 1:50) in sedaj je mir. Sklepam, da sem imel okužbo v steklenicah, ki se je razvila po 1,5 leta uporabe. Prej sem jih le spiral, pral v pomivalcu in razkuževal z Oxijem.

Bom pa naslednjo rundo reskiral in spustil razkuževanje z Arekino. Tole pacanje s klorom mi ni preveč blizu…
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Štirje pomembni podatki:
- Kakšna je bila najvišja temperatura piva PO končani fermentaciji (a pred flaširanjem)?
- Koliko piva si flaširal?
- Kakšen CO2 Vol si naštimal?
- Koliko sladkorja si uporabil?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Steklenice 0.5L?

Ali je demerar po lastnostih enak navadnemu cukru? Količine varirajo že pri npr. navadnem sladkorju in dekstrozi.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
To ti nanese 2.2 CO2 Vol, kar ni veliko, sploh ne tok, da bi zaradi tega imel vulkane.

Jaz tudi primam z raztopljenim sladkorjem (sirupom), zlijem v polnilno posodo takoj ko ugasnem štedilnik, rahlo pomešam, počakam pol ure, flaširam. Zaenkrat še vse steklenice enakomerno karbonizirane.

Kaj novega, zakaj bi imel vilkane, ne znam naumit. Ali si se uštel pri tehtanju, ali je okužba, ali se ti sirup ni lepo razporedil po pivu v polnilni posodi...
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Sem imel isti problem...in ko sem vse ocistil z varekino je bilo konec z tem....kdaj pa zlijes sirup?v pivino ali pivino na sirup?
Lp
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Mogoče ti pa ni do konca povrelo, pa je nekaj sladkorja še ostalo od pivine, nato si dodal še cuker za karbonizacijo in je bilo skupaj preveč. Je postopek fermentacije potekal dovolj časa? Mislim, saj teoretično ti "običajno" pivo sfermentira v 5 dneh, lahko celo prej, vseeno je fajn pustiti v fermentorju vsaj 2, raje 3 tedne.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
A mamo na forumu kakšnega majstra, ki bi z veseljem popil pivo in ga ocenil?? Se pravi izpolnil BJCP SCORE SHEET???