Začetnik-varjenja pive

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
FG imaš previsok, razen če si drozgal na 70C+. Vsekakor močno ven iz stila za porter.

Če je FG previsok pomeni da niti fermentacija ni šla lepo skozi ampak so bile težave že tam in se ni zaključilo po planu, vse skupaj bi torej lahko nakazovalo na začetno težavo s kvasom.

Glede na te okoliščine nimaš kaj naredit, lahko si še srečen da dokler je tako je kot je. Če se kvas prebudi ali pa začne dominanco kakšna okužba zna bit da bodo pa flaške pokale.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Morda tole bolj sodi v temo kegging pa vendar: Morje - kako si nesete pivo na morje, da ni preveč embalaže in opreme? Aparata ne mislim s sabo vozit.
Ali kdo natoči pivo v plastenke od radenske ali kake druge pijače s CO2? Kako se je to obneslo?

Tudi meni ne diši plastika ampak na morje je potrebno vzet nekaj piva :D
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Evo steklenice sem obrnil in jih dal bolj na toplo 22...23...stopinj...pa da vidimo kaj bo ratalo.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
2.0 vol CO2ja ni ravno presežek in se zlahka "spregleda" tako da lahko je več stvari. Sicer nisi nič opisal postopka, količine kvasa, OGja/Fgja, tako da lahko samo ugibamo ...

Lahko res kvasovke niso aktivne in niso prebavile dodanega sladkorja, v tem primeru bi se pivo moralo čutit malce sladko. Če imaš točno določen FG potem lahko primerjaš sedaj tega iz steklenic, pri 50g sladkorja bi moral dobit cca. 2 pike gostote več (če je bil FG 1.010 je s sladkorjem 1.012). Če je sladkor prevrel potem je gostota lahko še malo nižja (primer od 1.010 postane 1.009). Sicer te vrednosti so zelo skupaj, tako da če ne meriš točno oz. ne upoštevaš temperaturne korekcije lahko hitro spregledaš te detajle in ti ne povedo nič uporabnega.

Če se je to zgodilo (kvasovke pomrle) potem je bilo nekaj precej narobe že prej. Ali je bilo kvasa mnogo premalo, ali je bil zanič ali pa je vmes se zgodilo nekaj ekstremnega zaradi česar je kvas umrl.

Če je sladkor prevrel je čisto možno da se stopnjo 2.0 vol CO2ja ne opazi ker je pivo neustrezno za stil. Pena in karbonizacija nimata direktne povezave, tako da če ni pene še ni nujno da ni karbonizacije. Če je bilo kaj narobe v procesu varjenja kar je "uničilo" peno je čisto možno da je pivo brez pene zato se tudi CO2ja ne opazi. Piva z 2.0 vol CO2ja moraš obvezno servirat malce toplejša, če imaš v hladilniku na 4C potem efekta mehurčkov ne bo ker bo preveč CO2ja raztopljenega v pivu. Poskusi z malce toplejšim pivom (8-10C) pa boš videl če je kaj boljše.

V končni fazi lahko tudi eno steklenico fino pretreseš pa jo takoj odpreš, če dobiš vsaj malo vodometa potem CO2ja je!:D
Morda tole bolj sodi v temo kegging pa vendar: Morje - kako si nesete pivo na morje, da ni preveč embalaže in opreme? Aparata ne mislim s sabo vozit.
Ali kdo natoči pivo v plastenke od radenske ali kake druge pijače s CO2? Kako se je to obneslo?

Tudi meni ne diši plastika ampak na morje je potrebno vzet nekaj piva :D

Ce natocis hladnega iz kega v 2l steklene flase (npr. na patent) in si pomagas se s cevko, da se ne peni, bo dobro se vsaj dva do tri dni. Natoci cimbolj pocasi in do vrha. Najbolj se pozna hoppy pivom, kaksno temno brez problema tudi vec. Je pa res, da je treba flaso cimprej spit, ko jo odpres, kar pa ponavadi ni problem ;)
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Sploh ne bi točil iz kega. bi flaširal kar v plastiko. Tako, da se oksidacije ne bojim :)
Zanima me kak drug problem? Če ga je kdo seveda imel. Bi pa flaširal 3 - 4 % lahka poletna piva.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Glede na to da dobiš v vsakem supermarketu danes pivo tudi v PET flaškah ni noben problem.

Če boš uporabljal bolj mehke plastenkk pazi samo da ne boš karboniziral na visoko stopnjo, ker ko se naredi pritisk se plasteka malo napihne (razširi) in potem ko jo odpreš gre v trenutku skupaj. Kar povzroči agitacijo CO2ja, če imaš veliko usedline še tisto potem izstreli v pivo in posledično je 3/4vsebine po mizi namesto v kozarcu. Tako da to je edini resni problem. Pa pri barvi plastenke je mogoče boljše da je temna če misliš pivo imeti kje na svetlobi, če ga popiješ v enem tednu oz. ga imaš v kleti in potem nekje na temnem na morju ni pa noben problem.
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Hvala. Piva bodo zelo razhlo karbonizorana. Do max 1.7 ali 1.8 vol CO2. Do porabe bodo seveda v relativni temi. Najlepša hvala za pomoč.
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Ojla,,,evo poročam glede mojega porterja ki je bil brez karbonizacije...Sem naredil tako kot ste mi predlagali in pivo je fantastično ....


Hvala
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Ja svašta no, v dveh dneh je šlo iz nič, nula, nitimalo mehurčkov do fantastičnega piva?
Si malo pretiraval na začetku?
 

jaka1980

Pripravnik
8. jun 2016
231
6
18
Nisem pretiraval,povem tako kot je ...Danes sem odpru prvo steklenico
Ker sem hotel že vse zliti stran.Je pa res da sem dal na tem..25 st.
Lahko da bo druga ista kot je bila prej zanič..
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Če s pivom ni nič narobe in ti manjka mehurckov je škoda stran pivo zlivat. Še zmerej lahko ponoviš karbonizacijo s cukrom, ali namenskim kvasom. Sicer tvegas oksidacijo, ampak ce pivo v doglednem času spijes bi noben problem
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Da se, ampak je tecno pivo v flasah naknadno karbonizirat, ce ze ima nekaj mehurckov - ce bos vse pretakal nazaj v vedro, bos prezracil vse skupaj, ne ves, koliko co2ja si zgubil...
Ce samo dodajas cuker v flase, ti rukne ven kot kokakola in mentos.

Zato pa je fajn razlikovat - moje pivo ima premalo mehurckov in moje pivo nima mehurckov.

Probaj se kaksno flaso odpret, kaksna bo.
 

izmanator

Zelenc'
26. apr 2018
12
1
3
Pozdrav, sem še bolj novinec v tem čudovitem hobiju. Do sedaj sem varil iz ekstratov. Sedaj sem se pa lotil prvega piva po BIAB metodi. Sedaj mi pivo že veselo vre skoraj en teden. Se je pa fermentorju nabralo za ene 2l usedlin (celotna količina piva v fermentorju je 18l), seveda saj sem, ko sem skuhal pivino in jo ohladil kar celo direktno zlil v fermentor.
Sedaj ne vem, ko se bo vrenje zaključilo ali naj pivo pretočim v drug fermentor z autosifonom ali pa da bi ga pretočil preko gaze v drug fermentor. Ali, če mi predlagate kakšno drugo rešitev? Si nisem mislil, da se bo nabralo toliko usedline
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Usedlina ni problem
Nič komplicirat!
Počakaj da se zaključi vretje, nato počakaj še par dni. Celokupni čas v fermentorj naj bo najmanj 21 dni, raje 30.
Nato pa:
- v steklenice in noter sladkor ALI
- v polnilno vedro in direkt v vedro sirup (batch priming)

Za začetnika, najboljše!
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Z biab pride nekaj več usedline. Jaz jo imam 2-3 litre na 24 l fermentor. Z autosifonom pretoči v drugo polnilno posodo, kjer boš tudi dodal sladkor za karbonizacijo. Pazi da bo čim manj penjenja.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Usedlina je normalna. Odvisno predvsem od količine piva (posledično količine kvasovk), načina hmeljanja (verjetno si hmeljal brez vrečke - kar je prav), morebitnega dry hopinga... Vse to poveča usedlino, ki pa nima na koncu nikakršnega neposrednega vpliva na pivo (razen, da ga je manj :) ). Na spletu boš lahko zasledil tudi članke in praktične poizkuse (npr. brulosophy), ki kažejo na to, da je usedlina, ki jo zliješ kar v fermentor, celo koristna za samo fermentacijo in na končno kvaliteto piva.

Odvisno je od tega, kaj je tvoj cilj. Čim bolj bistro pivo? Potem je pretakanje sigurno opcija. Lahko pretočiš po končani fermentaciji, in pustiš v sekundarcu še kak teden, dva (kot je napisal Pocast), pred flaširanjem narediš cold crash, ponovno pretočiš v nov fermentor (polnilno posodo) in iz nje flaširaš. S tem boš zelo verjetno dobil precej bistro pivo.

Če nimaš možnosti cold crasha, je vsekakor dobra ideja, da pretočiš v sekundarca in nato še v polnilno posodo (fermentor) iz katerega boš stekleničil.

Pri pretakanju pazi, da čim manj godlaš pivo, da čim manj špricaš, da pretakaš z dovolj dolgo cevko, ki bo segala na dno fermentorja (da ne pada pivo z višine), skratka, da ne oksidiraš piva. In pazi na čistočo. Jaz delam vse zgoraj našteto in še nisem dobil komentarja, da bi bilo pivo oksidirano (čeprav se marsikdo tega pri pretakanju izredno boji) in zaradi tega se mi še nobeno pivo ni pokvarilo. Samo previden moraš biti.
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Glede kisika v pivini (po fermentaciji) se mi je pojavilo par vprašanj (razmišljanj):
1.- Ali sploh lahko pride do oksidacije, če prenašaš primarni fermentor po končani fermentaciji, glede na to, da je vrh fermentorja poln CO2?
2.- Ali nekaj kisika, ki ga spraviš v pivo ob točenju v flaše, porabi kvas, ko pretvarja dodani sladkor (priming) v CO2 in alkohol?
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Tako si jaz razlagam: Če se ti po končani fermentaciji pojavljajo mehurčki in pena pri rokovanju s pivom, ob hkratni prisotnosti zraka, lahko po daljšem času (več mesecev) pride do oksidacije. Če pivo spiješ v doglednem času, 1-2 mesca, se pomoje kljub vnosu kisika nimaš pretirano za bati oksidacije. Je pa bolje biti previden.
 

izmanator

Zelenc'
26. apr 2018
12
1
3
Za cold crash nimam možnosti, zato bom najverjetneje po končani fermentaciji, kot je predlagano prvo z autosifonom pretočil v sekundarca nato pa v polnilno posodo, kjer bom naredil batch priming.