Začetnik-varjenja pive

bratec

Pripravnik
23. okt 2014
120
0
16
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Če ti fermentor dobro tesni, se po 3 tednih vidi aktivnost v vehi pri skoraj vseh kvasih. Jasno je to mehurček na 20-40s... ma mehurček je
grin1.gif

Ne v moji vehi. En na vsakih nekaj minut v drugi polovici drugega tedna, nič tretji teden. Razen pri OG nad 1070, tam se lahko zavleče v tretji teden, ampak spet kak mehurček vsake tolko. Pa še to samo pri počasnejših kvasih (npr. US-05) in nižjih temperaturah okolice (pod 17°C).
 

bratec

Pripravnik
23. okt 2014
120
0
16
Pozabiš tri tedne na fermentor, potem začneš razmišljat o flaširanju in ga prestaviš še za nekaj dni. Nobenega piva nisem flaširal pred 21 dnevi, niti prvega.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.957
326
83
S flaširanjem se splača čakat, sicer se pa na vehe (kot že ogromno krat povedano) ni za zanašati, ker znajo lagat, od tega fermentorji ne tesnijo, do tega da se zrak sprošča z spremembami temperatur.
FG je zakon, ko par dni miruje, si ready
wink-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ok, torej vmes raje skuham še eno rundo, da ne bom živčen kdaj flaširam to
grin1.gif


... še eno, meni malo nejasno opravilo... Na koncu boila, ohladiš pivino in stočiš v fermentor. Ali kdo (ter kako) izvaja filtracijo hmelja, da ostane v kotlu, ali se na splošno vedno dela "na dobro voljo", da bo pač cold-crash potisnil dol vse kar je gostega in bo že itq ostalo. Ker vidim da precej ljudi uporablja counterflow chiller, ki (se mi zdi?) da je še bolj dovzeten za svinjarijo in potencialno zamašitev...

Za kaj sprašujem? Ker imam "all-in-one" sisem, imam pred pipico (predvsem zaradi pumpe) bazooka-filter. Da mi ujame, če gre kaj žita mimo (da mi ga ne bi v pumpi zabilo) in da (vsaj mislil sem da) mi filtrira hmeljnato brozgo da ne gre v fermentor na koncu boila. Pri zadnji rundi se mi je zgodilo (prvič), da se mi je ta zadeva povsem zabila. Nehalo je tečt. Komaj je kapljalo, niti za las ni bilo tekočine. In sem mešal, klel, mešal... in študiral, kaj sem naredil drugače. Ok, prvič sem uporabil irish moss, tako da sumim da je to tisti faktor, da mi je zalepilo filter, kar pa me dejansko zanima je, ali vsi ostali pretakate direktno, torej, brez filtra ali pa sem kje kaj falil
smile-1.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.957
326
83
Sam imam trenutno plate chiller, prej sem imel potopnega.
Vedno delam whirpool, prej sem delal ko je bila pivina ohlajena, sedaj ga delam ko je še vroča. Naredim ga z veliko kuhavnico (100L batch), ti ba ga lahko mogoče naredil kar z črpalko. Pred samim izhodom iz kotla imam še inox filter, da se izmenjevalec ne zabaše. Tako sicer na 100L zgubim kekih 5 l piva (ker na koncu med whirlpool stožcem ostane tudi nekaj tekočine. Vendar raje pušnem teh 5 L kot pa da se mi vse zabaše (sem tudi to že dal čez :D)
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Jaz zadnje čase hmelj (samo tisti ki je v storžkih) v laneno vrečko "zaprem" in na koncu v vrečko stisnem, da dobim še tisti deci ven;). V vrečo dam zaradi tega ker se mi cev za pretakanje zamaši, kar se mi pa pri hmelju v peletih ne zgodi.
Po koncu kuhanja z kuhovnico naredim vrtinec, da se še tisto malo usedline od vroče/hladne "beljakozloma" vsede na dno. Na fermentor položim cedilo ( pravzaprav imam 2 cedili, eno v drugem) in preko njega pretočim pivino vanj. Tako delno prezračim pivino in jo hkrati "prefiltriram".
Pretakam iz 30l lonca z cevjo malo večjega preseka (fi notranji 13mm).
Hladim pa z potopnim hladilcem in mislim da za manjše količine je to bolje ( manj čiščenja) kot ploščni izmenjevalec.
Upam da sem ti odgovoril na vprašanje.
 
Nazadnje urejeno:

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Pozkusi hopspider-ja. Ce imas vse diy pa naredi se to. Jaz bi ga naredil velikega toliko da ti gre v lonec, vendar ne cisto do dna, tako bos imel izkoristek hmelja isti kot sedaj.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Sam imam trenutno plate chiller, prej sem imel potopnega.
Vedno delam whirpool, prej sem delal ko je bila pivina ohlajena, sedaj ga delam ko je še vroča. Naredim ga z veliko kuhavnico (100L batch), ti ba ga lahko mogoče naredil kar z črpalko. Pred samim izhodom iz kotla imam še inox filter, da se izmenjevalec ne zabaše. Tako sicer na 100L zgubim kekih 5 l piva (ker na koncu med whirlpool stožcem ostane tudi nekaj tekočine. Vendar raje pušnem teh 5 L kot pa da se mi vse zabaše (sem tudi to že dal čez :D)

Mi lahko prosim poveš koliko časa porabiš za hlajenje 100l pivine iz recimo 100°C na 20°C ( čeprav jih imaš manj če delaš vroč whirpool). Jaz porabim iz vrelega do 17°C 16 min. Vem da na to vpliva od temperature vstopne vode, volumski pretok pa padec tlaka, itd;). Mah cca približno okvirno točno koliko časa?
nahrung002.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.957
326
83
Odvisno, pozimi gre praktično enkrat hitreje. sicer pa tako:
Naj prej z potopnim ohladim do cc 80 st.C. in dam noter late hop (če ga delam). Nato naredim vrtinec in počakam da se umiri. Nato pa začnem pretakati. Načeloma ohladim pivino da kakih 25 st.C, kar za 90-100L traja dobre pol ure. Tole pretočim v hermentor preko venturijeve cevi in črpalke, nato pa še v fermentorju ohladim (noter imam ugrajeno inox spiralo) do željene temperature. Tako da celotna kolobocija traja kako uro
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.861
3.888
113
Če imaš črpalko že povezano, lahko probaš tudi "obtočno" hlajenje in centrifugiranje hkrati. Stvar je dosti bolj podobna klasičnemu potopnemu hladilniku in se da doseči pravi "hop whirpooling" efekt.

Torej iz pipe na loncu daš črpalko, nato hladilnik in potem vračaš mrzlo pivino v lonec (fino je imet drugo pipo in "whirpooling nastavek"), tako se ti bo pivina postopoma hladila, hkrati pa bo (pravilno usmerjena) cirkulacija povzročala efekt centrifuge. Hmelj vržeš noter lahko kasneje ko imaš zadosti nizko temperaturo. Ko dosežeš željeno temperaturo za fermentacijo ustaviš cirkulacijo, zapreš hladilno vodo in samo prestaviš cev iz dovodne pipe na loncu v fermentor (če imaš aeracijski ventil še to vključiš v setup na koncu).
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Odvisno, pozimi gre praktično enkrat hitreje. sicer pa tako:
Naj prej z potopnim ohladim do cc 80 st.C. in dam noter late hop (če ga delam). Nato naredim vrtinec in počakam da se umiri. Nato pa začnem pretakati. Načeloma ohladim pivino da kakih 25 st.C, kar za 90-100L traja dobre pol ure. Tole pretočim v hermentor preko venturijeve cevi in črpalke, nato pa še v fermentorju ohladim (noter imam ugrajeno inox spiralo) do željene temperature. Tako da celotna kolobocija traja kako uro

uf ja razumem, pri 100l litrih ni šale;)).
Zadnji dve pivi sem delal z late hop metodo ( tako kot ti) in se mi zdi da hmelj res bolj prepoznavno aromo in grenčino. Naslednjič moram samo upoštevat, da hmelj vseeno odda nekaj grenčine četudi pivina ne vre. Dodal sem hmelj takoj po končanem vretju in ga namakal 20 minut T namakanja 90+-5°C.
Si že poskusil delati pivo samo z late hop tako za grenkobo kot aromo? Delaš večtemperaturni late hop?
Jaz sem delal z EKG hmeljem. Ni slabo.
Ali je kakšna znanost koli vrste oz. kateri hmelji so bolj primerni za late hop glede na vsebnost % AA, %BA, kohumoloni, eterična olja.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.957
326
83
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Če imaš črpalko že povezano, lahko probaš tudi "obtočno" hlajenje in centrifugiranje hkrati. Stvar je dosti bolj podobna klasičnemu potopnemu hladilniku in se da doseči pravi "hop whirpooling" efekt.

Torej iz pipe na loncu daš črpalko, nato hladilnik in potem vračaš mrzlo pivino v lonec (fino je imet drugo pipo in "whirpooling nastavek"), tako se ti bo pivina postopoma hladila, hkrati pa bo (pravilno usmerjena) cirkulacija povzročala efekt centrifuge. Hmelj vržeš noter lahko kasneje ko imaš zadosti nizko temperaturo. Ko dosežeš željeno temperaturo za fermentacijo ustaviš cirkulacijo, zapreš hladilno vodo in samo prestaviš cev iz dovodne pipe na loncu v fermentor (če imaš aeracijski ventil še to vključiš v setup na koncu).

Sam rabiš črpalko ki požira trde delčke, sicer ti bo filter takoj zabilo oz. ti bo crknila črpalka
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.957
326
83
Citat:
Uporabnik koloid pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Odvisno, pozimi gre praktično enkrat hitreje. sicer pa tako:
Naj prej z potopnim ohladim do cc 80 st.C. in dam noter late hop (če ga delam). Nato naredim vrtinec in počakam da se umiri. Nato pa začnem pretakati. Načeloma ohladim pivino da kakih 25 st.C, kar za 90-100L traja dobre pol ure. Tole pretočim v hermentor preko venturijeve cevi in črpalke, nato pa še v fermentorju ohladim (noter imam ugrajeno inox spiralo) do željene temperature. Tako da celotna kolobocija traja kako uro

uf ja razumem, pri 100l litrih ni šale;)).
Zadnji dve pivi sem delal z late hop metodo ( tako kot ti) in se mi zdi da hmelj res bolj prepoznavno aromo in grenčino. Naslednjič moram samo upoštevat, da hmelj vseeno odda nekaj grenčine četudi pivina ne vre. Dodal sem hmelj takoj po končanem vretju in ga namakal 20 minut T namakanja 90+-5°C.
Si že poskusil delati pivo samo z late hop tako za grenkobo kot aromo? Delaš večtemperaturni late hop?
Jaz sem delal z EKG hmeljem. Ni slabo.
Ali je kakšna znanost koli vrste oz. kateri hmelji so bolj primerni za late hop glede na vsebnost % AA, %BA, kohumoloni, eterična olja.

Čist brez začetnih hmeljev še nisem delal (60 min)
Za hmeljna piva ponavadi dam first wort hopping, nato kakih 15 min, 1 min, na koncu pa še whirl pool na cca 80-70 st.C
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Citat:
Uporabnik koloid pravi:
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Odvisno, pozimi gre praktično enkrat hitreje. sicer pa tako:
Naj prej z potopnim ohladim do cc 80 st.C. in dam noter late hop (če ga delam). Nato naredim vrtinec in počakam da se umiri. Nato pa začnem pretakati. Načeloma ohladim pivino da kakih 25 st.C, kar za 90-100L traja dobre pol ure. Tole pretočim v hermentor preko venturijeve cevi in črpalke, nato pa še v fermentorju ohladim (noter imam ugrajeno inox spiralo) do željene temperature. Tako da celotna kolobocija traja kako uro

uf ja razumem, pri 100l litrih ni šale;)).
Zadnji dve pivi sem delal z late hop metodo ( tako kot ti) in se mi zdi da hmelj res bolj prepoznavno aromo in grenčino. Naslednjič moram samo upoštevat, da hmelj vseeno odda nekaj grenčine četudi pivina ne vre. Dodal sem hmelj takoj po končanem vretju in ga namakal 20 minut T namakanja 90+-5°C.
Si že poskusil delati pivo samo z late hop tako za grenkobo kot aromo? Delaš večtemperaturni late hop?
Jaz sem delal z EKG hmeljem. Ni slabo.
Ali je kakšna znanost koli vrste oz. kateri hmelji so bolj primerni za late hop glede na vsebnost % AA, %BA, kohumoloni, eterična olja.

Čist brez začetnih hmeljev še nisem delal (60 min)
Za hmeljna piva ponavadi dam first wort hopping, nato kakih 15 min, 1 min, na koncu pa še whirl pool na cca 80-70 st.C

Jaz sem se prvic poigral brez grenkobnega hmelja, v FWH sem dal centinel in mosaic (10/10g za 35l), potem vsakega 40g na 10min in enako na 0min. Potem pa dry hop, v 18l je slo 50g centinela in v drugih 18l je slo 50g mosaica. oboje po 7dni.
rezultat: centinel dh je kar grenek ampak se gre, mosaic pa katastrofa - skoraj nepitno. Kdor je kdaj z galaxyem pretiraval z dh potem bo vedel o cem govorim. Zelo mocna grencina, ze skoraj astrigencna, z casom ko pade kvas na dno postane samo se mocnejsa.
Beersmith mi je naracunal 40IBU...
Kaksne podobne izkusnje?
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz imam tako izkušnjo s kombinacijo Sorachi ace + Simcoe. Grenkoba taka, da te srat prime, neprijetna, ostra, piney/grassy (teh dveh očitno ne razločujem, kot sem ugotovil na zadnjih trkih). Skratka, nepitno.
Magnum na 60min za grenčino, Simcoe in Sorachi ace na 15min in 0min + dry hop. Oba v razmerju 1:1.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.957
326
83
čeprav men pa ravno magnum na 60 min naredi katastrofo v osti grenčici...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Zanimivo
smile-1.gif
Meni sicer ne, ker ga načeloma uporabljam za grenčino tudi pri drugih pivih, pa tega načeloma ne opažam. Kater hmelj pa uporabljaš za grenčino? Našo Auroro?