WINDOWS XP - vrste datotek

iskalec

Pripravnik
30. avg 2007
78
1
8
Če želim izvedeti ali določiti, kateri program odpira določeno vrsto datotek, pogledam pod My computer - Tools - Folder Options - File types.
Kje bi lahko videl, kje se nahaja program (exe), ki odpira določeno vrsto datotek? Konkretno: Jpg slike odpira Windows Picture and Fax Viewer. Kje se nahaja exe datoteka za zagon tega programa oz. kako se ta datoteka sploh imenuje?

Zadevo potrebujem, ker delam programček, ki bo prikazal sliko, katere ime in mesto je zapisano v bazi. S svojim programom bi samo poklical program iz windowsow za prikaz slike.
 

redorange

Fizikalc
6. avg 2007
1.283
0
36
44
terra rossa
bojanm.blog.com
c: > Program Files > Mapa z imenom programa



edit:

aja... windows picture lahko da se nahaja tudi v mapi c: windows, če ga ni tam

ma ponavadi se programi nahajajo v program files



lp
 
Nazadnje urejeno:

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.917
816
113
Poskusi kar explorer zagnat:
execute("explorer.exe "+po_do_slike+ime_slike)
pa naj se windowsi sami znajdejo (uporabijo privzeti program za slike gledat).
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Podrobnosti o tem bi našel seveda v registru. Najprej pod HKEY_CLASSES_ROOT, potem pa s tistimi vrednostmi naprej. Malo preglej in ti bo logika jasna.
Je pa seveda bolj enostavno, da kar prepustiš windows, da naredijo z datoteko kar znajo, kot so ti že svetovali. Nisi napisal, kateri programski jezik uporabljaš, ampak načeloma bi se Win API funkcija ShellExecute morala dati poklicati od povsod.
 

pisatelj

Pripravnik
14. nov 2007
172
0
16
WPFV naj bi bil tole:
rundll32.exe C:\WINDOWS\system32\shimgvw.dll,ImageView_Fullscreen %1

Ampak ce ga zazenem v Run mi ne naredi nicesar. Tule pa sem nasel en podoben clanek in kot vidim je tipo obupal nad WPFV-jem.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Citat:
Uporabnik pisatelj pravi:
WPFV naj bi bil tole:
rundll32.exe C:\WINDOWS\system32\shimgvw.dll,ImageView_Fullscreen %1

Ampak ce ga zazenem v Run mi ne naredi nicesar. Tule pa sem nasel en podoben clanek in kot vidim je tipo obupal nad WPFV-jem.
Poskusil rundll32.exe C:\WINDOWS\system32\shimgvw.dll,ImageView_Fullscreen c:\neimenovana.jpg in lepo odpre slikico. %1 Seveda pomeni, da tu pride parameter. Mogoče si to pozabil.
 

iskalec

Pripravnik
30. avg 2007
78
1
8
Hvala, deluje v redu. Tudi explorer.exe je redu - se prej nisem spomnil nanj. Kar se pa tiče API funkcij pa še nisem preizkusil, mi tole zaenkrat čisto zadostuje.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Če windowsom daš ime fajla (in nič več), bo naredil točno to : odprl ga kak ve in zna.
Več štrikaš, slabše je.

Torej preprosto "C:\tra\la\la\foo.jpg"
Ali kvečjemu "start C:\tra\la\la\foo.jpg"
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
No, sedaj je odvisno, kaj in koliko hočeš.
Windows API omogoča, da podaš akcijo, ki definira, kaj naj se z datoteko zgodi (verb). V .NET jezikih uporabiš Process objekt, ki mu najprej določiš vsaj StartInfo.FileName in potem se lahko vprašaš kaj zna sistem s tem narediti (StartInfo.Verbs). Tipične akcije so open, print, edit, printto..., pač odvisno od nameščene programske opreme. Pri ne .NET jezikih pa je potrebno malo pobrskati po HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{object_clsid}\Shell\verb in potem na osnovi tega klicati ShellExecute .
Sicer pa, res je važno zadovoljivo rešiti problem.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
če ne gre drugače poženeš :
cmd /c ime_fajla
torej
cmd /c "C:\Documents and settings\tralala\foo.gif"

preverjeno dela