Window xp ali win 10 ?

eldordo

Zelenc'
21. apr 2016
10
0
1
Pozdravljeni

Prijatelj ima starejši prenosni računalnik
gre za Dell - PP37L (Vostro)
ima samo 1gb rama

A ker je želel poskusit win 10 mu je nekdo naložil win 10 x64 (kateri seveda zahtevajo minimum 2 gb rama)
zato mu vse dela počasi in res je moteče.

Sedaj me zanima. Kaj je v tem primeru najboljša možna opcija. Ali naložit win 10 x86 kateri zahteva minimum 1gb rama. in ravno tolko ga ima. Bo delalo dosti boljše?
Ker če ne pol se mu naloži xp in bo zadeva rešena. Uporabljo ga bo za interne in slike. nič igric in raznih drugih zadev.

Zakaj sem v naslovu napiso xp ali win 10.. ker mi je eden že predlago da naj se mu naloži win 7 x86
a ni vseeno ali win 7 x86 ali win 10 x86 po tej logiki raje pol 10 ker je novejša. zato sem sedmico izpustil z opcije.

Sedaj prosim za mnenje ali bo vseeno najboljša opcija win xp.

Lp
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.206
5.590
113
Na w7 pozabi, xp daj gor ali kakšen porteus/antiX/slitaz.

Samo 1 gb rama, počasen hdd/cpu, to tudi na net ni ravno.
Je bil že kdaj očiščen hladilni sistem in zamenjana termalna pasta ?
 

eldordo

Zelenc'
21. apr 2016
10
0
1
drugo ni bilo delano kot odprt in izpihan prah. da bi na novo namazo termalno pasto?
sedaj ko naložim xp gor bom preveril temperaturo in test hddja. pa pol objavim tukaj
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.796
77
48
Ram se da še zmeraj dokupiti, ali pa ga zamenjati, če nima dodatnih slotov. Samo pobrskati je treba malo po netu, vse dobiš, če hočeš.
Ne vem pa, zakaj se izogibaš win7? 10 ima proti njim in pluse in minuse... je pa sedmica še zmeraj prisotna na veliko računalnikih. XP pa sodijo na smetišče zgodovine.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Z xp ki nimajo vec posodobitev res ne vem ce se je pametno ukvarjati. Vendar ce ni moznosti dodatnega rama potem ti najbrz ne ostane drugega
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Tole ima vsaj DDR2, nekateri pa DDR3 RAM, proc je Intel C2D. Zadeva podpira vsaj 8 GB RAM in na taki škatli (da še vsi šoferji za grafiko delajo) lepo laufajo polkna 8.1.
Torej ni potrebe po predhistorijskem OSu Win XP, sedmica bo v redu. Bo pa v vsakem primeru mletje in vlečenje, katerega bo povzročil počasen HDD.
 

rawr

PDA maher
19. jan 2012
6.188
1
38
Temperatura na CPU je previsoka. Morala bi bit okoli 40-50 C v idle. Po menjavi paste se bo poznalo tudi na odzivnosti sistema, ne pričakuj pa ne vem kaj. Še vedno bo isti proc...
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Obstaja sicer registry hack, ampak to lahko dela ali pa formatiraš mašino.
Ne vem, zakaj folk tlači kakršnokoli obliko obliko XP na mašine, ki komot prebavijo sedmico... Na XP niti office zadnji ne dela, Chrome/FF ne bo imela updejtov, da ne govorim o IE 8...
Skratka, XP je zasluženo na smetišču zgodovine, svoje je oddelala...
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.206
5.590
113
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Windowse za POS terminale in bankomate boš malo težje uporabil v navadnem računalniku.
Če bi pogledal zgornji link bi videl, kako se navadne xp spravi v pos mode.


Roberto
Potrebuješ zadnji MS office (2016) ? Zadnja delujoča verzija je bojda 2010.
FF dela na xp https://www.mozilla.org/en-US/firefox/46.0.1/system-requirements/ .

Good luck na kišto zgornjih specifikacij tlačiti monstruma w7.
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.458
113
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Tole ima vsaj DDR2, nekateri pa DDR3 RAM, proc je Intel C2D. Zadeva podpira vsaj 8 GB RAM in na taki škatli (da še vsi šoferji za grafiko delajo) lepo laufajo polkna 8.1.
Torej ni potrebe po predhistorijskem OSu Win XP, sedmica bo v redu. Bo pa v vsakem primeru mletje in vlečenje, katerega bo povzročil počasen HDD.

Zato se pa da en kitajski 60GB SSD za 21€, malo dodatnega rama in imaš praktično "nov računalnik"
Teden nazaj sem tako obudil od mrtvih sestrin prenosnik z 1,86GHz dvojedernim pentiumom
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Imam na HPju (32 bitni dualcore) sedmico. Sicer sem dal SSD, pa memorije je bilo malo več. Dela kot puška. Hitra škatla.
V bistvu sem kar nekaj takih monstrumov spravil nazaj v funkcijo točno s temi prijemi.

Pa tudi nove kištice za 250-350€ rabijo enak prijem (SSD) drugače so neuporabno počasne...